RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Molnar Janos

Ići dole

Molnar Janos Empty Molnar Janos

Počalji od mr joy Sre Maj 19, 2010 9:43 am

Sa malim zakasnjenjem ali evo izvestaja sa zarona u pecini Molnar Janos.
23.04.2010. sam vodio jednog poznanika ( Temel Oybak ) iz turske - Istanbula koji je hteo da roni u Molna Janos pecini. Pri tom je bio sa nama moj kolega SSI inst. ( K. Kiss Norbert ) i nas domacin ( ime ne bi da navodim, jer jos uvek sve ide polulegalno polu ilegalno).
Uradili smo dva zarona i pri tom smo koristili DIR konfiguraciju, stim da mi nismo koristili suva odela osim naseg domacina.
1. zaron 22,6 m, 36 min, 2 x 15 lit, vazduh
2. zaron 36,2 m, 46 min, 2 x 15 lit + stage 12 lit, vazduh
Temp. vode izmedju 18 i 27 C.
Kao sto se vidi na slici sad funkcionise jedan nov ulaz u pecinu. Ranije se ulazilo niz stepenice pored jezera i nakon ulaska pod vodu ronilo se pored cevi koja je odvodila termalnu vodu u kupaliste. ( cev je izvadjena jer kupaliste ima sad svoj izvor ). Taj novi ulaz ili hodnik postoji vec odavno, ali samo nakon istrazivanja novog dela je ustanovljeno da hodnik prolazi na samo nekoliko metara od najvece "dvorane" koja je nazvana "Ugljendioksidna dvorana" ( zbog toga je dobila naziv jer nije imala spoj sa spoljasnoscu i zbog toga je koncentracija CO2 bila veoma visoka). Nakon probijanja stene, napravljene su stepenice i ulaz u pecinu. Stim je i vazdusni deo dvorane dobilo tzv. ventilaciju i sad se moze slobodno disati i njoj. naravno i ulazak u vodu je mnogo komotniji a da ne pricamo o tome da je u mnogome pomoglo daljem istrazivanju pecine. jer se mnogo lakse mogu uneti boce i oprema. Sad trenutno najveca postignuta dubina je 100 m, a duzina istrazenih delova pecine oko 8000 m.
Ronjenja su izvodjena strogo samo u istrazenim delovima, tj. uz glavnu nit koja pomocu znakova moze da nas izvede napolje u slucaju problema sa izvorom svetlosti. Nisam mogao da odolim a da ne isprobam, i iskljucio sam lampu i sa zatvorenim ocima sam pratio nit ( naravno drzao sam ruku na konopcu ). Mada sam znao da je sve u redu ali ipak mi je srce jace kucalo.
Na zalost nismo pravili podvodne snimke ni fotografije, ali u julu mesecu idem ponovo i nosim fotaparat sa sobom. Dotle nam ostaje da gledamo na youtube snimke.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molnar Janos Empty Re: Molnar Janos

Počalji od mr joy Sre Maj 19, 2010 9:53 am

mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molnar Janos Empty Re: Molnar Janos

Počalji od mr joy Sre Maj 19, 2010 9:58 am

mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molnar Janos Empty Re: Molnar Janos

Počalji od mr joy Sre Maj 19, 2010 10:00 am

mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Molnar Janos Empty Re: Molnar Janos

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu