RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

+2
SRDJAN
_
6 posters

Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Sub Nov 28, 2009 8:35 am

Pitanje se odnosi na problem suvih odela od trilaminata koja su naizgled potpuno ispravna a u stvari zbog istrošenosti trilaminatnog materijala počinju da gube svoja vodonepropusna svojstva i počinju polako da propustaju vodu.

Da li neko zna kojim premazom je nabolje da se odelo premaze (impregnira) iznutra ali da ne izgubi savitljivost i gipkost materijala?

PS
Nemojte slati replike tipa "kupi novo odelo" i slično.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od SRDJAN Sub Nov 28, 2009 10:38 am

Kupi polovno odelo Very Happy Very Happy Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Sub Nov 28, 2009 11:35 am

Lako je tebi pazario si novog DUI-a Very Happy Jer imas neku garanciju na broj zarona ili godina? Ja mislim da bi materijal na svakom suvom odelu morao da izdrzi 1000 zarona minimum, u bilo kakvim uslovima.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od SRDJAN Sub Nov 28, 2009 9:29 pm

Pa ima neka garancija, pravo da ti kazem nisam pitao, u svakom slucaju izdrzace dosta sigurno, cini mi se da mi Mirko rece da njegovo ima oko 2000.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Ned Nov 29, 2009 10:37 am

Da ti nesto iskreno kazem ti trilaminati su zivo sranje od materijala. Osetljivi na sunce, osetljivi na benzin, osetljivi na mog dj... Jbš ti to... Pre ili kasnije postanu porozni i odelo mozes da bacis. Moje prvo sledece odelo ce biti od gume. Zajebao sam se sto odmah nisam kod Bozane kupio svedsko Viking odelo od gume. Jest da je kostalo 1400 evra ali kod njega ne moze da se desi nikakva poroznost. Kad se probusi odes kod vulkanizera zakrpis ga i ronis dalje. Jedino sto je ruzno do bola i kad te ljudi vide u njemu misle da ronis u kanalizaciji.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od . Ned Nov 29, 2009 11:36 am

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Čet Jun 27, 2013 9:50 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od SRDJAN Ned Nov 29, 2009 11:52 am

Ma jebes ti to, ronis kao robocap, ja sam imao neoprensko poseidon i to je zivi kurac, u ovom imas maksimalnu pokretljivost, a ako izdrzi 2000 zarona, a ne vidim razlog sto ne bi ako je Mirku izdrzalo, onda i nije steta da ga bacis i kupis novo, pa nismo valjda ko Scubasaurusi pa da nosimo jos uvek odela iz vremena Inforbiroa, a sto se osetljivosti tice, ako imas naviku da vodis racuna o opremi, to ne predstavlja nikakav problem.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Uto Dec 01, 2009 12:40 am

Inace jako vodim racuna o opremi, posle svakog zarona ide ispiranje slatkom vodom. Posle mora uvek napunim jacket vodom iznutra i ispiram nekoliko puta a obicno odem i na Adu da rasolim svu opremu. Manzetne na suvom odelu redovno talkiram, a ziper mazem voskom.
Na suvom odelu, sa prednjim ziperom, najosetljiviji je sam ziper, posebno gornji deo preko kog ide levi oprtač od winga. Ako često roniš sa wingom i dvobocnikom velika sila koja pritiska ziper na tom mestu (naravno dok si na suvom) tokom godina prouzrokuje nagnječenje i kasnije oštećenje zipera. Osim toga primetio sam da ljudi cesto puta kad skidaju suvo odelo ne otkopcaju ziper do kraja a onda ga prilikom skidanja rategnu i tu dolazi do pucanja na mikro nivou sto kasnije prouzrokuje veca ostecenja zipera na tom mestu.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od zensea Uto Dec 01, 2009 2:45 am

Jel si proverio gde ti pusta odelo? Moza samo curi negde, mislim nisi objasnio gde i kako pusta.ILi mozda curi na sve strane?? Laughing
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Uto Dec 01, 2009 10:41 am

Ma pitam onako kakva su tudja iskustva sa suvim odelima. Ja sam moje suvo odelo prodao i sad ponovo ronim u mokrom.
Inace bas pre neki dan mi je bio drugar i doneo mi njegovo odelo koje negde pusta vodu. Posto sam se dosta napatio sa mojim odelom naucio sam sve cake i lepo sam uzeo zapusio manzetne i njegovo odelo napunio kompletno vodom iznutra. I gle "cuda" posle 5 minuta pocelo je da pusta na ziperu. Otprilike za pola sata pola čase. Mozda nije mnogo ali sasvim dovoljno da vise ne budes suv. A video sam i odelo kome je trilaminat toliko postao porozan da može slobodno da se baci. Zbog toga sam i postavio ono pitanje o nekoj smesi za impregnaciju materijala. U principu ako je mala povrsina porozna to moze da se reši premazivnjem lepka četkicom. Ali taj deo kasnije postaje krut.
Nazalost najosetliviji i najskuplji deo je bas ziper a on prvi strada. (manzetne ne racunam)
Mislim da su mnogo bolji trilaminat materijali koji pod rukom onako vise deluju kao najlon. To sam video kod DUI-a i kod nekog Scubapro odela koje je staro ko biblija ali i dan danas dobro sluzi. Oni materijali koji vise lice na klasican tekstil su mi nekako vise podlozni i habanju. Mada i tu ima razlike. Na primer od istog proizvodjaca moze da se desi da odelo crne boje ima mnogo jaći i krući materijal nego isti model odela neke druge boje. Takodje postoji i guminizirani trilaminat i moje prvo suvo odelo koje sam kupio (od firme soprassub), je bilo od toga. Nazalost bilo mi je tesno pa sam ga odmah prodao. Danas kad bih nasao isto takvo odmah bi ga kupio.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od SRDJAN Uto Dec 01, 2009 10:49 am

Rece mi drugar da DUI ima dozivotnu garanciju na materijal, znaci ako pusti tako, dobijes novo.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od zensea Sre Dec 02, 2009 4:45 am

Pa izgleda je bolje kupiti kvalitetnije odelo, mada ni tu se ne zna bas...
Ovde kod mene jedna riba poslala na reklamaciju u Waterproof i oni tako namazali necim...posle je dobila takvu alergiju, ko da je neko zivom vatrom przio!!! Nemam pojma sta su mazali davno je bilo, uglavnom se ona njima zalila i ovi je odjebali opet. Da skrenem malo, isto mi kolega ima problem sa skoro novim semidry Waterproof odelom, isto su ga smarali do besvesti, sada mora da ga nosi za Deutchland na servis iako ima i ovde u Egy.
Treba se drzati brendova koji jos imaju strogu kontrolu kvaliteta, a njih je sve manje i manje,mozes ih na prste izbrojati....
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od TRITON Sre Dec 02, 2009 10:26 am

Mozda mogu po pitanju suvog odela malo da pomognem.
Podela po vrstama materijala:
NEOPRENSKA
Pro
-toplo u plicaku
Kontra
-hladno na dubini
-veliki gubitak plovnosti na dubini
-sporo se susi
Jednom recju sr... Prevazidjeno, preporuka samo nekom ko hoce dugo da pluta na povrsini

"Kreš" neopren
Pro
-robusno
-poseduje neku izolacionu moc
Kontra
-gubitak plovnosti na dubini
-kruce od membranskih odela
-tesko
-dugo se susi
-najcesce skupo
Upotrebljivo u sportskom - tehnickom ronjenju. Moze donekle sputavati pokretljivost. Toplije od membranskih ali trazi nesto vise tegova. Relativno robusno.
Membranska odela
Gumena "komercijalna" odela tipa Viking&co.
Pro
-robusna
-lako se popravljaju
-lako i efikasno se dezinfikuju
Kontra
-kruta
-teska
-sputavaju pokretljivost
-jako "abrazivna"
Jednom recju, nisu za nas tip ronjenja. Jedini su izbor za rad u kontaminiranim vodama i krpe se kod vulkanizera.
Trilaminati
Pro
-laka
-najbolja pokretljivost u koliko velicina odgovara
-ne gube plovnost na dubini
-ne gube izolaciju sa porastom dubine
-robusna (u zavisnosti od izvedbe)
-brzo se suse
Kontra
-vrecast kroj
-u koliko se potopi nema izolaciona svojstva
-cena

Iz gore navedenog svodi se knjiga na 2 slova. Ili "kreš" neopren ili još bolje trilaminat.
Trilaminat kako sama rec kaze sastoji se iz 3 sloja: Spoljnjeg (zastitnog) od najlona, kordure ili sl., srednjeg (izolacionog) butila, i unutrasnjeg (zastitnog) koji treba da da odelu udobnost prilikom nosenja i oblacenja.
U zavisnosti od spoljne membrane ono moze biti jako robusno (kordura, kevlar i dr. prediva), ali zato i kruto ili od najlona koji ga cini laganim i savitljivim.
U svakom slucaju srednji sloj (guma-butil) ne podnosi suncev uticaj (ultra ljubicasto i crveno), ono ga cini kao svaku gumu vremenom krtim.
Odela renomiranih proizvodjaca su uglavnom uradjena iz velikih komada (malo delova) pa su i znatno skuplj. Takodje su i upotrebljeni materijali na visem (ispitanom) nivou. Posebno obratiti paznju na spojeve, oni znaju da budu kriticni. Spojevi cesto zavise od kroja, na pr. izbegavati odela kod kojih se 4 sastava (izmedju nogu) spajaju na istom mestu.
Sa stanovista funkcijonalnosti NAJVAZNIJI faktor je da odelo pasuje po velicini. Vece odelo je moguce roniti(treba se navici) dok u manjem je iz razloga restrikcije pokreta nemoguce izvoditi ronilacke zadatke. Moja preporuka je, nezavisno od proizvodjaca! probati odelo sa najdebljom termalnom protekcijom koja se planira (pododelom).
Na pr. tvrdim da DUI ima najbolje krojne liste. Bez obzira kakvi ste oni ce na osnovu vasih mera (u koliko se pravilno uzmu) napraviti idealno odelo. Ovo je kod vecine proizvodjaca VELIKA retkost. Inace DUI daje na svoja odela 7 godina garancije, najskuplji je i sa stanovista robusnosti-kvaliteta osrednje.
Nase iskustvo u eksploataciji je sledece:
Vratna manzetna se menja na 6-12 meseci, rucne 12-24 meseca, sa rajsferslusom mozete ocekivati probleme posle 2 godine (pa navise), cizmice u zavisnosti od tipa na 2-3 godine, poroznost materijala od 4 god. pa navise. Naravno ovo je donekle i individualno i zavisi od uslova eksploatacije. Govorim iz iskustva nekoga ko je ronio u desetak suvih odela i ko vrsi servis odela i na taj nacin dolazi u susret sa velikom kolicinom raznih suvih odela.
Sunce je najvec neprijatelj. Prema tome obucite suvo odelo i sedite u hlad.

Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Čet Dec 03, 2009 12:00 pm

@Mirko: Zar nije šteta rabiti DUI odelo od 2000evra, u Adi sa kursistima svaki vidend kad za takve stvari moze da posluzi bilo kakvo suvo odelo? Osim toga vidim da ga nosis i na bazen prilikom demonstracije vezbi na workshopovima a poznato ti je kako hlor utice na odela. Za 10m dubine i ono najgore suvo neoprensko ce dobro da posluzi.
Po meni DUI-a treba cuvati za prave zarone.
A odelo najvise "strada" prilikom oblacenja i svlacenja. Bas zbog toga bi uvek kupovao malo vece odelo da bi ga lakse oblacio/svlacio.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od TRITON Čet Dec 03, 2009 12:32 pm

Kupio sam odelo da ga koristim, a ne da ga cuvam. Da sam imao altenativu da kupim po meri za manje para to bih i uradio. Ne patim da nosim DUI, ali da je 5 klasa iznad drugih po udobnosti, jeste.
Sto se stradanja prilikom oblacenja tice, ako je malo onda je malo.
Kazem opet 1. i osnovna stvar je velicina, a tek onda sve ostalo.
I na kraju Nemanja nista nije vecno, pa ni mi.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Čet Dec 03, 2009 1:33 pm

Ocito nemamo isto misljenje. I dalje tvrdim da DUI treba koristiti na ozbiljnim zaronima sa dugackim dekompresijama i slicno. Prava svrha DUI odela je da bude najbolje i najudobnije u najtezim uslovima. Znaci da ne pusta ni kap vode, da ti zaron ne presedne zbog toga sto se smrznes ko p.
A da bi se to postiglo odelo ne treba rabiti na "gusterskim" zaronima. Kao kad bi Ferarijem isao na pijacu svaki dan a kad treba da izadjes na trku on zakaze.
Na kraju krajeva i nije toliko bitno. Jbš. odelo ako imas kinte da svake dve tri godine kupujes novo.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 03, 2009 9:12 pm

E jebes ga sada, pa kad imas Ferari sigurno neces sesti u Juga, ja sve sto radim u zivotu ili radim kako treba i kako mi maksimalno odgovara ili ga ne radim uopste, to ti je kultura zivljenja, ja sam imao Poseidon odelo koje usput nije ni jeftino i mogu ti reci da nije ni za k.... osecas se u njemu kao medved, ili kao slon u staklarskoj radnji, zato nisam ni ronio u njemu, da nemam para da kupim ono sto mi odgovara, ne bih ni ronio, zasto bih radio nesto sto mi ne pricinjava zadovoljstvo.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od TRITON Čet Dec 03, 2009 9:50 pm

Svako ima svoj pristup. Posto dosta ronim i udobnost mi znaci, smaranje u neudobnom (nefunkcijonalnom) odelu mi ne pada napamet.
Sto se tice pustanja vode i td. svako odelo koje je ispravno MORA da vas drzi suvim.
Cesto se medjutim kondenz u odelu smatra prodorom vode.
Evo male anegdote:
Proslog novembra drzao sam neki kurs na adi. Jedan od polaznika trebao je da mi donese dvobocnik. Kako zivim blizu Ade odelo uvek obucem kod kuce i navucem ga do pasa. Sve u svemu polaznik zaboravio i svoj i moj dvobocnik Evil or Very Mad . Kao kaznu morao je da plati kafu u Sunsetu. Sedeli smo tako oko sat vremena i caskali. Po dolasku kuci skidam odelo (koje je bilo navuceno samo do struka) i u nogavicama nalazim toliko vode da je izgledalo kao da sam prilikom zarona imao ozbiljno ostecenje.
Treba shvatiti da odelo sluzi kao vodo-paro nepropusna brana i da sve sto telo preko koze izbaci ostaje kondenzovano negde u odelu. U koliko imate kvalitetna (specijalna-namenska!) pododela ova para ce se odvojiti od koze i sprovesti u spoljne slojeve izmedju pododela i odela. Ovde u dodiru sa hladnocom para prelazi u tecno stanje i nagomilava se.
Nesto manje kondenza se stvara u neoprenskim odelima jer postoji izolacioni sloj (neopren) izmedju vode i pododela, ali princip je isti.

Iz tog razloga odelo se zatvara neposredno pred zaron kako bi telo moglo da dise i otvara odmah posle zarona!
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Pet Dec 04, 2009 11:18 am

Mirko posto Krupaja ima dosta restrikcija i suzenja kroz koja se tesko prolazi, kako se to odrazava na odela? Mislim jer se nekom iz Tritona desilo da pokida odelo provlaceci se kroz restrikcije? Da li je mozda stradao i neki drugi komad opreme, ventilska grupa i slicno?
Malo citam po netu i vidim da u nacelu postoje dve pecinske skole, prva po DIR-u a druga francuska skola koja nosi sidemount boce. E sad i jedna i druga ima svoje predosti i mane ali protivnici DIR-a kazu da je on tesko primenjiv u evropskim pecinama koje su za razliku od americkih na floridi mahom uske i tesne? Kakvo je tvoje misljenje o tome?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od TRITON Pet Dec 04, 2009 11:45 am

Pa DIR je pre svega ronjenje u paru. Mi prvenstveno dolazimo iz ronilacke populacije dok francuska skola pre potice iz speleoloskog pristupa. Kacige, svetla na njima (posto ne ronis u paru i td). Sam sidemount nema veze sa "francuskom skolom", nose oni i dvobocnike na ledjima.
I na Floridi ima uskih i mracnih pecina, kao sto i u evropi ima velikih dugackih i dubokih Ressel, Dox de Coly i dr.). Licno nisam zaludjenik nekog ekstremnog zavlacenja (mada to radim kad je neophodno) i ne nosim side mount. U takve kanale jednostavno i ne ulazim. Mislim da je vise pitanje sta volis. Ako hoces kombinaciju suvozemno-sifon pecinarenje odvescu te na idealno mesto pa ti navali. Ja nesto nisam lud za tim.
Sto se tice odela, zacudio bi se gde je sve DUI bio Laughing Laughing Laughing . Verovatno bi ti se digla kosa na glavi. Ali kao sto sam rekao, kupio sam ja njega a ne on mene.
Naravno da ima ostecenja opreme, probusenih odela, pocepanih manzetni, pokidanih creva, olupanih boca, crknutih lampi, samo da navedem neke. To je nazalost neminovno.
Na primer probio sam cizmicu (mala rupa). To sam provalio tek na dnu. Profil je bio ca. 90m prosecne dubine 20 ili 25 min BT. Profil je trebao da traje nekih 120-130 min. Na 50/15 deko stopu su mi vec obe nogavice bile pune vode. Znaci posle nekih 40 min. ronjenja. Skratio sam stopove na 50/15, presao na kiseonik, pa i to skratio. Sve u svemu izasao sam u 98min. Prilicno agresivan profil Shocked. Kao sto vidis jos sam ziv i zdrav. Naravno 2 sata O2 na povrsini nisam propustio.
Sve sto ucimo polaznike o konfiguraciji opreme im u pocetku izgleda nepotrebno dok se ne zavuku u pecinu ili jos gore olupinu. Koliko god se trudili pecinsko ronjenje je velikim delom ipak "kontakt sport".
Krupaja ima nesto restrikcija ali ti nemoras kroz sve da prolazis. U Mlavi zbog jaceg vodenog toka stene su delom kao zileti. Iscepao sam jedno 2-3 para rukavica u Mlavi provlaceci se kroz ulaznu "cev".
Tako da, ako ti je oprema mila, drzi se daleko od pecina i van olupina.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od _ Pet Dec 11, 2009 11:31 pm

Evo jedna informacija da Bare daje dozivotnu garanciju na trilaminat materijal za njihova suva odela. Čak pominju da najbliza konkurencija daje 7 godina (misle verovatno na DUI). Informacija je iz Bare kataloga za 2008-mu.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od ProUrke Sre Dec 30, 2009 12:46 am

@ Nemanja - u pravu si za BARE - daju dozivotnu garanciju na materijal i savove... Bas je Peri (znas ga iz centra, kolega...) njegov BARE poceo da se raslojava posle par desetina zarona, poslali smo ga i dobili novi u roku od odmah... Ali, isto mislim da ti i DUI daje takvu garanciju, nisam siguran...

Sto se tice materijala za odela, to zavisi od geografskih "skola" - Italijani (koje ja drzim za apsolutno najbolje ronioce na svetu...) skoro svi koriste kres neoprenska suva odela, i u njima rone i leti i zimi i u kadi i svuda, dok npr Nemci i Poljaci koriste skoro iskljucivo trilaminatna odela najrazlicitijih proizvodjaca (najcesce domacih, zbog cena...), ali, nisu ni prici kvalitetu Bareu ili Duiju...
Licno imam Vikinga kojeg imam "za ne daj boze" i ronjenje u reci/mulju, a skoro sam kupio Bare CD4 i nesto malko sam ronio na kraju sezone (kasno mi je stigao...) da bih rekao bilo sta o njemu...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno? Empty Re: Kad suvo odelo počne da pusta a nije probušeno?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu