RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kodeks istrazivanja pecina

+3
Darko Petkovic
posejdon
Petkovic Matija
7 posters

Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Petkovic Matija Sre Nov 20, 2013 1:29 am

San svakog istiniskog speleoronioca je da istrazuje nove pecine. Kada pogledamo unazad, 20 godina i vise, uvidjamo neverovatan napredak u pecinskom ronjenju kao i ronjenju generalno. Danas smo u mogucnosti da odemo dublje nego sto se pre smatralo mogucim, da imam maratonske duzine penetracije, da ostajemo duze od jednog dana ispod ledeno hladne vode. . . .slozicete se samnom kada kazem da je ovo savrseno vreme da se zaviri u neistrazeni deo podzemnog sveta. Ipak, tokom ovog progresa smo izgubili nesto bitno, nesto sto razdvaja odlicnog istrazivaca od zatupelog ’’push diver’’ koji sakuplja lajkove sa fb ili slicno.

Secam se kada sam po prvi put procitao izvestaj od Islera, Hasemeyera, Eckleya, Shawa, Stantona, Jablonskog . . . zapanjen njihovim dostignucima i pun postovanja prema tim ljudima. Razmisljajuci ko ce biti sledeci, ko ce otici dalje.

Ono sto me interesuje je kako bi ste se vi osecali da potrosite sav svoj novac, vreme, energiju i litre znoja na neki projekat a zatim neko dodje i prosto stavi svoje ime na njega!? Kada neko nema osecaja za stid i pristojnost, postovanje za predhodne istrazivace.  Koristi vase crteze, podatke, sajt, sve kao da je njegovo. Iduci cak i dalje, skidajuci tvoj logo, ’’copy right’’, stavlja svoj i koristi ga na seminarima, prezentacijama . . . Da li je ovo nova doba istrazivanja? Da li me je moj mentor pogresno ucio?

Vrelo reke Krupaje je mahom svima poznato. Istrazivano je od pocetka ’80 od strane brojnih domacih timova i pojedinaca. Pre nekoliko godina, da budem precizan 5, tim TRITON, ciji sam clan, je dostigao -123m dubine  ‘’glavnog’’ kanala. Prvo na otvoreni krug, zatim i na zatvoreni. Ovo je uradjeno posle dosta godina sukcesivnog istrazivanja. U jednom momentu i ja sam ukljucen u ovaj projekat, na moju veliku radost, naravno. Od tog trenutka stedim svaki dinar za gasove i opremu. Ovo nije bilo ni malo lako imajuci u vidu da sam student, sada 25 god, iz porodice koja ima primanja srednje klase. Ali kada nesto volite onda za vas ne postoje prepreke. Posle nekoliko godina sam ja bio taj koji je merio i istrazivao nove kanale, gurao dublje i dalje . . . snovi se ipak ostvaruju, potrebno je samo mnogo se potruditi!
Nemacki tim cavebase je uzeo iste te planove i profile, izbrisao logo TRITONa i stavio njihov. Nisu se cak potrudili da isbrisu legendu koja je na srpskom. Samo su dodali neke gluposti na nemackom. Tvrde kako su dodali jos arijane i kako pecina sa -123m se vraca na -90m. Kada pogledade dve linije koje su dodali na nas profil shvaticete da to nema nikakvog smisla. Na stranici 11 od predavanja cavebase u tehnickom simpozijumu 2013 mozete videti o cemu pricam. Donja leva slika profila pecine. Evo http://www.cavebase.de/index.php/2012-04-18-14-10-28/aktuelles, a evo i lnka http://www.triton-ast.rs/Mapa%20Krupajskog%20vrela.htmsajta sa originalnim crtezima.

Zahvalan sam sto si izdvojio vreme i procitao ovaj post, malo je duzi ali nije ni pola sta sam zeleo napisati. Postoji jos mnogo toga . . .kao na primer kada me je Darko, njihov clan zvao preko skypa i prikupljao podatke da se potom nije ni zahvalio. Vec je okolo  sirio ruzne price i glasine o nama. Lista ide dalje i dalje . . .

Da li je ovo nacin da se istrazuje, da li je ronilacka zajednica na ovo spala? Neki ljudi bi na svojim kursevima trebali da povedu vise racuna o etici!

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od posejdon Sre Nov 20, 2013 3:45 am

Bravo Matija. Na zalost okruzeni smo ljudima koji jedva cekaju da zabodu noz u ledja.
Pozdrav celom Tritonu od celog Posejdona.
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Darko Petkovic Sre Nov 20, 2013 6:22 am

Postovani Matija

Cavebase ce se uskoro izjasniti na ovu temu i naravno adekvatno odgovoriti na postojece izjave.

Sto se moje licnosti tice nebih se nikako mogao sloziti sa tvojom izjavom da sam nekoga ogovarao ili jos gore lose pricao o svojim kolegama sa kojim imam vrlo dobre prijateljske odnose.

S postovanjem

Darko Petkovic


Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Petkovic Matija Sre Nov 20, 2013 6:41 am

@ Posejdon

Na zalost, ipak guramo dalje. Sve najbolje, veliki podrav!

@Darko

Moje postovanje si izgubio, nepovratno. Olicenje si mi li licemerja i dvolicnosti.

Molim te da smislite nesto dobro, a ne kao prosli put kada se ista tema dotakla http://ronjenje.forumado.net/t739-jelovicko-vrelo  

Ne zelim da znam kako se ophodis prema neprijateljima ako je ovako sa prijateljima.

Petkovic Matija

Broj poruka : 77
Godina : 35
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Darko Petkovic Sre Nov 20, 2013 7:17 am

Matija

Momentalno nisam siguran sta se desava ali moram da priznam da su tvoje izjave veoma neodmjerene i emotivno povezane.
Greske, ako su nacinjenje bit ce na najvecen komunikacionom nivou ispravljene bez upotrebe bilo kakvih manipulativnih izjava.
Smatram da u nicijem interesu nije da se ovaj nesretni slucaj nerijesi.
Zamolio bih te za malo strpljena i nadam se da ces biti zadovoljan sa nasim odgovorom koji ce biti proslijedjen na najvisem nivou.

Darko Petkovic





Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od SRDJAN Sre Nov 20, 2013 7:22 am

Ovo je nazalost vec ko zna koji put da se Cavebase bavi ovakvim prljavstinama, a imamo i nekoliko drugih primera gde su pojedinci pokusali da se neslavno okite Tritonovim perjem, ali svi mi dobro znamo da vecina njih ne moze biti ni bleda slika Tritona, pozdrav za sve Tritonce i navijam za novi rekord u Krupaji, cisto da pokazete ovakvim jadnicima kome je gde mesto.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od mr joy Sre Nov 20, 2013 10:05 am

Sehr geehrter Herr Petkovic,

warum bald, warum antworten Sie nicht, jetzt und hier???

Dubok pozdrav  mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od SRDJAN Sre Nov 20, 2013 11:28 am

Pa ne moze odmah, treba vremena da smisle neku laz, verovatno dok uklone dokaze pa ce posle tvrditi da to sto Matija prica nije istina
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Darko Petkovic Sre Nov 27, 2013 9:30 am

Kao prvo, u pravu ste; koristili smo Triton mapu pecine na Tech Symposium
prezentaciji i nismo naveli izvor. Obicno smo veoma pedantni kada su takve stvari u pitanju, sto se moze vidjeti i iz fotografija sa prezentacije. Kod ove pecine, jednostavno sliku nismo pravilno obiljezili. Nije nam bila namjera da mapu predstavimo kao svoju.

Ova modifikovana mapa je bila dio naseg unutrasnjeg projekta i koristila se samo kao primjerak za pomocne ronioce kao objasnjenje koje faze, cijevi za grijanje itd., gdje treba postaviti. (Svi smo mi znali izvor ove mape). Za nas je to bio radni materijal i nije planirano da se koristi zvanicno, i ova mapa uostalom ne prikazuje dijelove istrazivanja (u to vrijeme se to nije ni moglo znati). Medjutim, na zalost, ovaj segment nase interne dokumentacije se nekako nasao na Tech Symposiumu kao dodatna informacija u profilu ronjenja.

Na kraju, promijenili smo prezentaciju na nasem sajtu sa novom napomenom. Izvinjavamo se i napominjemo da propustena napomena nije trebalo da umanji Tritonova postignuca.

U vezi sa vasim dodatnim izjavama, molimo vas da nas direktno kontaktirate. Uvijek nam je drago da mozemo da razmijenimo informacije i pomognemo drugima. Nama nije vazno koja je tema razgovora, sve dok se o njoj razgovara na konstruktivan nacin i u prijatnoj atmosferi bez pristustva rivaliteta. Na kraju svi smo mi upuceni na isto - da slijedimo uzbudljivu strast za ronjenjem......

Team Cavebase

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Ucenik Čet Nov 28, 2013 9:50 am

Katastrofa..!! Bruka i sramota...

Ucenik

Broj poruka : 32
Datum upisa : 20.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Vlada Čet Nov 28, 2013 10:01 pm

Ja bih se stideo ovakvog objasnjenja i izvinjenja. Ljudi gde vam je obraz.

Vlada

Broj poruka : 33
Godina : 58
Lokacija : Beograd-Zrenjanin
Datum upisa : 07.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od SRDJAN Sub Nov 30, 2013 9:36 pm

Kakav crni obraz, to ne pise u njihovim standardima
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kodeks istrazivanja pecina Empty Re: Kodeks istrazivanja pecina

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu