RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

+8
milutinm
medigo
brankorsa
mr joy
zensea
PasHke
SRDJAN
Silent
12 posters

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Sub Maj 02, 2009 8:29 am

Tacno tako, u pravu si, ne vredi njima pricati i objasnjavati, navikli citav zivot da rade po svome i da teraju svoju pricu
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Sub Maj 02, 2009 11:14 pm

Cekaj, cekaj. Koliko sam razumeo iz postova, brankorsa je imao licna iskustva sa zaronima kao na snimku koji je na pocetku ove teme. I ja zaista nicim ostrascen, bih da cujem nesto o tome iz prve ruke. Ako ne na ovoj temi, slobodno otvorite novu. Kao sto rekoh tamne dubine me ne privlace licno, ali sam svejedno pozitivno radoznao. Zamolio bih Branka da nam kaze malo vise o tome. Npr. da li su ronjenja iskljucivo izvodjena sa zvonom, kolika su bila vremena ekskurzija van zvona, i da li su ronioci sve vreme bili povezani "pupcanom vrpcom" za snadbevanje mesavinom iz (sa) zvona, ili su imali autonomne aparate. Ako jesu koje su koristili tih godina i sl?
Ma koliko ta ronjenja bila (ne)standardna i (ne)shvatljiva po danasnjim rekrativnim merilima, ipak su bila ronjenja, i mislim da bi bilo interesantno saznati vise o tome.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 7:23 am

Pa evo , malo ću čak pojednostaviti stvar. !970-71 dvanaest starešina ratne mornarice ( i Koprivica ) koji su već bili pet godina podmorničari ,išli su u Rusiju godinu dana u školu za saturacione ronioce. Njihova ratna mornarica je vršila i trenaž naših ljudi za tu vrstu ronjenja. To je u jako grubim crtama o školovanju i " oficirima koji su napredovali po političkoj liniji" . Možda jednom detaljnije u nekoj knjizi nepristrasnih autora.
Što se tiče zvona , nesreća se dogodila kada je se izviđala mogućnost vađenja italijanskog broda Brigita Montanari koja je na sedamdesetak metara ležala sa opasnik hemikalijama kao teretom. Moralo se brzo raditi da ne bi došlo do ekološke katastrofe Mediterana.
Kada se roni sa zvonom , ronioci su već pripremljeni uglavnom za dubinu na kojoj će raditi , znači saturacija u komori i iz nje se prelazi u zvono.Komora je već pod pritiskom ( kako bi ronioci mogli preći u zvono.Kada se postigne dubina i pozicija , ronilac jeda i ronilac dva izlaze iz zvona na donjem otvoru . Vezani su pupkovinom 25m dužine gde je smesa za disanje ,veza itd. Treći čovek je belmen u zvonu koji obskrbljuje ronioce sa svim što zahtevaju. Vođa ronjenja pod vodom je prvi ronioc. Postoji za sve određena procedura da bi se greške smanjile na što manju mogućnost.
Zato ste videli na snimku Koprivicu koji je ovaj put bio na brodu i sudelovao u rukovođenju spuštanja zvona. Komande se uvek ponavljaju da bi procedura bila precizno komandovana i izvedena.
Verujte mi da je ovo bio visoko školovani kadar na čelu sa dr.Goševićem pod čijim patronatom se učio i dr. Dekleeva u kojeg se kunu svi beogradski ronioci.
POgledajte malo u istoriju pa ćete videti da smo mi jedni od osnivača CMAS
asocijacije i to sve iz plemenitih pobuda .Da civili koji žele da rone , rade to u što je moguće sigurnijim okolnostima.

Izlazak iz podmornice je u suštini jednostavan , samo treba da postoji mogućnost otvaranja nečega prema vodi - torpedne cevi , silazi .
Ako je sreće pa podmornica legne na dno na manjoj dubini , ono što još oprema može da odradi , onda imamo steće. Svi obuku opremu i počinje se tlačenje prostora u kojem smo .Pušta se voda sve do izjednačavanja pritiska sa okolinom (napolju). Otvara se torpedna ce prečnika 500mm i dužine 8 m . Podmorničari ulaze jedan za drugim u torpednu cev a prvi gura plovak sa konopom . plovak se ispušta na površinu i svi imaju automatske kuke sa kojima se prikopčavaju za konop da se nebi eventualno lansirali.
Ako nema torpednih cevi nego silaz onda se ista procedura radi sa njime.
Ovo se sve vežbalo u tornju u Puli.
Hteo sam što više skratiti pa mi rečenice nemaju baš neki zadivljujući red.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 7:38 am

U Goševićevoj knjizi " Profesionalna i vojna ronjenja " izdata devedesetih godina govori precizno o svemu što vas zanima a i puno onoga što niste ni mislili da vas zanima.

Jako mi je žao što ima naduvanih budala koji su ronili neko vreme u vojsci pa kada su se skinuli ispričali su brda laži ( valda iz kompleksa manje vrednosti ) a ljudi nisu glupi , provere pa eto ti sramote. To je umnogome pokvarilo imidž pravim stručnjacima i roniocima iz nekadašnje ratne mornarice . Verujte mi da otuda potiču pravi pioniri našeg ronilaštva , skromnih i sad već pomalo omatorelih.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Ned Maj 03, 2009 8:13 am

Aha, hvala za pojasnjenje evakuacije iz podmornice. Jer mi nikako nije bilo jasno kojom magijom covek izdrzi momentalnu presurizaciju torpedne cevi... onako kako sam ja to zamisljao. A sto se tice tog pomenutog ronjenja koje je rezultiralo incidentom, zanima me zasto vam je bas zvono bilo prvi (najbolji) izbor za taj zaron. Mislim 70 metara za izvdjanje polozaja i stanje olupine, sa mesavinom bi bilo sigurno logisticki mnogo lakse izvodljivo sa autonomnim aparatima sa trimix mesavinom. Mislim ovo je neko moje skromno misljenje jednog rekreativca. Jel tada niste imali tu opremu na raspolaganju, ili su drugi razlozi u pitanju? Ili je bilo predvidjeno da se odmah po izvidjanju (u istom zaronu) obave jos neki radovi sto je zahtevalo duze zadrzavanje ronilaca?
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 8:36 am

Za samo golo izviđanje bi bilo dovoljno se spustiti , snimiti i odlučiti na koji način će se vaditi. Međutim ovde se radilo osim izviđanja i konkretnim podvodnim radovima što bi bez saturacionog ronjenja bilo sve ovo nemoguće. Sa današnjim izborom opreme , sigurno bi se taktički drugačije pristupilo .
Ovako ronioci mogu dugo raditi pod vodom bez bojazni za bilo kakvu dekompresiju jer kad završe posao ulaze u zvono na suvo i sigurno a još su uvek pod pritiskom. Desaturacija počinje već prilikom izvlačenja zvona . U komore koje dočekuju ronioce su na aktuelnom pritisku dokle je stigla desaturacija. To mođe da traje vremenski dugo ali su ljudi u komori , na sigurnom i brod može da ide sa te pozicije.
Današnje ronjenje sa mešavinama , pod pojmom tehničko ronjenje se obavlja samo radi izviđanja , snimanja itd. Tamo gde treba da se "arbajtuje" treba sasvim drugačija oprema .
Silent , hvala na interesovanju , ovako nam rastu šanse za komunikaciju

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Ned Maj 03, 2009 8:40 am

Ma naravno, mislim da je sve to interesantno svima nama. Dakle tada nije bilo trimix opreme... A rebreather-a? Osim zatvorenog kruga sa kiseonikom za plitka ronjenja, da li je bilo i druge opreme? Ako jeste koje i kojih karakteristika?
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 9:02 am

Oprema kojom se ronilo bila je klasičam trimiks sa poluzatvorenim krugom . Helium je bo treći gas .Pa inače kako bi postizali dubine 160 metara koliko su zaronili u paru Koprivica Dragiša i Kalinić Ljubiša kod Korčule sedamdeseti neke godine. Kompletan opis opreme imate u Koprivicinoj knjizi i tu navodi taj zaron . Ja imam originalnu sliku koja je objavljena u knjizi.

Nisam hteo baš ali vidim da moram. Ja sam bio pet godina na podmornicama i to zadnje dve kao probna posada na 821 "Heroj " koja je bila prva iz serije naše gradnje.Specijalizovao sam hidroakustiku. Odatle sam otišao u 82 PC tj u pomorske diverzante u Puli i tu ostao pet godina. Moje neke kolege : Blatnjak , Koprivica ,Zaljak itd su otišli na školovanje za saturacione ronioce. Mene je uvek privlačila akcija svih vrsta. Ovo govorim zato što sam ronio sa svim poznatim aparatima i vozio sva podvodna vozila koja su korištena u vojne i turističke svrhe. Za mene je ronjenje uvek bilo samo način kako doći do nečega ; otkriti , izvaditi , snimiti , uništiti , popraviti itd. Saturaciono ronjenje je posebno poglavlje pa za detalje treba šitati ili pitati konkretne sudionike događaja a to je Koprivica .
Instruktor CMAS-a sam od 1972 godine -to je druga generacija sa fakulteta iz Zagreba.
Pozdrav !

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Ned Maj 03, 2009 9:21 am

Napokon, logicno objasnjenje.
Imam i ja par pitanja: sta se sada desava sa svim tim podmornicama i svom tom opremom, ljudima koji su to radili...?
Mislim mogao bi da se napravi neki muzej. Sa svim tim znanjem zasto nije neko pokrenuo privatno skolu komercionalnog ronjenja kao sto ih ima gomila po svetu? Mislim znam da su najbolji uvek omalovazavani i ignorisani.
Moja licna kritika se odnosi na ceo predjasni sistem budjavih vrednosti koji se sada nastavlja, uvek neki dundjeri i laktashi napreduju i ubiru plodove, a oni koji nesto znaju bivaju zaboravljeni ili jos gore tretirani kao "budale".
Mislim da se zato sve raspalo i ide kako ide danas, to jest nigde.
Ah da hvala za pojasnjenje kako se izjednacava pritisak u cevi (torpednoj).
pale
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Ned Maj 03, 2009 9:22 am

Samo da je nije ovako lepo opisao kao sto je barokomore u toj njegovoj knjizi

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Nistabezkomore

Svaka tebi cast Branko, ali sto se tice Koprivicinog obrazovanja po CMAS-u, to smo imali prilike da vidimo i da se u isto uverimo.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 9:42 am

Nažalost , sve podmornice su u Tivtu u remontnom zavodu - čujem da je i on već prodat. Izvučene su ,ogoljene i samo se vide čvrsti trupovi ( cilindi ) koji će se verovatno prodati kao staro željezo. Jedna još vozi ali zadnji put je isplovila pre godinu ili više. Ima još dve tri koje su služile za transport ronilica i diverzanata i gol nema više. Pokušalo se nešto sa trgovinom u Africi ( nemogu baš sve detalje ).
Ljudi , podmorničari gde i ja delom pripadam , išli su uglavnom gde su imali neku šansu da obezbede egzistenciju . Većina nije htela ostati u C.G. Tužno je to da su ljudi koji su dali celoga sebe državi , na kraju ostadoše beskućnici. Svima su stanovi ostali u Splitu gde je bila zadnja podmornička baza u ratnoj luci "Lora". Mnogi žive kao podstanari u vrlo oskudnim okolnostima. Svake godine se sastajemo u Beogradu pa vidim da su polako zalizali svoje rane.
Ja sam imao sreće jer sam se kao starešina skinuo iz vojske posle deset godina aktivne službe i ostvario civilnu karijeru kojom sam uglavnom zadovoljan.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od zensea Ned Maj 03, 2009 10:02 am

Steta, moglo bi svasta da se napravi u nekom turistickom kontekstu. Al da ne davim sa time. Svasta bi moglo al, ne da se, bar za sada. jedino je greota sto nicega nece biti dok nesjase murta.

A da, ove komore ja bi montirao u sve banje jel deluju blagotvorno na razne bolesti Laughing Laughing jedan debeli egipcanin otiso da ga rekompresuju jer se nesto gadno isekao i nikako da mu zaraste rana, tako metnu oni njega (imao neku vezu kod Dr.Adela) samo im nije rekao da je pre toga pojeo shish cevapa jeno kilo ipo i popio litar ipo koce....mozete da zamisliti kak je to bljuvalo iz debelaja pod pritiskom !!!! aghhhhh! affraid
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 8:28 pm

Činjenica je da je Dragiša malo nesretno složio tu rečenicu , pa se može kačiti za nju. Suština ipak ostaje da kada neznalice ili usijane glave preteraju onda se uvek završi u komori.Koliko znam reimerzija je zabranjena.
Ako želite možete više saznati o gradnji i upotrebi komora . Jedan od naših kolega se specijalizovao za proizvodnju i remont baro-komora i podvodnih vozila. Tu ćete videti širok pristup komora u medicini, oporavak pacijenata u postoperativnom periodu , lečenje šećeraša , zarastanje dekubitalnih rana , osteomijelitisa ... kao i mogućnosti korišćenja u sportu . Postoje baro-komore i za konje ( ozbiljno ) koji prije trka i u pripremnom periodu udišu kiseonik pod pritiskom , no to su već perverzije ,ali i toga ima. Pogledajte na www.oxy.hr

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Ned Maj 03, 2009 8:49 pm

Pomenuta recenica je stvarno bez veze, ali sam imao priliku da pogledam pomenutu knjigu malo detaljnije, i ako zanemarim stvari o kojima ne znam dovoljno da bi procenio njenu naucnu ili edukativnu vrednost, knjizi se mora priznati bar njena informativna vrednost. U svakom slucaju svake pohvale sto se neko bar trudio da nesto uradi po tom pitanju. Sigurno je u istu ulozeno dosta truda i vremena. Mozda ona nema neke vrhunske domete u naucnom ili edukativnom smislu (rekoh mozda, ne smatram se merodavnim), ali je sigurno jedan plus literaturi domaceg ronilastva, ili bar dokumentovanja istog.
Nego, brankorsa rece da se ronilo sa klasicnim trimix-om. Ok, jasno mi je ali pitanje je bilo jel se koristila iskljucivo pupkovina, ili je bilo i autonomne trimix opreme i kakve?
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 9:21 pm

Silent , hvala na podršci i strpljenju da objasnim neke stvari ili da ih pokušam staviti na pravo mesto. Koprivicono obrazovanje je- Mornaričko tehnička škola-elektroničar, 6 meseci kurs za podmorničare ( praksa 5 god.) , godinu dana školovanje u SSSR-ronjenje u saturaciji ( više godina prakse ) i rukovalac baro komorama u institutu hiperbaričke medicime kod dr. Goševića u Splitu . Kao što vidiš ceo svoj radni vek je " pod vodom " pored eminentnih imena i velikih izvora znanja . Činjenica je ka njegova knjiga nije vrhunac ronilačke literature ali njegov razlog za pisanje ( Đetić mora da ostavi iza sebe nešto-malo polušale) je bio taj da interesenti koji počinju sa ronjenjem imaju dostupniju ,jednostavniju informaciju od knjige dr, Gošenića.Tamo ima jako puno tablica, proračuna itd. što početnike zbunjuje a najviše obeshrabruje . Ako neko piše bukvar , ne znači da je neobrazovan. Moguće je da se neke teme prevaziđu ali to je sudbina svake tehničke literature ( blag beletristici ).

Što se tiče opreme , u to vreme , autonomni aparati su bili samo oni za spašavanje iz potonule podmornice . U svetu su se već počeli pojavljivati autonomni aparati ali ih mi nismo imali. Sa njima se postizala dubina i preko 300 metara ( gledao sam na TV nekoliko emisija o tome ) a i Gošević ih pobliže opisuje. Sva tehnička ronjenja su bila vezana za pupkovinu. Ipak su to bile sedamdesete godine. Ja sam tada vozio dvosedu ronilicu ( medij vazduh ) , na kolenima držao aparat na kiseonik-dreger , sidrio ronilicu i sa dregerom podilazio pod brod . Ajde sad ti izračunaj vreme potrebne dekompresije - nema , a nije bilo ni kompjutera da reši svaku dilemu. Danas je lako i hvala bogu da je tako.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Ned Maj 03, 2009 9:51 pm

Da pojasnim samo , nije mi namera da pravim hvalospeve o našim ronjenjima , samo izgleda da moram malo pisti o tome da se ljudi obavest i možda malo budu ponosni na svoju istoriju. Kod nas je to nemoguća misija , ali barem pokušavam.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 5:43 am

E ovako, posto nisam bio tamo i ne razumem se do detalja u te procedure i pravila, zainteresovao sam se pa sam malo popricao o tome sa mojim prijateljima koji su bili tamo i koji se malo bolje razumeju u sve to.Iz toga mozemo zakljuciti neke stvari.

„Zarad vaše informacije , u vojsci se 1968 godine već ronilo sa trimiksom i to pod vrlo stručnom kontrolom . Aparat se zvao IDA-59 koja je služila za spasavanje podmorničara sa 120 m prolaskom kroz toranj i torpedne cevi“.

Teško da gore navedeni podaci mogu biti tačni. Oni su proizvod nepoznavanja elementarnih stvari u ronilaštvu iz vremena pomenutog ili eventualno podizanje rejtinga autora u očima ronilačkih laika. Nije mi jasno zašto se „brankorsa“ krije iza pseudonima kad je svima jasno da se radi o Djordju Branisavljeviću iz Subotice.
I pomenuti ruski aparat IDA i upustvo za obuku podmorničara ima Dragan Gačević iz Herceg Novog. Svi koji žele da vide ovaj aparat kao i IDA 57 mogu to kad njega videti. On ima sve aparate koji su se koristili u JRM, i još puno opreme i kompletnu literaturu kako iz JRM tako i iz građanstva koja se koristila u tom vremenu.
Dakle radi se o „Upustvu za obuku u individualnom spašavanju podmorničara pomoću opreme ISP i ISP-60 na poligonu za ronjenje“ koja je ruske proizvodnje.
U pomenutom Uputstvu obrađene su vežbe koje podmorničari izvode u ronilačkom ili podmorničarskom tornju u cilju individualnog ili kolektivnog spašavanja. Ovde se nikako ne radi o ronjenju, kako to Beli želi da neististinitim predstavi ljudima koji ne poznaju ovu oblast i time sebe i slične predstavi kao mačo tipove. Ko god je pročitao ovo upustvo jasno mu je o čemu se radi. Nema tu ronjenja na 120 metara. Ne znam sa kim je to Beli ronio 120 metara osim ako nije sa Koprivicom. Jedina je njegova sreća što njegova generacija iz vojske ne surfuje po internetu i ne čita njegove gluposti, inače bi bilo svašta.
I umesto 120 metara bolje bi bilo da nam Beli napiše, seća li se kada je zadnji put i sa kime zaronio i objasni kako se kod njega kursevi završavaju ( uključujući i P3 ) kad on ni odelo nije obukao godinama, a kamoli ušao u vodu, to je javna tajna i to zna ceo SOPAS na čelu sa Božanom i celim upravnim odborom. To je ono što bi bilo dobro da napiše a ne da nas stalno zamajava sa neistinitim pisanjem po forumima. A ono što bi SOPAS trebao da uradi je da stane na put ovakvom održavanju kurseva i da na svaki prijavljeni kurs pošalje nekoga iz nastavne komisije kao kontrolora kako bi se ovakve zloupotrebe izbegle.



Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Uputstvozaobukupodmorni


Ovo dole su slike ronilackog tornja na Katarini kod Pule.
Ta oprema se koristi smo za napustanje podmornice, a ne za ronjenje.
To se samo vezba u tornju, a o ronjenju na 120 m nema ni govora, to su
gluposti. Nikada niko nje izlazio iz podmornice u more.


Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Podtoranj1copyo



Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Treningpod1copy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 6:50 am

Da nastavim sa jos malo argumenata.

„Pa evo , malo ću čak pojednostaviti stvar.1970-71 dvanaest starešina ratne mornarice ( i Koprivica ) koji su već bili pet godina podmorničari ,išli su u Rusiju godinu dana u školu za saturacione ronioce. Njihova ratna mornarica je vršila i trenaž naših ljudi za tu vrstu ronjenja. To je u jako grubim crtama o školovanju i " oficirima koji su napredovali po političkoj liniji" . Možda jednom detaljnije u nekoj knjizi nepristrasnih autora“.

Opet Beli i opet neistine u prvoj rečenici:
Ne radi se o 1970 – 71. godini, već o godini dana pre. Kurs u SSSR-u je poceo 01.09.1969. godine, a završio 31.05.1970. godine.
Ni broj polaznika nije tačan. I opet ne znam čemu neistine. Zašto se upustati u nešto što ne poznaješ. Piši prijatelju ono što poznaješ, pa će biti lakše i tebi i čitaocima.
Ne radi se o godini dana, nego o malo manje.
Kao bivši ronioc JRM trebao si znati i koje su ronilačke kategorije postojale prema važećem Pravilniku o vojnim roniocima i službi ronjenja u JNA i pravilu ronjenja. Tamo nigde ne postoji kategorija SATURACIONI RONILAC, pa je nemoj ni ti izmišljati, i dovoditi čitaoce u zabludu.


„Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci“

Upravo to Beli. Zato ti i saljem zapisnik Općinskog suda iz Splita da vidis koliku pauzu u dubinskom ronjenju je napravio ovaj stručnjak prije nego je ušao u zvono i pošao na pomenuto tragično ronjenje.
Treba li neki komentar na to. Ne. Slika sve govori. Pogledaj i pročitaj zapisnik i sve će ti biti jasno. Stavi sebe u ulogu organizatora ronjenja i razmisli o svom potezu da posle višegodišnje pauze u dubinskom ronjenju pošalješ nekoga na dubinski zaron. Tu su potrebne dvije budale. Prva koja te šalje, a druga koja pristaje da ide.
Kraj komentara Beli.

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Z11copy


Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Z21copy


Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Z31copy


Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Z41copy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 7:13 am

„Oprema kojom se ronilo bila je klasičan trimiks sa poluzatvorenim krugom . Helium je bo treći gas .Pa inače kako bi postizali dubine 160 metara. Koliko su zaronili u paru Koprivica Dragiša i Kalinić Ljubiša kod Korčule sedamdeset i neke godine. Kompletan opis opreme imate u Koprivicinoj knjizi i tu navodi taj zaron. Ja imam originalnu sliku koja je objavljena u knjizi“.

Koje sedamdeset i neke? Kojih 160 metara? Koja oprema je bila? Šta je to klasični trimix? U kojim standardima ima taj trimix?
Nemoj Beli pričati o trimixu dokle ne naučiš nešto o tome i ne budeš ronio.




„Saturaciono ronjenje je posebno poglavlje pa za detalje treba citati ili pitati konkretne sudionike događaja a to je Koprivica“

U JRM je napravljeno samo jedno tzv. SATURACIONO RONJENJE. Ronila su četiri ronioca. Među tom četvoricom nije bio Koprivica. Prema tome Beli tvoj savet da pitamo Koprivicu i nije pametan. Pametnije je da pitamo nekoga od ove četvorice što su ronili, mislimo li nešto da saznamo.


Mislim da stvarno krajnje vreme da ljudi kao ti prestanu sa praznim pricama, izmisljotinama i lazima, 30 godina solite pamet roniocima i mislite da ste uhvatili boga za muda, dosta bre vise, vase vreme je odavno proslo, treba vas staviti u muzej kad vec za tolike godine niste nesto pametno naucili.Ne znate osnovne postulate bezbednog ronjenja, za osiguranje ste culi jedino u stanici milicije kad registrujete kola, a o opremi i da ne pricamo.
Zaboravio si ime za vas "SCUBASAURUSI"
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Pon Maj 04, 2009 7:37 am

Neznam odakle ti tako suludi tekstovi i informacije ali ja sam bio sa tim ljudima zajedno na Katarini u Puli kada smo ih ispratili u Rusiju. Moguće da ni godina ni broj ljudi nije precizan jer ne kopam po dokumentaciji kao hrčak već govorim po sećanju.
Što se tiče mog rejtinga među roniocima , nemoj ti da brineš o tome. Svako ko je završio kurs pa i instruktorski kod mene , ima sigurno visoke ljudske moralne i ronilačke kvalitete . Ti očito nisi imao prilike raditi samnom. A da smetam nekima u SOPAS-u i to je jasno jer sam po zasluzi još u bivšoj Jugoslaviji dobio M4 ( 1989 ) . Panić piše istorijat Jugoslovenskog i Srpskog ronjenja pa će dosta toga da izađe na videlo. Moj ronilački put je vrlo transparentan , i nisam pauzirao ni jednu godinu u karijeri.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 8:32 am

SULUDI ???????????? Ili istiniti, vise je nego ocigledno iz ovoga sto se vidi, a sto se tice rejtinga i pauziranja svi odlicno znamo, kao i ti sam da godinama nisi usao u vodu ( osim ako ne racunas onu kada se kod kuce kupas ) pa tako da su samim tim i kursevi validni koliko i Dragisini i Veskovi. A sto se SOPAS-a tice, normalno je da nece da ti dozvole to sto ti trazis, tu Bozani skidam kapu, da sam poklanjas i delis kategorije i kartice, pa znam bar deset ljudi koji mogu da potvrde kako si poklanjao kategorije, tako da je glupo da diskutujemo dalje na ovu temu, sto nas narod kaze, ko o cemu, kurva o postenju.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od brankorsa Pon Maj 04, 2009 11:08 am

E sad ga pretera , nisi ti vredan pažnje i nadam se da ćeš me zaobilaziti svojim glupostima. Drži se tvog SSI ,tu je tebi dobro , vidiš koliko si titula nateđao - čestitam.

brankorsa

Broj poruka : 23
Lokacija : subotica
Datum upisa : 28.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 7:24 pm

Videli smo ovde ko prica gluposti, argumenti najbolje govore, zato ni nemas adekvatan komentar.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Silent Pon Maj 04, 2009 8:14 pm

Citajuci sve ovo, dodje mi prosto milo da potrosim metak NA SEBE. Za one koji ne znaju to, a za ostale da se podsete, na forumu akademije ronjenja sam krajnje informativno bez zle namere prema bilo kome izneo svoja iskustva sa ronjenja u CG proslog leta. Onda je odatke krenula lavina koja je rezultirala opstom medjusobnom pljuvacinom i rezultirala gasenjem tog foruma. I vidi sada. Ja slucajno naletim na video klip od pre 30-ak godina i bez ikakve namere da nekoga ili nesto kudim ili hvalim, i sta biva... Lavina se ponovo zahuktava. Majke mi doje mi da se samoubijem. Jel moguce da se na svaku temu koju pokrenem ljudi "pokolju medjusobno". Odoh ja da se obesim o prvu sljivu, a ako pukne grana i ponovo me vidite ovde, imajte obzira. Salim se, ali zaista ovo bi trebalo da bude forum na kome mozemo razmenjivati misljenja i iskustva, a ne uvrede i slicno. Ni licno ni uopste. Ja toliko. Sad mogu mirno na sljivu. Sad
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od SRDJAN Pon Maj 04, 2009 8:20 pm

Razmenjujemo mi misljenja i iskustva, ali je ocigledno da neki razmenjuju i lazi.

Evo da nastavim sa svojim "glupostima" kako Beli kaze, a vi sami procenite.



„Moguće da ni godina ni broj ljudi nije precizan jer ne kopam po dokumentaciji kao hrčak već govorim po sećanju“.

Problem nije u tome što ti pričaš po sećanju, nego je problem što ti je sećanje loše.
Za razliku od tebe ja pišem na osnovu dokumentacije i sigurnih podataka, pa tu nastaje nesporazum. I Mirjana Marković je doktorirala u Rusiji, samo ne znamo šta, ali smo osetili njenu doktorsku disertaciju. Neponovila se.
Ako te Beli zanima program obuke u Rusiji i predmeti sa famoznog kursa i oko toga ti mogu pomoći. Nabrojaću ti predmete:

1. Sovjetski Savez
2. Ronilačka struka
3. Havarijsko spasilački radovi na podizanju brodova
4. Građa podmornica
5. Tehnička mehanika
6. Oružje masovnog uništenja i zaštita od njega
7. Osnove minsko torpednog naoružanja
8. Osnove hidroakustične podvodne veze
9. Osnove podvodne televizije i fotografije
10. Fizička priprema
11. Praktična obuka
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci - Page 2 Empty Re: Culi smo o ovome, ali slika govori bolje od reci

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu