RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Routovanje creva na dvobocniku....

+2
SRDJAN
zensea
6 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 9:29 pm

Evo imam i ja jednu intirisantnu temu...
Dakle odvojeni (levi primarni i desni backup) ili unakrst (desni primarni i levi backup)?
Zasto i kako?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od SRDJAN Uto Nov 03, 2009 9:33 pm

Ja koristim levi kao primarni i sa dugackim crevom, a desni je backup
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 9:40 pm

A, da pod uslovom da svi imaj u izolator sto je standard.
Ja takodje koristim levi kao primarni sa dugim crevom.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od SRDJAN Uto Nov 03, 2009 9:47 pm

To se podrazumeva, pa samo budala moze da roni bez njega, a kada smo vec pomenuli Leigh-a, on koristi desni kao primarni. A opet neki koji rone sa njim znam da takodje koriste levi, to ti je ono sto sam pokusavao da objasnim vezano za konfigurisanje opreme, sve je licna stvar kako kome i sta odgovara.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Uto Nov 03, 2009 10:00 pm

Da to je po DIR-u, levi primarni na dugom crevu 210 ili 213, desni backup na crevu od 60cm. sva creva idu na dole od prvog stepena zbog sto boljeg streamline-a. Dirovci ovo koriste prosto zato sto na desnoj strani boka nose kanister lampu i jako je prakticno dugo crevo upasovati oko kanistera. Kad ne nose kanister lampu, moze da posluzi i obicna futrola za noz ili torbica. Naravno moguca je obrnuta konfiguracija sve je stvar navike. Bitno je da uvek ronite sa istom konfiguracijom opreme.
Mozemo da diskutujemo i na temu da li potpuno odvojeni sistem bez manifolda ili sa. Po DIR-u naravno ide manifold. Vasa misljenja?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Uto Nov 03, 2009 10:05 pm

U medjuvremenu sam video poruku od Srdjana, za manifold. Recimo francuska cave skola koristi odvojene sisteme. Ja naravno koristim manifold ali uvek volim da cujem i druge argumente za i protiv.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 10:06 pm

Eh sad, kako po dir-u levi primarni???? ovo prvi put cijem.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od SRDJAN Uto Nov 03, 2009 10:17 pm

I ja mislim da je po DIR-u desni primarni, ako se ne varam.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Sre Nov 04, 2009 1:44 am

Izvinjavam se desni je primarni po diru. Moja greska. Mozda zbog toga sto sam levoruk pa sve okrecem... Very Happy

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Sre Nov 04, 2009 3:29 am

Evil or Very Mad Skylab, vidim da si zaboravio gradivo. Primarni reg uvek ide na desni izvod! bilo sta drugo po BILO KAKVOJ konfiguraciji nema nikakvog smisla. To nema mnogo veze sa DIR-om, tako je svugde.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Sre Nov 04, 2009 4:06 am

Ma ne pitaj, toliko malo ronim da sad ronioce gledam iz percepcije posmatraca a ne ronioca a mi levo dodje desno i obrnuto...katastrofa! Moracu da dodjem na workshop za DIR konfiguraciju opreme da se podsetim. Smile

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Sre Nov 04, 2009 4:12 am

Smile Skylab uvek si dobrodaosao. Inace mislim da ti treba mnogo manje vremena da se vratis u "stos" nego sto mislis.

Veliki pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Sre Nov 04, 2009 4:16 am

Evo nadam se sto pre, konacno sam resio neke krupne stvari u zivotu i sad cu valjda moci da ponovo da ronim.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od Bane Sre Nov 04, 2009 10:50 am

@skylab
Чека те твој стари бади, само ћемо мало да променмо улоге Twisted Evil
Bane
Bane

Broj poruka : 75
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Sre Nov 04, 2009 11:00 am

Nemam nista protiv, sad ti vodis a ja sledim i ucim... cheers

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Čet Nov 05, 2009 12:59 am

Odlicno je sto je covek stavio na sajt deco on the fly! I to bez ikavih objasnjenja zasto je to tako i sta se tu uopste desava!?
Cak je stavio i neke primere kako to i uciniti, pa izvolite albino
Kakav expert! cyclops
Dovoljno je samo procitati biografiju Tekkie wannabe, i onda se pojavila figura u crnom.......
Ups pogresan topic, ako moze moderator da premesti ovo u DIR-ovanje pliz.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 1:26 am

Sto se tice Deco on the Fly: to je set pravila po kojima se moze iskalkulisati deko. Ne zelim da branim GUE ali tek toliko da kazem, ni jedan oficijelni web site organizacije nigde ne objavljuje DOF iz razloga sto je pre toga potrebno proci temeljnu obuku u rutinama i kalkulaciji dekompresije. Uzmite to kao uputstvo koje dobijate uz sve deko tablice.
DOF sistema sracunavanja ima dosta, ali u tek ronjenju sve postaje pomalo individualno "skrojeno" u zavisnosti od iskustva, znanja, kondicije itd.
U Tritonu vec dugi niz godina koristimo vrstu DOF i vecina koristi iskljucivo Timere ili kompjutere u timer modu. Sa druge strane nije nam palo napamet bilo kome da objasnjavamo kako ako pre toga ne prodje temeljnu prakticnu i teorijsku obuku.
I na kraju najvaznije: SVAKO SAM ODLUCUJE KOJE TABLICE, KOMPJUTERE ILI DOF CE KORISTITI. Ovde se ne redi o rekreativnom ronjenju za siroke mase vec o ronjenju za ljude koji imaju iskustvo i duze su u sportu.
Sto se tice DIR-m prezentacije, pratim je unazad nekoliko godina i uvek je bilo interesantnih tekstova.
Ko zna nemacki moze procitati da i sam autor tekstova, iako DIr-ovac ima kritican stav prema nacinu ronjenja i dekompresiji. U svakom slucaju interesantni clanci i mogucnost da se ima uvid i u nesto drugo od standardnog.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Čet Nov 05, 2009 1:56 am

Dobro posto moderator/admin spava, mozemo i ovde da nastavimo....
Sve to stoji, smo malo je neodgovorno postavljati takve stvari javno da svako moze da procita i pomisli da se upusti u takvu avanturu, a deluje primamljivo priznace svi.
Ne kapiram poentu koja je svrha reklamirati ovde GUE i DIR kada ljudi rone jednom godisnje na adi ili u CG, i koja je svrha kupovati svu tu opremu (cak je i skylab to rekao) i uopste gurati ljude u pecine i jame.
Mislim ok je za vas koji ste vec u tome i samo se time bavite. Cak sta vise slazem se sa tim da bude u nekoj polu tajnosti, vidis i sam sta nastane kad svi krenu da se mesaju i daju savete, a kada malo zakopas ono 35.2 zarona sve ukupno od toga 30 u bazenu.
Nego ako nije tajna, jel si imao neku obuku po DIR ili si se sam usavrsavao vremenom?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Čet Nov 05, 2009 2:20 am

zensea ::
Ne kapiram poentu koja je svrha reklamirati ovde GUE i DIR kada ljudi rone jednom godisnje na adi ili u CG, i koja je svrha kupovati svu tu opremu (cak je i skylab to rekao) i uopste gurati ljude u pecine i jame.

Samo da ispravim: rekao sam iskljucivo, u svoje licno ime, da sam dao vise hiljada evra u edukaciju i opremu a sada ne ronim, sto sa mog licnog stanovista predstavlja losu cinjenicu iskljucivo u mojoj glavi.

Pozdrav

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 2:27 am

Usavrsavali smo donekle sami, nesto je uceno na IANTD kursevima koji su u Juznoj Africi ukljucivali DIR konfig. Mislim da te vise zanima pitanje da li GUE. Ne, oni su profitabilna organizacija proistekla iz WKPP u nameri da se edukuje i zaradjuje. Mnogi instruktori u mnogim asocijacijama IANTD, TDI, NAUI, i mnoge druge koriste DIR konfiguraciju. To sto je GUE jedini pravilni pristup je njihovo misljenje i oni imaju pravo na to misljenje, kao i mi na drugo. U obuci koristimo kamere i razna druga didakticka sredstva kako bi ucenje ucinili sto efikasnijim. Kos jednom podvlacim nase misljenje: TEHNICKO RONJENJE NIJE ZA SVAKOGA. Padi ima DSAT iako se "gadio" od tek ronjenja, a kad je video da tu ima novca napravio je svoj sistem obuke. Slazem se da se ovaj vid ronjenja sve vise siri, ali fizika i fizijologija se nece mnogo promeniti koliko mi god "olabavimo" obuku!
Za DOF opet kazem, imali smo mnogo upita sta i kako, ali te informacije ne delimo neodgovorno. Ako od nas i dobije obuku i informacije biva i te kako informisan o mogucim posledicama. To vam moze potvrditi bilo ko ko je to bio kod nas naucen.
Na kraju i DOF sluzi samo da udje i bezbedno i zdravo izadjes. Neko to radi sa ta blicama, neko sa softverima ili kompjuterima a neko opet dublje udje u materiju i kao produkt toga pocne da koristi DOF (ili neko svoj vid slicnog).
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 2:38 am

@ Skyla i ostali

Tek oprema je skupa (medjutim ne nuzno mnogo skuplja od dobre rekreativne, samo je ima vise), a Zensea u prvu si pitanje je primene. Nas mnogi pitaju zasto neke zarone recimo ne ronimo na 3mix. 3mix je alatka da uradite nesto sto drugacije ne mozete, a ne da ga disete radi 3mix-a Very Happy . Kada treba mi ga koristimo.
Za nase uslove (pogotovo finansijske) smatram da je optimalni nivo za konforno ronjenje neki AEAN-x gde se koristi ubrzivac za deko. Nije preskupo, logisticki jednostavno i sigurnije od bilo koje dekompresije uz pomoc "gradijenata". Realno se moze roniti bezbedno do 50-60m dekomprimovati relativno kratko i efikasno i imati uvek bail-out varijantu. Medjutim ovo trazi dobru podlogu u vidu obucenosti i vestina koja se moze dostici. Lokacija za ovakav vid ronjenja ima dovoljno i na nama relativno bliskom lokacijama. cheers
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 2:42 am

Mozda malo smaram, ali jos nesto: Vidite da se mnogo spominje dekompresija. OVAKAV VID RONJENJA NIJE ZA REKREATIVNE RONIOCE. REKREATIVNA MAX DUBINA JE 40M I U KRIVULJI SIGURNOSTI! Molim da ne mesate ove pojmove.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Čet Nov 05, 2009 2:49 am

Naravno ne moze se sve posmatrati samo sa finansijske strane ipak se u tehnicko ronjenje upusta neko ko to zaista voli i spreman je da odredjeni period zivota posveti tome. Kad omatorimo i odrtavimo ionako necemo moci da ronimo ali ce bar ostati uspomene.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 2:53 am

Postaracemo se da totle malo potraje Wink
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Čet Nov 05, 2009 5:32 am

@ Triton
Samo me interesovalo gde ste "pokupili" to sa DIR-om.. posto je relativno "nova" stvar, mislim u ekspanziji na istok, mora se priznati da uzima pozamasnog daha kod istocno-evropljana. Dok se englezi i dalje drze svoje BSAC skole (ima i kod njih nebuloza koliko hoces), mislim da ima samo jedan "proper" DIR centar.
Jos jedared da se razumemo da nemam nista protiv Hogarthian pristupa, nego protiv propagande ispiranja mozgova, a da se pri tom radi WRONG.
Da ne objasnjavam sada detalje.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu