RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jelovičko vrelo

+4
SRDJAN
Petkovic Matija
TRITON
Shale
8 posters

Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Jelovičko vrelo

Počalji od Shale Pet Okt 26, 2012 12:12 pm

Tridesetak kilometara severoistočno od Pirota na masivima Stare planine, u blizini sela Vrelo nalazi se fenomen prirode – Jelovičko vrelo.
Locirano u blizini granice sa Bugarskom, na levoj strani Jelovičke reke, na nadmorskoj visini od 730m Jelovičko vrelo jedno je od najjačih izvora vode na Staroj planini.
Tok Jelovicke reke bogat je potočnom pastrmkom, mrenom kao i rakovima – što samo potvrđuje da je voda veoma čista.
Do vrela se dolazi asfaltnim putem tako da nema preteranog tegljenja ronilačke opreme. Samo vrelo je za sada neispitane dubine i ima skoro kružni oblik, a količina vode koju izbacuje konstantno varira. Meštani kažu da vrelo jedanput godišnje u potpunosti presuši na nekoliko sati i to u približno istom vremenskom intervalu tokom avgusta.
U nekoliko prethodnih pokušaja ronjenje je zbog jakog “rada”vrela bilo u potpunosti onemogućeno, a na zaronu koji smo napravili pre nekoliko meseci išli smo do dubine od -23m . Tu smo naišli na suženje i zaustavili se. Ovaj put smo bili rešeni da prođemo restrikciju i vidimo šta se krije iza.

Ceo izveštaj i fotke pogledajte na:
http://www.h2o-divegroup.com/aktivnosti/jelovicko-vrelo
Shale
Shale

Broj poruka : 22
Lokacija : Earth
Datum upisa : 04.12.2008

http://www.h2o-divegroup.com

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od TRITON Ned Okt 28, 2012 3:14 am

Cestitke, super vam je akcija. Mi smo se upravo juce vratili odande. Uslovi su bili odlicni tako da smo bili u stanju da iskartografisemo pecinu, nazalost, do kraja. Dubina nastavlja da raste vrlo sporo do max dubine od 52m gde se zavrsava vertikalnim sahtom koji je slep. Objekat je prelep toplo ga preporucujemo svima.

Par slika mozete videti na nasoj Facebook strani pod

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.4657056393928.2181531.1518901960&type=3

a plan i profil ce biti ubrzo objavljeni na nasoj internet strani da svi mogu da ga koriste


Pozdrav
Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Petkovic Matija Ned Okt 28, 2012 7:57 pm

Super izvestaj, svaka cast za akciju Shale

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Shale Pon Okt 29, 2012 1:39 am

Mi planiramo da idemo sledećeg vikenda ponovo. Very Happy
Koliko ima od ulaza do vertikalnog šahta?
Shale
Shale

Broj poruka : 22
Lokacija : Earth
Datum upisa : 04.12.2008

http://www.h2o-divegroup.com

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od TRITON Pon Okt 29, 2012 2:31 am

Cao Shale.

Imas 220m kanala ukupno to znaci tamo gde ste vi stali jos dva puta toliko na dubini izmedju 45 i 52m. Ako ne znate sta i kako nemojte se igrati. Inace arijana je dobro razvucena. Ima jedna zamka koja se lako vidi, arijana ide levo a ti moras desno da obidjes. Ostalo je jednostavno. Sem dubine... To ti je 15' 20' tamo i nazad, a da pritom samo plivas i ne gledas nista. Polako, malo po malo pa cete stici i do kraja...
Puno srece, uzivajte i pre svega ronite bezbedno.
Ako imas pitanja slobodno zovi

Pozdrav
Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Pon Okt 29, 2012 2:42 am

Ozbiljan zaron i ozbiljna dekompresija iako izgleda rutinski, bez dobre organizacije, tima i znanja ne treba se igrati.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od TRITON Pon Okt 29, 2012 3:25 am

Ne bih hteo da me neko pogresno shvati ali ovo zbog svoje savesti moram da napisem.
Pecina je lepa, nema preterano sedimenta mada je moguce podici sediment pogotovo sto vrelo slabo radi. Postoji min. jedna restrikcija koju u panici ne mozes polako proci i celo ronjenje se odvija na dubinama koje traze momentalno dekompresiju i gde se potrosnja gasa srazmerno povecava. Iz tog ugla gledano pecina svakako nije za pocetnike koji nemaju iskustva, obuku i odgovarajucu opremu. Oprema zahteva dvoboc, dugo crevo, primarnu lampu i dve backup lampe po roniocu. Ovo nije bezveze! Za zaron do kraja tunela i sigurno jedan deko gas. Uz to iskustvo i pribranost. Iako je takvo ronjenje, pracenje arijane, nista drugo nego turisticko ono ipak trazi sve gore navedeno. Iz ovog razloga moja PREPORUKA je da se niko ko ne ispunjava gore navedene uslove ne igra. Pocnite lagano. Koristite pravilo 1/6 u proracunu gasova kako je predvidjeno sstandardima svih asocijacija. Sukcesivno iz vise zarona malo po malo napredujte. Naucite, nabavite opremu i ronite sa nekim ko zna!
Jos jednom zao mi je ako sam nekoga uvredio ali jednostavno savest mi ne bi bila mirna da ovo nisam napisao.
Zelim svima puno uzivanja u ronjenju i pre svega mislite na sigurnost. Speleo ronjenje je visoko rizicno i daleko od bilo kog rekreativnog pa cak i tehnickog ronjenja u otvorenoj vodi.

Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Darko Petkovic Čet Nov 01, 2012 1:04 am

Iskoristio bih priliku da i ja nesto dodam na ovu temu.

U potpunosti se slazem sa kolegom Mirkom.Dodao bih samo da bez kvalifikacije za pecinsko ronjenje riziko se povecava enormno.Koliki su to rizici i kakve su te fatalne posllijedice najbolje nam govore skorasnji dogadjaji u bosanskim pecinama.Od prije sest godina pa do danas je stradalo sest ronioca.Danas bi ti ljudi bili madju nama da su postovali procedure ili ih eventualno znali izvesti u datom momentu.
Iskoristi bih priliku da zamolim sve koji se zapute u Jelovicko vrelo da ne rone sa zrakom iz vise razloga.
U Jelovickom vrelu se nalaze dvije restrikcije(suzenja)
Prva je relativno jednostavna dok druga koja se nalazi na dubini oko desetak metara donosi sa sobom jednu ili drugu opasnost koja se u momentu ne moze prepoznati
Po mom misljenju realna situacija koja moze da se desi da se ronioc zaglavi u restrikciji(iz bilo kog razloga nije bitno) a njegov partner ostane u donjem dijelu pecine sto znaci u blokiranom izlazu dovodi do fatalnog razultata.Da uzmemo u obzir da se dise normalan zrak,da se roni sa petnaesticom i da relativno poslije odredjenog vremena i rasvjeta ne funcionise,beckap lampe nisu integrirane u opremu dovodi do toga da panika preuzima situacuju.PANIKA NE MOZE DA SE KONTROLISE rekao je jednom jedan od najiskusnijih svjetskih ronioca.
Druga je da je u pecini vlada relativno dobra vidljivost tako da se ronioc sigurno osjeca neobracajuci paznju kakva je situacija koju ostavlja iza sebe.Povratak prema izlazu traje mnogo duze a uz to dolazi jos i dekompresioni zastoji i eventuano mijenjanje deko gasa tako da se vremenski interval jos produzuje.Sve su to faktori koji se uce na nekom od cave kurseva koji su zivotna garancija da se zivi i zdravi vratite iz vjecnog svijeta tame.
Pisem ovo iz razloga da zamolim sve ronioce da razmisle dali su svi faktori bezbijenosti ispunnjeni da bi se krenulo u jedan takav zaron ili eventualno pecinsko ronjenje.
Takodje koliko mi je poznato uskoro ce se vise vrela naci na listi objekata pod zastitom tako da ce u buduce biti obavaza prijavljivanja za svaki zaron a uslovi da bi se moglo roniti su da posjedujete odgovarajuce licence za pecinsko ronjenje.

Drugarski pozdrav.
Save dive.

Darko Petkovic


Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Petkovic Matija Pet Nov 02, 2012 11:56 pm

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:402048-Nemci-otkrili-jezero#.UJQyErN2jlp.facebook

Na osnovu kakvih posmatranja se dolazi do ovakvih teza? Nisam hidrogeolog ali ako mi pojednostavis verujem da cu shvatiti. Mnogo me interesuje zarad mojih buducih istrazivanja!

Imam osecaj skrivanja info, ne znam samo cemu. Bilo bi super kada bi klip koji je snimljen, backup info sa ostalih akcija u okolini bio ne sebicno podeljen na forumu. Pa on za to i sluzi valjda . . . da svi saznamo nesto novo!? Ne samo za pljuvacinu i spijuniranje ko sta radi.

Svaka cast za akciju Darko, ocigledno nije bila naivna, dobro je da ste izvukli zive glave. Restrikciji na 10 nije naivna! Koji mix je koriscen, koliko mislis da vam je znacio zbog nje?


Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Sub Nov 03, 2012 12:30 am

Koliko me secanje drzi, i prosli put, kada se radilo o Krupaji je situacija bila slicna, dosli su, koristili Tritonove informacije i mape, a to nigde nisu ni pomenuli, a kamoli da se zahvale. Svaka njima cast, ali je elementarno vaspitanje da postujes onoga kod koga ides u goste, a ne da kacis i prikazujes neke filmove kako bi sebi digao cenu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Darko Petkovic Sub Nov 03, 2012 7:58 am

Pozdrav Matej i Srdjane.

Hvala ti Matej na linku koji si postavio posto ga do sada nisam ni imao prilike da procitam.U napisanom textu uvidio sam da ima dosta netacnosti i napisano je kao i uvijek u duhu novinarske maste.Tu se nemoze nista uciniti niti sta promijeniti.Da sam imao mogucnosti da ga prije procitam nebih sigurno imao mogucnosti da se u ovom izdanju pojavi.Cak mi je i nepoznato ko je napravio fotografiju.
Nije se radilo ni o kakvom jezeru ili necemu slicno.To ovde javno demantujem.Takodje niko nije spasavao zivu glavu posto smatram da smo dovoljno profesionalni da nebih do takvih sizuacija doslo.Kao sto sam naveo u snvom prijasnjom tekstu smatram kao i Mirko da restrikcija i sam prolaz kroz nju nije bas jednostavan cak i za ronioce koji imaju vise iskustva u pecinskom ronjenju i nadam se da oni koji su tu ronili se slazu samnom.
Sto se tice snimka nesto je uradjeno ali smo imali problema sa rasvjetom tako da to nije bas izaslo najbolje.To je trenutno misljenje covjeka koji je zaduzen taj dio posla.
Kao i u proteklih godina obavijestavao sam odredjene osobe o nasim aktivitetima i o onom sto smo uradili i sta namjeravamo da uradimo.Tako je bilo i ovoga puta.
Na nasim koritimo trimix standardne mjesavine kao i nirtox.Sve informacije su dostupne na nasem sajtu http://www.cavebase.de/.
Srdjane hvala na kritici mozda jedno ili drugo nije uradjeno kako treba ali potrudicemo se da u buducnosti ide u pozitivnom pravcu.

Sve najbolje i sa postovanje

Darko Petkovic


Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Darko Petkovic Sub Nov 03, 2012 8:05 am

Izvinjavam se zbog gramatickih gresaka posto moj pc momentalno preopterecen.

Darko Petkovic

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Sub Nov 03, 2012 11:34 pm

Vise o pecinskom ronjenju uskoro cete moci da saznate na


http://www.akademijaronjenja.rs/index.php?board=23.0
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Petkovic Matija Ned Nov 04, 2012 12:22 am

Onda bi Drko mogao da koristis planove i profile objekata od tih odredjenih osoba koje obavestavas.

Shale izvini za spamovanje posta. Nadam se de ce vam akcija proci uspesno, kao i opet lepom izvestaju.

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Karabiner Ned Nov 04, 2012 11:53 pm

Sve o pecinskom ronjenju

www.pecinskoronjenje.com

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Pon Nov 05, 2012 12:26 am

Bice da taj sajt ne postoji
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Karabiner Pon Nov 05, 2012 9:03 pm

Bice uskoro. Samo da ga registrujem i postavim materijal.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od _ Uto Nov 06, 2012 1:30 am

Darko Petkovic ::Iskoristio bih priliku da i ja nesto dodam na ovu temu.

Takodje koliko mi je poznato uskoro ce se vise vrela naci na listi objekata pod zastitom tako da ce u buduce biti obavaza prijavljivanja za svaki zaron a uslovi da bi se moglo roniti su da posjedujete odgovarajuce licence za pecinsko ronjenje.

Drugarski pozdrav.
Save dive.

Darko Petkovic


Ako nije problem voleo bih da mi neko objasni pojam "zaštititi vrelo" i kakve to veze ima sa cave sertifikatima. Ja koliko znam ako se vrelo štiti u smislu ekologije onda se u širem podrucju oko vrela uvodi zabrana odlaganja bilo kakvog otpada i kontaminiranja zemljišta, ali stvarno ne vidim nikakvu vezu izmedju zaštite vrela i ronjenja u njemu (sem u smislu da ronioci ne smeju unositi bilo kakav otpad u vrelo). Mozda misle da štite vrela on celih desetak ronilaca godišnje koji dodju da rone tamo za svoju dušu i uživanje i pritom možda dva ili tri puta piške kroz pee valve na suvom odelu!
Ok slažem se da postoje zemlje u kojima su vrela zaštićena, u tom smislu da niko ko nema formalni cave sertifikat neke asocijacije ne moze roniti u pećini.

Moje mišljenje je, da se u regionu generalno teži nekoj komericijalizaciji toga u smislu da odredjene organizacije ili pojedinci praktično dobiju pravo na eksplataciju podzemnih objekata u ronilačko-turističke svrhe.
Uzmimo samo primer pecine Janoš Molnar u Budimpešti. I pored organizovanog ronjenja koje se papreno naplaćuje desilo se nekoliko fatalnih ishoda.

Pećinsko ronjenje je rizična aktivnost i svako ko se upušta u to treba da bude svestan posledica. Lično ne verujem da bi se iko bez prethodnog iskustva u pećinskom ronjenju usudio da samostalno ode i istražuje.
Ipak se to kod nas roni na nivou klubova gde se rone ljudi koji se godinama poznaju i mislim da tako treba i da ostane.
Na primer momci iz Tritona sigurno nece povesti nekog u pećinu za koga 200% nisu sigurni da je prethodno savladao sve potrebne veštine za to.
Takodje i ako neko ima formalni cave sertifikat to uopšte nije garancija da će se živ vratiti iz pećine. Danas postoje mnoge asocijacije koje koje izdaju svakakve sertifikate i generalno može da se desi da čak i neko ko u otvorenoj vodi ne zna da se izbalansira ima cave sertifikat (nazalost).

Pozdrav


_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Uto Nov 06, 2012 1:49 am

Tako je Nemanja, apsolutno si u pravu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od TRITON Uto Nov 06, 2012 4:40 am

@ Nemanja

Odličan komentar
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od mr joy Uto Nov 06, 2012 11:47 am

Prirodno zasticena teritorija ( bilo da se radi o pecini, jezeru, vrelu ili necemu drugome) je( barem u madjarskoj) zabranjeno za ronjenje.
Dozvola za ronjenje se izadje samo za naucni i istrazivacki rad tj. ronjenje. E to sto neki dobijaju dozvolu a neki ne, to je interesantno.
Ko plati dobija dozvolu, ko ne plati njemu nista.
I u pecini Molnar Janos u poslednjim godinama se ronilo puno i sve to pod nazivom "ronjenje radi istrazivanja pecine". Sve dok nekom u visim krugovima nije doslo do usiju kakve se pare zaradjuju na tim zaronima.
Mada treba spomenuti da ti ronioci su istrazili pecinu, razvukli kilometre arijaninih veza i znaju pecinu kao svoju sobu.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od SRDJAN Uto Nov 06, 2012 12:00 pm

Ako je tako onda i treba da naplate svoj trud
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Petkovic Matija Pon Avg 05, 2013 3:04 am


Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Jelovičko vrelo Empty Re: Jelovičko vrelo

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu