RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Routovanje creva na dvobocniku....

+2
SRDJAN
zensea
6 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od TRITON Čet Nov 05, 2009 7:51 am

Na zalost malo toga smo 'pokupili". Vise je to duga evolucija od raznoraznih kompleta iz pocetka '90 prko prvih dvobocnika (kad ovde jos nisu postojali), celicnih stage boca, posejdon regulatora, semi-wingova, kratkih i okto creva Laughing i td. Moram da kazem da je u to vreme feedback bio jako slab, internet nije postojao, a "mrsavu literaturu sam nabavljao iz Nemacke. na zalost ucili smo tezim putem i spontano dosli do konfig koja jako lici na danasnju (ili tadasnju Hogartian) konfiguraciju. Ostatak je bio samo obezbedjenje dovoljne kolicine para za kupovinu prave opreme. Po DIR-u se opremamo poslednjih 6-7 godina i mislim da skoro svi, ako ne i svi koji u nasoj zemlji nose trenutno ovu konfiguraciju su u neko vreme bili clanovi naseg kluba. Mi se tako opremamo iz ubedjenja (jos ne nadjoh nikoga da mi da bilo koji argument da treba drugacije), a ne iz mode. Mnogo smo se sa raznom opremom napatili pa znamo da cenimo ovo sto danas imamo.
DIR populacija na zapadu je relativno zatvorena za druge pristupe. Ako imas dovoljno novca i zelju mozes postati DIR-ovac. Kod nas je to malo teze iz prostog razloga sto ima manje novca, pa ni mi nisko tako rigidni. Lako je ismejati nekoga ko nema "pravilnu" konfiguraciju, samo je pitanje da li je to iz neznanja ili nemogucnosti.
Konfiguracija ova ili ona, kompetentan ronilac jako lako prepozna drugog kompetentnog ronioca, pod uslovom da isti ista vidi od svoje sujete.

Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od Darko Petkovic Čet Nov 05, 2009 9:04 am

Sistem iste konfiguracije je veoma znacajna u vanrednim situacijama(gubljenje maske,totalni gubitak gasa imnogo toga).U radnom dzepu se nalaze iste stvari kao kod drugog ronioca takodje beck ap dzep je isti.Zato su uci procedura GUEEGE

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Pet Nov 06, 2009 12:43 am

Evo posto je ova gornja prica i dalje u pogresnom topic-u, da dam i objasnjenje zasto primarni reg. sa leve strane.
Naime tokom kurseva IANTD moj dragi instruktor nam je dao Equipment configuration predavanje. Tu smo imali u uvid sve moguce varijante od kulina bana do DIR-a. Cak smo imali na raspolaganju i Fundamental bibliju/kuran, zatim knjigu Sheck Exley-a, naravno bibliju po meni (IANTD enciklopediju tehnickog ronjenja) gde ima vise objasnjenja zasto i kako, te i ostala razmatranja. Posle svega naj logicnije mi je bilo da odvojim ceo sistem na levu primarnu i desnu backup stranu. Slikovitije receno: levi regulator "hrani" disanje, manometar,primarnu vrecu BC, a desni backapuje, drugi stepen oko vrata, backup vrecu i suvo odelo po potrebi (ako je zrak u pitanju) znam, moze i najsiromasniji mix.
Tako da je slika pod vodom mnogo jasnija i cistija i ne mora da se razmislja odakle sta dolazi.Sa opcijom "roll-off" sam upoznat takodje, i dobro ,ako se i zatvori primarni levi stepen moze isto tako i da se otvori(valjda vam je instruktor zatvarao stepene na kvarnjaka), pod uslovom da ste izabrali "back mount" opciju pri penetraciji. Ili sto ne bi stavili stitnike za regulatore. Jeste, malo treba vezbe da se zatvori prvi stepen levom rukom, ali ako se to radi(valve shut down) na svakom zaronu (uvek odvojiti vremena za tako nesto pred kraj zarona) vise puta onda polako ulazi u rutinu. Neko jednom rece da je porebno uraditi vezbu oko 500 puta pa da pocinje da bude flawless.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Pet Nov 06, 2009 1:28 am

Zar nije ovako: iz desnog (primarnog) prvog stepena ide dugo crevo 2.10 za primarni drugi stepen i inflator za BCD. Nema manometra na desnom prvom stepenu.
Iz levog (sekundarnog) prvog stepena ide crevo 60cm za sekundarni drugi stepen, inflator za suvo odelo i manometar. Ko roni u mokrom odelu a ima double blade ovaj inflator umesto u suvo odelo spaja u backup vrecu na BCD. Ko nema potpuno ga ukuda.

Inace doube blade vreca ima smisla samo ukoliko se roni sa mokrim odelom za suvo nema potrebe jer uvek imas backup plovnosti.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od zensea Pet Nov 06, 2009 1:48 am

Pa jeste tako. Niko ti to ne osporava, ima i ta varijanta.
Sto sam stariji potreba za duplim je sve veca
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od _ Pet Nov 06, 2009 1:52 am

zensea ::
Sto sam stariji potreba za duplim je sve veca

Very Happy

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od SRDJAN Pet Nov 06, 2009 6:56 am

Kod mene je levi primarni, dugo crevo, manometar i levi inflator. Desni backup, crevo standardno 70cm i desni inflator, sto se suvog odela tice, svejedno koja je opcija. Ja sam tako navikao od samog pocetka i ne menjam, meni odgovara.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Routovanje creva na dvobocniku.... - Page 2 Empty Re: Routovanje creva na dvobocniku....

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu