RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

+9
_
Dixie RK Sebastian
zensea
SRDJAN
Neo
PasHke
uco
milutinm
TRITON
13 posters

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Neo Pon Dec 28, 2009 12:23 pm

Dajte adrese barokomora sa br.telefona uSrbiji,Crnoj Gori,Eladi.
Cestitke svim ucesnicima u ovoj temi.
Pozdrav

Neo

Broj poruka : 31
Datum upisa : 17.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 12:44 pm

Dixie RK Sebastian ::
Ovo volim da čujem, to je prava stvar ! Znam da konzervativizam, a spadam u takve, nema mnogo podrške na ovom forumu, ali mislim da na citiranim principima treba graditi inicijalne stavove o ronjenju bez obzira na kategoriju i iskustvo. Naučen sam da je SIGURNOST u ronjenju na prvom mestu.

Dixie
ne sumljam da bolje poznajes ljude sa ovog foruma, ali sto se tice konzervatizma po pitanju DCS-a mislim da nisi u pravu. Siguran sam da mnogi rone rizicno po svim drugim tackama pa onda se ispostavi da krse i neka osnovna deko pravila. Ali ja to ne bih nazvao liberalizmom ili protivnicima konzervativnosti vec gluposcu. Siguran sam kad bih nekog od njih poveo sa nama na pravi deko zaron, mislio bi da smo mi ludi i nekozervativni, a mogu da potpisem da ce svi bezbedno i zdravo izaci (ako rade sta im se kaze). Radikalno je drugacije provesti pravih 30min na recimo 70m i supstiti se i pipnuti 90m ili 100m. Kod prve varijante verovatno izlazim dosta pre ostalih (najcesce) a kod druge sam siguran da cu dosta duze dekomprimovati.
Sustina je da ima ljudi koji znaju sta rade, a ima i onih koji......su kako ti kazes protivnici konzervativnosti.
Tako da, cemo mi i dalje roniti konzervativno Wink
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pon Dec 28, 2009 1:04 pm

TRITON :: Siguran sam da mnogi rone rizicno po svim drugim tackama pa onda se ispostavi da krse i neka osnovna deko pravila. Ali ja to ne bih nazvao liberalizmom ili protivnicima konzervativnosti vec gluposcu. Siguran sam kad bih nekog od njih poveo sa nama na pravi deko zaron, mislio bi da smo mi ludi i nekozervativni, a mogu da potpisem da ce svi bezbedno i zdravo izaci (ako rade sta im se kaze).
Sustina je da ima ljudi koji znaju sta rade, a ima i onih koji......su kako ti kazes protivnici konzervativnosti.
Tako da, cemo mi i dalje roniti konzervativno Wink
Saglasan 100 %. Kao što rekoh, sa pravim ljudima i sa puno opreza i pameti mnogo toga lepog se može postići.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 1:19 pm

Znas, i mene su cesto (zli jezici) optuzivali da nisam konzervativan. Pre svega "novokomponovani" strucnjaci jer ronim-mo duboko na vazduh. Jedina razlika je sto ja to radim godinama, stalno, stalno treniram i uvek sam u vise manje dobroj fizickoj kondiciji, a oni su uceni (doduse cesto i od mene Rolling Eyes ) da je granica rekreativnog ronjenja 40m ZBOG NARKOZE. Mogu da kazem da su pojedinci iz naseg tima sigurno potpuno operativni do 50-55m a bez problema mogu izvrsavati lakse zadatke i na 70m dubine. Ilustracije radi arijanu u vrelu Mlave smo sa inicijalnih 72m dubine vodenog stuba na vazduh! produzili do 84m dubine. Ovo je trazilo inicijalno vezivanje motalice na 72, pronalazenje tunela za nastavak, zatim smo uradili jos 2 vezista i finalno vezali cvor na 84m dubine kada smo dosli do povratnog pritiska u dvobocnicima. Zatim smo se vratili isti put nazad, prekontrolisali kompaske kurseve, sracunali deko rezim i dubinu prvih stopova i td.... Ne zelim da ovo zvuci kao da smo mi supermeni, Sheck Exley, Jim Bowden @co. su u svojim dubokim zaronima po pecinama koristili 3mix sa END od 80-90m! To su rutinski radili i ronili preko 200m duboko pre mnogo godina! U koliko si dobro utreniran moguce je mnogo vise nego sto neki smatraju. Ono sto ja smatram da je bitno (a to sa vremena na vreme testiramo kod nasih ronilaca) je da covek prepozna simptome i da sigurno, bez obzira na eventualni pritisak moze da oceni kad je dosta. U koliko neko prekoraci tu granicu, budi siguran da bih dobro razmislio da li sa njim duboko da ronim. Jednostavno to nije pitanje hrabrost (ja bih rekao ludosti) vec znanja, samopouzdanja, i vere u sebe. Svima nam se desavalo da prekinemo zaron neispunjenog zadatka jer se jednostavno nismo dobro osecali. Uvek postoji sutra, a umrlica su pune novine.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od PasHke Pon Dec 28, 2009 1:46 pm

Povracaj na dubine ukoliko se ne odradi deco kako treba. Da li je pametno po vama?
Npr, udjes u deco, krenes ka povrsini i ne odradis zastanke! nesto se dogodi, galebovi napali camac, seo si na morskog jeza pa iskocio napolje i tako to. Ukoliko se osete blagi simptomi, sta je bolje, otici u komoru ili vratiti se nazad da se odrade zastanci kako treba?
Npr, murina dokaci ronioca (ukoliko gura prste tamo gde mu nije mesto) i on iz straha napravi gresku i izleti na povrsinu sa nekih 20m. pod uslovom da je ispustio vazduh:D
Po vama, sta je resenje? (pricamo o realnim mogucnostima sto svakog pocetnika moze zadesiti!) naravno, osim onih galebova:D
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pon Dec 28, 2009 2:16 pm

Pravac komora !!! Propuštena Profilaktička Dekompresija je mnogo komplikovana stvar i više se ne preporučuje. A na putu do komore disati čist kiseonik.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 9:13 pm

Pravac komora, naravno. Kad vec dodje do toga najveci procenat ronilaca ne moze uraditi nista drugo pametno.
Sto se tice razloga vracamo se na pocetak, kako Uco rece, planiranje i sprovodjenje plana.
Pashke sam si dobro napisao, galebovi napali camac, seo na jeza i sl. Nema bas toliko realnih scenarija u kojima se propusta dekompresija, znaci bolje nauciti kako i onda tako planirati i sprovoditi.
Na kraju krajeva danas SVE asocijacije poducavaju isto, kiseonik, tecnost i KOMORA.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od SRDJAN Pon Dec 28, 2009 9:20 pm

Dixie, ne trci pred rudu, pobrkao si pojmove, propustena profilakticka dekompresija je nista drugo nego propusteni zastanci, ono o cemu pricamo moze biti ili postupak koji se radi usled propustene profilakticke dekompresije, ili sa druge strane reimerzija, prvo je kada nema znakova DCS i radi se odmah po izranjanju na povrsinu, a reimerzija ukoliko se pojave znaci, materija je obilna, ispitivalo se godinama, a misljenja su bila podeljena. Ono sto je davalo smisao tome je da su okolnosti bile takve da je reimerzija bila jedino moguce resenje. Napretkom u ronjenju, a samim tim i u logistici, gotovo je nemoguce da negde ronimo, a da nemamo u blizini barokomoru, s druge strane i medicinska istrazivanja su dokazala da je prva pomoc sa O2 najbolje i najdelotvornije resenje. Druga losa stvar reimerzije je sto je jako tesko bilo zadovoljiti proceduru koja se zahtevala, seti se onih 40-litarskih boca sa O2 i same procedure koja je izricito zahtevala da se ne pocinje ukoliko se ne moze odraditi do kraja, cak je i reimerzija vazduhom (ako se secas onih Albanovih tablica sa P3 Very Happy ) bila tesko izvodljiva jer znas i sam koliko vazduha u praksi ostaje posle ronjenja, ovo ti je ukratko sustina, napisao bih jos detalja, ali sam u nekom poslu pa sam tanak sa vremenom, primetices da sam se slabo ukljucivao u diskusiju u zadnje vreme, sve u svemu rezime je prost
ISKLJUCIVO 100% O2 I PRAVAC KOMORA
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od SRDJAN Pon Dec 28, 2009 9:22 pm

Evo i Mirko ti je isto odgovorio dok sam ja pisao post Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 9:24 pm

Nisam procitao ceo post. U koliko nemas simptoma a mislis da si propustio deo dek. disati O2, piti dosta tecnosti i mirovanje. Pratiti simptome, pripremiti put u komoru i po potrebi odlazak u komoru.

U koliko su se simptomi vec pojavili nema nedoumice, na tretman.
Cesto se ljudi nadaju da ce biti bolje, na zalost nece i sto se tretman duze odlaze veca je verovatnoca da ostanu posledice.

Na kraju da kazem jos i to. Dobiti DCS nije kraj sveta, mogucnost ozdravljenja i ponovnog ronjenja je velika, pitanje je samo usled cega je doslo do incidenta.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Neo Pon Dec 28, 2009 9:49 pm

da je granica rekreativnog ronjenja 40m ZBOG NARKOZE. Mogu da kazem da su pojedinci iz naseg tima sigurno potpuno operativni do 50-55m a bez problema mogu izvrsavati lakse zadatke i na 70m dubine.

Hmmm jel' ovo provokacija ili .....
Pa i na liftu stoji plocica max.dozvoljeno opterecenje 400kg,a znam one koji su ga probali na ....

Lepo si napisao " pojedinci, u formi,...." ali JE granica 40m.

Neo

Broj poruka : 31
Datum upisa : 17.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 9:54 pm

Srdjan je lepo prosirio temu. U koliko se radi reimerzija potrebno je raspolagti mnogim stvarima. Da se razumemo ovo je samo u koliko ne postoji mogucnost odlaska u komoru i u koliko postoje uslovi za reimerziju.
A uslovi susledeci. Poznavanje nekih od tablica-metoda, US Navy, Hawaian, Australian. Dovoljno kiseonika (bar jedna puna! 40L boca O2), nargile, suvo odelo, "zasticena" voda, ronilac ili vise njih za podrsku.
U koliko ovo sve imate mozete razmisliti o reimerziji. U praksi retko ko (ja mislim niko) od rekreativaca ne raspolaze ovom opremom i znanjima.
Mi smo ovu opremu uglavnom imali uvek na ozbiljnijim ekspedicijama na Zentu, U Krupajskom vrelu imamo Habitat tako da virtuelno mozemo da radimo sta god hocemo. Posle duzih dubokih zarona ostajemo jos 20-30 min. u vodi i u koliko se pojave neki simptomi nazad u habitat na 10m kiseonika.
Sa druge strane na Ohridu imamo opremu ali je cesto daleko od nas (na kopnu). Na zalost evakuacija unesrecenog sa DCS sa Ohridskog jezera predstavlja veliki problem. 1. Visinsko jezero 2. Da bi se otislo do Skoplja treba se popeti na vecu nadmorsku visinu sto isto vazi za helikopter. Tako da ronjenje na Ohridskom jezeru u rangu tehnickog ronjenja vuce za sobom ozbiljne probleme. What a Face
Svojevremeno nam je pokojni dr. Dekleva nudio da nas prati sa prenosnom deko komorom na Ohrid.
Ono sto je mene tada vise zanimalo je da posle zarona radimo dopler, ali kao sto danas znam (a i oni su mi to tada uvijeno rekli) dopler morada radi neko sa iskustvom, rekose preko njega se i onako nista ne cuje. Tada sam mislio da imaju los dopler, medjutim treba da ga radi neko sa mnogo iskustva da bi informacije bile verodostojne.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Pon Dec 28, 2009 10:02 pm

Neo,
uopste nemam nameru da se raspravljam jer si potpuno u pravu.

Ono sto hocu da kazem je da je treningom svasta moguce, a ja vrlo malo ronilaca vidim da "treniraju". Pri tome ne mislim na voznju bicikla ili dizanje tegova, vec upravo na ronjenje. Nama su se nekada smejali sto dvobocnike nosimo na Adu. Kad smo poceli da se pojavljujemo jos sa gomilom stage boca mislim da se "publika" valjala od smeha.
Sa druge strane mi smo eto konzervativni i plasljivi pa vezbamo, a oni mogu da vezbaju na ozbiljnim zaronima.
Inace kad smo se dotakli narkoze, sto ovde nije tema samo cu kratko reci da mislimda je to pre svega mentalna disciplana, a tek onda fizicka.

I da, ponekad se malo zanesem pa zaboravim da pricamo o rekreativnom ronjenju, tako da obecavam da cu se potruditi da se striktnije drzim teme.

Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Neo Pon Dec 28, 2009 10:59 pm

Mrs.Triton,
naravno da se ne raspravljamo,diskutujemo slobodno i tema je dobra da se znanje obnovi ili novo nauci. Moja je namera bila da se pojedinci ne zanesu pa sutra .... koliko si puta gde je ogranicenje brzine 40 vozio brze.Ako si bio svestan prekoracenja i dodavao po malo , uklopices se u 4 kaznena boda. Ako nisi svestan prekoracenja nego ....
Slazem se da je treningom svasta moguce .
Sta se postize treningom mislim da apneasi najbolje pokazuju.Zamislite zapreminu pluca apneasa na 100m(breskva,sljiva ili suva sljiva?).
P.S.U svakom slucaju i voznja bicikle je trening,kardio.
Kada imas vremena opisi feel-ing zarona na Ohridskom jezeru na 100m.
Pozdrav

Neo

Broj poruka : 31
Datum upisa : 17.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Petkovic Matija Pon Dec 28, 2009 11:34 pm

Godisnje ronim uglavnom u plicim vodama, svaki vikend treninzi na Adi, dok dublje svega 3-4 puta imam priliku kada idemo na ekskurzije ili akcije drugde ( Drina, Ohrid, primorje . . .) u slucaju da mogu da ih ispratim vremenski i finansijski. Posto sam naucen da sam kalkulisem svoje vreme, mlad sam, fizicki spreman, vodim racuna o isharni, hidrataciji itd pre i posle ronnjenja nemam strah od DCS ( da tipa izadjem iz vode i razmisljam da li mogu da ga dobijem ili u toku zarona). Imam bojaznost od ispaljivanja ( ali ne vidim u kojoj situaciji sa kakvim otkazivanjem opreme mi se to moze desiti) i kada idem na zarone preko 40. Ne zato sto izlazim iz "krivulje sigurnosti" vec zato sto jos ne znam tacno da kalkulisem takve deco zarone. Iako cu za takve zarone imati ispisane stopove u dzepu i pored sebe coveka koji je dr. za ronjenje meni nije svejedno ( vise sam na oprezu).

Mucim se vec nekoliko dana i ne mogu da odgovorim na pitanje postavljeno sebi. Nadam se da ce mi neko od vas pomoci. Mioglobin kao tetramer sa 4 globinska lanca i 4 hem kao prosteticne grupe za koju svaku je vezan po 1 atom gvozdja. Dakle svaki hemoglobin nosi 4 atoma O koji su labilnim vezama reagovali sa Fe ( oksigenisanje dakle, oksidacija krvi me ne inetresuje). U svakom eritrocitu imam oko 270 x10 na 6 hemoglobina. Ja sam zanemario uticaj mioglobina u DCS jer na njegovo vezivanje ne utice pritisak. Dakle udisemo i koristimo neki deo vazduha iz pluca koji uspemo da "vezemo'' u alveolama, on dalje putuje krvotokom preko hema. Povecanjem pritiska uspeva vise O da izreaguje. Pri izronu druga prica. E sada kako se stvaraju mehurovu kada je O vec vezan za Fe u hemoglobinu? Pod predpostavkom da su za njih odgovorni atomi O.

Nadam se da ce me neko obradovati pred novu godinu santa i u da cu u nju uci bez mozganja vezano za pomenutu temu.

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Neo Pon Dec 28, 2009 11:51 pm

Matija,
azot je problem (jer je inertan).
Pozdrav

Neo

Broj poruka : 31
Datum upisa : 17.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od uco Uto Dec 29, 2009 12:19 am

Izgleda da nisi prošao obuku po CMAS-u kod scubasaurusa Very Happy
Izvini, al' morao sam se malo našaliti Very Happy

Petkovic Matija :: E sada kako se stvaraju mehurovu kada je O vec vezan za Fe u hemoglobinu? Pod predpostavkom da su za njih odgovorni atomi O.

Nadam se da ce me neko obradovati pred novu godinu santa i u da cu u nju uci bez mozganja vezano za pomenutu temu.


Najveći (ne i jedini) problem prave molekuli azota. Kako i zašto objasnio je Engleski fizičar Henri. Evo copy/paste

Henrijev zakon - Gasovi se u prirodi ne nalaze samo kao slobodni, već se često nalaze i rastvoreni u raznim tečnostima. Takođe, u vodi koja se zagreva posle određenog vremena pojaviće se mehurići, koji pokazuju da je u njoj bio rastvoren neki gas. Gasovi rastvoreni u tečnosti zadržavaju svoje osobine , tako da vrše pritisak iako su apsorbovani. Koliko će se gasa rastvoriti u nekoj tečnosti zavisi od parcijalnog pritiska koji on vrši na površinu tečnosti, kao i od njegove temperature. Tako zakon glasi : KOLIČINA GASA KOJA SE RASTVORI U NEKOJ TEČNOSTI JE DIREKTNO PROPORCIONALNA PARCIALNOM PRITISKU TOG GASA, PRI DATOJ TEMPERATURI. Drugim rečima, sa povećanjem pritiska povećava se i kapacitet tečnosti da rastvori gas, dok se sa povećanjem temperature taj kapacitet smanjuje. Ovaj zakon ima veliku primenu u ronjenju gde se gasovi udišu pod povišenim pritiskom rastvaraju u organizmu koji je uglavnom sastavljen od tečnosti. Na rastvaranje gasova utiču 2 faktora : pritisak i temperatura.

pozdrav Very Happy i Sretna Nova godina santa

uco
uco
uco

Broj poruka : 53
Godina : 54
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Dixie RK Sebastian Uto Dec 29, 2009 12:50 am

SRDJAN ::propustena profilakticka dekompresija je nista drugo nego propusteni zastanci, ono o cemu pricamo moze biti ili postupak koji se radi usled propustene profilakticke dekompresije, ili sa druge strane reimerzija, prvo je kada nema znakova DCS i radi se odmah po izranjanju na povrsinu, a reimerzija ukoliko se pojave znaci, materija je obilna, ispitivalo se godinama, a misljenja su bila podeljena.

Izvinjavam se cenjenom ronilačkom auditorijumu,nisam pažljivo pročitao Pashketov post, pa nisam pomenuo reimerziju,a tek sam sad pažljivo pročitao i šta je britki i bistri Srki napisao.Suština je PRAVAC KOMORA sa bocom kiseonika u krilu na čijem je jednom kraju maska za disanje.


Poslednji put izmenio Dixie RK Sebastian dana Uto Dec 29, 2009 2:44 am, izmenio ukupno 2 puta
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Petkovic Matija Uto Dec 29, 2009 12:55 am

Kako mozes da ga samtras inertnim kada dobro reaguje?
2N2+3H2O-2NH3+3O2 ovo bi trebalo da se desava u krvi jer je voda vecinski sadrzaj.
Hvala uco na odgovoru jer sam ga zanemario. Henrijev sam ucio u osnovnoj, srednjoj, faxu i kod instruktora ali sam zaboravio ( koji ce me posjesti zivog kada procita pale ) da ga primenim sada. Zapetljao sam se sa fiziologiom kao manijak i nisam video odgovor izspred nosa.

Sretni praznici cheers

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Dixie RK Sebastian Uto Dec 29, 2009 1:06 am

Draga braćo ronilačka,

Austrija i skijanje zovu, pa se ovom prilikom odjavljujem do sledeće godine. Želim vam sve najlepše i privatno i profesionalno, puno zdravlja i ronjenja u Novoj godini !
SREĆNI PRAZNICI !!! santa
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od zensea Uto Dec 29, 2009 2:40 am

e bre Matija ovo ti je OW kurs Cool Mnogo si ga zakukuljio sa ovim. Nemoj da ti se to pod vodom desava
zapamti onu staru zen krilaticu "NO mind"
poz.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Uto Dec 29, 2009 3:48 am

Pa Neo,
nisam bas siguran da zelim da postanem dodatno nepopularan. Jer zbog ovog sto cu napisati cu pretrpeti sigurno brojne (opravdane) kritike.
Iz tog razloga u napred kazem OVO NIJE NI UPUTSTVO NITI PROMOCIJA NECEG DOBROG I PAMETNOG VEC SAMO OPIS ONOG STO JE URADJENO!
Na Ohridu smo dosta puta ronili na dubine >100m. Ovde medjutim mozemo da razlikujemo dve vrste zarona. One od pre 7,8 ili 10god. i one koje sprovodimo u novije vreme.
Nekada smo to radili radi samodokazivanja, adrenalina i upoznavanja granica (kakva glupost).
Jezero na 800m nadm. visine. Deko komora - Skoplje. Na Ohridu zimi i leti imate nekoliko termoklima.Znaci voda slojevito postaje sve hladnija do nekih 4C. U zoni dekompresije ona iznosi od 14-22 u zavisnosti od godisnjeg doba. Providnost (zbog dotoka vode iz Prespe) se takodje slojevito menja tako da cesto na 70m vlada mrkli mrak.
Kada smo postavili tadasnji rekord zaronivsi na 127m slatke vode! temp. koju je Aladin izmerio bila je 6C ali danas znam da se prosto nije dovoljno ohladio i da je ona bila ispod 4C. Vec od 70m mrkli mrak, providnost na dnu ca. 6-7m. Struje (na dnu) nije bilo. Sonar na lokaciji pokazao je 130m a sidreni konop je odmotan do preko 150m. Od dubine od za 90m sidreni konop je padao pod tupim uglom, mozda svega 30 stepeni, znaci plivanje.
Odelo mokro 7mm, boca 15L mislim da je bila na 170 bara jedan regulator. BCD tehnisab (igracka). Vlatko slicna oprema ali posejdon reg. i 18l boca. Instrumenti AladiniPro. Lampe Wega. Sta da vam kazem pijan do j... ali jos vladam situacijom. Na dno stizemo zajedno, htedoh jos da se pozdravim sa Vlatkom ali je on vec zapalio. Taj dan sam osecao da mogu sigurno jos jedno 10m dublje. Da li je to istina ne znam i necu nikad saznati. Ukupno vreme ronjenja 41min. prosecna brzina zarona >30m/min. U tom momentu svetski rekord na vazduh drzao je Dan Manion sa mislim 141m. On je tada na dnu skoro izgubio svest i posle zarona niceg se nije secao. Zaron u 24C vodi pri vidljivosti od preko 30m!
Mislim da je ljudskoj prirodi da isprobava granice. Mnogi su probali i mnogi su ostali dole. Danas se igranka nastavlja na 3mix. Osudjuje se vazdusarenje a iste gluposti se sprovode sa mesavinama (samo na >300m). Licno ovo vise nika ne bih ponovio iz razloga sto ne vidim svrhu. Mozda sto sam stariji ili sto me privlace druge stvari.
Sa druge strane pre par godina kad smo pronasli cuveni Ohridski zid zanimalo nas je sta je i kako dole. Ovaj put suva odela, debela pododela, dvobocnik na 250 bara, stage boca sa deko gasom, lampa halo. 50w. Dubina do 100m. vreme dole par minuta i lagani izron uz zid. Prosecna dubina pre finalnog izrona oko 70m vreme ca 20 min. Trajanje zarona ca. 70-75 min.
Sad prosudite sami sta je vrednije, bolje, zanimljivije i sigurnije.
I ovakve zarone u principu ronimo iskljucivo na 3mix. U praksi nas cesto finansije logisticki sl. problemi teraju da radimo stvari koje znamo da netreba, ali niko nije savrsen. A ond opet kada instruktor voznje iz auto skole vozi brzo ili to cini M.Sumaher nije isto...

Eto Neo, pa sad navalie...

Ah da posto smo na ovoj temi, prvi zaron sa stanovista dekompresije nije komlikovan, treba ostati samo dosta duze nego sto kaze Aladin (i nadati se da se nesto nije "zaglavilo"). Drugi zaron je kud i kamo slozeniji i treba biti jako oprezan da se ne zakaci DCS jer su uslovi tretmana skoro nemoguci. Iz tog razloga lagani izron uz klif koji cije vreme zatim ulazi u vreme za kalkulaciju deko rezima.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od SRDJAN Uto Dec 29, 2009 5:00 am

Moracu da vas malo ispravim, granica rekreativnog ronjenja od 40 metara nije nikako zbog azota vec zbog potrebe poznavanja odredjenih procedura, ppN2 (koji je ujedno i uzrocnik narkoze) nema veza sa time da li smo rekreativni ili tehnicki ronioci, isto ce delovati i na jedne i na druge, mozemo slobodno reci da je granica ronjenja na vazduh od 55-72m u zavisnosti od asocijacije (a isto je cak vise vezano za ppO2 nego za ppN2) jer neke asocijacije ne prihvataju veci ppO2 od 1.4
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od TRITON Uto Dec 29, 2009 6:55 am

Srdjane

ti hoces da naje... kao ja Laughing Laughing Laughing . Izbacice te sa foruma bom
IANTD je nekada Deep Air kurs radio do 66m (ppO 1.6) a zatim ga smanjio na 57m (ppO 1.4). Danas bi trebali da ga predajemo do 40m Crying or Very sad .
Mi ga u praksi radimo do pedesetak metara (ako ima nesto zanimljivo) i naravno time krsimo standard Twisted Evil .
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Neo Uto Dec 29, 2009 7:42 am

Srdjane,
max. doz.ppO2=2 bara. Diverzanti sa O2 aparatima 8 do 10m dubine. CMAS =>SRJ
Veci ppO2 daje trenutne simptome trovanja O2.

A granica 40m je zato sto je lift do 400kgr;Dozvoljena brzina pored skole 40km/h; sve na 4.... He,he.... na ppN2 cca = 3,8 bara mogu se pojaviti simptomi,a nemoraju.

Mrs.Triton,Ohrid dobra prica.
Nadam se da se ne ljutis sto sam upotrebio izraz "adrenalinci",nisam mislio nista ruzno,sta vise mozda nisam bio dovoljno hrabar za tako nesto. U svakom slucaju takvi pomeraju granice.
Pozdrav

Neo

Broj poruka : 31
Datum upisa : 17.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS? - Page 2 Empty Re: KOLIKA JE VEROVATNOCA DA DOBIJETE DCS?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu