RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sta je to CCR?

+5
medigo
Dixie RK Sebastian
SRDJAN
milutinm
zensea
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Sta je to CCR? Empty Sta je to CCR?

Počalji od zensea Čet Dec 25, 2008 10:49 am

Da uprostim Closed-Circuit Rebreather. Kako to da prevedemo? Ponovodisac zarvorenog kruga? Ha ha ha!
Ok.
Umesto izdisaja iz pluca u vodu, kako bi to ronilac vec sa konvencionalnim otvorenim krugom, pluca ronioca sa rebreather-em postaju deo zatvorene petlje sa opremom.
Disajuci gas se udise, deo kiseonika odlazi na metabolizam, zatim se gas izdise u, nazovimo to, petlju(loop). Kontra-pluce(deo opreme) uzima zapreminu kada su pluca ronioca ispumpana.
Gas sada sadrzi ugljen dioksid koji je produkt disanja, plus vecu kolicinu neiskoriscenog kiseonika. Otrovni CO2 se uklanja prolazeci kroz hemijski filter(cistac) i nivo kiseonika se nadoknadjuje automatski pre nego sto gas dospe ponovo u pluca ronioca.
Procenat kiseonika nije bitan vec pp(partial presure)O2. Kako CCR ronilac ide dublje, treba manje i manje kiseonika da bi postigao isti ppO2.
Rebreather automatski odrzava ppO2 za izabrani set-point, oslabljujuci disajuci miks pri uronu ili ga obogacuje pri izronu.
Kolicina gasa koji se konzumira je minimalna. Vreme ronjenja zavisi vise od trajanja materijala filtera(scrubber), nego od kolicine gasa, odatle potreba za malim cilindrima. Imamo dva cilindra.Kiseonik iz jednog se miksuje sa razredjenim gasom koji je vazduh ili vazduh/helijum miks da bi dao dovoljnu zapreminu u petlji. Zato sto rebreather odrzava idealan miks gasa za svaku datu dubinu, kolicina inertnoga gasa absorbovanog od strane ronioca je minimalna. Na primer, no-stop vreme za ronioca koji koristi set-point 1.3 bara ppO2 sa vazduhom kao razredjenim gasom na 20m je oko 3 sata!!!
U kratkim crtama ako neko pita sta je to. Koga znamima vise nek pita nekog ko zna vise, mene ovo u stvari i ne zanima toliko. Malo me zent al probao bi da mi neko da za dzabe.


Poslednji izmenio zensea dana Čet Dec 25, 2008 8:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od milutinm Čet Dec 25, 2008 12:51 pm

Sve sto (skoro sve) vas interes u vezi zatvorenog kruga i polu otvorenog, u ostalom o rebriderima ima te na http://www.therebreathersite.nl/ ! Ronio sam samo sa vojnim O2 aparatom i nadam se da ce mi se ukazati prilika u skorije vreme da ronim sa nekim rebriderom koji koristi sistem helijum nitroks.
Sto se tice toga za dzabe > " ni kod babe nema dzabe"
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 25, 2008 8:34 pm

Jako ozbiljna stvar, minimalna greska moze biti kobna, sto se cene tice nije ni ona naivna, ja planiram da probam, a mozda i da zavrsim kurs, zavisi od toga kakav utisak i poverenje ostavi na mene.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Dec 26, 2008 1:23 am

Posebnu PAŽNJU obratiti na FILTER, tj. na njegovu ČISTOĆU ( da to tako nazovemo ) ! Inače će boja plavog patlidžana osenčiti vaše lice ( a i šire... ). Za bolje razumevanje ove moje napomene, pogledati u vašoj stručnoj literaturi temu HIPERKAPNIJA (trovanje CO2) santa
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Pet Dec 26, 2008 2:50 am

Najopasniji je kiseonik, to jest njegov pp
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Dec 26, 2008 4:31 am

Tako je doktore... A za potpunu edukaciju o ovoj spravi idite na www.wikipedia.com pa ukucajte rebreather i uživajte u fenomenalnom tekstu. Wikipedia majka naša... Shocked
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od zensea Pet Dec 26, 2008 6:18 am

Pa sad, ne bih bas rakao edukaciju, mozda informacije.
Kursevi, onako mogu da se odrade i nisu toliko bas skupi, zackoljica je da za pocetnicki trimix moras da imas 50 sati a ful trimix 100 sati pod vodom sa istim, da bi mogao da ides samostalno. Tako da ako nemas svoju makinu dzaba kursevi.
A cena, hm, prava sitnica....
Evo jedan koji je onako user friendly i jedan od jeftinijih. Mozete ga nabudziti na dvobocnik i svoj wing.
http://www.inspired-training.com/Pelagian%20DCCCR%20Rebreather%20details.htm
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Pet Dec 26, 2008 7:53 am

Sto se ucenja tice evo jedne ozbiljne knjige

Sta je to CCR? Ccrmanualpn7
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od milutinm Pet Dec 26, 2008 8:25 am

Kako bi mogli da dodjemo do ove knjige? Jel je imate mozda u elektronskom obliku?
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Pet Dec 26, 2008 8:26 am

Dobija se uz kurs, uz knjigu ide i test, a postoji i prezentacija u Power pointu
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od zensea Pet Dec 26, 2008 9:16 am

Jes, jos da dodam da, ako vas nesto interesuje uzimte kurseve poput ovog gore ili slicne i od instruktora koji su obuceni sa isti. To "edukovanje sa interneta " moze da bude totalno pogresno. U nekim slucajevima (istrazeno) teme su postavlji tinejdzeri iz ciste zajebancije.
Tako da prvo kurs,test pa se onda igrajte al pazljivo
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Pet Dec 26, 2008 9:38 am

Ko hoce ozbiljno da se posveti ovome neka ne planira bez 15.000 - 20.000 Evra, sitnica.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Dec 26, 2008 12:02 pm

zensea ::Pa sad, ne bih bas rakao edukaciju, mozda informacije.


Obilje korisnih informacija, edukativne prirode... bounce Odličan tekst, by the way...


Poslednji izmenio Dixie RK Sebastian dana Sub Dec 27, 2008 6:17 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od Dixie RK Sebastian Sub Dec 27, 2008 12:11 am

zensea :: To "edukovanje sa interneta " moze da bude totalno pogresno. U nekim slucajevima (istrazeno) teme su postavlji tinejdzeri iz ciste zajebancije.

Mislim da bi čovek trebao da bude poprilično retardiran pa da ne prepozna takve sadržaje. Vidim da si ti uspeo u tome pa, srećom, ne spadaš u ovu kategoriju. study
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od zensea Ned Dec 28, 2008 8:27 am

eh, sad.......nikad dosta Suspect
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od medigo Čet Maj 14, 2009 12:10 am

CCR - Closed-Circuit Rebreather

Imao sam priliku da boravim na jednom seminaru SSI-a u Rovinju prije par godina.
U okviru seminara bila je i promocija ronilačkih aparata firme DRAGER, koju je radio ovlašteni zatupnik te firme za Hrvatsku. S obzirom da su sa mnom bili Željiko Bulatović i Dragan Gačević, koji imaju iskustva u ronjenju sa ovim tipom aparata, imao sam želju da i ja nešto novo čujem ili eventualno naučim. To sam i uradio. Sve što mi na prvi mah nije bilo jasno, kasnije sam pitao ovu dvojicu i oni su mi objasnili.
Takvih aparata sam gledao kod Gačevića, ali su mi malo bili i smiješni, možda iz razloga što se tada nijesam razumao u to ronjenje. Ima on i Drager 138, LAR 3, neki stari M 600, DRINU, OXY MIX , i naravno ove rebreathere što ih Beli forsira IDA 57 i
IDA 59. Čim malo ugrabim vremene , zamoliću Gačevića da mi ih posudi da se slikam sa njima, pa ću da vam okačim slike, i imam samo jednu molbu, da se previše ne smijete.
Srđanu da kažem za ovu knjigu.
Bio sam sa Gačevićem u Split. Išli smo kod Ižakovića u stan. Bio sam prisutan kad je Gačević dobio od Ižakovića kompletnu literaturu SDI i TDI prevedenu. Njih dva imaju posebne odnose. Dugo su zajedno radili i pričaju nekim šifrovanim jezikom, da ih pola nijesam razumio. Ižaković je zastupnika SDI i TDI za zemlje ex Jugoslavije, i žalio se da je skupo platio prevođenje literature i ovjeru sudskog tumača, za što je bio obavezan. Gačević mu je rekao, da je moguće da je to njega toliko koštalo, ali ga ništa neće koštati da on to da svom drugu. Bilo kako bilo Gačević je od Ižakovića dobio komplet literaturu i pauer point prezentacije za sve kategorije.
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od _ Ned Nov 01, 2009 10:22 am

Moj instruktor tehnickog ronjenja je jos 2004 doneo u Srbiju INSPIRION ribrider (sa zutim poklopcem) firme APDiving. Nisam ronio sa njime ali sam imao priliku da ga detaljno proucim i iz razgovora sa instruktorom upoznam njegove prednosti i mane.
Prednosti u najkracim crtama su:
1. Ista potrosnja gasa bez obzira na dubinu (vrlo bitno kod dubljih trimix zarona zbog cene helijuma)
2. Velika autonomija rada do 4 sata sa obicnim punjenjem apsorbenta
3. Produzeni no deco rezimi posto kompjuter odrzava uvek isti parcijalni pritisak kiseonika koji moze da se podesava od 1.3 do 1.5
4. Disanje ne utice na plovnost ronioca
5. Tisina pod vodom (nema mehura i ribice ne beze od ronioca, samim tim idealan je za podvodne snimatelje)
6. Ronilac iz ribridera udise topao i vlazan gas, naspram hladnog i suvog iz boce i time smanjuje mogucnost hipotermije i dehidracije.
7. Kompaktna naprava koja dolazi sa svojim koferom i lako se transportuje.

Mane:
1. Kako se radi o visoko tehnoloskom uredjaju punom elektronike zabelezen je veliki broj smrtnih slucajeva usled otkazivanja iste. Englezi ga zovu Black-Yellow Deth Box. Pored ove mane ostale je glupo i da spominjem.
Ipak moje misljenje je da je to buducnost ronjenja i ronilacke tehnologije (koja je uzgred vrlo malo napredovala u zadnjih 50 godina), i koliko sam cuo noviji modeli imaju unapredjenu elektroniku, pouzdanije kiseonicke senzore i preciznije ventile za automatsku dopunu kiseonika i diluenta.
Ronioci koji trenutno koriste CCR ribridere i dalje moraju da nose gomilu stage boca uz sebe bas iz razloga cestih otkazivanja istih, sto na kraju ponistava njegove primarne prednosti.

Daleko pouzdanija naprava je cuveni ribrider RB-80 firme Halcyon kojim su: George Irvine, Jarold Jablonsky i drugovi iz GUE WKPP tima ostvarili neke od najduzih pecinskih penetracija u svetu. Medjutim ovaj ribrider je polu otvorenog kruga i potpuno je mehanicki. Sam George Irvine je izjavo da ga koristi samo kad je krajnje neophodno.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Ned Nov 01, 2009 8:37 pm

Mana je i sistem obuke za isti, da bi stigao do pomenutog nivoa trebaju godine ronjenja i brdo para.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od TRITON Sre Nov 04, 2009 4:06 am

Da bi kupio Insp. moras imati zavrsen kurs. Za RB80 i klonove u principu vazi isto (mada je on semi closed). Drugo nema ni smisla jer se to ne uci tek onako nego se mora stalno vezbati. Ronio sam sa CCR i nisam odusevljen. Mnogo pripreme, skupa eksploatacija i nema potrebe. Osnovni nedostatak je taj sto kad ti zaista treba (duboki ili dugi zaroni) zbog bezbednosti moras imati masivan bail-out. Hocu da kazem da ti treba dovoljno gasa da izdjes na otvoreni krug. Na Zenti smo morali da nosimo istu kolicinu stage boca kao sa otvorenim krugom. Sad Ustedu gasa kompenzuje scraber, senzori i tekuce odrzavanje, tako da za nekog ko ne roni stalno 3mix nije nista jeftinije. I naravno potrebni kursevi, odrzavanje opreme i td. i nije za nekog ko nema dosta novca. Mi smo imali i licencu za obuku za taj RB. Pogodite koliko smo kurseva uradili, ni jedan Very Happy Mozda su danas malo bolja vremena nego pre 5-10 godima,ali za 90% ronilacke populacije to je nepotrebna igracka.
P.S. Voleo bi da danas imam dovoljno novca da steknem iskustvo i upotrebim neki RB80 ili klon za nase projekte, ali mislim da je to prevelik zalogaj. Sad
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od ProUrke Pet Nov 06, 2009 12:13 am

Brrrrrr... Samo cu reci da veci deo ronilacke populacije naziva ribridere Widowmakers i Boxes of death... Smile
Ja se licnu gnusam tih sprava, jer nazalost nikada nece imati pouzdanost otvorenog kruga - poluzatvoreni mehanicki ribrider sa konstantnom dobavom je jedino cemu cu mozda jednog dana prici u zivotu...
Sreo sam jako malo ljudi koji rone "zatvoreni krug", i svi se slazu samo u jednom - ako ne ronis 100-150 Tx zarona godisnje, apsolutno se ne isplati para i vremena... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od zensea Pet Nov 06, 2009 12:17 am

HE he, zanimljivo je koliko samo ljudi ima ove RB! Bar ih ja prilicno dosta vidjam.
Toys for the boyz Laughing
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od _ Pet Nov 06, 2009 8:38 am

S obzirom na cenu helijuma u Egiptu od 5centi za litar nije ni cudo!

Koliko znam standardni komplet INSPIRIONA obuhvata dve boce od 3L. U jednoj je kiseonik u drugoj diluent.
Kao sto rekoh u temi "Kompresorska stanica" ako koristite miks 15/55 na 84m, to mu dodje svega 16.5 evra za helijum. To je celih 115.5evra jeftinije od ronjenja na otvoren sistem. Sa maksimum 100 trimix zarona sistem isplacuje samog sebe sa sve kursom. A kasnije je dovoljno i 10 trimix zarona godisnje da isplati troskove odrzavanja. Skrabera i kiseonickih senzora.
Kao sto rekoh buducnost ronjenja.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od SRDJAN Pet Nov 06, 2009 8:42 am

Ali da bi dosao do tog nivoa ronjenja, treba ti mnogo, mnogo para, i vremena.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od _ Pet Nov 06, 2009 8:52 am

Pa ti i ovako moras da radis kurseve da bi dosao do na primer full trimix nivoa koji nisu jeftini. A posle radis samo kurs za ribrider koji je oko 3000 evra koliko znam. Ali ponavljam sto prosecnih trimix zarona isplacije celu investiciju. Zensea lepo kaze da ih sve vise vidja u egiptu sigurno nije slucajno.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od _ Pet Nov 06, 2009 8:58 am

Zaboravih glavno da pomenem, u toku zarona sa ccr aparatom diluent se skoro i ne trosi sem za inicijalno pumpanje vestackih pluca i pumpanje suvog odela ako nemate odvojenu argonsku bocu. Sa ribriderima se praktikuje horizontalno obilazenje prepreka bez promene dubine bas zbog maksimilizacije ustede diluenta.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sta je to CCR? Empty Re: Sta je to CCR?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu