RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

+2
mikal
_
6 posters

Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od _ Ned Avg 15, 2010 8:28 am

Evo sasvim slucajno nadjoh na internetu tekst o speleoronilackoj ekspediciji koja se desila pre mesec i po dana u Cerjanskoj pecini.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Nemci-ispituju-Cerjansku-pecinu.sr.html

Kako je jedan od glavnih ucesnika ekspedicije gosp. Darko Petkovic nas kolega ronilac sa foruma, molio bi ga, ako ima vremena, da nam opise samu ekspediciju, dokle su stali sa istrazivanjem i sve one stvari koje nas ronioce interesuju.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od mikal Pet Avg 20, 2010 7:23 am

Kada se vec neko strucniji nije javio, ajd ja malo da kazem sta mislim. Koliko vidim Nis je poceo sa obukom speleo vodica za Cerjanku. Verovatno se iza ovoga krije neki "projekat" uhljebljenja za partijske cinovnike i verovatno su se malo proprale parice. Zasto bi inace nemci ulagali sredstva i ispitivali nesto tako daleko? Ima valjda Srbija neke speleo ronioce, ali oni ocigledno nisu partijski miljenici. A po tom kraju takodje kruzi i prica o silnom turskom zlatu sakrivenom negde... Ko bi ga znao.
Poucen prosloscu, sumnjam u dobre namere ovog "projekta".

mikal

Broj poruka : 36
Lokacija : Niš
Datum upisa : 27.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od _ Ned Avg 22, 2010 8:51 am

mikal ::Kada se vec neko strucniji nije javio, ajd ja malo da kazem sta mislim. Koliko vidim Nis je poceo sa obukom speleo vodica za Cerjanku. Verovatno se iza ovoga krije neki "projekat" uhljebljenja za partijske cinovnike i verovatno su se malo proprale parice. Zasto bi inace nemci ulagali sredstva i ispitivali nesto tako daleko? Ima valjda Srbija neke speleo ronioce, ali oni ocigledno nisu partijski miljenici. A po tom kraju takodje kruzi i prica o silnom turskom zlatu sakrivenom negde... Ko bi ga znao.
Poucen prosloscu, sumnjam u dobre namere ovog "projekta".

Ne bi da ulazim u politiku, samo sam hteo cisto iz prve ruke da saznam dokle su stali sa istrazivanjem, posto je jos tokom 70-setih godina opitom bojenja dokazano da postoji veza izmenju Kravljanskog vrela i suvozemnog dela Cerjanske pecine. Licno mislim da bi veliki uspeh bio da se ta relacija proroni (ako je to uopste moguce) i ko god to ucini zasluzije sve cestitke.
Nadam se da ce Darko napisati par stvari o tome ako je jos uvek prati desavanja na forumu.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Uto Avg 24, 2010 10:05 am

Pozdrav svima.
Skylab pripreme su u toku i vrse se probni zaroni sa modifikovanom opremom na terenima slicnim kao dole.I ja licno se nadam da postoji mogucnost da se proroni ta relacija.
Dodao bih da cijeli projekat financijski pokrivamo mi sami.Cijela expedicija bice pokrivena video zapisom tako da svi zainterosovani imati priliku da se upoznaju sa sistemom i vrstom opreme.Clanovi ekipe su DIR ronioci Njemacke,Austrije i Svicarske.
To bih mogao da kazem za sada :
Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od mikal Uto Avg 24, 2010 10:14 am

E pa onda sa srecom. Jako sam bio skeptican kada sam video da se grad "angazovao". Cak su poceli i obuku za spec.turisticke vodice za Cerjanku.

mikal

Broj poruka : 36
Lokacija : Niš
Datum upisa : 27.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od TRITON Uto Avg 24, 2010 6:27 pm

Hteo bih da kazem par reci na gore navedeno.
Na zapadu, a u medjuvremenu i u zemljama bivseg istocnog bloka postoji dovoljan broj ekipa koji poseduju opremu i znanje za izvodjenje ovakvih "projekata". Sto se tice finansiranja, situacija je dosta jednostavnije nego sto to neko sa naseg prostora moze pretpostaviti.
Kapitalne investicije u opremu i obuku su vec ucinjene, oni koji se bave tehnickim ronjenjem znaju kakvi troskovi za gasove, putovanje i boravak prate ovakve zarone i na njih su "navikli". Problem je sve manji broj neispitanih objekata koji su ronjivi. Kroz prizmu nasih ronilaca sredstva koja su potrebna za put, boravak i ronjenje su znatna dok to timovi sa vecim finansijskim potencijalom mnogo lakse podnose. Pogotovo kad se objekti nalaze u oblastima koje su relativno jeftine za zivot.
Na kraju kako god nam zapad izgleda, ne gleda se sve kroz prizmu novca, tj. pojedinci ulazu ogromna sredstva koja su ustedeli u svoj hobi samo iz razloga "zanimacije". Mi smo SVE nase projekte (ukljucujuci produkciju filmova) sami finansirali i nije nam zao zbog toga. Da imamo vise sredstava ulozili bi i vise.
Iz tog razloga zelim kolegama puno uspeha i zabave.

Pozdrav
Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Sre Avg 25, 2010 5:35 am

Hvala prijateljima iz TRITONA na podrsci i potpunom shvatanju projekta.
Nadam se da ce nam se pruziti prilika da izmijenimo iskustva i naravno da odradimo neki zajednicki projekat.Pozdrav salje i Wilke Reints.

Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od _ Sre Avg 25, 2010 9:05 am

Darko hvala na informacijama. Zelim tebi i clanovima tvoje ekipe uspeh u daljem istrazivanju i nadam se skoroj projekciji video materijala.

Pozdrav
Nemanja

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od TRITON Sre Avg 25, 2010 9:47 am

Darko Petkovic ::Hvala prijateljima iz TRITONA na podrsci i potpunom shvatanju projekta.
Nadam se da ce nam se pruziti prilika da izmijenimo iskustva i naravno da odradimo neki zajednicki projekat.Pozdrav salje i Wilke Reints.

Pozdrav Darko

Pozdravi Wilke-a. Mi u oktobru idemo u LOT pa cemo biti i par dana na Bodenskom jezeru, pa mozda nesto organizujemo.

Pozdrav
Mirko
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Čet Avg 26, 2010 11:41 am

Ja sam sledece sedmice u Lotu.Fantasticne lokacije za Cave ronjenje.
Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od _ Uto Dec 14, 2010 7:09 am

Darko Petkovic ::Pozdrav svima.
Skylab pripreme su u toku i vrse se probni zaroni sa modifikovanom opremom na terenima slicnim kao dole.I ja licno se nadam da postoji mogucnost da se proroni ta relacija.
Dodao bih da cijeli projekat financijski pokrivamo mi sami.Cijela expedicija bice pokrivena video zapisom tako da svi zainterosovani imati priliku da se upoznaju sa sistemom i vrstom opreme.Clanovi ekipe su DIR ronioci Njemacke,Austrije i Svicarske.
To bih mogao da kazem za sada :
Pozdrav Darko


Da li neko zna kako se na kraju zavrsila ekspedicija. Da li su nasli prolaz?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Uto Dec 14, 2010 10:25 pm

Pozdrav.
Cijeli tok expedicije mozete pogledati na ovom sajtu
http://www.cavebase.de/
Upravo radim na prevodu tako da ce i to biti uskoro.
Sto se tice filma takodje se radi na montazi i trebao bih da bude gotov do kraja februara.
Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od _ Sre Dec 15, 2010 11:12 am

Sjajan poduhvat!

Steta sto ste imali lose uslove u Cerjanki, valjada ce sledeci put biti bolje.

PS
Kad ste se vec u Krupaji spustili na 123m sto niste makar jos malo razvukli arijanu?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Sre Dec 15, 2010 9:49 pm

Pozdrav Nemanja
Izbor gasova i trenutnog sistema koji smo razradili za tu poziciju nisu nam dozvolili da se duze zadrzavamo ili da nastavimo sa daljnim istrazivanjem.To su bili Scauting zaroni da bih se kasnije mogao razraditi plan.Sama dubina i stanje u pecini su vrlo zahtijevni tako da nedozvoljavaju nikakav propust u planiranju.Nadamo se da ce dubina ostati konstantna i da cemo imali priliku da saznamo nesto vise o tom prirodnom biseru.
Posto gogl prevodioc vrlo lose prevodi tekst odlucio sam da to prevedem tako da i nasa javnost ima priliku da se upozna sa nasim radom.Naravno ukoliko ih to uopste interesuje.
Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Petkovic Matija Ned Dec 19, 2010 10:45 pm

Cestitam na obavljenoj akciji i zaronima. Zao mi je za losu vidljivost na vrelu Mlave. Znam kako je grozan osecaj kada prevalis veliki put a vrelo te na taj nacin iznenadi. Mogu zamisliti kako je vama bilo posle toliko Km. Redovno pratim sajt cavebase i zeljno izcekujem svaki novi izvestaj. Skoro pa podjednako uzivam citajuci njihove kao i zarone EKPP, WKPP ili drugih.

Par stvari mi smeta u tekstu koji je sastavio Manuel. Nigde nje pomenuto ko je uradio predhodna istrazivanja objekata koje ste posetili. Kao npr Cerjanske pecine za koju mislim da je dr. Radenko Lazarevic sacinio detaljan plan i profil kao i obiman tekst koji sam siguran niste mogli da promasite. Zatim ste imali tablu na Mlavi kao i sajt Tritona. Dakle znali ste ko je sta uradio. Takodje verujem da ste dosta info dobili sa sajtova gore navedenih. Verujem da si pricao sa Mirkom a pricao si i samnom tako da ste od istih ljudi dobili info. Isti su vam bili i na raspolaganju u koliko vam je bilo potrebno jos.Ne znam kako je kod vas ali gde god sam bio vazi nepisano pravilo da se info o predhodnim istrazivanjima i ko ih je izvrsio pomene.

Dok citam izvestaj ne mogu da se otresem utiska da ste sumljali o dubini do koje je arijana razvucena !?

Ovo pisem ne iz zle namere vec kao sugestiju koja ako se poslusa moze doneti samo dobro. Ponavljam da cenim rad cavebase kao i ceo tim.

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Pon Dec 20, 2010 6:11 am

Pozdrav Matija.
Drago mi je da se i kod nas prati nas rad i istrazivanje.Mi u Cavebase-u trudicemo se i dalje da nastavimo sa istazivanjima i naravno izvjestavamo javnost o uradjenom.
Nazalost nismo imali dovoljno informacija prije planiranja i u toku expedicije.
Ali sada znamo malo vise.
Zahvalio bih se svima koji su nam pomogli u toku ove expedicije.
Sledeci put cemo se potruditi da to bude mnogo bolje.

Pozdrav Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Ucenik Čet Jan 20, 2011 11:09 am

Pozdrav Darko,

hteo bih da te pozdravim,da ti cestitam i svaka cast za uspehe koje postavljate, kao i za uspeh u Srbiji..Pazljivo sam procitao tekst koji ste objavili na site-u,a i preveden na srpski jezik..i sve je to lepo i bajno,ali poznavajuci Nemce,njihovu disciplinu,rad i preciznost,ovo gore sto si napisao Matiji :

,,Nazalost nismo imali dovoljno informacija prije planiranja i u toku expedicije"

To je totalno neprihvatljivo ! Ili si hteo kulturno da ga ,,otkacis ",jer je pametan i upucen momak ili brate lazes kao najveci Srbin ! Trece nepostoji..

Da ste nesto hteli da se informisete,raspitali bi ste se kod kluba koji je u Krupaji i Vrelu Malve imao istrazivanja, i oni bi vas lepo uputili kako treba.Iskreno i profesionalno.... Uostalom,ustupili bi vam i dokumentarne filmove koje su snimili , posto su pobedjivali na festivalima sa doduse razlicitim,ali i dva filma bas snimljena o Vrelu Mlave i Krupaji SmileSmile Pobedjivali su sa filmovima od 2001-2006 na festivalu podvodnog filma, koliko se secam i do tada su se takmicili,a posle su prepustili i drugima da uzivaju i da se takmice:) .Slozices se sa mnom da bi ste dobili ODLICNE i PRAVE informacije iz prve ruke:) ?
Nije sramota pitati nesto ako ne znas,vec je sramota ne pitati a praviti se pametam.
Dzabe se kitis tudjim perjem prijatelju.Budi ono sto jesi...
Znaci , druze moj ...ipak si ti klasican Srbin koliko god ziveo bilo gde.

Pozdrav

Ucenik

Broj poruka : 32
Datum upisa : 20.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Darko Petkovic Čet Jan 20, 2011 11:36 pm

Pozdrav Ucenik.

Hvala na savjetima i izuzetno interesantnim stavovima koje si ovdje iznio.
Imacemo to u vidu u nasem buducem radu.
Hvala jos jednom i
drugarski pozdrav

Darko

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Ucenik Pet Jan 21, 2011 10:12 am

Zdravo Darko,
jos jednom da te pozdravim, da ti napisem da vam se jako divim i da se nadam da cu mozda i ja doci do nekog slicnog nivoa ronjenja kao i vi, i da cu i ubuduce pratiti vas rad.Naravno ,necu vise nista ovako direktno pitati mada me je sada i malo sramota na direktnosti,ali to sam primetio..Nemci su i dalje sinonim za tacnost,preciznost i disciplinu...Znas i sam da u ronjenju NE smemo dozvoliti nikada luksuz za gresku,pogotovu vi koji imate cave zarone..
Uz duzno postovanje,
srdacan pozdrav

Pozdrav

Ucenik

Broj poruka : 32
Datum upisa : 20.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje Empty Re: Nemci ispituju Cerjansku pećinu - Speleoronjenje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu