RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

+8
Isurus
djuro strugar-stari
.
ZlatkoS
SRDJAN
bukito
Dixie RK Sebastian
_
12 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Pet Mar 19, 2010 7:12 am

U kojim jezerima u Srbiji ste ronili i koja su po Vasem misljenju najbolja za ronjenje, pre svega u smislu vidljivosti, dubine, flore i faune?

Ja sam dosad ronio u jezeru Perucac, Zaovine, Ledinackom, nekom Tabanovackom jezeru (kod Sabca) i naravno Adi (Savskom jezeru).

Najlepsi utisak su mi ostavile Zaovine zbog dobre vidljivosti, ostataka potopljene sume i pronalaska ostataka potopljenog sela. Jedino sto je jako slabo nastanjeno ribom. Jezero Perucac je isto jako lepo za ronjenje i tamo ima dosta potopljene sume ali i puno vise ribe nego u Zaovinskom jezeru. Cak sam dva puta u plicaku video Amure od 15 do 20 kila doduse na tren posto su jako plasljivi. Medjutim vidljivost je generalno slabija nego na Zaovinama.

U najgorem utisku su mi ostali Tabanovci kod Sapca, i tamo jedino mogu da pretpostavim da je nekad bio neki ugljenokop, jel posle jednog metra je bilo potpuno crno i nisam mogao ni kompjuter da vidim, priljubljen uz masku. Sve u svemu agonija... Moj drugar Milan koji je ronio sa mnom ovo moze da potvrdi.

Voleo bi da cujem Vasa iskustva...

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od Dixie RK Sebastian Pet Mar 19, 2010 8:07 am

Ada !!! Zato što posle ronjenja u Adi uvek sledi štiljro ! pig
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od bukito Pon Mar 22, 2010 1:40 pm

Zavojsko jezero kod Pirota.
bukito
bukito

Broj poruka : 8
Godina : 52
Lokacija : Nis
Datum upisa : 02.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Pon Mar 22, 2010 2:55 pm

bukito ::Zavojsko jezero kod Pirota.

Ako moze malo vise podataka? Vidljivost, dubina, flora i fauna?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od SRDJAN Pon Mar 22, 2010 8:06 pm

Po mojim saznanjima mulj i pustos, sablasno, raspitacu ti se kod drugara za detalje
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od ZlatkoS Pon Mar 22, 2010 10:37 pm

Zaovinsko jezero nije loše vidljivost mu je relativno dobra ako upoređujemo s morem, nema se šta videti posebno osim potopljenih Jelisavčića donjih i ostataka šume. No neznači da se nemože lepo i duboko roniti. Vidljivost mu varira od bistre , vidljivosti do 15 -tak metara pa do mutljaga da i svoj kompjuter nevidiš. Mutljaga je kad koriste vodu za napajanje Perucca a naročito ako je kišni period pa se sliva s brda i zamućuje vodu. No u nekom delu ni tad nije mutno. Mozemo zaključiti da u globalu Zaovine su jezero koje je dobro za ronjenje.
ZlatkoS
ZlatkoS

Broj poruka : 23
Godina : 64
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 23.02.2010

http://www.dpasombor.org

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Čet Mar 25, 2010 9:56 am

Imam neku ponudu da idem sa familijom na odmor na Vlasinskom jezeru, pa me zanima da li je neko ronio tamo i kakvi su uslovi?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Pon Mar 29, 2010 3:17 am

Inace ronio sam u Adi pre neki dan. Vidljivost je sasvim soludna cak i do 4m a ribe nikad vise. Otkad je zabranjen ribolov ima dosta Smudjeva, Stuka i Somova. Treba da rone najvise po dvoje u grupi, da se riba ne preplasi i garantujem da svako moze da vidi po nesto. Sad pred sezonu ekskurzija korisno je malo obnoviti znanje i dva do tri zarona napraviti u Adi.
Temparatura je gore 8 a dole 5 stepeni tako da bez 7+7 ili 7 + 5 ne treba ici. Ko ima suvo jos bolje.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Ned Apr 04, 2010 8:44 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Čet Jun 27, 2013 9:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Uto Jul 20, 2010 9:31 pm

Idem sa familijom na 7 dana na Vlasinsko jezero, pa me zanima da li je neko ronio tamo i kakvi su uslovi? Vidljivost i dubina? Mislim ima li svrhe tegliti opremu...? :-)

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Uto Jul 20, 2010 10:57 pm

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Čet Jun 27, 2013 9:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Uto Jul 20, 2010 11:43 pm

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Čet Jun 27, 2013 9:46 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Sre Jul 21, 2010 9:56 pm

Idem u petak 23.07 i ostajem 7 dana.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od djuro strugar-stari Pet Jul 23, 2010 12:15 am

Jako mi je zao sto smo se zbog nekih problema odlucili da ne idemo na Vlasinu ,ali vidim da ce neki ljudi ici pa ih molim ako je
moguce da nam da kratak opsi vidljivosti i sta se moze videti,temperaturu vode i slicno .
djuro strugar-stari
djuro strugar-stari

Broj poruka : 58
Datum upisa : 24.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od Isurus Pet Jul 23, 2010 11:39 pm

kontam da je na vlasini super voda...
jel bio neko na zlatarskom mozhda? kako je tamo?
Isurus
Isurus

Broj poruka : 14
Godina : 42
Datum upisa : 23.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Pon Jul 26, 2010 6:35 am

Evo jutros sam ronio u Vlasinskom jezeru. Ovde poslednja dva dana sipi kisica i vreme je izrazito hladno, za ovo doba godine, 10 stepeni u proseku. Upravo sam cekao taj trenutak da se kupaci razbeze i da mogu na miru da zaronim u dubine Vlasine.
Na preporuku naseg kolege ronioca Baneta iz Vranja i njegovog druga iz MUP-a, zaronio sam u delu jezera blize samoj brani posto je tu ocekivano najveca dubina jezera od oko 22m.
Odmah posle ulaska u vodu dno pada na nekih 3 do 4 metra, i u tom pojasu je bujna podvodna vegetacija (otprilike kao i na adi). Dalje prema brani dno jako blago pada, i na nekih 10m je potpuno ravno bez ijednog detalja koji bi mi privikao paznju. Vidljivost je u tom trenutku bila solidnih 2,5 do 3m. (za jezerske uslove dosta dobro). Potom u 13-om minutu pocinje strmiji pad koji se na moju veliku zalost zavrsava vec na 18m, i tu dno ponovo postaje ravno samo ovog puta sa bitno manjom vidljivoscu koja jedva prelazi pola metra. Na pojedinim mestima boja dna postaje potpuno crna tako da jednostavno upija svu svetlost lampe i na trenutke vlada totalni mrak. U tom trenutku setio sam se price Baneta o zivom tresetnom blatu koje se nalazi na dnu i zamisljam sebe kako tonem u to blato sve dublje i dublje. Iz tog osecaja budi me niz malih "kanala" koji vijugaju i prateci jedan od njih dolazim do mesta maksimalne dubine jezera od 19.2m. Od tog momenta gledano po kursu prema brani dno ponovo pocinje da se izdize. To je vec neki 26 minut i odlucujem da je to trenutak da se vratim natrag samo uz malu korekciju kursa tako da ronim u smeru od brane ali paralelno sa linijom obe obale. Pogled na manometar pokazuje da vazduha u dvobocniku imam preko 130 bara tako da i dalje opusteno ronim kroz nepoznate dubine jezera. Na moje iznenadjenje dubina od 18 do 19 m u tom smeru traje dosta dugo, ali sa nesto boljom vidljivoscu (od oko 1m), i tek u 38-om minutu pocinje strmo da se izdize. Radim standardne preventivne stopove na 12, 9 i 6 metara i nakon toga dolazim do predela u kom je dubuna dna samo 1,6m. Tu se opet prisecam price Banetovog druga kako negde na 70 do 80 metara od obale ima mesto gde moze nogama da se osloni na dno. Tu izranjam, stajem na noge i u daljini vidim povecu grupu ljudi koja mi mase sa mesta gde sa usao. Hvatam kurs prema njima i roneci jos malo na max. 5 do 6 m dubine dolazim do pozicije s koje sam usao u vodu. Pre samog izrona u vegetaciji video sam nekakve senke koje prolecu pored mene i setim se prica o ogromnim amurima i saranima koji zive u jezeru. Nazalost to su vrlo plasljive ribe koje je u mutnoj vodi gotovo nemoguce videti. Mada mi lokalni pecaros kaze da su ih oni lovili puskom na dah bez problema.

Podaci o zaronu:
Vreme zarona: 50min
Max. dubina: 19,2m
Vidljivost: varira od 2,5 do 3m na 10m do 0,5 metara na 18 do 19m
Temparatura vode: 19 stepeni na povrsini, 13 stepeni na 10 metara, 9 stepeni na maksimalnoj dubini. Ne postoji izrazita termo klima koja preseca nego temparatura postepeno opada kroz nekoliko manjih termo klima.
Flora: bujna vegetacija do 4 metra dubine ispod potpuna pustos.
Fauna: slatkovodne skoljke (cuvene amure od 50 i vise kila nisam video sto ne znaci da ih nema)

Posto je na dnu onaj najfiniji sediment (kao u adi) ronioc mora bili jako fino izbalansiran na oko 20 do 50 cm od dna da bi uopste mogao normalno da roni.
Treba plivati iskljucivo frog-kick silom sa savijenim kolenima. Mali zamah prema dnu podize oblake mulja i svodi vidljivost na nulu.
Sve u svemu preporuka za ronjenje samo ako se ide onako usputno sa familijom na odmor ali za organizovana ronjenja ima puno boljih jezera u Srbiji.

Evo i malo suvozemnih slika:
KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? 260720101485.th

Uploaded with ImageShack.us

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? 260720101487.th

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? 260720101491.th


KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Dsc00017vc.th

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Dsc00019dh.th

Uploaded with ImageShack.us

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Pon Jul 26, 2010 10:36 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Pon Jul 26, 2010 10:39 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od djuro strugar-stari Pon Jul 26, 2010 10:02 pm

Puno hvala SkyLab-u na informacijama o Vlasinskom jezeru ,to zvuci
jako zanimljivo ,steta sto ti vreme bas nije islo na ruku mozda je bolja vidljivost kada je skroz suncano ali provericemo.
djuro strugar-stari
djuro strugar-stari

Broj poruka : 58
Datum upisa : 24.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Uto Jul 27, 2010 2:13 am

Danas sam upoznao sam lokalnog ribolovca koji ima camac i ponudio mi je da me preveze na suprotnu obalu od mesta gde sam ja ronio. Na tom mestu se u jezero uliva veci potok i kako mi je objasnio tamo ima mnogo vise ribe i bolja je vidljivost. Osim toga sa okolnih grana u vodu padaju nekakve bobice i cesto se mogu videti amuri kako ih jedu. Imam u dvobocniku jos 100 bara pa cu taman da iskoristim priliku za jos jedan zaron. Ako bude nesto zanimljivo napisacu. Inace vidljivost, kao sto rekoh, u pojedinim delovima i nije tako losa posebno na strminama gde se dno okomitije spusta u dubinu. Problem je sto dole nema apsolutno nista od ribljeg sveta. Vecina ribe zivi u priobalnom pojasu gde je vegeticija na dubini do 3-4m, a taj sloj je upravo najmutniji a posebno kad dodje milion kupaca ne vidi se apsolutno nista.
Inace treba dobro birati mesto za ulazak u vodu posto ima puno tresetnog blata u koje noga upada cas posla i takva mesta treba izbegavati.
Na mapi ispod sam oznacio mesto gde sam ja ronio:

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Vlasinamapa.th


_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Čet Dec 09, 2010 12:59 pm

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od perop Pet Dec 10, 2010 3:20 am

Hm, ipak mislim da je Ada na 2. mestu Wink

perop

Broj poruka : 32
Datum upisa : 05.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od TRITON Pet Dec 10, 2010 3:31 am

Kako zivim u Beogradu naravno da bih i ja Adu stavio na prvo mesto, ali evo i ja da dodam:

1. Zaovinsko jezero
2. Vlasinsko jezero
3. Zavojsko jezero - Pirot

Ronio sam u njemu (ima i lepih dubina) ali sigurno kolege iz tog kraja mnogo bolje poznaju jezero pa ga mogu opisati.

Pozz

TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od _ Pet Dec 10, 2010 12:06 pm

Mislim da Vlasinsko jezero apsolutno ne zasluzuje poziciju dva. Ronio sam tamo letos i iskreno ne vredi ponovo ici.

Pomenucu i Vračevgajsko jezero. To je jedno od Belocrkvanskih jezera koje nije nista posebno duboko ali ima fenomenalnu vidljivost. Pre oko mesec dana bila je i preko 10m!
Pri tom ima dobar plilaz kolima i lepu plazicu za ulazak u vodu.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od . Pet Dec 10, 2010 12:57 pm

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE? Empty Re: KOJA SU NAJBOLJA JEZERA U SRBIJI ZA RONJENJE?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu