RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

+8
milutinm
medigo
brankorsa
mr joy
zensea
PasHke
SRDJAN
Silent
12 posters

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Pet Apr 17, 2009 5:11 am

Svojevremeno smo slusali ovaj radio ovo, ovaj nije itd. Evo jednog dobrog dokumentarca na poznatu temu, sa nama poznatim likovima. Za one kojima tema ili likovi nisu poznati neka pogledaju na sa desne strane mali propratni tekst.

https://www.youtube.com/watch?v=jbJsvclj9P4&feature=related
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pet Apr 17, 2009 6:57 am

Zamorcici, ovde niko nista nije znao, eksperimentisali su i igrali se sa ljudskim zivotima
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od PasHke Pet Apr 17, 2009 4:17 pm

svaka im chast:D u to vreme vojska je bila veoma dobro opremljena sto se i vidi!
Srdjane:D da nije bilo ovakvih ljudi koji su istrazivali ronjenje svi bi mi jos uvek ronili sa naduvanom kesom do 5m i ne dublje:D
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pet Apr 17, 2009 8:39 pm

Pusti te price, ronili su ljudi u svetu i istrazivali na neke druge nacine, samo su kod nas eksperimentisali sa ljudima, niko ne prica koliko je vojnika stradalo pri tim eksperimentima, to je javna tajna, imam dosta prijatelja koji su bili u to vreme oficiri u Divuljama pa su mi pricali sta i kako se radilo, veruj mi da se to kosi sa svakom etikom.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Pet Apr 17, 2009 9:31 pm

Hm, iako se ne radi o nemontiranom materijalu, neke stvari ipak se moraju priznati. Oni jesu obavljali dubinske zarone, i pritom su ipak morali da imaju i opremu i znanje za rukovanje istom koje je daleko od naseg poimanja u rekreativnom ronjenju. Naravno i hrabrost da to sprovedu. Ipak u to vremem JNA je bila zasigurno najozbiljnija institucija u SFRJ, i ne verujem da je ratna mornarica ili njen deo bio toliko van standarda u to vreme da su se ponasali neodogovrno i neozbiljno. U svakom slucaju radi se o visoko rizicnoj i mozda zaista kod nas eksperimentalnoj aktivnosti sto je moglo rezultirati i incidentima, ali ipak pricamo o (ozbiljnoj) vojsci, a ne o rekreativcima, pa je njihova granica prihvatljivog rizika sigurno mnogo drugacija od nase.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pet Apr 17, 2009 10:56 pm

Kao sto je nas drugar Urke jednom prilikom objasnjavao, za ovakva ronjenja u svetu postoje ozbiljne skole koje ozbiljno kostaju i traju.Nerealno je da se od obicnih vojnika preko noci naprave ronioci koji su sposobni i obuceni za ovakve poduhvate.Cenim ja njihov trud, ali u svakom slucaju realnost je daleko od onoga sto su oni zeleli da prikazu javnosti. A sto se Dragise Koprivice tice, on ni sam nije bio osposobljen niti obucen za tu vrstu ronjenja, a kamoli da nekog obucava, uostalom iz papira smo mogli videti sve, ko je i sta je on, svaki komentar je suvisan.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Sub Apr 18, 2009 12:07 am

Opet mislim da brkamo babe i zabe. Pa svi mi (ili vecina nas) smo bili u vojsci. To je ipak drugi svet sto se standarda tice. Npr. u civilstvu da bi dobio obicnu vozacku dozvolu pogledaj koliko papirologije i aktivnosti (pregleda i obuke) treba. A u vojsci ti bukvalno prvi dan daju u ruke automatsku pusku (preko noci). Ja potpisujem odgovorno da vise od 95% ljudi koji u vojsci tako dobiju pusku u ruku, u civilstvu ne bi dobili ni vazdusaru bar ne bez mnogo dugotrajnije provere i obuke, a rezultat je opet isti. Tako isto ronjenja u vojsci (narocito profesionalni sastav, znaci neko kome je u opisu radnog mesta da rizikuje svoj zivot) i komercijalno ronjenje u civilstvu, nisu komparativne po meni. Npr. pogledajte (ne usamljen slucaj) npr. jednog pukovnika u penziji koji nema ni 50 godina starosti koji radi kao nocni cuvar u butiku, jer u civilstvu niko nece da ga zaposli nizasta drugo (nema kvalifikacije) a koliko juce je komandovao oklopnom brigadom i rukovodio i ljudima i tehnikom i papirologijom... Jednostavno drugi svet, drugi standardi.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Sub Apr 18, 2009 4:49 am

Pa bas to i pricam, kako su obucavani za sve drugo, tako su obucavani i za ronjenje, zar smatras da neko na taj nacin treba da dobije vozacku ? Dobijali su je seljaci koji su sisli sa brda i prvi put tada videli kako auto izgleda, ta bivsa JNA se dokazala u svojoj nesposobnosti, gomila neradnika i lezilebovica, cast pojedinim ljudima koji su bili strucni, ali vecina njih je obicna bagra koja je ovom narodu 50 godina sisala sve redom, gomila para se odvajala za njihove igrarije, a kada su trebali da se pokazu na delu onda su se usrali i zavukli u misije rupe.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Sub Apr 18, 2009 11:12 pm

PasHke ::D da nije bilo ovakvih ljudi koji su istrazivali ronjenje svi bi mi jos uvek ronili sa naduvanom kesom do 5m i ne dublje:D
Dapace ne radi se o nikakvom istrazivanju, sve je to istrazeno mnogo pre toga. Samo obuka nekih regruta za spasavanje podmornicara ili ko zna sta su tada tripovali. Ah tako ozbiljni i brkati deluju....ronilac 1 da li si dobro? ne verujem i da je smeo da kaze da nije, pricao mi ortak...
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od mr joy Pon Apr 20, 2009 5:39 am

Mislim Srdjane da ne bi trebalo tako da gledas stvari. Mozda ti sad mislis da je onomad to bilo sve neodgovorno i bez smisla. Ali tada se radilo tako.Mozda su svetu u tim godinama bili nesto ispred jugoslovenskog ronilastva, ali u svakoj drzavi je bilo ljudi koji jesu na neki nacin doprineli razvoju ronilastva.
Mozda ti mislis da je to bila bagra. Onda i ja spadam u tu bagru, jer i ja sam bio vojnik pre 37 godina.
Ali tada smo pevali " Racunajte na nas"
pa smo pevali " Ne lomite mi bagrenje"
posle smo pevali " Samo da rata ne bude"
a opet posle " Dodjoska"
a sta sad pevamo? " Molitvu"
Tako ti je moj druze ( ako se ne ljutis sto te zovem tako), svaka generaracija odraste u nekom svom delicu ovog veka, sa svim dobrim i losim stranama drustva koji ga okruzuje.

Probajmo sto vise roniti, sto vise vremena provesti u nasem plavom svetu gde se ne cuje nista od ovg sveta koji nas okruzuje.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Pon Apr 20, 2009 8:23 pm

mr joy ::
Probajmo sto vise roniti, sto vise vremena provesti u nasem plavom svetu gde se ne cuje nista od ovg sveta koji nas okruzuje.

I nista drugo! Basketball
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Uto Apr 21, 2009 3:38 am

Nisi me razumeo, nisam rekao da su vojnici bili bagra, vec vecina nepismenih i neobrazovanih oficira koji su do cinova i polozaja dosli preko politicke linije, a ne znanjem, e takvi su onda rukovodili raznoraznim akcijama i eksperimentima ovoga tipa, a ti nesrecni vojnici su samo cutali i izvrsavali naredjenja jer ih niko nista nije pitao, svidja li im se ili ne, i da li se osecaju dobro.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od mr joy Uto Apr 21, 2009 10:43 pm

U pravu si Srdjane. Ali opet onda je to funkcionisalo tako. Hvaal Bogu to je proslost. Sad smo mi tu da radimo drugacije i bolje. Da vise pazimo na nase studente i buddy-je.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Sre Apr 22, 2009 7:10 am

Tacno tako, i nadajmo se da je ovo samo ruzna prosost koja se nece ponoviti.Najvaznije je da ronimo sigurno.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Sre Apr 29, 2009 5:16 am

Ovo su vrlo degutantni i napaljeni , nikom potrebni komentari. Zarad vaše informacije , u vojsci se 1968 godine već ronilo sa trimiksom i to pod vrlo stručnom kontrolom . Aparat se zvao IDA-59 koja je služila za spasavanje podmorničara sa 120 m prolaskom kroz toranj i torpedne cevi. Ako baš i ne poštujete ljude koji su ronili u granicama ondašnjeg maksimuma znanja u ronilaštvu, barem nemojte komentarisati . Da je Cezar imao mitraljeze j.... bi majku celom svetu pa i šire. Vaši naslednici će zasigurno odvojiti poštovanja za vaša dela kao što ste to vi radili !!! Verujte mi svakome se to vrati kad-tad.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Sre Apr 29, 2009 8:16 pm

pa da se tada trosilo manje para na "istrazivanje" citaj, rizikovanje mladih zivota, i cele te glupe price=jna, sada bi mnogo nas moglo da roni na trimix-u i imalo para za opremu, moglo da putuje imali bi vize za ceo cvet, bili bi manje homofobicni, imali sve moguce brenove ronilacke opreme u prodavnicama, ronjenje bi bilo moguce na celom jadranu bez zajebancije, ronjenje po srpskim jezerima bi bilo razvijeni vid turizma, veliki broj mladih srba bi bio zainteresovan za ronjenje i uopste bio bi to dobar biznis kao sto i jeste u ostalom delu planete.
ali da nam nije bilo ida-56 jebem li ga gde bi mi sada bili???!!!
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Sre Apr 29, 2009 8:34 pm

Btw prva saturaciona ronjenja sa tmx gasom su vrsena sredinom 60tih u zemlji ameriki, a uopste cela prica je ozbiljno razvijana 70tih i 80tih da bi se prvi kursevi pojavili 90tih. tako da, moguce je da se neko dosetio '68 u jna, da metne neke junake dobrovoljce na rebreather i sutne ih sa 120m ka povrsini.
i verovatno su imali zapanujucu "boyancy"(pogledati dati video) da bezbedno dodju do povrsine, a svi znamo kako je helijum brz gas.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Sre Apr 29, 2009 9:42 pm

Dajte ljudi, ja uvek polazim od toga da mogu da kritikujem ono o cemu znam bar isto ili vise od onoga koga kritikujem.

Evo ja NISAM NIKADA ZARONIO NA 120 ili 160 metara dubine ni sa vazduhom, ni sa dvomixom, trimixom niti bilo cime Laughing . Nisam siguran ni da bih zeleo. Pozivam sve one koji jesu da iznesu svoja (nebitno subjektivna) ALI POSTOJECA iskustva o tome.

A sto se tice spasavanja sa podmornica, donekle se slazem da jadni podmornicar sa tim aparatom je u prednosti u odnosu na isto tako jadnog podmornicara koji u udesu podmornice na tim dubinama nema isti, najvise u tome sto prvi gaji neku vecu nadu u spasenje. A kolike su mu sanse da se tako spase sa te dubine... brrr... ne zelim ni da razmisljam o tome. A sto se tice bouyancy i brzine izrona, sigurno su parametri daleko van onih usvojenih standardom u rekreativnom ronjenju. Ono sto mene licno vise uzasava je to sto je ambijentalni pritisak u podmornici jednak povrsinskom, pa zamisli ti koja je to trauma ili magija da izjdednacis pritisak dok se presurizuje torpedna cev na 120 metara u sekundi da se lansiras ka povrsini.... Ko to prezivi bez trajnih posledica, lansiranje do povrsine ce mu izgledati kao put u raj...
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Sre Apr 29, 2009 10:18 pm

to ti kazem, sta ces u toj podmornici uopste? samo da se sj,,,bes.
isto ne kapiram sto se ljudi pale na vojsku, mozda da se otvori poseban topic o vojnom ronjenju pa da se tu masturbira do mile volje.
ovde moze da se pise o tec ronjenju koje je malo drugojacije.
a, da, dvomix se zove nitrox ili samo vazduh. i nije bas za duboko ronjenje Laughing


Poslednji izmenio zensea dana Čet Apr 30, 2009 2:49 am, izmenjeno ukupno 1 puta
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Sre Apr 29, 2009 10:25 pm

zensea :: mozda da se otvori poseban topic o vojnom ronjenju pa da se tu masturbira do mile volje.
ovde moze da se pise o tec ronjenju koje je malo drugojacije.
a, da, dvomix se zove nitrox ili samo vazduh. i nije bas za duboko ronjenje Laughing

E TO! Bas da ne mesamo babe i zabe kao sto rekoh nekada ranije... A dvomix je bio onako dramaturska sloboda kucanja... lepo se rimuje sa trimix Very Happy

Cisto sam naisao na onaj snimak i eto reko' da okacim da vide ljudi da je i toga bilo, bez namere da ikoga slavim ili kudim.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Sre Apr 29, 2009 11:06 pm

ja sam ti uvek za dvomix jer sto kazu dva put je dva put! cheers
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Sre Apr 29, 2009 11:09 pm

cheers
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Čet Apr 30, 2009 1:38 am

Ma pusti prazne price, "sve se radilo pod vrlo strucnom kontrolom" ne znam samo koji su to strucnjaci bili, gde su i koje skole zavrsili.Stvar je u tome da su 90 posto onih koji brane te stavove jedine kurseve u zivotu zavrsili u toj JNA pa bi onda ispalo da pljuju sami po sebi.Javna je tajna da i dan danas kod nas masa klubova i instruktora drzi kurseve tehnickog ronjenja, a da pri tome niko od njih nema nijedan sertifikat.Sve sami samouki instruktori, specijalci i Dzems Bondovi, ukucas imena na sajt asocijacije po cijim programima rade, a ono iznenadjenje, "no match found"
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Pet Maj 01, 2009 10:14 am

Steta a mislio sam da cete nesto konstruktivno pitati pa da forum pocne ispunjavati svoju svrhu. Ovako dok nosite kajle i suncane naocare i pljujete po svemu oko sebe , niste ni svesni koliko ste out iz cele price o ozbiljnom ronilastvu.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Pet Maj 01, 2009 7:52 pm

Pa, ja probao vise puta , al ne ide. flower
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu