RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ah taj Azot...

+3
SRDJAN
chipi
Silent
7 posters

Ići dole

Ah taj Azot... Empty Ah taj Azot...

Počalji od Silent Pon Feb 20, 2012 9:30 am

Ovo je stritkno tehnicka tema koja ima samo teoretske veze sa ronjenjem, pa koga zanima neka cita, da se odmah ogradim.

Skoro bas sam silom prilika bio kod vulkanizera i video jednu "novu spravu" za punjenje guma azotom. I radoznao kakav jesam, pitam ti ja majstora sta je to. "Pa da se gume pumpaju azotom, umesto vazduhom.", on ce meni onako znacajno Wink
Malo se ja zamislim, i pitam ga iskreno u cemu je smisao? A on mi strucno kaze da guma na automobilu punjena azotom "manje dise" na promenama temperature. Ja se malo zamislim, pa dodjem do sledece racunice:

Atmosferski vazduh=78-79% azot.
Atmosferski pritisak u proseku 1bar.
Radni pritisak u gumama u proseku 2 bar.
Dakle, ako bismo "praznu gumu" (dakle na atmosferskom pritisku) napumpali (tj. dopunili) cistim azotom sa 1 bar na 2 bar-a, imali bi ne bas cist azot u gumi, nego 79% iz "prvog bara" i jos 100% iz drugog, sto bi dalo u proseku negde 90% azota u toj tako napumpanoj gumi.

Dakle nekih 10% razlike u odnosu na gumu pumpanu "obicnim vazduhom". Samim tim su i fizicka svojstva (temperaturna dilatacija i sl) takve mesavine u odnosu na "cist vazduh" toliko razlicita zar ne?

Do svesti komse-vulaknizera nisam uspeo da doprem, jer on je ostao pri tome da guma pumpana azotom "je duplo stabilnija" u smisu promene pritiska pri promeni temperature okoline, a na moje pitanje, pa kako covece? znacajno mi je rekao da "azot hladi gumu".

Dakle, drustvo sta vi mislite? Ima li smisla pumpati gume na automobilu azotom umesto vazduhom? Eto malo teme za razonodu u hladnim danima.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od chipi Pon Feb 20, 2012 10:00 am

Interesantno ... nakom malog istrazivanja, svemoguci Google je dao nekoliko pogleda na ovo

Koliko sam skapirao neko se nalozio zbog formule i aviona i sada je to kao fora, ali realno cini mi se da nema smisla

neke reference sa pojasnjenjima:
http://www.tyresave.co.uk/nitrogen.html
http://www.racq.com.au/motoring/cars/car_advice/car_fact_sheets/nitrogen_for_tyres
http://www.popularmechanics.com/cars/how-to/repair-questions/4302788
http://www.theaa.com/motoring_advice/safety/filling-tyres-with-nitrogen.html

chipi

Broj poruka : 23
Lokacija : Amsterdam
Datum upisa : 13.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od SRDJAN Pon Feb 20, 2012 7:37 pm

To smo vec davno rezimirali na pokojnoj akademiji ronjenja, cisto otimanje para, a objasnjenje im je da guma punjena azotom zbog njegove specificne gustine ima mnogo manje oscilacije u promeni pritiska u odnosu na temperaturu. Kao sto si i sam dosao do zakljucka, radi se o 20 posto razlike, pa koliko god da se razlikuje specificna gustina ne moze imati znacajan uticaj. Ako te ne mrzi izadji na google pa poskidaj specificne gustine i formule i videces da je razlika i vise nego smesna.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od PasHke Pon Feb 20, 2012 10:02 pm

Jedna prednost je ako je cist azot, onda nema mogucnosti za kondenzom. Iskreno mislim da na to ciljaju. Prevedeno iz moje struke, vatrogasni aparati se pune iskljucivo azotom. Ako bi se punili vazduhom moze doci do kondenza, ovlaziti prah u boci i stvoriti grudve. E sad, mozda u F1 ima razloga da brinu o tome. U avio industriji ako ima vode u tockovima moze doci do ledjenja (valjda, ne znam njihov razlog), ali dobro znam da je punjenje azota i bacanje para vulkanizeru potpuno nepotrebno obicnim vozilima, zarad tih 20%. Bas gledam periodni sistem, jedini gas koji je molekularno laksi od kiseonika je azot (pod pretpostavkom da jure laksi gas da ne otezaju gumu), pa helijum i na kraju vodonik. helijum nije bas za gume a vodonik...hehe...bum Smile Tako da im ostao cist azot. Losiji od vazduha nije, a bolji, za nas smrtnike isto mislim da nije nesto specijalno.
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od stojkuki Uto Feb 21, 2012 1:07 am

Malo da se ukljucim. Nisam ekspert ali posto gume na kolima punim azotom vec par godina, odnsono od onda kada je ovde kod nas malo ko i cuo za to. prenecu vam ono sta su meni rekli fanatici koji su me na to i navukli.
Prvo, kada se guma puni azotom, pravilno se to radi ako se guma predhodno koliko god je to moguce isprazni od vazduha (to ovi nasi dundjeri ne rade). Tj, momci kod kojih sam ja to radio (u Kuli) imaju masinu koja bukvalno ispumpa gumu, pa je tek onda napumpa azotom. Time je eliminsano u najvecoj meri i ono sto je ostalo vazduha pri normalnom pritisku gume od 1 bar (atmosferski).
Drugo, ventili koji se koriste bi trebalo da budu prilagodjeni upotrebi azota, tako mi rekose, odnosno nisu isti. U cemu se razlikuju ... Bem li ga ....
Trece je u stvari i ono prvo. Zasto?
Ne radi se o varijaciji pritiska, vec navodno o tome da je zbog veceg molekula guma manje podlozna isduvavanju, i navodno je zbog toga bolja pogotovo u uslovima termickog opterecenja kakva su na sportskim kolim a ili F1. Negde sam nabasao da se cak i kod putnickih kola manje greju gume, i da se time i manje trose.
E sada koliko istine ima u tome ..... KO ce ga znati, verovatno onaj koji ima vremena da se bavi time na teorijskom nivou. Ja ne.
I poslednje, punjenje guma azotom ne kosta nista. Momci kod kojih ja menjam gume (leto, zima) i tzv, odrzavam gume, to ne naplacuju. Prema tome, ne moze se to nazvati sisanjem, ...

stojkuki

Broj poruka : 82
Datum upisa : 08.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od PasHke Uto Feb 21, 2012 9:36 pm

ih, kad te oshure za 4 skidanja, 4 famozna azotna ventila, 4 namestanja, 4 balansiranja naravno da ce ti napuniti azotom da bi opet dosao Smile Azot kosta, 30L oko 3000-3500 din. Ne vidim kako im se isplati da pune svakome za dzabe.
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od stojkuki Sre Feb 22, 2012 4:06 am

Kakvo skidanje??? Cega???!?!? Ne razumem.
Nema skidanja. Pofignu auto, nakace crevo na ventil, izvuku, naduvaju i to je to.

stojkuki

Broj poruka : 82
Datum upisa : 08.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od Điđi Sre Feb 22, 2012 6:12 am

A, možda su ti menjali vazduh u gumama , mislim letnji za zimski, i to besplatno, tj, za dzabe.

Điđi

Broj poruka : 49
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od medigo Sre Feb 22, 2012 9:56 am

Dodjose i vulkanizeri u ovu temu... lijepo... i treba....
Nisam vulkanizer ali volim formulu i znam da azot ide u gumu samo iz jednog razloga, a to je kondezacija... nista drugo...
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od SRDJAN Sre Feb 22, 2012 10:07 am

A da priupitas malo velikog Bleska, mozda ce on znati nesto vise da nam kaze o tome Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od PasHke Sre Feb 22, 2012 2:09 pm

naletim danas u kit komercu u njihovom servisu na neki azot generator idi mi-dodji mi, neka XL naprava. Puni sa azotom od 95 do 99% cistoce. pise da smanjuje potrosnju 20%, cuva gume, bla, bla Smile moracu uslikam da okacim Smile
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od SRDJAN Sre Feb 22, 2012 9:42 pm

Ha,ha, taj koji to bude izmislio bice prvi na Forbsovoj listi bogatasa Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Ah taj Azot... Empty Re: Ah taj Azot...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu