RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Savet za odabir asocijacije i kluba

4 posters

Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od Rotten Pon Jan 26, 2015 1:39 pm

Zdravo svima,

Već neko vreme čitam ovaj ali i druge forume. Što više čitam - više ne razumem Smile
Pre svega da kažem šta trenutno očekujem od ronjenja, kako bih možda dobio konkretniji odgovor.
Dakle, ronjenjem ne planiram da zarađujem za život, ne idem u NAVY već naprotiv hteo bih da uživam u njemu na rekreativnom nivou (recimo 4-5 zarona na godišnjem nivou).

Prvi korak: Trenutna fizička spremnost mi je 0 (nula), pa molim za savet koje bih uslove trebao ispuniti pre nego što uopšte krenem na kurs. Recimo da li se od mene učekuje da bez problema istrčim 1km, da mogu bez problema da zaronim na 5m, da mogu da izdržim bez vazduha 1m itd itd..

Drugi korak: trebao bih da se odlučim za asocijaciju: PADI, CMAS ili SDI.
PADI: Koliko sam shvatio za PADI uglavnom kažu da služi za uzimanje para, ali da ne mora biti slučaj. Orijentisan je više rekreativcima, tokom godina dosta stvari je izbačeno iz obuke radi uprošćavanja iste. Tokom obuke se koristi ronilački kompjuter. Ronilačke tablice se negde pominju, negde ne.

CMAS: Iz prve ruke a na osnovu opisa, dopao mi se CMAS zato što je nešto konzervativniji tj. zahteva veću posvećenost i spremnost polaznika za razliku od PADI. Zahteva se znanje ronilačkih tablica, što je po meni veoma dobro jer se donekle polaznik upoznaje sa fizionomijom procesa tela pri ronjenju a nije na odmet i imati nešto više informacija u glavi.

SDI: Koliko sam shvatio ovo bi bila mešavina između PADI i CMAS. Na obuci se radi sa ronilačkim kompjuterom ali se zahteva i znanje ronilačkih tablica. Da li sam u pravu?

Ne volim da se provlačim kroz život, pa tako ne i u ovome. Dakle voleo bih da naučim nešto i da to znanje primenim danas sutra. Ovde je verovatno veći problem izabrati pravog instruktora nego asocijaciju. Kluba vidim da ima baš dosta, ali i da oni ne rade kako treba. Ranije, pre nekih mesec dana, sam kontaktirao par klubova. Preko telefona su mi delovali kao da sve može samo da dođem, reicmo da prodaju Yugo verovatno bi mi rekli da njihov Yugo može da leti. Iz tog razloga, zamolio bih za preporuku konkretnog kluba ili pojedinca koji bi mogao da pruži kvalitetnu obuku. Cenu koju sam voljan da platim je između 150-250e. Naravno ukoliko savetujete nešto četvrto - kažite.

Treći korak: S obzirom da bih se ronjenjem bavio onda kada odem na letovanje, da li bi mi bilo bolje da kupim svoju opremu ili da iznajmljujem na licu mesta? Masku, disaljku i peraja bih u svakom slučaju kupio.

Hvala unapred!

Rotten

Broj poruka : 2
Datum upisa : 26.01.2015

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od perop Pon Jan 26, 2015 11:21 pm

Zdravo Rotten,

Da krenem od pocetka

Ako ti je kondicija 0 to nije dobro i trebalo bi da se bavis nekim sportom da to poravis, ne zbog ronjenja nego zbog tebe Wink

Sto se asocijacije tice uglavnom su svi presli na PADI iz vise razloga, ali uglavnom zbog toga sto sve vise ljudi zeli da se bavi ronjenjem rekreativno (pod tim mislim da zarone jednom godisnje nekoliko zarona kad odu na morea ne da rone cele godine i da treniraju na bazenu i slicno) tako da se tu uklapas savrseno.

Sto se klubova tice, necu preporucivati nikoga jer me ne poznajes pa zasto bi verovao mojoj reci, ja bih naravno preporucio klub u kom sam ja, ali mislim da je puno bolje da nadjes nekoga koga poznajes pa da ti on preporuci klub, jer njemu ces da verujes. Skoro svi klubovi u Srbiji obuku rade slicno, pitanje je samo ko ti od ljudi bolje legne (opet ja bih preporucio klub u kom sam ja ali opet me ne poznajes pa je besmisleno Wink
To sto su ti svi rekli da samo dodjes je zato sto je zaista tako, dodjes na bazen i pocnes kurs.

Opremu je zgodno da imas svoju pogotovu odelo jer kad odes negde na ronjenje obicno dobijes odelo koje nije dovoljno toplo (ako ronis na Jadranu naravno) a i oblacio ga je ko zna ko sve pre tebe... Za Jadran leti bih ti preporucio minimum 2x5mm i to kao bas minimum, ako planiras da ronis i za 1. maj recimo onda je bolje 2x7mm.

eto toliko od mene

perop

Broj poruka : 32
Datum upisa : 05.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od Rotten Sre Jan 28, 2015 6:52 am

Hej hvala na odgovoru. Niko u mom okruženju se ne bavi ronjenjem, tako da sam prepušten sam sebi Very Happy

Pod opremom da li si podrazumevao celokupnu opremu ili samo recimo masku, peraja i odelo? Ne znam koliko mi je isplativo da dam ~1000eur za tih nekoliko zarona.

Rotten

Broj poruka : 2
Datum upisa : 26.01.2015

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od mr joy Sre Jan 28, 2015 6:57 am

Pozdrav Rotten,

eto ja kao neutralac sa strane ( posto ziivim u Segedinu a radim u austriji, st znaci da nema sanse da dodjes kod mene na kurs) da ti kazem svoje misljenje.
Sto se tice asocijacije, skoro da je svejedno, jer ako odes na ronjenje, svugde ce ti priznati ronilacku iskaznicu. A ako je instruktor dobar, bez obzira sta mu je u planu napisano da vas nauci, on ce te nauciti koriscenje tablica i kompjutera.
Ako vec gledas iz pravca asocijacija, pogledaj koja asocijacija ima udzbenik na srpskom. NIJEDNA!!! Mislim zvanican udzbenik.
Puno instruktora radi sa skriptama, cak neki ni ne daju skriptu nego ti posalju na email pa ako hoces ti isprintaj ili uci online.
Slazem se i ja da je mnogo vaznije ko ti je instruktor. Samo i tu postoji problem, da ti kao pocetnik ne znas sta treba instruktor da ti pruzi za tvoje pare.
Po meni minimum je da kad radi teoriju, da to bude praceno sa slajdovima, klipovima, pokazivanjem opreme tokom teorije, vezbanjem tj. racunanjem, itd.
Kad radi vezbe na bazenu ( vecina asocijacija propisuje 4 zarona na bazenu), po meni se ne odlazi sa bazena dok ucenik ne nauci sve i sve vezbe uradi sa lakocom.
Vezbe na otvorenom ( more, jezero), rade se skoro iste vezbe kao u bazenu, plus jos neke. ( vecina asocijacija propisuje 4 zarona, min. 5-8 m dubine ).
Naravno instruktor treba da ima za tebe odgovarajucu i KOMPLETNU !!!! opremu.
I sto je najvaznije po meni ( mnogi instruktori se ne pridrzavaju toga ) instruktor treba da bude pored tebe celo vreme dok si u vodi. Eventualno ako si uradio sve vezba, onda moze da te prati jedan divemaster ili ronilac sa 3 zvezdice.
Ako planiras da ronis samo godisnje 4-5 puta, onda se po meni ne isplati kuovati svoju opremu. Maska, diaslica i peraja to da, ali ostalo neces iskoristiti.
Ako budes iznajmljivao opremu, onda probaj da iznajmis jos pre nego sto odes na letovanje. Znaci u srbiji negde. Onda mozes da probas opremu i da vidis da li ti odgovara.
eto toliko ukratko od mene.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od SRDJAN Sub Feb 07, 2015 9:45 am

Mr joy, ne bi se slozio sa tobom, za SDI imamo udzbenik na Srpskom, svaki kurs se iskljucivo radi sa kompletnim i originalnim materijalima, u cenu kursa obavezno ulaze knjiga, sertifikat, kao i kompletna oprema koja je potrebna za vreme kursa, i to naravno nova i kvalitetna, a ne kao sto vecina u Srbiji radi sa raznoraznim krsevima. Eto toliko od mene, Rotten, ako ti ovo sve odgovara javi se na 063/223-632 pa cemo lako dogovoriti za kurs.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od SRDJAN Sub Feb 07, 2015 10:20 pm

Samo jos da dodam, ukoliko imas zelju da radis po nekoj drugoj asocijaciji, postoji i ta opcija, PADI, SSI ili CMAS, i tu ima svih raspolozivih materijala
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od mr joy Pon Feb 09, 2015 10:26 am

Pozdrav Srdjane,

na sajtu SDI nisam nasao udzbenik na srpskom. Rado bi kupio jedan sebi, jer ja nemam nijedna originalan udzbenik na srpskom jeziku.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od SRDJAN Pon Feb 09, 2015 10:28 am

Kada budes dolazio u Beograd javi se pa cemo resiti
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir asocijacije i kluba Empty Re: Savet za odabir asocijacije i kluba

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu