RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

5 posters

Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od _ Čet Nov 19, 2009 2:53 pm

Evo nesto ne mogu da zaspem pa sam malo kopao po internetu i nasao ovo (tekst je preuzet sa sajta: http://www.krnica.com/web/dirteme2.asp?page=3)


Povećavanjem dubine ronjenja dolazi do saturacije organizma inertnim plinom. Što više vremena provodite na dubini to će se organizam više zasititi. U fazi izranjanja potrebno je provesti obrnuti proces otpuštanja sada viška inertnog plina u okolinu. Taj proces nazivamo desaturacija ili dekompresija.

Svako ronjenje neizbježno zahtijeva dekompresiju. Na dužinu dekompresije direktno utječe dubina ronjenja i vrijeme provedeno na dubini. Kod relativno kratkih i plitkih ronjenja ona je minimalna pa je zovemo minimum deco, kod dužih i dubljih ronjenja može trajati i satima i onda je zovemo samo dekompresija. Uslijed smanjivanja tlaka okoline dolazi do prelaska inertnog plina iz otopljene u plinovitu fazu i formiranja simptomatskih mjehurića koji u konačnici mogu izazvati neki od oblika dekompresijske bolesti. Pravilnom dekompresijom se broj simptomatskih mjehurića svodi na minimum a samim tim i smanjuje rizik od dekompresijske bolesti.

Većina današnjih modela dekompresije, pogotovo onih koje koriste ronilački kompjuteri, bazira se na interakciji tri osnovna faktora u kontroli izrona. M vrijednošću kao graničnoj dozvoljenoj količini inertnog plina u hipotetskom odjeljku, ograničenoj brzini izranjanja kao gradijentu desaturacije i konzervatizmima koji su umetnuti u profil (ponovljena ronjenja, hladna voda…). Danas još uvijek aktualni pristup ronjenju uči nas da je ronjenje unutar NDL sigurno a van NDL baš i nije što ne odgovara istini. Kompjuterski dekompresijski modeli nas uglavnom dižu jako plitko forsirajući velike gradijente a zastanke generiraju tek kad ste dostigli M vrijednost u barem jednom hipotetskom odjeljku što samo pridonosi stvaranju simptomatskih mjehurića koji postaju preveliki i teško ih je izbaciti iz tkiva. Kod ponovljenih ronjenja vas zakopaju na 3 metra i ne daju vam van predugo vremena. Uglavnom preporučaju sigurnosni zastanak od 3 minute na 3 metra i to je sve. Takav pristup dekompresiji, desaturaciji danas je zastario i polako napuštaju čak i proizvođači ronilačkih kompjutera.

Novi pristup kao i stari polazi od M vrijednosti kao temelja dok je sve ostalo ipak nešto drugačije. Novi pristup dekompresiji osim otopljene faze inertnog plina prepoznaje i plinovitu fazu. Najvažnija promjena nastala je uvođenjem dubokih zastanaka u profil i tu svakako treba spomenuti Richarda Pyle-a kao jednog od pionira ovakvog pristupa. Upotrebom dubokih zastanaka držimo graničnu M vrijednost «dalje od sebe». Duboki zastanci vam omogučavaju da izbacite prve simptomatske mjehuriće iz organizma neposredno nakon formiranja prije nego postanu preveliki i to je njihova osnovna funkcija. Uvođenje dubokih zastanaka ne znači eliminirati plitke. Potrebni su vam i jedni i drugi. Dubokim zastancima ste očistili brze odjeljke a plitkim zastancima čistite spora tkiva. Uvođenjem dubokih zastanaka dekompresija postaje efikasnija i manje stresna za organizam. Novi pristup vam omogućava da se nakon ronjenja ne osjećate umorno i potrošeno.

Što to znači u praksi? Koliko duboko? Koliko dugo? Vjerojatno su samo neka od pitanja koja si postavljate. Treba naglasiti da je ovdje riječ o minimum deko ronjenju pa se prema tome i ravnamo. Minimum deko podrazumijeva da ste ronili sa nitroxom do 70 a sa Trioxom do 50. Ta dva broja predstavljaju zbroj srednje dubine ronjenja do početka izrona i vremena ronjenja. Dubina prvog zastanka bi trebala biti polovica srednje dubine ronjenja. Dužna takvih zastanaka trebala bi biti jednu minutu u što je uključeno i izranjanje do slijedećeg zastanka tri metra pliće. Na šest i tri metra napravite zastanak po tri minute i zatim barem jednu minutu do površine. Uvođenjem dubokih zastanaka smanjili ste gradijent i povećali efikasnost dekompresije. Samim tim i ponovljena ronjenja mogu biti duža a dekompresija kraća. Ronjenja koja izlaze iz minimum deko okvira treba drugačije planirati i nisu predmet ovog članka.

Dekompresija je onoliko sigurna koliko je vi učinite sigurnom. Ronjenje unutar NDL nije ništa sigurnije od ronjenja van NDL ako je loše izvedeno. Oslanjanje samo na ronilački kompjuter je nebriga za vlastitu sigurnost. Iako sve više proizvođača ronilačkih kompjutera ubacivanjem dubokih zastanaka u algoritme pokušava nešto promijeniti od toga je za sada malo koristi jer su promjene samo kozmetičke. DIR pristup ronjenju vas uči kako da vi konačno postanete vaš ronilački kompjuter jer se ipak najbolje poznajete. Naučiti deco on the fly znači biti sposoban trenutno izračunati dekompresiju za bilo koji profil u svakom trenu ronjenja. Deco on the fly vam daje osjećaj sigurnosti koji vam nijedan ronilački kompjuter ne može pružiti.

Dakle sta je zakljucak, da svog starog sunta, koji mi nabija deco na deep stopovima i tera me na 3m, bacim u kantu ili?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od SRDJAN Čet Nov 19, 2009 6:00 pm

Opet ista prica, sve je to manje vise hipoteticki, rekreativci ce i dalje roniti sa kompjuterom, a tehnicki ronioci sa planom, a deco on the fly kao sto sam vec davno rekao, nije lose znati, ali iskljucivo kao ne daj boze varijantu. Kako god gledali, moj sunto se uvek uklopi u svaki moj zaron, uvek ga nosim i pratim sta se na njemu desava i mogu ti reci da radi perfektno, nikada se do sada nije desilo da se ne poklapa sa ostalim planovima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od ProUrke Čet Nov 19, 2009 9:05 pm

Pricao sam pre neki dan sa dva ozbiljna tehnicka instruktora iz Poljske (jedan od njih je prijatelj i deo tima Nuno Gomeza...) i rekli su da je to cisto izdrkavanje, i da se to generalno uci kao poslednja od svih poslednjih opcija za bailout (i to ne svakoga...), i da je svakodnevno koristenje toga izazivanje sudbine, koliko god neko bio obucen i pripremljen... Ako postoji izreka Plan Your dive and dive Your plan, treba je se pridrzavati, posebno u tehnickom ronjenju...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Čet Nov 19, 2009 11:20 pm

Svaka cast ozbiljnim Poljacima, medjutim ne mogu se sloziti sa njima. Ima mnogo timova u svetu koji rone svakakve (i ekstremne zarone) sa nekom vrstom DOF. Ne vidim u tome nista spektakularno ili neobicno. Iz razloga raspolozive kolicine gasa (bottom i deco) se svako ronjenje kad tad mora zavrsiti. Margina odstupanja u vrmenu i dubini je relativno uska. Iz tog razloga se lako zapampte profili i po njima roni. Potrbno je imati samo dobar "kostur" za pamcenje i poznavati njegova ogranicenja. Za to ti netreba kompjuter. Inace kao sto Srdjan rece na ovu temu smo vec pricali. U koliko neko sumlja da neznam sta pricam, zadnji 6-7 godina licno ronim iskljucivo od nas adaptiran DOF kako na rekreativnim tako i na tec zaronima (nosim iskljucivo timer, a to svi koji su ronili sa nama znaju). Sa danasnjeg stanovista stvarno ne vidim nikakvu potrebu za kompjuterom, stavise osecam da me sputava (prestanes da razmisljas o vrmenu i prostoru!). Moram da priznam da je za usavrsenje i sticanje samopouzdanja potreban veliki broj zarona i vreme pod vodom za vreme kog se uci. Slicno kao kad deca prohodaju, kad tad postane podsvesna radnja. Za ronioce-profesionalce koji rade po bazama i rone uvek iste lokacije me tek cudi da im trebaju kompjuteri. To ukazuje samo na to da NE PRATE ZAON tokom izvodjenja vec se oslanjaju na komp. Pitanje je na prvom mestu znanja a onda navike.
Opet kazem za rekreativce koji ne ulaze dublje u tehniku ronjenja mozda suvisno opterecenje, ali za profesionalce i tec ronioce jako pozeljna tehnika.
Sto se tice izazivanja sudbine Laughing Laughing Laughing , pa zavisi ko to radi. O tome pricaju ljudi koji to nerade, a oni koji tako rone ispricace drugu pricu. Ako to vezemo za DIR pristup, prva i osnovna stvar je da je covek-ronilac najbitnija karika u lancu a teko onde oprema etc.
Sto se tice krivulje sigurnosti to je jos jedna stvar koju ucimo ljude na kursevima. Kriva nije ostra linija (vec siva zona) na koju svako telo drugacije reaguje. Na pr. u koliko si u krivulji a trekoracis brzinu izrona IZASAO SI IZ KRIVULJE!
Tako prijatelj, ronili sa ili bez kompa ronite konzervativno, naucite sto vise, naucite da osluskujete svoj organizam, pa cete jos mnogo godina roniti srecni i ZDRAVI.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Čet Nov 19, 2009 11:41 pm

Inace sto se gornjeg clanka tice napisan je (ili preveden) konfuzno i jednim delom netacno. Za nekoga ko se ne razume dobro u deko teoriju unece samo dodatnu zabunu. Tekst je ocigledno izvucen iz nekog konteksta i kao samostalan ne objasnjava bas mnogo.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od ProUrke Pet Nov 20, 2009 12:33 am

Gle, ako razmisljamo tako, onda se posvetimo istrazivanja Stracimira Gosovica, koji je tvrdio (i dalje tvrdi...) da 25% ronilaca ima takav organizam da su im sanse dobijanja decompresione povrede statisticke, kako god ronili... Wink
A inace, kad ronis sa ljudima, ima toliko parametara da se prati da je kompjuter apsolutno neophodan, i on ne misli za tebe, on "samo" racuna za tebe, i ti to odlicno znas... Nema kompjutera koji ce misliti umesto tebe, a kamoli roniti... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od _ Pet Nov 20, 2009 1:23 am

Evo sto se mog licnog misljenja tice ja bi licno voleo da dobro naucim deco on the fly i da mi kasnije s vremenom to postane rutina. Kao voznja kola. To ne znaci da bi tek tako odbacio kompjuter jer uvek bi voleo da imam dupli izvor.

E sad posto u principu ne postoji nikakav zvanican kurs za te stvari onaj ko to zeli da nauci treba da roni s nekim ko je dobro upucen u to i ko stalno roni tako a da pri tom nije dobio DCS.

Mada bi za neke precizne analize koliko tacno mehurica ostaje u telu trebao dopler i bar 100 zarona u raznim uslovima da bi covek prema sebi napravio algoritam izrona. Mislim da je to ono cemu svi tezimo, sto duzi botom time a sto kraca dekompresija.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Pet Nov 20, 2009 2:01 am

@Urke

nemam nista protiv. Ja i sam cesto ronim i vodim ljude koji nisu "preterano vesti", a i za to se lako napravi plan. Na kraju ostaje samo rezultat. Ako tebi tako odgovara, pricinjava zadovoljstvo i bezbedno je, dalja diskusija je nepotrebna. Sve je ostalo samo pitanje filozofije.

@Skylab
potpuno si u pravu. I sam znas da DOF ne ucimo svakoga (tebe pre 4-5 god.) nismo jer za sve je potrebno vreme. Ima suvise varijabli koje se NE UCE U UCIONICI koje treba znati. DOF smo vec toliko primenjivali, pratili i USAVRSAVALI da danas mogu dogovorno da tvrdim da nacin na koji mi to primenjujemo (za kombinacije gasova, deko gasova, vazduha!) funkcionise i garantuje min. rizik od DCS.
Postavlja se pitanje i neke odgovornosti. Sigurno je da kada nekom das IANTD tablicu i on oboli nece optuziti instruktora, a ako je to naucio od mene znace u koga ce uperiti prst. To mi nije potrebno. Suvise faktora ima koji uticu na DCS. Jedan od najmanje istrazenih je imunoloska reakcija organizma na inertni gas i td.

@svi
Nikoga ne nagovaram na DOF (ovo je samo moje licno stanoviste) i ucenici koji kod nas i nauce princip, slobodno biraju koji ce nacin deko proracuna koristiti (vecina nasih tec obucenih ronilaca upotrebljava uspesno DOF).
I na kraju mislim da smo malo pomesali neke stvari. Da, moze i rekreativno da se roni sa DOF (radim to sve vreme), ali rekreativci ne poseduju ni OSNOVNA znanja da to pravilno koriste (kontrola izrona, polozaj tela, pracenje dubine i td.) tako da nam ostaje samo tek populacija.
Ovde se koriste razne softverski generisane tablice, visegasni kompjuteri i na kraju u kombinaciji sa nekom vrstom DOF-a (mada moram da kazem da deo tec elite koristi neki Ratio deco ili DOF sasvim uspesno).
Ono gde kompjuteri sigurno otkazuju su "cudni" pecinski profili (gore dole, kratko preko krivulje pa nazad u dubinu i td.). Tu se potpuno zablesave Laughing i ne bih izlazio po njihovoj "preporuci", a najcesce ne bih imao ni dovoljno gasa za to. Oni malo vestiji koji i koriste visegasne kompjutere i te kako znaju kako da "adaptiraju" svoj profil i nateraju kompjuter da roni po njihovom. Samo da bude jasno, sve je ovo daleko od znanja i vestine svih rekreativnih (nemaju gde ni da nauce) i vecine novopecene populacije tek ronilaca.
Kao sto sam vec jednom rekao fizijologi i fizika ronjenja se ne menja (ili samo jako sporo) tako da bilo kakav super (skracen) nacin obuke nece nadomestiti znanje i vestinu.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od ProUrke Pet Nov 20, 2009 2:34 am

@ Mirko : zaboravio sam da napomenem da pricamo o "rekreativnom" ronjenju na jednu mesavinu, a ne "tehnickom" ronjenju - tu je po meni kompjuter apsolutno nezamenjiv komad opreme, jer, kao sto sam rekao ovde, i kao sto ucim ljude (a bogami i u uputstvu za upotrebu pise... ) kompjuter "samo" racuna za nas, ne misli umesto nas, i nista ne znaci nekome ko ne ume da ga koristi...
U ronjenju sa vise mesavina, moze biti veoma opasno i neodgovorno koristiti kompjuter kao osnovno sredstvo racunanja dekompresije - napravi se plan, pa se po njemu roni, a kompjuter ti je rezerva - osim ako nemas 2-3 ista kompjutera... Smile
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Pet Nov 20, 2009 2:58 am

Tacno i jos nesto. Ronjenje (rad) u bazama i klubsko ronjenje se ipak dosta razlikuje. U klubu poznajes ljude i znas njihove mogucnosti i svaki zaron bi trebao da ima i edukativnu stranu (bar je tako u Tritonu), dok u bazu dodju ljudi sa konca i konopca i ako si im posteno odradio zaron ti si svoj posao savesno obavio. Cool
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Pet Nov 20, 2009 3:08 am

@ Skylab

svaka cast, uneo si malo zivosti na forum. Kloni se samo politike i tako nastavi.

Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od _ Pet Nov 20, 2009 4:40 am

Meni je zao sto samo Mirko, Urke, Srdjan i ja aktivno ucestuvujemo na forumu u okviru tema koje nemaju veze sa politikom, savezima, licnim uvredama i osudama.
Ovim putem apelujem na sve ronioce koje zanima: rekreativno ili tehnicko, ronjenje, podvodna medicina, teorije dekompresije, ronilacki kompjuteri, gasovi, oprema i nacini nosenja opreme i slicne stvari da se aktivnije ukljuce u rad foruma. Takodje apelujem na ronioce iz bivsih yu republika koji mozda prate ovaj forum a nisu clanovi foruma da se ukljuce i podele sa nama neka svoja iskustva u gore navedenim oblastima.

Veliki pozdrav za sve ronioce na ovom forumu

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Nov 20, 2009 10:29 am

skylab ::Meni je zao sto samo Mirko, Urke, Srdjan i ja aktivno ucestuvujemo na forumu u okviru tema koje nemaju veze sa politikom, savezima, licnim uvredama i osudama.
Ovim putem apelujem na sve ronioce koje zanima: rekreativno ili tehnicko, ronjenje, podvodna medicina, teorije dekompresije, ronilacki kompjuteri, gasovi, oprema i nacini nosenja opreme i slicne stvari da se aktivnije ukljuce u rad foruma. Takodje apelujem na ronioce iz bivsih yu republika koji mozda prate ovaj forum a nisu clanovi foruma da se ukljuce i podele sa nama neka svoja iskustva u gore navedenim oblastima.
Veliki pozdrav za sve ronioce na ovom forumu

Ja uvek sve vrlo pažljivo pročitam, ali izbegavam da učestvujem jer se svaka stručna rasprava svede na šiljenje ONE stvari. Copy-paste pametovanje mi je išlo na živce još na pokojnoj Akademiji Ronjenja. Ali ajde, pošto je Tvoja namera da nas animiraš iskrena, moram da se složim sa Urketovim Poljakom da je DOtF klasično izdrkavanje. Pristalica sam konzervativnog načina ronjenja i kompjuter smatram neophodnim ( nezamenljivim ). Svaka čast jakim roniocima koji se šunjaju okolo dok mi obični radimo deco stop.
A evo i ja malo da copy-paste pametujem da bi svi mogli da pretpostave o čemu se ovde radi. Dakle:
In SCUBA diving, deco on the fly (DOTF) is a simplified method for carrying out necessary decompression stops while on the move rather than halting at a depth stationary. Examples of its use would be spend a 10 minute stop at 6m swimming about a reef or swimming through a cave passage at a particular depth rather than waiting motionless for the decompression stop to end. It is often confused with ratio deco which is a mechanism for identifying patterns in decompression tables which allows a diver to make decompression decisions without the use of in-water dive computers. It is taught in advanced technical diving courses held by instructors of the training organization Global Underwater Explorers.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od _ Pet Nov 20, 2009 12:00 pm

Slazem se copy-paste moze da ide samo u krajnjoj nuzdi ili nedostatku vremena.

Inace ja isto uvek vise volim da kruzim po obodu rifa na deco stopu od 6m i gledam floru i faunu nego da stojim "zakovan" u mestu.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od _ Pet Nov 20, 2009 12:07 pm

nije ni jasna recenica: Minimum deko podrazumijeva da ste ronili sa nitroxom do 70 a sa Trioxom do 50.

Neka mi neko objasni?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Nov 20, 2009 12:11 pm

skylab ::
Inace ja isto uvek vise volim da kruzim po obodu rifa na deco stopu od 6m i gledam floru i faunu nego da stojim "zakovan" u mestu.
Ma naravno, svi to radimo. Ja uvek malo budem ironičan jer stvarno ne volim da se pametuje preko mere i šilji ONA stvar ( ovde , naravno, ne mislim na tebe ).
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od SRDJAN Pet Nov 20, 2009 6:21 pm

skylab ::nije ni jasna recenica: Minimum deko podrazumijeva da ste ronili sa nitroxom do 70 a sa Trioxom do 50.

Neka mi neko objasni?

Pravo da ti kazem i ja sam odmah primetio i nije ni meni jasno sta mu to znaci, u svakom slucaju smatram da nema ronjenja bez plana.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od TRITON Sub Nov 21, 2009 6:45 am

Dixie

sto se tice copy paste slazem se sa tobom. Svi smo dovoljno pismeni da mozemo nesto da nadjemo i procitamo. Mnogo je interesantnije da razmenimo licna iskustva. Dokle god se to odvija u granicama kulturnog nema potrebe niko da se ljuti. Na kraju krajeva koliko ljudi toliko cudi. Ipak nesto ponekad treba da inicijalizuje diskusiju pa je Nemanja lepo otvorio par tema.

A ovo nitrox, triox i td. kao sto rekoh tekst je krajnje konfuzan i netacan. DOF racunanje po GUE mi je jako dobro poznato i ovo sto pise je greska.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od Dixie RK Sebastian Sub Nov 21, 2009 6:54 am

TRITON ::Dixie

sto se tice copy paste slazem se sa tobom. Svi smo dovoljno pismeni da mozemo nesto da nadjemo i procitamo. Mnogo je interesantnije da razmenimo licna iskustva. Dokle god se to odvija u granicama kulturnog nema potrebe niko da se ljuti. Na kraju krajeva koliko ljudi toliko cudi. Ipak nesto ponekad treba da inicijalizuje diskusiju pa je Nemanja lepo otvorio par tema.

A ovo nitrox, triox i td. kao sto rekoh tekst je krajnje konfuzan i netacan. DOF racunanje po GUE mi je jako dobro poznato i ovo sto pise je greska.
Ma da, ja sam samo pokušao da objasnim zašto me mrzi da budem aktivniji. Poptuno podržavam to što Nemanja i vi aktivniji radite i , kao što napisah, vrlo pažljivo sve čitam.
Samo napred !
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly" Empty Re: Lep tekst na temu novih rezima dekompresije i "deco on the fly"

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu