RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jao Nemanja

+4
BS-73 Faust Vrancic
Điđi
modrulj
Karabiner
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Jao Nemanja Empty Jao Nemanja

Počalji od Vlada Čet Avg 27, 2015 7:45 pm

Zoavine juce? Zasto cutite?
Da li neko zna nesto vise?

Vlada

Broj poruka : 33
Godina : 58
Lokacija : Beograd-Zrenjanin
Datum upisa : 07.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Karabiner Čet Avg 27, 2015 11:26 pm

Članak u Blicu je takav da jedino čemu čovek može da se nada je da je opisano izmišljotina i da ni bilizu nije istini - u protivnom skandal!

Pogotovu ovaj deo

"Rekreativci rone do 40 metara dubine, ali su Aleksandar i Nebojša bili adrenalinski zavisnici i plan im je bio da testiraju svoje limite, a ja da im budem tehnička podrška. Jer što dublje ronite, kao da vas opija anestezija i neophodno je da neko ide iza vas i prati vas - kaže za „Blic“ instruktor ronjenja Nemanja Nikoletić.

Nikoletić napominje da ih je upozoravao da ne rone na dubinama većim od 40 metara. Njih dvojica su tvrdili da su prošli obuku u Sloveniji i tamo ronili u pećinama."

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Pet Avg 28, 2015 9:02 am

Necu da komentarisem jer ce opet ispasti da nekoga mrzim, ali ko je iole pametan shvatice kolicinu gluposti i izjava napisanih u novinama u zadnja dva dana.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Pet Avg 28, 2015 9:10 am

Plan je bio da Nebojša i Saša zarone do dubine od 90 metara, a ja da idem kao podrška. Dogodila se tragedija, verovatno usled uticaja azota, koji na dubinama većim od 40 metara bukvalno umrtvi čoveka, što mi zovemo azotna narkoza. Nebojša je jednostavno zaspao, izgubio je svest. Aleksandar je to primetio i pokušao je da ga spase, ali i on je bio „pijan“, nije uspeo - priča potreseni Nikoletić.

Kako kaže, on je bio malo dalje od Jovanovića i Ilića, ali nije stigao da odreaguje.
- Imao sam prekid filma u sećanju od azota, sve dok nisam smanjio dubinu. Kad je Nebojša nestao, spustio sam se još jednom na manju dubinu od oko 75 metara. Poneo sam sve boce s kiseonikom, imao sam jako malo vremena za potragu jer je potrošnja vazduha veća na dubinama - objašnjava Nikoletić i dodaje da je ekstremno ronjenje bilo jako dobro isplanirano i da su imali duplo više kiseonika od potrebnog.

Nikoletić kaže da su Ilić i Jovanović završili kurseve ronjenja u Sloveniji i da su imali iskustva u tom sportu



U ovom delu teksta ima toliko gluposti da ne treba dalje komentarisati, vrhunac svega je "jako dobro isplanirano ekstremno ronjenje", gradivo za OWD.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Vlada Pet Avg 28, 2015 9:41 am

Ja se iskreno nadam da su ove izjave novinari pogresno preneli.

Vlada

Broj poruka : 33
Godina : 58
Lokacija : Beograd-Zrenjanin
Datum upisa : 07.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Điđi Sub Avg 29, 2015 4:32 am

Ja se nadam da će izjavu dati i organizator zarona, da čujemo, zašto,kako  i šta je mislio da izvede sa ovim zaronom.

Điđi

Broj poruka : 49
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Sub Avg 29, 2015 4:53 am

Pa vidi, ima samo dve opcije, s obzirom da je gore pomenuto navedeno kao njegova izjava, ukoliko je tacno, onda je svaki komentar suvisan, ukoliko nije, onda novinari treba da idu u zatvor
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Sub Avg 29, 2015 4:55 am

Mada je pametnom i bez icije izjave sve jasno, nivo P2, vazduh, 90 m, sjajna kombinacija
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Vlada Sub Avg 29, 2015 5:55 am


Vlada

Broj poruka : 33
Godina : 58
Lokacija : Beograd-Zrenjanin
Datum upisa : 07.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Sub Avg 29, 2015 6:01 am

To je najverovatnije novinarska glupost izvucena iz koncepta predjasnjih tekstava u kojima se pominje pijanstvo, ali zbog azota
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Vlada Sub Avg 29, 2015 6:15 am

Naravno. Zato se nadam da su i prethodni tekstovi novinarska lupetanja

Vlada

Broj poruka : 33
Godina : 58
Lokacija : Beograd-Zrenjanin
Datum upisa : 07.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od modrulj Pon Avg 31, 2015 5:36 am

Potpuno neverovatno da bilo ko, ko ima instruktorsku kategoriju dozvoli sebi da na bilo koji nacin ucestvuje u ovoj prici. Bilo kao vodja ronjenja ili bilo kakva podrska. Sa par godina iskustva i manje od 100 zarona voditi ili biti vodjen na zaron na 90 metara je dilentatizam. Dan posle dolaska, na vazduh, bez potrebnog iskustva, bez ozbiljnog planiranja, spustiti se na 90 metara je samoubistvo i zbog svih nas koji smo instruktori voleo bih da ovo ne prodje nekažnjeno pa makar i narukvicom i sedenjem kuci godinu dana.

modrulj

Broj poruka : 5
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Điđi Uto Sep 01, 2015 1:17 am


Điđi

Broj poruka : 49
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od surovi Uto Sep 01, 2015 3:40 am

Prijavio sam na forum u vezi tragedije na Zaovinama samo iz razloga da se ukoliko je moguće dobijemo sto tačnije informacije da se ovakve stvari vise ne bi događale. Ronim više od 23 godine i dalje mi nije jasno da je moguće da se ovako nešto desi.Novinski članci su puni kontradiktornosti ali i dalje stoji da da je zaron planiran na 90 met i to na vazduh(nebitno koliko rez.boca imate rizik je prevelik)Nisam siguran i da je pomenuti instruktor dao izjavu za novine da je bio teh.podrska na zaronu od 90met jer ako je to tačno onda ozbiljno treba da se zapitamo kako neko postane instruktor i kakvu ulogu imaju Ronilačke asocijacije(lično smatram da je sve osim CMASA šarena laža bez da se niko ne naljuti)Još jedna stvar koja se provlači kroz novine je najblaže rečeno nenormalna da je nastradali imao alkohol u krvi što je prosto neverovatno da se ide pijan na 90 met (lično smatram da je sve oko alkohola protumačeno pogrešno)Iskreno velika tragedija i nauk svim roniocima

surovi

Broj poruka : 23
Godina : 50
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 01.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 5:07 am

Ne znam samo odakle taj zakljucak za CMAS, malo pogledaj ozbiljne tehnicke ronioce i ozbiljne ronilacke ekspedicije u svetu, nigde neces naci da je bilo ko od njih CMAS ronilac, instruktor ili sta god, primat tehnickog ronjenja su davno preuzele druge asocijacije, a lider medju njima je TDI, kako sam Instruktor Trener pomenute asocijacije odgovorno mogu da tvrdim neke stvari i da stanem iza toga da je cak i ovakvo ronjenje ukoliko se odradi kako treba manje vise rutina, ovde se ne radi o kvalitetu asocijacije vec o nepoznavanju osnovne materije, kao i drasticnom krsenju svih mogucih standarda i pravila sto je u zadnje vreme postalo ucestalo na ovim prostorima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od surovi Uto Sep 01, 2015 5:34 am

Pa ko je onda kriv ako ne asocijacija koja daje instruktorske licence.(naravno postoji i faktor sam instruktor ili ronilac .Mollim te da razgranicimo dva osnovna pojma rekreativno ronjenje i tehničko ronjenje .Zaovine nisu bile ni jedna kategorije posto i u jednom i drugom slučaju tačno se zna šta moze a šta ne.Nego da se vratimo temi ako može.

surovi

Broj poruka : 23
Godina : 50
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 01.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 6:15 am

Naravno, poenta i jeste sama tema, kako bi se konacno stalo na put ovakvim stvarima, praksa koja vlada u Srbiji da svako ko obuce polovno odelo od 300 E i okaci dvoboc na ledja moze da bude tehnicki ronilac je po ko zna koji put uzela danak. Tehnicko ronjenje je jako skup sport i svako ko nije u mogucnosti da odvoji ozbiljne pare koje se mere desetinama hiljada E ne treba da se upusta u avanturu. E sad, ajde da pocnemo od asocijacija, izuzev ovih novopecenih koje su volsebno preko noci izmislile neke nazovi kurseve, vecina njih ima ozbiljne standarde, znaci tu je manje vise sve jasno. Sto se Instruktora tice, to je po meni najslabija karika celog sistema, zelja za dokazivanjem i brzim parama dovodi do hiper produkcije koja pravi sve samo ne kvalitetne ronioce, i na kraju, poslednja karika u lancu su ronioci, obicno nedokazani i nadobudni, misleci da sve znaju, zarone tri puta na 50 metara i misle da su sve naucili. Sto se konkretnog slucaja tice, ovde se radi o rekreativnim roniocima, po mom saznanju P2, advanced ili sta god, jedino je Nemanja Instruktor, ali rekreativnog ronjenja, tako da to nista ne znaci, koliko ja znam ima i neku kategoriju za tehnicko ronjenje, ali samo kao ronilac i to ne nekog visokog nivoa. Sve u svemu niko obucen za ovakav zaron, a o vodjenju ili bilo kakvoj podrsci i da ne govorim, cak i sami tehnicki ronioci nemaju prava da vode zarone sve dokle ne postanu tehnicki Divemasteri, znaci pravila i standardi su i vise nego ocigledni. E sad je jos ostala prica planiranja zarona, ono sto se moze procitati na gore postavljenom linku je sve, samo ne isplaniran zaron, nijedna stvar nije ispostovana, niti uradjena kako treba, sama cinjenica da neko podje na ovakav zaron sa 2x12 dovoljno govori o neznanju i sve dalje je suvisno komentarisati.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 7:23 am

E da, umalo da zaboravim, jos jedna popularna ludorija je vodjenje rekreativnih ronilaca u Krupajsko vrelo, i to ni manje ni vise od ljudi koji ni sami nisu obuceni niti dorasli necemu takvom, dubine necu ni spominjati, nepotrebno je, vikend zabava kao da se ide na piknik na rostilj, a zapravo je hodanje po rubu smrti.
Na linku mozete videti samo jednu od ovih ponuda

Jao Nemanja Mt05j4

E sada bih voleo da cujem za komentare, da vidimo realnost, da li je ovo normalno i gde vodi.


SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od surovi Uto Sep 01, 2015 7:58 am

Fali zakon i debele kazne

surovi

Broj poruka : 23
Godina : 50
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 01.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 8:12 am

To smo konstatovali jos 2007 godine posle slucaja na Pivskom jezeru, nazalost vecina ronilacke populacije umesto da osudjuje ovakve stvari, oni daju podrsku, kada se svest ronilaca promeni, i kada shvate da ronjenje tipa stap i kanap ne pije vodu tek onda ce biti napretka.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od surovi Uto Sep 01, 2015 8:25 am

Nisi u pravo sto se tiće predhodnog odgovora jel ispada da daš velike pare za opremu i možeš i na 100 met da ideš(prvo odelo mi je bilo Polister Priboj,dvobocnok Đurin i regulator takođe Đurin pa se lepo ronilo i bez para i skupe opreme naravno na normalnim dubinama.Pojedini i ne znaju koliko je 40 met pa neka probaju samo da odrade slobodan izron sa 15 ili 20 met ali po P.S.-u(da ne dobiju D.B. ili barotraumu zbog nepravlilnog izrona) pa će da shvate koliko je teško kada se desi neki veliki problem pod vodom.Kada sam ja polagao 92. god za prvu zvezdu(P1) ovakav slobodan izron je bio vežba za polaganje a danas na kursevima instruktori na ivici bazena sa papučicama objašnjavaju povaznicima slobodan izron sa 2 met. tako da i nije čudo što dolazi nesreća.Ljudi treba da shvate da na 90 met niko ne može,neće i ne sme zbog svoje sigurnosti da ti pomogne i na velikim dubinama prestaje drugarstvo.Treba pričati o sigurnosti a ne veličati sulude zarone (većina tih dubinskih zarona svodi se da se pipne dno na 2 sekunde i brže nazad da se pohvališ a da ih čovek pita šta su videli i gde su bili verovatno ni sami ne znaju pošto 90% vremena gledaju u kompjuter i grebu da izađu)

surovi

Broj poruka : 23
Godina : 50
Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 01.09.2015

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 8:31 am

Oprema je samo jedan od faktora, pogresno si me razumeo, dobar kurs mora da kosta, i da traje, a posle toga ide stalno usavrsavanje, znaci putovanja, ronjenja, napredni kursevi...... To sve zajedno rezultira ozbiljnim parama, da ne govorim o ronjenju na Trimix gde je sve to puta pet.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od BS-73 Faust Vrancic Uto Sep 01, 2015 8:29 pm

Nažalost dečki još jedan nesretni slučaj. Sućut obitelji nastradalog.
I kod nas u Hrvatskoj instruktori rone na zrak i preko 100 metara i nazalost bilo je pogibija. Mi imamo zakon koji kaže zrak do 40m sve preko trimix pa ipak rone...
Počinjeno je više grešaka u samoj organizaciji urona. Ukoliko su htjeli sić na 90m i odmah se vratit to su morali radit niz konop. Nije bilo adaptiranja tijela na velike dubine, koliko sam razumio prvi dan su zakucali 90m!!!
Voditelj očito nije bio u kondiciji čim se zadihao. Makar je to ispravno procijenio pa je zastao.
Ipak nešto upada u oči, Izašao je sa 90 bara sa 2X12L posle 88min. Kod sebe je imao za deko N50 10L + kisik 10L. Nejasno je šta je šta je udisao od ova dva. Samo N50 ili oba?
U svakom slučaju imao je doboljno zraka. Zapravo zrak je i bio najveća greška trebao je bit trimix.
Na drugi uron nije smio ići, mogao je i on ostat dolje. Njegov frend ga je trebao odgovorit od tog.

BS-73 Faust Vrancic

Broj poruka : 8
Datum upisa : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od SRDJAN Uto Sep 01, 2015 9:18 pm

Problem je sto taj teren jednostavno nije za dubinski zaron, sa kanapom ili bez, konfiguracija ne dozvoljava direktan silazak na dno, to je organizator zarona morao znati, a ne da se u silasku iznenadi i to zakljuci. Da je plan uradjen kako treba, oni su kao sto kazes trebali provesti par dana tamo, uroniti se, i upoznati teren, u tom slucaju bi i laik dosao do zakljucka da je to neizvodljivo. Desno odatle postoji zid koji pada direktno na dno, i tu bi bilo moguce sici brzo, za par minuta, overiti dno i vratiti se sto pre gore, u principu izvodljivo i bez N50, sve na vazduh, i to da trajanje zarona bude 40-ak minuta, ako vec gledamo iz tog ugla. Sto se ponovljenog zarona tice, to je tek ludost, i samo jos da dodam da se planiranje gasova u tehnickom ronjenju ne bazira samo na potrosnji, vec i na mnogim drugim faktorima kao sto su probijanje dubine, vremena, otkaz opreme, gubitak deco gasa i sl. Ovde se ne radi o ronjenju u granici krivulje sigurnosti gde u svakom momentu mozemo izaci direktno na povrsinu, a to je ogromna razlika, ali kao sto sam vec spomenuo, sve to se ucu na kvalitetnom kursu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od BS-73 Faust Vrancic Uto Sep 01, 2015 10:54 pm

Ponovo sam pročitao cio članak. Nakon što je vidia da strmina ne pada dovoljno okomito pomislio je da je to dobro, te da neće uspjet dosjegnut do 90m. Pitanje je da li im je to naglasio prije urona?
Da ne pokušavaju po svaku cijenu sić dolje? Ako jest onda je dobro postupia ali to ga ne opravdava.

Ipak ima on još što šta da objasni istražiteljima.

Koje točno kategorije ima? Di ih je stikao? Tko su mu bili instruktori? Koliko urona ima? Historiju incidenata od prije ako ih je imao?

Dapače isto važi i za drugu dvojicu.

Sve ovo u Hrvatskoj policija uzima od voditelja urona.

BS-73 Faust Vrancic

Broj poruka : 8
Datum upisa : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Jao Nemanja Empty Re: Jao Nemanja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu