RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sto bolji LogBook

5 posters

Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Sre Avg 15, 2012 9:31 pm

Nedavno sam ispunio svoj trenutni logbook, i potrazio sam da kupim novi...

Osim da kupujem neki brednirani logbook (PADI i sl.) koji kosta previse para, a ima delova koji mi ne trebaju koji su preobimni, u nasoj domacoj ponudi nisam nasao nista sto sam smatrao upotrebljivim, da bi logbook zaista imao svoj smisao, pre svega da u njega ubelezim korisne informacije koje ce mi biti znacajne kada planiram zaron u slicnim uslovima, ili se vracam posle duze vremena na isto mesto...
Takodje gledajuci sta da dajem mojim kursistima za logbook, a da ne kupuju preskupi PADI logbook, i tu sam naisao na corsokak.

Pa sam dobio ideju da napravim i odstampam logbook "po meri".

E sad posto smatram da nijedna glava (narocito moja) nije najpametnija, i da su dve ili vise glava uvek pametnije od jedne, evo u prilogu slika unutrasnjih stranica logbook-a, radna verzija koju sam osmislio, pa molim SVE ronioce za komentare i sugestije sta bi trebalo dodati/premestiti/povecati/smanjiti/ukloniti da logbook bude kompletan i funkcionalan.

Sto bolji LogBook  Logbook
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Karabiner Sre Avg 15, 2012 11:34 pm

Lepo izgleda...

Ja bih mapiranje lokacije napravio preko cele strane i stavio na kraj log booka. Takodje, mozda nije lose da dodas SAC rate cisto da mozes da pratis i analiziras potrosnju u toku zarona. Nedostaje ti ulaz sa obale. Prozirnost vode mozes da prosiris na recimo povrsinski i dubinski. Isto vazi i za temperaturu vode, nije ista na povrsini i na dnu. Nisam siguran ali mislim da ce te stampa jednog kostati mnogo u odnosu kad bi radio na veci broj.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Čet Avg 16, 2012 12:15 am

Hvala Karabiner na sugestijama, za prozirnost i temperaturu vode na povrsini i na dubini imam odmah resenje.

-Ulaz sa obale? Mislis da se doda kao stavka u "tip zarona" ili opisno kakav je ulaz, prilaz?
-Hmmm... SAC, pa mislim da sam SAC (surface air consumption) nema smisla meriti pred svaki zaron, zato je onaj deo sa evidentiranjem sa koliko bar-a se zaronilo, a sa koliko izronilo da cisto imam neku predstavu za neku dubinu i neko vreme koliko vazduha trosim, pa da mogu da planiram koliku bocu da ponesem na takav zaron...

Sto se mapiranja lokacije tice, iskreno ruku na srce ne znam ko od nas bi se toliko posvetio svakoj lokaciji da je mapira ili bar skicira, osim ako se radi o nekoj specificnoj lokaciji kao sto je olupina ili pecina, i sl. Posto bar 95% zarona nisu takvi, mislim da bi veliki prostor za mapiranje lokacija bio "mrtav prostor"...

Ako sam nesto propustio, ti i svi ostali samo kazite.

Sto se tice cene... hmmmm... pazi imam nekoliko klijenata stamparskih firmi koje mi duguju novac, pa cu kompenzovati sa njima, projektovana cena LogBook-a sa sve plastificiranim koricama u boji i sl, ce biti od 300-500din u veoma maloj seriji, sto je mislim vise nego prihvatljiva cena Smile
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od SRDJAN Čet Avg 16, 2012 1:38 am

Mislim da je sve to manje vise gubljenje vremena, vecina ljudi su rekreativci koji sem osnovnih podataka ni ne znaju kako da popune log book, a iz iskustva znam da dosta njih i ne popunjava cim moraju mnogo da pisu, ovo je Srbija i mi smo jako specifican narod, stranci su totalno druga prica, Amerikanci su u stanju da popune i pet strana ako treba, crtaju teren, ribice, morski svet....... Log book treba da bude sto jednostavniji i da sadrzi samo osnovne podatke, koji bi trebalo da budu pregledni i to je to, ne zaboravi i to da ljudi cim dostignu profesionalnu kategoriju nemaju potrebe za tim podacima, mislim da je smesno da ti kao Instruktor pises stvari kao sto su SAC, kolicinu tegova, koliko ti je ostalo vazduha, sta nosis od opreme i sl. To su stvari koje svaki Instruktor mora da zna napamet i glupo je uopste da to pise.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Karabiner Čet Avg 16, 2012 1:47 am

Ako ces praviti licni log (samo za tvoju upotrebu) onda je najbolje da na napravis sa podacima za koje smatras da su za tebe bitni. Ukoliko planiras da podelis nekim prijateljima roniocima onda gledaj da ima univerzalnu formu odnosno da su korisna svima, pogotovu ako log budu dobijali pocetnici.

SAC je dobar da pratis zaron na istom mestu u razlicitim vremenskim uslovima i pri koriscenju razlicite opreme. Isto tako koristan je i pocetnicima da prate svoj napredak (pogotovu u tehnickom ronjenju).
Ulazak sa obale - mislim kao mesto zapocinjanja zarona. Ako imas brod, treba da imas i obalu. Nekad ces istu lokaciju da ronis sa obale, nekad sa camca ili broda.

Mapiranje bih izbacio sa stranice zarona jer neces sigurno svaki put mapirati teren te ako ga vec mapiras radi to na kraju knjizice. Pre bih tu prosirio ovu stavku bezbedonosni zastanak pa dodao na kojoj dubini i koje vreme (gasovi ako siris na tehnicki zaron).

Mislim da je svrha dobrog log booka upravo da ti sto vise osvezi zaron i podseti na neke detalje koje cesto zaboravimo nakon nekoliko zarona a da ne pricam ako je rec o mestu gde ronimo jedanput godisnje ili svega par puta u toku godine.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Čet Avg 16, 2012 2:22 am

Dakle, evo malo vise o samoj ideji, da suzimo stvar:

Logbook nameravam da koristim licno naravno, ali bih ga rado podelio prijateljima i kursistima, bas da ih od pocetka ucim da sta je bitno za zapisati, a to je bas ono kako Karabiner kaze da nas podseti na detalje koje cesto zaboravimo narocito posle duze vremena.

Ne mislim da pravim logbook narocito pogodan za tehnicke ronioce, jer nisam blizak toj bransi, vec iskljucivo za rekreativce.

A to da li ce neko pisati sve detalje ili nece, stvar licnog izbora, ali je jako korisno podsetiti se da se npr. ronilo na 12 stepeni sa dvodelnim mokrim odelom i cizmicama itd, da sam potrosio toliko vazduha i sl, pa da na osnovu toga mogu pametno da predvidim na toj lokaciji ili slicnoj u slicno doba godine kolika ce biti otprilike temperatura vode, sta da ponesem od odela, koliko tegova i sl. To je ideja u osnovi.

Naravno da se slazem sa Srdjanom da je to nesto sto instruktor koji planira zaron zna napamet ili treba da se unapred informise da bi dao potrebne informacije tj. preporuke ostalima kako da se opreme pred taj zaron, ali ako se godinama roni na mnogo raznih lokacija, sa vecim vremenskim razmacima, logbook tu postaje izuzetno koristan "podsetnik".

Evo koliko veceras cu uneti ove dosada predlozene izmene, i dodati slike ostalih stranica (korice, prva/zadnja strana i sl) da mozete da date korisne sugestije i na to.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od mr joy Čet Avg 16, 2012 3:10 am

Ja sam isto pravio jos pre par godina svoj LogBook. I skoro da je isto izgledao kao tvoj.
Ja bi ipak ostavio malo vise mesta za skiciranje( ja to radim skoro svaki put, a narocito ako ronim na nekom novom lokalitetu).
Overa zarona je po meni skoro ista kao i potpis buddyja. Jedino ako si mislio da tu lupas pecate ronilackih centara.
Svojerucni potpis ti ne treba, po meni.
Slicice sa raznim vrstama odela bi isto izbrisao.
AKo ti treba mogu da ti posaljem jedan moj LogBook da vidis kako izgleda.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Čet Avg 16, 2012 3:27 am

Hvala Mr Joy na sugestijama, evo odmah se bacam na dalje usavrsavanje, pa kacim novu verziju za dalje sugestije.

Naravno ako ti nije mrsko, skeniraj jednu stranu tvog logbook-a pa je okaci.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Čet Avg 16, 2012 7:51 pm

Evo sledece iteracije, dodate su izmene u skladu sa sugestijama koje sam dobio.

Samo bih pitao Karabinera, za SAC, na sta si tacno mislio, tj. ako nisi mislio na sam Surface.A.C. (povrsinski) koji ne zavisi od lokacije i uslova ronjenja, pa ne vidim smisao da se meri i belezi za svaki pojedini zaron, nego si mislio na nesto drugo, pa te molim da mi pojasnis, te bih i to ako ima mesta i smisla za rekreativne ronioce rado ubacio.

Dakle, trenutna radna verzija izgleda ovako:

Sto bolji LogBook  Logbookk
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Karabiner Čet Avg 16, 2012 11:36 pm

Raspiosao se ja ali mi nesto puce i ode ceo post u nepovrat! Napisacu kasnije, ne mogu sada da ponavljam kilometarski post.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Karabiner Sre Avg 22, 2012 10:49 pm

Silent, kako napreduje logbook?

Evo sad mog ponovnog odgovora. Mislio sam na SAC na koji i ti mislis. Smatram da SAC treba uvesti kao deo opste ronilacke kulture jer fakticki ne znas kuda ce ronjenje odvesti nekoga ko tek pocinje da pravi svoje prve zarone.

Prosto upoznas nekoga sa SAC-om objasnis mu o cemu je rec i kako do njega dolazi a na njemu je da li ce se baviti tim poljem ili ne. Recimo, ako napravis logbook sa upisom 100 ili vise zarona po jednoj knjizici (na primer) onda ce neko morati da prelazi na novi logbook kad mu bude bio potreban taj podatak ili vise njih.

Pocetniku moze da bude koristan da prati svoju potrosnju i vidi kako napreduje sa svakim zaronom. Nekom naprednijem moze da koristi da vidi kako mu se potrosnja menja shodno opremi i vremnskim uslovima pri zaronu.

Nas narod kaze "od viska glava ne boli" a samo je predlog obzirom da pri analizi bilo cega mozes mnogo preciznije dobiti razultat ako raspolazes sa sto sirim spektrom informacija.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Sre Avg 22, 2012 10:57 pm

Cek sad,

Surface Air Consuption se meri tako sto na povrsini u mirovanju dise neko vreme pa pogleda koliko bara je "izdisao" za to vreme, pa se na osnovu zapremine te boce preracuna koliko je to litara ili neko ostavi racunicu u bar/min.

Kazi mi iskreno da li znas uopste nekog rekreativca koji ce ovo da radi pred svaki zaron?
I koji bi bio smisao? Em se "smara" pre zarona, em trosi vazduh iz boce "na suvo"... Ocigledno te nesto nisam razumeo.

U tom smislu sam bas stavio na logbook-u ono sa koliko bara je zaronio a sa koliko izronio, jer to je jednom rekreativcu dovoljno precizan podatak o potrosnji vazduha, pritom uzevsi dubinu i vreme konkretnog zarona, za planiranje nekog slicnog zarona ubuduce.

Evo jos cekam par dana jos koji komentar i predlog pa pustam logbook u stampu.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Karabiner Sre Avg 22, 2012 11:09 pm

Ne radis pred zaron nego posle zarona. Evo, u ovoj temi je prilicno lepo objasnjeno.

http://ronjenje.forumado.net/t235-koliki-je-vas-sac-rate

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Sre Avg 22, 2012 11:29 pm

Hmmmm....
Uz svo postovanje, tamo je objasnjeno racunanje prosecne potrosnje vazduha na zaronu, koja je prosecna koliko je tacna i nasa zvanicna statistika kada racuna stopu inflacije.

Sama tema kaze S(urface)A(ir)C(onsumption) iliti Potrosnja vazduha NA POVRSINI.
Takav podatak je TOTALNO beskoristan roniocu. Moze lepo da mu ukaze da mu je mozda metabolizam sporiji ili brzi, da je u boljoj/losijoj kondicji i sl, ali za samo ronjenje tj. za planiranje zarona i sl, neupotrebljiv. Druga prica su tehnicki ronioci, gde je planiranje potrebnog udisnog medijuma krucijalna faza planiranja zarona itd.

Evo zasto kazem da je to besmislen podatak, i pogresno imenovan, pored svega.

SAC je strogo ono sto sam ja napisao u prehodnom postu, a i SkyLab u samoj temi o SAC-u navodi isto, samo sto je posle "odlutao" na nesto sasvim drugo. Zasto sasvim drugo? Pa zato sto u svakom tom proracunu figurira jedna bitna brojka a to je PROSECNA DUBINA ZARONA. Dakle, prestaje svaka veza sa povrsinom, tj. potrosnjom vazduha na povrsini. Ponovo se uspostavlja neka labava veza preracunavanjem potrosnje vazduha korekcijom dobijene cifre sa pritiskom okoline, ali to je toliko aproksimativan podatak da osim za sluzbenu statistiku i sl, nema nikakav praktican znacaj rekreativcu.
Opet zasto?
Pa kod rekreativca, narocito pocetnika, pa jos koji nemaju svoju opremu nego je iznajmljuju od prilike do prilike, pocev od odela, boce, tegova cak i peraja, da ne pominjem drustvo kao izuzetno nepredvidiv faktor koji utice na potrosnju vazduha (da li npr. pratite nekog podvodnog fotografa koji se pomera metar u minuti i samo lebdi i "statira" ili pored istog nervozno plivate u sirokim krugovima dok se nervirate kad ce se vec pomeriti da vidite nesto dalje, ili ste u drustvu nekog "brzog gonzalesa" za kojim perajate svom snagom i koji nece usporiti a kamoli se zaustaviti do kraja zarona...)
Samo uzevsi u obzir ovaj poslednji faktor, dolazimo do toga da ce prosecni SAC varirati i do +/- 500% na ponovljenim zaronima na istoj ronilackoj lokaciji cak i sa istom opremom... A da ne pominjem totalno drugacije profile gde ce zaron na istoj lokaciji dati totalno drugu prosecnu dubinu.
A ni jedan od ovih faktora nema veze sa vasom individualnom potrosnjom vazduha, zar ne?

Ako sam nesto omasio, ispravite me. Ovo je samo moje subjektivno misljenje, i nikad jedna glava nije najpametnija, kamoli moja.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od SRDJAN Čet Avg 23, 2012 12:39 am

Nemojte da se zaludjujete sa glupostima, to sto hocete ni sami ne mozete da izracunate, a kamoli neki pocetnik. Ovakvo racunanje se radi na kursevima tehnickog ronjenja, ali iskljucivo uz stalne i definisane parametre i nemoguce je izracunati za jedan rekreativni zaron, samo pravite ljudima konfuziju u glavi.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Silent Čet Avg 23, 2012 12:48 am

I meni se ucinilo isto, ali ajde rekoh mozda nisam nesto dobro razumeo.

No, svaki predlog i sugestija su dobrodosli. Svaki predlog je bolji od nikakvog.
Zahvaljujem se svima na sugestijama, i ako ima jos neko neku ideju neka kaze do subote pa neka cuti zauvek Smile

E da, sa unutrasnje strane korica, hocu da postavim deo "korisni linkovi", ali nema ih toliko da zauzmu mesto. Stavio sam link ovog foruma, a evo imam dobru volju da potpuno BESPLATNO postavim linkove svih ronilackih klubova iz Srbije ili okruzenja.
Znaci samo mi posaljite logo i link na vasu web stranu, ima mesta za bar 10-ak klubova.
Da prostor ne ostane prazan, ajde da ga lepo "usarenimo".
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od _ Čet Avg 23, 2012 6:40 am

Prosecna dubina je potpuno egzaktan podatak koji skoro svaki savremeni ronilacki kompjuter pokazuje nakon zarona u log book-u ili kasnije kad se zaroni prenesu na desktop racunar ili laptop. Na osnovu te dubine se dovoljno precizno racuna SAC rate SAMO za taj zaron. Ako neko napravi na primer 10 ronjenja u Egiptu sa SAC-om koji varira izmenju 13 i 18 L/min, on moze komotno da planira zaron tako sto ce uzeti 20 L/min. Naravno iskusnim roniocima takav podatak uopste ne treba.

Ja mislim da je jako bitno da svako zna da isplanira zaron i da makar priblizno izracuna potrebnu kolicinu vazduha za zaron. I tu je podatak o SAC-u jako bitan. Naravno uvek se prilikom racunanja uzima veci SAC nego sto stvarno jeste zbog sigurnosti.

Na primer kad vodim dobro poznatu grupu ronioca, za svakog precizno znam kolika mu je potrosnja, dovoljno je da samo onog ko najvise trosi, pitam koliko mu je ostalo vazduha. Ostali svakako imaju vise od njega. Svoj manometar jako retko gledam osim ako nekom nisam dao bratsko disanje ili imam neki problem sa opremom.

Skoro me je jedan guster pitao da li moze da mu se desi da udje u deko? Pogledao sam ga i video da nosi 10 litarsku bocu koja je bila napunjenja jedva na 180 bara. Nasmejao sam se i rekao mu da i da hoce ne moze da udje u deko, a ako pokusa sigurno ce ostati bez vazduha pre toga!

Zato u šali kazemo da je 10L boca "najbezbednija" za gustere! Very Happy

Sve u svemu, nema tu neke vise matematike samo treba redovno posle zarona racunati SAC i pratiti statistiku. Kasnije kako ronioc stice iskustvo ni to mu vise ne treba.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od SRDJAN Čet Avg 23, 2012 6:47 am

Na vecini obicnih kompjutera koje pocetnici mahom i imaju nemas prosecnu dubinu tako da samim ne mozes ni da imas bilo kakvu racunicu
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od _ Čet Avg 23, 2012 6:56 am

Znam ali imas kasnije u log book-u na laptop-u. Naravno iz iskustva znam da to retko ko kasnije uopste i gleda, posebno ako ne ponese laptop sa sobom. Ja licno imam sunnto vyper koji to ima, i odmah na kraju zarona znam prosecnu dubinu. Aladin Tec isto ima. Kad ronim sa svojim parom uvek mu posle zarona kazem taj podatak. Naravno nije 100% tacan za njega, posto nikad nije na identicnoj dubini kao ja, ali priblizno je tacan. U svakom slucaju nije lose objasniti ga ucenicima cak i ako nije po planu i programu OWD kursa.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od SRDJAN Čet Avg 23, 2012 7:03 am

Sve ja to znam, ali realnost je da je to jako mali procenat
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od _ Čet Avg 23, 2012 7:12 am

SRDJAN ::Sve ja to znam, ali realnost je da je to jako mali procenat

Slazem se. Inace posto je ovo tema u vezi izgleda log book-a, delim tvoje misljenje da on za pocetnika treba da bude sto jednostavniji bez suvisnih kvacica koje treba da stiklira. (na primer odelo, rukavice, kapa itd...). Takodje mapa je suvisna, jel su u svakom ozbiljnom centru mape mnogo veće i bolje ilustrovane nego sto mi mozemo da nacrtamo rukom.
Opis je koristan u smislu da ako smo nesto izuzetno videli pod vodom, ili doziveli nesto prijatno, ili neprijatno, nije lose da to i napisemo. Ja sam u pocetku preterivao u tome i pisao sam kilometarske opise, cak i o onom sto nema veze sa ronjenjem, pa su na kraju dana kad veceramo svi uzivali da mi uzmu moj log book i naglas ga čitaju. Very Happy Very Happy Very Happy

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto bolji LogBook  Empty Re: Sto bolji LogBook

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu