RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

82 Pomorski Centar...

+26
mire
mirkac
aleksadarko
milutinm
makso
*
Bor89
Nemo
Lala
Pixy
pueblo
JEŽ
Edgar
crno beli
crni
PasHke
mr joy
Silent
trident
denasi
Dixie RK Sebastian
.
_
SRDJAN
medigo
ProUrke
30 posters

Strana 3 od 17 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Sledeći

Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Pet Jan 15, 2010 8:26 am


.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:48 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od trident Pet Jan 15, 2010 10:39 pm

Skoro nisam cuo bolji naziv za ljude koji su se javljali u 82.PC od onoga koji je iskoristio gosp. Gacevic: "ljudi nemirnog duha"...

Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru, od gosp. Gacevica nista manje nisam ni ocekivao.

Medjutim, uz najdublje postovanje ja jos uvek nisam shvatio razliku izmedju Podvodnog Elektricnog Lokatora i SONARa. Ako uzmemo u obzir da akronim SONAR potice od SOund NAvigation and Ranging, onda se meni cini da je to isto sto i PEL (inace akronim domaceg porekla).

Svejedno, ovo je dobar slagvort za dalju pricu o vojnim roniocima...
trident
trident

Broj poruka : 34
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Gost Sub Jan 16, 2010 9:06 am

Meni se čini da ti anonimni moj trozubi stručnjače nisi ni vojsku služio...
Savetujem ti da pažljivije čitaš,bez akronima i sinonima...Sonar i pel, jedno otkriva prepreku ispred a drugo ispod sebe...
Ja nisam bio diverzant...Bio sam, i u vojsci,a i sada sam ostao samo doktor koji eto pomalo i roni i trudi se da nešto nauči od pametnijeg od sebe...Zato kada sledeći put počneš da mudruješ i sećaš se davno prošlih ronilačkih dana,stani negde u ćošak i čekaj da te prođe. Ne zagađuj ovaj forum svojim anonimnim dosetkama.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od trident Sub Jan 16, 2010 10:12 am

Covek bi od nekoga ko je zavrsio visoke skole ocekivao vise opreznosti ali jebi ga, verovatno previse azota. Prica se da ubija sive celije…

Da rezimiram objasnjenje gosp.GD, kako ga je on napisao a ja shvatio. Ako usmerim SONAR horizontalno onda je to PEL a ako ga usmerim vertikalno nanize, onda je to dubino-mer… Da li to znaci da ako ga usmerim nagore on postaje RADAR?!

Dragi galileo, verovatno si u stanju i sam da shvatis postavljeno pitanje ali ja cu ti ga ipak ponoviti. Dakle, GD kaze da skylab gresi i da R2 nije imala SONAR ali je imala PEL.

Ja pitam za razliku izmedju ova dva i nakon objasnjenja principa po kome radi PEL, dobijam objasnjenje SONARA:“ Sonar ili dubinomjer je uredjaj koji rade na gore opisan nacin“, a gore opisan nacin je nacin rada PELa. Izvodim zakljucak da rade na isti nacin ali se drugacije zovu (bar na ovom forumu).

Cak i meni koji nijsam bio u vojsku ovo objasnjenje ne pije vodu jer ako kazes da je neko napisao nesto pogresno takvu tvrdnju treba i da potkrepis sa necim vise od NIJE SHIJA, NEGO VRAT. Ono sto ti zoves mudrovanjem je posledica koriscenja par chuka u glavi (pored tri zuba) kada covek preispituje znanje koje mu serviraju. Ta vrsta mudrovanja nije uobicajena za vojne ronioce a izgleda i pojedine ronilacke krugove.

Pre nego se ovo pretvori u valjanje po blatu, probaj da okrenes neku enciklopediju ili izguglas malo navedene pojmove, mozda ces se iznenaditi…
trident
trident

Broj poruka : 34
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Gost Sub Jan 16, 2010 10:29 am

A ti probaj da skupis muda i predstavis se...pa onda nastavi sa mudrovanjem i guglovanjem...
U jednom si ipak upravu,nema smisla raspravljati sa trozubim čovekom.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od trident Sub Jan 16, 2010 11:57 am

A voleo bi da ti se predstavim dragi moj Galileo? Ali zar nije ovako zanimljivije, bar onima sto posmatraju…

A i toliko vas bodu ova moja tri zuba, sta bi bilo da vam okrenem celu vilicu…

Kao sto mozes (ako zelis) da vidis iz ostalih mojih postova, ja drzim do odanosti i dobro je da ste odani svom instruktoru i on ako je pravi pedagog, treba da se potrudi da ga u buducnosti prevazidjete al’ ce to biti tesko koliko vidim odavde.

Ostadoh duzan objasnjenje zasto mislim da neki „mashe“ poentu 82.PCa.

U 82.PC su se „nemirni duhovi“ javljali na oglas! Kako iz pesadije tako i iz avijacije i mornarice. Razlozi su bili razni ali u najvecem broju slucajeva pragmaticni. Veca plata npr. To skoro nikada nisu bili obuceni ronioci a i da jesu, svejedno su morali da prodju dril. To je najveca razlika izmedju vojnog i civilnog ronjenja, dakle razliciti motivi zbog kojih se bavimo ovim cime se bavimo. Za nas civile je to ljubav prema moru ili zivot na moru ili… Za njih je to bio posao, a za momke iz 82. samo jedna od vestina koju su morali da savladaju. Dakle oni su retko bili odlicni u necemu ali su vrlo dobro radili skoro sve! Postrojavanje u 82. je izgledalo kao karneval, sve moguce uniforme... Pesadijski oficir je nakon ronilacke obuke ostajao pesadijski oficir sa jos jednom osposobljenoscu i dodatkom na platu!

Ronjenje je samo jedan od nacina prilaska cilju (iako najvise treniran - svaki drugi radni dan!), i kako je to bila samo jedna od vestina koju su morali da savladaju, diverzanti se nisu mnogo bavili razmisljanjem o tome sta ih uce. Znali su da koriste opremu i da izvrse cilj po svaku cenu. Bez obzira na bolju opremu, strane jedinice rade na istom principu.

Prilikom prelaska u civilne strukture (koje su inace potekle iz vojnih ali su u medjuvremenu evoluirale), cesto su pokazivali nedostatak teoretskog znanja sto neke navodi na pomisao da „ne znaju oni vola u dupe da ubodu“. Prinudjeni da traze civilne kategorije sretali su se sa civilnim instruktorima koji bi poceli da ove „masine za ronjenje“ podvrgavaju ponekad i ponizavajucim ispitima duboko povredjeni cinjenicom da su vojsku sluzili u pesadiji. Sa druge strane ovi izuzetno sposobni ronioci su na svoje civilne kolege gledali kao na smrdljiv sir ali im je sa prelaskom u civilni zivot, taj smrdljivi sir jako lepo mirisao. Tako su i nastali antagonizmi koji se vide i na ovom forumu.

Dosta za ovaj put, mislim da sam uspeo da bar donekle objasnim zasto tvrdim da se pojedini clanovi foruma nepravedno podsmevaju vojnim roniocima i njihovim sposobnostima jer verujem da ako bi probali da se izmere sa njima na njihovom terenu, sto nije samo voda, da bi i sami shvatili o cemu pisem.
trident
trident

Broj poruka : 34
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od ProUrke Sub Jan 16, 2010 2:51 pm

Moram da se ukljucim na ovaj post gosn Tridenta...

Licno poznajem dosta ljudi koji su bili face u 82 P.C. dok je nesto i vredeo, cak i radim u Cro za jednog od njih...
Samo cu da se osvrnem na "ponizavajuce ispite" koje su oni jadni morali da polazu - reci cu samo da i dan danas skoro niko od njih nema pojma da radi sa ljudima, niti zna kako treba da se vode turisticka ronjenja... A oni samo neka rade po milion zgibova, i 4 miliona sklekova, i neka karaju u 70oj, ali, nikad nikad NIKAD se nece osloboditi tog retardiranog vojnog sistema razmisljanja i ponasanja prema ljudima... Njihov tip ronjenja za koji su OBUCENI, OSPOSOBLJENI i PRIPREMLJENI nema veze sa rekreativnim ronjenjem (rece Trident "civilnim"), i bogu hvala da nema... Inace danas ne bi normalni ljudi i zene ronili na jedan divan i bezbedan nacin...
A opste je primetan stav o "smrdljivom siru" medju pripadnicima svih propalih vojnih struktura koji se i dan danas okupe kojekuda i pricaju o proslim vremenima i o tome kako su krivolovili i haharili po podmorju pok.nikadprezaljene SFRJ bez ikakvih posledica, i kako su vozili ronilice od Lore do Braca a u Splitskim vratima cekaju dva razaraca... Kojih, btw, bivsa mornarica nije nikada ni imala... Pa kada se tako lepo okupe, i duvaju u pehare osvojene na svearmijskim prvenstvima u viseboju, mogu samo da razmisljaju (a bogami i kukaju i ogovaraju...) zasto musterije nece da picaju sa njima, supermenima, a hoce da pricaju sa nama debelim lenjim "civilnim strukturama"... Mozda zato sto znamo da se smejemo, sta ja znam...
A zaista bi voleo da znam ko je Trident, i otkud taj picajzla stav o PEL-u i SONAR-u i kokoskama i jajima? Ako je Trident neko ko je ikada i prisao kasarni, onda je mozda skapirao da vojske obozavaju skracenice, i mozda bi onda i shvatili da sto ih vise ima na nekom sranju od sredstva, to ono ozbiljnije i kvalitetnije izgleda... Jer, pobogu, ako kada prodjes KPS i udjes u PTS vidis jednu DR R2 i u njoj PEL-ove, SONARE, ARAM-e, PBRM M-jebemligakojibroj, onda je to nesto u tri p.m. bitno i vazno, zar ne? Mozda ce se vaskoliki korisnici ovog foruma iznenaditi kada cuju da su diverzanti kada su vozili ta s.r.anja imali jednu pusku komprimirku, da bi, jel, mogli da ispale strelu u dno i onda vezu ronilicu kao vernog dorata da ne bi otisla, jel... Moram samo da pitam koja je bila skracenica puske, i jel bila medisten ili sta?
Izvinjavam se na malko ostrijem tonu i psovkama, uvek se isfrustriram kada se o bilo kojoj vojsci pise afirmativno, a posebno o onoj koja se pokazala sposobnom samo da pokrade svoje magacine i prodaje oruzje svojim neprijateljima... Nikada nijedna vojska nije nista dobro donela nijednoj drzavi, ali, nazalost je nuzno zlo koje mora da postoji...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Sub Jan 16, 2010 10:51 pm

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:48 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Gost Ned Jan 17, 2010 12:26 am

Ti nesrećo trozuba ne smeš da se predstaviš a kamoli da okreneš ka nekome celu vilicu...možda bi i ostao bez nje...
Što se tiče tvojih komentara meni je svejedno da li ih pišeš ti ili tvoja mama...jednako su stručni i interesantni.
Problem nije u tvome mišljenju,imaš pravo na njega.Problem je što dobacuješ iz gomile iz mraka,i pričaš o ljudima na čiji bi pomen trebalo da ustaneš...Ako ti je uspravni ljudski stav uopšte poznat? Dijagnozu kao tvoju više zabavlja rasprava o sinonimima i akronimima,jer to je dokaz da ti misliš i postojiš. Još ako nađeš nekoga ko podupire tvoje "teorije" možda i poveruješ da si neko mnogo bitan i vazan. Profesionalni savet: Internet ti neće dati, bar ne zadugo, osećaj ljudske vrednosti i učiniti da te okolina uvažava i ceni.Pomoć lekara i medikamentozna terapija bi verovatno umanila taj osećaj inferiornosti koji te prati...A utišalo bi znatno i glasove koji ti se povremeno javljaju i govore kako si bitan i pametan,pun informacija. Jedina korist od tebe za sve članove ovog foruma je što će nakon svakog tvog narednog posta sve više zahvaljivati Bogu na pameti i zdravom razumu.
Zarad toga,radujem se svakom tvom narednom mudrovanju...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Ned Jan 17, 2010 12:29 am

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:49 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Ned Jan 17, 2010 3:23 am

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:43 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Ned Jan 17, 2010 3:41 am



.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Ned Jan 17, 2010 3:43 am

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od SRDJAN Ned Jan 17, 2010 4:33 am

Nesto sam u zadnje vreme tanak sa vremenom da bi se ukljucivao u diskusiju, ali sam procitao sve postove do sada, koliko vidim opet se javljaju neki bezimeni koji pokusavaju da skrenu paznju na sebe pa sam morao da se ukljucim.
Raznorazni Trozubi, bezubi i ostale jajare, predstavite se ako imate muda, ako ne zavucite se u misiju rupu gde vam je mesto i ne izlazite odatle jer niste vredni ni pomena.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od ProUrke Ned Jan 17, 2010 12:08 pm

medigo ::Urke;

Ja se ne slazem sa tvojom konstatacijom. Ti pricas o ljudima koji su bili neko i nesto a koje ja poznajem.Pises u negativnom kontekstu o Izu, Gacevicu, Frlanu, Campiju, Raletu, Batu Vitezu i drugima...Kod Iza radis i sam znas da je njegov centar na glasu. Ja sam sa Gacevicem, koji da te podsjetim ljeti bane u Komizu sa jahturinom i ide sa Izom na klopu, obisao HR uzduz i poprijeko i tim prilikama upoznao te ljude... Ciga sam izostavio iz ove price jer je smece, a Severdiju slucajno zaboravio iako je ljudina i nikada nisam bio tako dobro docekan kao kod njega u Puli.
U Puli sam obisao gradsku bolnicu u kojoj je instalirana Campijeva komora, bili smo i njegovi gosti, vodio nas na njegov brod... Pored bolnice je servis u kojem se repariralo ronilacko zvono i batiskaf... cuvar koji je to obezbjedjivao nam nije dao da udjemo dok nije prepoznao Gacevica....
Nego da ne gnjavim, svi oni koje sam gore nabrojao bave se ronjenjem i dan danas aktivno i nisu za zanemariti...Spavali smo kod Bata koji drzi DC Vitez wreck i radi kao svaki dobar centar...
Za olaksavajucu okolnost ti uzimam vrijeme pisanja koje je u sitnim satima pa si sigurno bio mamuran cim si ove tipove ovako ruzno okvalifikovao..

Vidi, svaka cast svakome, ali, sigurno si prisustvovao okupljanjima makar dela visepomenute bratije, i svaka cast njima kao ljudima (onima koje poznajem licno...), ali, znam ja odlicno i sta i zasto sam napisao, veruj mi... Pitaj bilo koga od njih zasto su se na Visu diverzanti bavili detoniranjem eksploziva bas na lokaciji Mali Barjak, a ne na rtu Stupisce - ko je bio tada tamo, moci ce odlicno da ti objasni... Da ne budem ja tuzibaba...
A to da li neki centar radi dobro ili lose ili ovako ili onako, nije nikada iskljuciva zasluga njihovih vlasnika... Ti makar to odlicno znas...
Ponavljam, svaka cast svakome, ali, vecini njih fenomenalno ide solo ronjenje, a u ovom turistickom ne briljiraju bas... Makar ne po oceni nas "civilnih" struktura ronilaca...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Pon Jan 18, 2010 2:09 am

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od trident Pon Jan 18, 2010 5:12 am

@ProUrke

Picajzla stav, kako to ti nazivas, vec sam jednom probao da objasnim, je bio uvod u pricu o vojnom roniocu => covek koji zna nesto da koristi ali ne zna da prepozna to isto na drugom mestu gde to koristi i ide cak jos dalje pa tvrdi da to nije ista stvar. Neki kao npr GD, znaju cak i da objasne kako to nesto radi (sto je za svaku pohvalu) ali nedostaje momenat preispitivanja stecenog znanja.

Sta je u tvom odgovoru na moje post razlicito od onoga sto ja pisem? Slazes se da su to sposobni ljudi sa problemom da se ukljuce u civilne ronilacke tokove.

„Smrdljiv sir“ i „ponizavajuci testovi“ su cinjenice i ne vidim da ih negiras. Mozda se ne slazes da su oni razlog ocena iznesenih na ovom forumu i na koje sam probao da skrenem paznju, jer ono sto ti navodis (nesposobnost da se bez „diferencijalnog ispita“ ukljuce u rad sa civilima) je po meni posledica razlika dve skole a ne uzrok nepomirljivih stavova. Naime, u vojsci se zaron odvija prema „najjacem u grupi“ dok je u civilnom ronjenju stvar obrnuta i najslabiji odredjuje brzinu, duzinu (...) ronjenja. „Diferencijalni“ u tom smislu je sigurno opravdan (mada je to izvan teme o kojoj sam pisao) ali ne i slucajevi da se diverzantu priznaje kategorija P1 (na sta sam mislio).

...

Mozda je problem sto ja ne koristim uvrede vec uz pomoc primera skrecem paznju na konkretne stvari sto nekima izgleda kao da skrecem paznju na sebe iako, paradoksalno, ne znate ko sam... Verujem da neki imaju problem da razumeju o cemu pisem jer (kako sam vec napomenuo) citaju ili bolje reci, prelecu, nekriticki tekst u potrazi za kakvim jajetom ili dva, zubom ili tri, pa im promice sustina. K'o da spremaju ispit za masinca na brodu...

Prosto je komicno da niko ne razmislja o cinjenici da su sonar i pel ista stvar i da ako neko tvrdi da nisu, treba to i da obrazlozi. Kada ovaj to uradi u maniru „nije sija nego vrat“ pocinje odbrana koja ide tako daleko da na ironicno pominjanje radara jedan od branilaca kaze da je umesto sonara koristio radar i da: „Siguran sam da rade ne istom sistemu ova dva uredjaja ali sam isto tako siguran da su dosta razliciti.Ovo pisem jer smatram da ima razlike izmedju uredjaja koji rade na istom principu....“

Da li treba ovo da komentarisem??

Da je Skylab napisao da R2 ima RADAR a GD odgovorio da ima je PEL, ja se ne bih javljao...

I DA, ultrazvucni pregled kod doktora i sonar rade na istom principu kao i pel ali udaljavamo se od teme...

@galileo, dragi galileo, kupi ogledalo... Uspeh u tvom zivotu je ocigledan i nama koji ne delimo dijagnoze na koje imamo pravo koliko i zubari...
trident
trident

Broj poruka : 34
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Gost Pon Jan 18, 2010 7:56 am

Ja se svoga imena,svojih stručnih kvalifikacija,svog života i svojih prijatelja ne stidim...Naprotiv
Ne sedim u nekoj sobici i kuckam na tastaturi zamišljajući kako sam neko...a ne smem ni sopstveno ime da izgovorim.
Tebi dijagnozu može da da i vodoinstalater.A ja kao stomatolog pored dijagnoze mogu i ta tri jadna zuba da ti izvadim samo kad bi smeo na oči da mi izađeš nesrećo.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od ProUrke Pon Jan 18, 2010 9:57 am

trident ::@ProUrke

Picajzla stav, kako to ti nazivas, vec sam jednom probao da objasnim, je bio uvod u pricu o vojnom roniocu => covek koji zna nesto da koristi ali ne zna da prepozna to isto na drugom mestu gde to koristi i ide cak jos dalje pa tvrdi da to nije ista stvar. Neki kao npr GD, znaju cak i da objasne kako to nesto radi (sto je za svaku pohvalu) ali nedostaje momenat preispitivanja stecenog znanja.

Sta je u tvom odgovoru na moje post razlicito od onoga sto ja pisem? Slazes se da su to sposobni ljudi sa problemom da se ukljuce u civilne ronilacke tokove.

„Smrdljiv sir“ i „ponizavajuci testovi“ su cinjenice i ne vidim da ih negiras. Mozda se ne slazes da su oni razlog ocena iznesenih na ovom forumu i na koje sam probao da skrenem paznju, jer ono sto ti navodis (nesposobnost da se bez „diferencijalnog ispita“ ukljuce u rad sa civilima) je po meni posledica razlika dve skole a ne uzrok nepomirljivih stavova. Naime, u vojsci se zaron odvija prema „najjacem u grupi“ dok je u civilnom ronjenju stvar obrnuta i najslabiji odredjuje brzinu, duzinu (...) ronjenja. „Diferencijalni“ u tom smislu je sigurno opravdan (mada je to izvan teme o kojoj sam pisao) ali ne i slucajevi da se diverzantu priznaje kategorija P1 (na sta sam mislio).

...

Mozda se nismo razumeli, ali, Vas prvi stav je bio u tonu "evo jadni oni supermeni, najbolji na svetu ronioci, a neki tamo isfrustrirani ih tera da polazu ponizavajuce testove", odnosno, makar je meni tako izgledao... Mozda sam pogresio, ali, procitao sam ga minimum desetak puta, sa posebnim osvrtom na to gde se koji znakovi interpunkcije nalaze... Stavise, ponovo sam ga procitao malopre, i istim "smekom" mi odise... A ne, naravno da ne negiram "smrdljiv sir" stav, ali, nikako ne smatram da je losa ideja da ta gospoda (ili Drugovi) NAUCE DA RADE SA LJUDIMA PO PRINCIPU POSTOVANJA LICNOSTI I RAZLICITOSTI (uci se jos u srednjim vojnim skolama, a kamoli na Akademijama...) jer to (cast retkim izuzetcima) NEMAJU POJMA... To je bila srz mog posta i razmisljanja... I vratio bi ja njih i u klupe za mnoge stvari o ronjenju, jer, danas ne rone supermeni, stavise, rone i invalidi, i bolesni, i mentalno osteceni... I naucio bi ih da je MUSTERIJA UVEK U PRAVU, kao i da to sto su oni radili u firmi koja je od njih trazila da budu supermeni, NE ZNACI DA ZNAJU SVE NA SVETU... A ako te predmete ne savladaju, ne bi im dozvolio da rade sa ljudima... Mozda bi im dozvolio da uz doobuku za komercijalno ronjenje idu i rade radove, ali, strogo ako povedu svoje stitonose iz davnih JNA vremena sa sobom...

A sto se tice PEL-a i SONAR-a, samo cu reci da je generalno isto, ali razlicito, uz malu opasku da na prostorima (avaj) Balkana se za SONAR smatra uredjaj koji sluzi samo sa odredjivanje dubine, a PEL za uredjaj koji odredjuje polozaj i udaljenost nekog potopljenog predmeta od plovila... I za razliku od SONAR-a, PEL moze biti i pasivno sredstvo detekcije, i to je primarna razlika... I ako to nije jasno iz dva prilicno detaljna posta gosn.Daleta, mislim da nikada nece biti...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od trident Pon Jan 18, 2010 12:06 pm

Vidte Urke, nema puno razlike izmedju Vas i vojnih ronilaca. To sto gosn Dale nesto napise, ne znaci po definiciji i da je tacno, bar ne meni koji pitam. Vi sa druge strane, ne osecate za potrebno cak ni posle vise dana koliko traje ova diskusija, da to proverite bar iz jos nekog izvora. To Vas cini vrlo „vojnim“ bez obzira sto znate da radite sa civilima.

Da rezimiram, do sada ponudjeni odgovor je da je razlika u pravcu u koji emiter „gleda“ ali Vi mi sada prevodite da i mogucnost uredjaja da bude aktivan/pasivan takodje predstavlja razliku. Dapache, tvrdite da SONAR ne moze da bude pasivan? Jebi ga Urke, stvarno sam ocekivao vise...

A sto se tice prostora Balkana, ako Vas dobro razumem, kada udjem u avion i gosn Dale me upozori da se ustvari nalazim u jeroplanu, Vi cete pravdati da postoji razlika ako je JATov jeroplan u pitanju.

Sorry, ja jos ne vidim verodostojno objasnjenje razlike ali sam zadivljen istrajnoscu sa kojom se brani jedna glupost.

PS.
Mozda mi je interpunkcija omanula i zvucim kao da velicam „jadne male supermene“, ali ja to ne radim, ja samo skrecem paznju na problem da rekreativci omalovazavaju „supermene“ jer ne shvataju sustinu posla kojim se ovi bave kao i na koren tog problema kako ga ja vidim...
trident
trident

Broj poruka : 34
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od ProUrke Pon Jan 18, 2010 1:30 pm

Ima gosn Tridente puno razlike, ali, jedna od bitnijih je da se neki od nas mogu prilagoditi a neki ne... A Ovaj sto sedi ovde odlicno kapira vojna sranja, stavise, skoro bi se dalo pomisliti da je potekao iz tog sistema, daleko bilo... A sve sto je od vojske ikada imao (dobio) je astma, glivicno oboljenje koze koje se leci 5 godina i bol u kicmi od ravnih tabana...
A po nekom nepisanom pravilu se ne razumemo - ja sam samo hteo da kazem da kada se malo krene u pricu sa ribarima (npr...) po Jadranu svako od njih ce reci da ima sonder (SONAR, mozda?) i silno nam objasniti da im on sluzi da izmere dubinu ISPOD broda, i samim time, eto nama pola odgovora na pitanje... Mozda bi se dubljim sagledavanjem problematike i pisanjem jos koje desetine (stotine?) reci moglo doci do resenja koje ce reci da je (u kontekstu ove price o R2) SONAR ustvari ULTRAZVUCNI DUBINOMER sa "zrakom" koji emituje iskljucivo ISPOD kobilice, a PEL ULTRAZVUCNI DALJINOMER, koji "zrak" emituje ISPRED pramca ronilice... Ko zna, mozda je sve ovo trebalo da se napise u prvom postu?
A mala digresija na svu ovu disekciju elokventnosti i tehnickih izraza bi bila da li je isto upaliti i zapaliti?
Vratimo se nasem dragom nikad objasnjenom SONARu - ima li civilni SONAR aktivni i pasivni mod rada? I uopste, koja je razlika u ta dva "moda"? I moze li dubinomer raditi u pasivnom modu? I da li je Marija Serifovic musko? I hoce li Horhe napokon shvatiti da je sam sebi brat od strica? Vecita pitanja koja muce vaskoliku javnost, a odgovor je tu negde blizu nas... Samo nekoliko klikova daleko mozda...
A sto se tice jeroplana, ima li on radarski visinomer? A jeli to isto sto i meteoroloski radar? Nisu li to dva ista uredjaja koja rade isto ali malko drugacije?
A pustimo supermene neka oni lece svoje komplekse i duvaju u one svearmijske pehare - doklegod ne idu u krivolov i ne detoniraju dinamit da bi vadili ribu nemam previse problema sa njima... Ustvari imam... Najcesce imam kad ne odrzavaju brodove i opremu... Ili kad ne menjaju filtere na kompresoru... Ili kada ja treba da im objasnjavam zasto treba kupiti nove dosede ventilskih grupa... Ili kada treba da im objasnjavam kako se pere oprema... Ili kako obucavaju ljude na jedan kriminalan nacin... Kad sad malo pisem o tome, mozda je ipak najbolje da im se zabrani rad... Ali, avaj... Nema nacina...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Gost Pon Jan 18, 2010 7:15 pm

Čuvarima je izgleda popustila pažnja i krezubi se ponovo dočepao računara...
To me i ne čudi,obezbeđenje i nadzor psihijatriskih bolesnika je ispod svake mere...

Uroše,ti mi nisi baš najjasniji...Ne zbog ove prepiske u sitne sate sa trozubim napoleonom, već iz jednog drugog razloga...
Koliko znam radiš u centru bivšeg vojnog lica?! I to ne jednu, nego nekoliko godina unazad. Objasni mi samo kako je moguća saradnja sa čovekom koji pripada,ako sam te dobro razumeo, grupi bivših vojnih ronilaca koji su totalno neupotrebljivi za komercijalno ronjenje i gotovo nesposobni da funkcionišu van vojske i vojnih pravila. Ne održavaju brodove,ne menjaju filtere,obučavaju na kriminalan način...Treba im zabraniti rad?! Tera li te neko ne daj Bože da radiš kod njega...Ili je Siniša van te priče? Ja čoveka slučajno poznajem i ne deluje mi nimalo retro i zaostalo. Čak staviše čini mi se da su mu shvatanja o ronjenju daleko od vojske i sistema "štapa i kanapa".Nismo nikada ronili zajedno,pa me ispravi ako grešim... Mladen ti je naveo imena još nekih ljudi,bivših vojnika,za koje i ja znam da i dan danas rade dobro i da im se gosti raznih ronilačkih profila rado vraćaju. Nije to sve zasluga njihovih asistenata i zaposlenih u centrima...
Većina civilnih ronilaca koje ja znam, obuku je završila kod vojnog ili bivšeg vojnog lica. Svi ti ljudi su danas više nego dobri ronioci. Možda je i tvoj instruktor bio vojno lice?
To što neko ne održava brod,što mu nedostaje fleksibilnosti u radu sa ljudima itd. nije "sindrom" vojnog ronioca,već stvar ljudskog karaktera,vaspitanja,navika... Ko je takav bio u vojsci biće i u civilstvu i obrnuto...
Generalizacija i tipizacija vojnih ronioca je nešto što mi je zasmetalo u tvojoj priči.Ne zameri mi,možda te ja nisam shvatio na pravi način, ali bilo bi lepo kada ne bih generalizovao i sve ubacivao u isti koš.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od ProUrke Pon Jan 18, 2010 11:12 pm

@Galileo - moja prica je generalizovana, jer nevolim da pricam o Licima i Mestima, jer onda uvek ispadne da nekog favorizujes ili ovog nekog drugog pljujes... Ja samo pricam o onome sto sam video u nekoliko centara koji su "pod kontrolom" ex vojnih lica... Ako je takva situacija i u drugim centrima, onda se izvinjavam svima koji su se nasli uvredjeni i povredjeni mojim stavovima i observacijama... A veruj mi, zaprepastio bi se kolicinom ljudi koji dolaze u centar zbog nekoga kao sto smo mi, malih mrava koji rade u senci ronilackih divova (iz kojeggod sektora oni dolazili) iz davno proslih vremena... Wink
A ako si u predmetnoj prici prepoznao Izakovica, zao mi je - njegov centar je jedan od retkih koji savrseno odrzava kompletnu opremu - od boca, preko kompresora, pa do regulatora i brodova... Glupo mi da kazem da potrosimo samo silikona, kristaluba, silikagela i aktivnog uglja za preko 400e svake godine... I da smo brod drugi dan po povratku u St izvadili iz mora, i da je pravljen spisak neodoloznih popravki i pozeljnih prepravki, a da je gliser isti dan istegnut na prikolicu i oteran na "generalnu" plastike...

A moj instruktor i mentor, bogu hvala, nije bio vojno lice, i jako mi je drago zbog toga... Wink

No, nema nama objasnjenja koja je to krucijalna razlika izmedju PEL-a i SONAR-a u lokalnim okvirima... Smile To je mnogo bitnije nego saznanje kada ce Gospodari Ronjenja Crne Gore da ukinu diskreciono pravo zabrane ronjenja...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od denasi Sre Jan 20, 2010 1:06 am

Antagonizam, suprotnosti, sukobljavanje, netrpeljivost, jednom rečju nerazumevanje između vojnih i civilnih struktura je uvek postojalo. Prevazilaženje navedenih problema (kada je to bio slučaj) se odvijalo isključivo na ličnom planu (samim tim izloženo priličnoj sujeti kolega ronioca), znači ličnim poznavanjem odgovarajućih persona kako u vojnom tako i u civilnom sektoru. Siguran sam da mnogi posetioci ovog foruma znaju o čemu pišem, posebno oni koji su osetili "čari" i jednog i drugog sektora, kakvima i ja pripadam.
Sasvim je bilo prirodno da vas, gde i kod koga god da se pojavite pitaju prvo ko vam je bio instruktor ... Što se tiče "smrdljivog sira" i "ponižavajućeg testa", pa ni to nije ništa novo na ovom svetu. Uvek postoji mogućnost da se student zapita i pomisli da li on zna više i bolje od profesora. Siguran sam da se to mnogima od vas već dogodilo, ali to nikada nemože biti razlog da se uloge na ispitu zamene. E sad da li su ti "ispiti" ili kako god odgovarajući, na šta oni "liče"... to je već problem uređenosti zakonske regulative, odnosno kavo je rešenje ponudila odgovarajuća državna uprava. Još jednom, mi možemo svaki ispit da posmatramo i da tumačimo kako hoćemo a savim je druga stvar kako je objektivno propisano kako on mora da se odvija. Nije mi poznato da su se i jedni i drugi ("civili" i "vojska") potrudili da taj prelaz i međusobno priznavanje bude do tančina uređeno i na odgovarajući način, putem zakonske državne regulative jednom rešili problem.
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Sre Jan 20, 2010 1:19 am

.


Poslednji izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 9:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 3 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 17 Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 17  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu