RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kursevi i metode?

+8
denasi
Silent
TRITON
zensea
PasHke
SRDJAN
Dixie RK Sebastian
GasBlender
12 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Kursevi i metode? Empty Kursevi i metode?

Počalji od GasBlender Čet Dec 10, 2009 11:10 am

Par puta sam u turskoj prisustvovao kursevima ronjenja. Bilo je zanimljivo, ali zbog jezicke barijere nisam bio u stanju da to i zavrsim, mada su me instruktori vodili na ronjenja sa njima. Verovatno na "crno". Ovog leta sam posmatrao kurs koji su drzali "nasi" u grckoj. Ovog puta nije postojala jezicka barijera, ali kada sam cuo koji su uslovi za upis kursa i dalje ronjenje odustao sam. Npr, jedno od pitanja je bilo o vetrovima i ribama na jadranu, a obuku drze na egejskom moru. Question Neke procedure i oprema su se razlikovali od one u turskoj (i nisu mi nimalo ulivali poverenje). I najgluplji deo mislim da se zove opremanje na 5m u odelu bez tegova! Kako sam ja hteo da budem rekreativni ronioc, a ne specijalac odustao sam od toga. Onda sva ona tupljenja oko potvrdjivanja kategorija, obaveznog clanstva... Zaboravio sam da ih pitam i da li treba da imam i posebnu tetovazu. Pitanje koje imam za vas iskusne ronioce bi bilo da li je sve to sto su se nasi u grckoj nalupavali i blago receno brukali ima potporu u nekim nasim lokalnim zakonima ili je to bilo cisto macho proser....? I da li negde u srbiji postoji klub, drustvo, udruzenje, centar ili nesto slicno koje vrsi obuku po nesrpskoj metodi na nekim lepim morima?
A da umalo da zaboravim. Nasi su imali posebnu domacu cenu koja je bila za 30% veca nego u turskoj. Da li je to zbog PDV-a i drugih dazbina koje placaju?

GasBlender

Broj poruka : 4
Datum upisa : 10.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Dixie RK Sebastian Čet Dec 10, 2009 11:42 am

Biću slobodan da Ti preporučim naš klub SEBASTIAN, i instruktora Pecu Radifkovića. Javi mu se, bez ikakve obaveze, na 069 15 55 458 i pitaj sve što Te zanima pa onda donesi odluku gde ćeš završiti obuku.
A što se tiče kurseva koje si slušao iz prikrajka, raspremanje i opremanje na 5 metara dubine je deo obuke koji se sprovodi po CMAS-u za 1 zvezdu. Za 2 zvezde je potrebno da istu vežbu odradiš na 8 metara dubine, a za 3 zvezde na 10 metara. Lično sam veliki pristalica te vežbe ( i odradio sam sve tri u svom usavršavanju) jer smatram da je odlična za samopouzdanje. Moguće je da ova opšta liberalizacija pravila obuke ( koju nikako ne podržavam ) donese i promene pa se obraduješ izostankom te vežbe.
Što se vetrova i riba u Jadranu tiče, na kursu za 1 zvezdu se ta tema prolazi samo informativno, dok je za 3. zvezdu ta tema obavezna jer se osposobljavaš za vođu ronjenja,a kao vođa ronjenja si dužan da u planiranju ronjenja i u brifu pre zarona obratiš pažnju na mnoge stvari. Itd, itd... To je duga i lepa priča, pa se javi i informiši o svemu što Te zanima.
Dobrodošao !
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 10, 2009 12:02 pm

Pusti ti Dixija, ta obuka i jeste proseravanje, to je obuka po SOPAS-u, jos uvek rade ko u IX veku, kakvo bre opremanje i slobodan izron, to je svuda u svetu strogo zabranjeno jer je rizicno i ako bog da bice uskoro i kod nas tako, Scubasaurusi polako odumiru.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Dixie RK Sebastian Čet Dec 10, 2009 12:10 pm

Scubasaurus ti u gaćama ! bounce
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 10, 2009 12:16 pm

A i ribe i vetrovi nemaju veze sa pamecu, vecinu tih riba niko nikada nije video, uci se ono sto ti treba, pogotovo sto je vezano za mesto gde ces boraviti i roniti, to sto oni nisu nikada videli dalje od skarpine, ugora i muzgavca ne treba da znaci da cela ronilacka populacija mora to da uci, ima i drugih i to mnogo lepsih i interesantnijih riba, kupis lepo atlas sa ribama pa naucis ono sto te zanima, ista stvar je i sa vetrovima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 10, 2009 12:17 pm

Kad su tako pametni sto ne nauce ljude da se ne roni bez osiguranja, a kamoli obucava.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Dixie RK Sebastian Čet Dec 10, 2009 12:22 pm

Zbog toga sam dečka i uputio kod najboljeg instruktora.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od GasBlender Čet Dec 10, 2009 1:08 pm

A sta ce meni vetrovi i ribe jadrana kad ja tamo ne idem i necu da idem! To vam ostalo od SFRJ. Verovatno su i ostale metode slicne. Nisam video da li je i ONO i DSZ obavezni deo. Tih 5, 8 i 10m je kao ono merenje, moj ide 220, moj ima 8Mpixela, moj ima 12"! Ja necu da varim avione pod vodom. Hocu da ronim kao i svi normalni ljudi u svetu. Lagano, opusteno, zabavno. Vi pravite specijalce, a ne rekreativce! Bice meni bolje da naucim engleski do letos, pa lepo kod britanaca u tursku, jer koliko vidim na ovom forumu u srbiji se nezna ko pije a ko placa! I ko pomenu osiguranje?

GasBlender

Broj poruka : 4
Datum upisa : 10.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Dixie RK Sebastian Čet Dec 10, 2009 1:26 pm

Nije sve tako crno kako tebi izgleda. Naš dobri Srđan tako voli da galami, zato ga svi i volimo. Suština je da se sve ronilačke asocijacije prilagođavaju trendovima ( neki brže, neki sporije ), a ja sam samo izneo svoje mišljenje o vežbama koje su tebi ostale u sećanju.
Kvalitet ronilačke obuke zavisi ISKLJUČIVO od instruktora, bez obzira za koju se asocijaciju opredeliš.
Lično Ti ne preporučujem da osnovnu obuku radiš leti u inostranstvu (dok si na godišnjem odmoru), jer je to što ćeš tamo dobiti vrlo površno i nekvalitetno (po principu - take money and run).
Raspitaj se ovde, ja sam Te uputio kod najboljeg instruktora, saznaj sve što Te interesuje pa onda donesi konačnu odluku.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od PasHke Čet Dec 10, 2009 2:11 pm

slazem se sa Dixijem! ima tu mnogo caka i fora koje natenane naucis na bazenu! i taj zaron i opremanje na 5m...kod nas na bazenu u samom kursu (CMAS da se razumemo) opremanje i raspremanje je sastavni deo treninga! Zasto? kao sto rece dixi, samopouzdanje a pritom i jos bitnija stavka, upoznavanje sa opremom! dotegni kajseve, igraj se sa inflatorskim crevom, namestaj creva svako na svoje mesto i to pod vodom! sutradan ces znati sve gde ti sta stoji jer sve sto namestas na sebi, namestas na slepo! isto tako, oblacenje peraja na dnu! sasvim je normalno da ti tokom ronjenja mozda i spadne peraje! zato je sve to korisno da se ne nadjes u chudu na 20m ukoliko se desi neka zavrzlama! balansiranje i poznavanje opreme za pocetnika su osnovne stvari koje mora da zna ukoliko zeli da uziva u ronjenju! sve ostalo dolazi vremenom!
Ranije, po CMASU je bilo i skakanje u vodu sa odredjene visine full opremljen! 2-3 metra cini mi se..... e to je izbaceno bas zbog toga sto pricas i sve sto se sada radi, sve ima svog razloga!
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od zensea Čet Dec 10, 2009 8:33 pm

pa gde god pise PADI ili SSI tu ces dobiti obuku po ne srBskim metodama. mada ako to radis u srbiji dobices srbske metode kako god da okrenes, logicno zar ne? mada mi delujes ko neki nesrBski kursista provokator :-)))))))))))
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od TRITON Čet Dec 10, 2009 8:53 pm

zensea ::pa gde god pise PADI ili SSI tu ces dobiti obuku po ne srBskim metodama. mada ako to radis u srbiji dobices srbske metode kako god da okrenes, logicno zar ne? mada mi delujes ko neki nesrBski kursista provokator :-)))))))))))

x2 Exclamation
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Silent Čet Dec 10, 2009 9:37 pm

E ljudi, kad vec pomenuste standarde i kurseve, PADI je otisao astronomski daleko u modernizovanju standarda (citaj komfora, opustenosti, minimiziranja napora bilo koje vrste), jer od 2010 po upravo objavljenom standardu, (ne verovali ili ne, informacija je zvanicna) za OWD kurs se podrazumeva upotreba ronilackog kompjutera, a tablice se izbacuju uopste iz obuke kao suvisne...

Tako da dragi moj GasBlender-u, u Grckoj, Turskoj, gde god gde vidis neki PADI ronilacki centar, cisto za tvoju informaciju, pocetni kurs (open water diver) traje 3 dana, 6 zarona, nema nikakvog naprezanja, najteza stvar je namestanje opreme teske vise desetina kilograma na sebe, dobijas certifikat, i mozes posle sa time da ronis bilo gde u svetu do 18m u moru, ili bilo kojoj "otvorenoj vodi", ali ti posle takvog kursa iskreno preporucujem (bar za prvih 20-ak zarona) da ronis samo u "lepom, bistom moru" u organizaciji tj. pratnji profesionalaca. Ukratko, kako bi ti to rekao, posle takvog kursa si osposobljeni "rekreativac" za "rekreativna" ronjenja kako si i rekao. Sto naravno ne pobija nista niti smanjuje vrednost onoga sto su rekli i Dixie i Pashke, a naravno i ono sto je rekao Srdjan.
Ako ti odgovara Grcka sledece sezone za kurs, mogu da ti preporucim Poseidon Diving Academy na Halkidikiju, http://www.poseidondivingacademy.com/srp/
Kao sto vidis neces imati ni problem jezicke barijere, ekipa je veoma multinacionalna, ima jedna cehinja koja prilicno dobro zna Srpski, skoro kao ja Engleski, tako da ces se lako sporazumeti. Narocito ako dodjes u vreme kada i ja budem tamo, a tamo sam uz manje prekide, vise od po sezone
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Čet Dec 10, 2009 10:12 pm

PasHke ::slazem se sa Dixijem! ima tu mnogo caka i fora koje natenane naucis na bazenu! i taj zaron i opremanje na 5m...kod nas na bazenu u samom kursu (CMAS da se razumemo) opremanje i raspremanje je sastavni deo treninga! Zasto? kao sto rece dixi, samopouzdanje a pritom i jos bitnija stavka, upoznavanje sa opremom! dotegni kajseve, igraj se sa inflatorskim crevom, namestaj creva svako na svoje mesto i to pod vodom! sutradan ces znati sve gde ti sta stoji jer sve sto namestas na sebi, namestas na slepo! isto tako, oblacenje peraja na dnu! sasvim je normalno da ti tokom ronjenja mozda i spadne peraje! zato je sve to korisno da se ne nadjes u chudu na 20m ukoliko se desi neka zavrzlama! balansiranje i poznavanje opreme za pocetnika su osnovne stvari koje mora da zna ukoliko zeli da uziva u ronjenju! sve ostalo dolazi vremenom!
Ranije, po CMASU je bilo i skakanje u vodu sa odredjene visine full opremljen! 2-3 metra cini mi se..... e to je izbaceno bas zbog toga sto pricas i sve sto se sada radi, sve ima svog razloga!

Nisam ja rekao da sam protiv opremanja, to je dobra vezba, ali ne da je ostavis dole, izronis, i ponovo dodjes po nju, takva vezba nema nikakav smisao, kada ce ti i zasto tako nesto biti potrebno? Pristalica sam svih vezbi, cak i onih koje po standardima nisu obavezne, ukoliko one imaju smisao i primenu, uostalom to je i njihova svrha, sve ostalo je maltretiranje i izivljavanje. Sto se same obuke tice, tu ste u pravu, i ja sam protivnik trodnevnih kurseva koji su danas nazalost popularni u vecini centara u turistickim mestima sirom sveta, ipak kurs treba da se shvati malo ozbiljnije i da mu se posveti vise vremena i paznje, a posle ono najvaznije, ronjenje i samo ronjenje, praksa je najvaznija stvar, bez nje ti ni svi kursevi ovog sveta nece pomoci. Ako se odlucis da kurs radis ovde, RK Sebastijan ce ti sigurno pruziti jednu od najkvalitetnijih obuka na ovim prostorima o cemu govori i dugogodisnje iskustvo i veliki broj ronilaca.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od denasi Pet Dec 11, 2009 12:01 am

Potpuno si u pravu. Cinjenenica je da su ranije kursevi bili optereceni sa svim i svacim ali ni "trodnevni" kursevi nisu ozbiljni ako je takvim polaznicima uopste do ozbiljnosti.
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Silent Pet Dec 11, 2009 1:08 am

Pazi, sve je relativno (do neke mere naravno). I ono sto je GasBlender rekao u smislu njegovog shvatanja rekreativnog ronjenja je u svetu prilicno zastupljeno stanoviste. To je kurs dovoljan za svakog prosecno zdravog, sposobnog, inteligentnog itd. da ovlada osnovnim vestinama i pojmovima, dovoljno da posle toga moze na letovanju u organizaciji i pratnji profesionalaca iz ronilackog centra da roni "rekreativno" u bistrom mirnom moru i gleda ribice, uziva i ne brine o mnogo toga, jer toliko i zna. Taman onaj minimum koji mu je potreban.
E sad tu dolaze naravno do izrazaja i individualne razlike i pristupi pojedinih instruktora u smislu koliko truda zele da uloze u pojedinog kandidata. A ta tema nije vezana ni za jednu asocijaciju, niti bilo kandidata niti instruktora. Bio bi presiroko za ceo svet a kamoli za jedan forum da neko kvalitetno dokumentuje program za obucavanje ronilaca koji bi zadovoljio svakoga i bio pristupacan svakome, i za svaku priliku, itd.
Generalno, svako ko "prezivi" posle osnovnog kursa po bilo kojoj asocijaciiji i kod bilo kakvog (dobrog ili loseg) instruktora, i "dozivi" da roni sa drugim ljudima na drugom mestu, koji pripadaju drugoj ili istoj asocijaciji, ali su obucavani negde drugde, ako je svestan i (samo)kritican, moci ce jasno da uvidi koliko dobro ili lose je on prosao na kursu, i kolike su njegove sposobnosti u odnosu na opstu ronilacku populaciju, pa ce na osnovu toga najkvalitetnije odluciti da bilo u sebi hvali svoga instruktora i kod njega ode i na sledeci kurs, ili da pita nekog drugog cije znanje i vestine umnogome prelaze njegove gde se taj obucavao, pa da i on potrazi usavrsenje svojih znanja i vestina tamo.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od zensea Pet Dec 11, 2009 2:24 am

UU al ti deru ovi grci sa cenamaaaaaa, open water 380E ??? mnogo je kume tj. preterano.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od zensea Pet Dec 11, 2009 2:25 am

Pa koliko su gasblenderu trazili nasi ako je 30% skuplje od ovoga????
malo ovo nema veze s' mozgom
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od TRITON Pet Dec 11, 2009 3:26 am

Ako covek hoce da roni vecina nasih klubova ce mu dati zadaovoljavajucu obuku da roni kako je opisao, a on ce morati ipak malo da se pomuci da zadovolji bar taj minimum. Sto se cena tice u velikoj vecini slucajeva su one kod nas nize nego u inostranstvu, a fond casova je veci (citaj, vise muzike za manje para). Naravno svugde postoje crne ovce, ali dizati OWD na neznam kakav nivo zahteva ( po isntruktora) je preterano. Moze ga drzati svaki novajlija, jer kako rece Silent standardi i onako sve manje zahtevaju. Inace sto se tice naseg prijatelga GasBlendera Laughing slazem se sa misljenjem Zensee.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Silent Pet Dec 11, 2009 3:31 am

@Zensea,

E moj druze, vidis kako su Grci nabili cene u ronilackoj industriji... No, naravno za sve sa ovih prostora tamo se "boksuju" srpske cene, naravno.
Smile
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od medigo Pet Dec 11, 2009 4:26 am

Ja sam misljenja da niti jednom "pocetniku" ili kako to u stvari i jeste MUSTERIJI ne treba prodavati nesto sto nije uracunato u cijenu proizvoda, a sto se tice cijene kursa to je druga prica, svaka asocijacija valjda daje preporuke za cijenu...
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od _ Pet Dec 11, 2009 5:50 am

GasBlender ::Par puta sam u turskoj prisustvovao kursevima ronjenja. Bilo je zanimljivo, ali zbog jezicke barijere nisam bio u stanju da to i zavrsim, mada su me instruktori vodili na ronjenja sa njima. Verovatno na "crno". Ovog leta sam posmatrao kurs koji su drzali "nasi" u grckoj. Ovog puta nije postojala jezicka barijera, ali kada sam cuo koji su uslovi za upis kursa i dalje ronjenje odustao sam. Npr, jedno od pitanja je bilo o vetrovima i ribama na jadranu, a obuku drze na egejskom moru. Question Neke procedure i oprema su se razlikovali od one u turskoj (i nisu mi nimalo ulivali poverenje). I najgluplji deo mislim da se zove opremanje na 5m u odelu bez tegova! Kako sam ja hteo da budem rekreativni ronioc, a ne specijalac odustao sam od toga. Onda sva ona tupljenja oko potvrdjivanja kategorija, obaveznog clanstva... Zaboravio sam da ih pitam i da li treba da imam i posebnu tetovazu. Pitanje koje imam za vas iskusne ronioce bi bilo da li je sve to sto su se nasi u grckoj nalupavali i blago receno brukali ima potporu u nekim nasim lokalnim zakonima ili je to bilo cisto macho proser....? I da li negde u srbiji postoji klub, drustvo, udruzenje, centar ili nesto slicno koje vrsi obuku po nesrpskoj metodi na nekim lepim morima?
A da umalo da zaboravim. Nasi su imali posebnu domacu cenu koja je bila za 30% veca nego u turskoj. Da li je to zbog PDV-a i drugih dazbina koje placaju?

Najbolje zavrsi kurs kod nekog naseg kluba. Da li ce biti po PADI, CMAS, SSI ili nekoj drugoj asocijaciji sasvim je svejedno, najbitniji je tvoj instruktor ronjenja koji ti drzi kurs i od njegovog pristupa i nacina prenosenja znanja mnogo zavisi tvoj celokupni utisak i u krajnjem slucaju uzitak u ronjenju. Jel u tvom slucaju ronjenje pre svega treba da sluzi za uzivanje u razgledanju podvodnog sveta i kao odlicna dopunska aktivnost na tvom letovanju. A i te price o ribama i morskim strujama su bar meni bile uvek interesantne jel uvek nesto novo naucis. Niko te naravno nece terati da bubas napamet niti ce na polaganju biti tezih pitanja iz te oblasti, to je prosto stvar tvog interesovanja. Ako hoces da ronis pretpostavljam da imas interesovanje da naucis sto vise o podvodnom svetu koji te okruzuje.
Sto se cena tice sve u okviru od 200 do 250 evra je normalna cena. I obavezno se raspitaj o opremi koju dobijas na kursu, da li je novija ili je od pre "hrista". Sa ovom drugom ćes imati silnih problema i to u krajnjem slucaju moze da ti pokvari ukupan utisak o ronjenju.
Takodje i bazen je jako bitan u celoj prici.
U Beogradu nazalost imas samo jedan "uslovno normalan" bazen a to je Taš. Sto se tice tih vezbi opremanja i raspremanja na 5m, PADI je to ukinuo kao i vezbu slobodnog izrona sa 5m. Ja sam radio te vezbe kad sam polagao OWD kurs i tad su bile obavezne ali iz godine u godinu standardi se smanjuju i te vezbe su medju prvima ukinute. Da li je to dobro ili nije to smo dosta prodiskutovali kroz razne teme na ovom forumu samo bi hteo da naglasim da ta vezba opremanja i raspremanja na 5m nije nikakav bauk, potrebno je samo malo vezbe, kondicije i pripreme pre toga, u smislu da mozes komotno da zaronis na 5m, i zadrzis dah 45s do minut bez napora.
Kad savladas bazen imas dva zarona u otvorenoj vodi koja Beogradski klubovi obicno odrade na Adi. Tu vec mozes imati poteskoca u smislu hladnije vode i lose vidljivosti, ali sve u svemu to je jedno odlicno iskustvo. Ako hoces to da izbegnes obrati se nekom klubu koji često organizuje ekskurzije i vikend ronjenja na moru i onda teoriski deo i bazen odradi u Beogradu a zarone u otvorenoj vodi na moru.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od GasBlender Pet Dec 11, 2009 10:41 am

Turci su mi trazili 200e. Odnosno, to su bili englezi koji rade u turskoj. Kurs traje 5 dana i uracunata je upotreba opreme i literature. Knjige i cd-i izgledaju profesionalno i lepo. Voda izgleda jos lepse. A iskustvo se verovatno stice nakon nekog vremena u vodi. I mislim da je to individualno. Neko ovlada vestinom brzo, a neko skoro nikada. Da malo banalizujem stvari. Zasto bi neko ostavljao opremu pa se po istu vracao? I to na 10m! I da li to nije malo opasno za zdravlje? Da li neko moze da se rekreativno bavi trcanjem ili svi moramo da budemo vrhunski takmicari? Izvinjavam se svima koji su se nasli pogodjeni mojim uproscavanjem stvari.

GasBlender

Broj poruka : 4
Datum upisa : 10.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Sile Pet Dec 11, 2009 1:59 pm

Dobrodošao dragi budući kolega!
Mada se iz tvog imena nebi baš reklo da ne poznaješ ronjenje, a bogami ni engleski jezik, ja ću ti kao poverovati. Dakle, mislim da se niko nije ovde našao povređenim sa tvojim "uprošćavanjem stvari", već koliko vidim, mnogi su se dosta potrudili, da ti svojim objašnjenjima pomognu, pa ću im se i ja malo pridružiti (i ako prihvatam mišljenja Mirka i Zensea Smile ). Kako si najverovatnije čuo, na tom kursu koji si prisluškivao, ronjenje je jedna veoma lepa i zanimljiva aktivnost, kojom se i svi mi bavimo neko više, neko manje, ali uživamo u njoj drunken . Isto tako si načuo da ova aktivnost sa sobom nosi i potencijalne opasnosti, koje te mogu diskvalifikovati u bavljenju njome, ako nisi spreman na njih. Svaki ulazak, u za nas novu sredinu, a to je u ovom slučaju voda, donosi našem organizmu manju ili veću dozu stresa, sa kojim se treba izboriti. U najvećem broju slučajeva za to nam služi ... neverovatno , ali GLAVA... Wink . Stres je uzrokovan mnogim nadražajima, između ostalog, hladnom vodom, nedovoljnom vidljivošću, nepoznatom okolinom i masom drugih stvari, koje su manje više predvidljive, ali postoje i neke koje baš i nisu. Upravo te nepredvidljive stvari, dovode nove, a nekad i one malo iskusnije ronioce, u panično stanje, u kojem različiti ljudi različito reaguju. Upravo tu nastaje preokret, iz osećaja uživanja u nečemu što je lepo, u stanje borbe za opstanak. U tim trenucima GLAVA ne reaguje uvek baš ispravno, već donosi odluke koje mogu biti veoma štetne, ne samo po onoga ko nosi tu glavu, već i po one koji se nalaze u njegovoj okolini. Prvenstveno se to odnosi na para sa kojim dotični roni, a naravno odmah zatim i na ostale u grupi, pa naravno i na vođu ronjenja, koji pokušava da spase situaciju, koja je krenula po lošem. Izbegavanje svega što u ronjenju može dovesti do nezgode, mi nazivamo preventivom, a tako to i drugi nazivaju Very Happy . Dakle, preventiva da se nebi desila panika je upoznavanje sa što većim brojem stanja, koji u nju mogu dovesti ronioca. Pa kako sada nekog na kursu dovesti u takva stanja, kada on jos uvek pliva i roni u bazenu? Upravo je vešba kojom se raspremaš i opremaš ta vežba koja će ti u jednoj sigurnoj i kontrolisanoj sredini, ipak obezbediti dovoljno stresa, da pokušaš da ga savladaš. Ako uspeš da se izboriš sa svojom GLAVOM, ti jesi za ronioca (a tvrdim ti da to može bukvalno svako, samo ako dovoljno želi...), a ako ne... postoje i druge zanimljive stvari, kao što su igranje tenisa, fudbal, košarka, pecanje i da ne nabrajam dalje. Ovakve vežbe su osmislili u svim asocijacijama, samo u različitim oblicima, pa tako negde upotrebljavaju i mnogo težu vežbu koju nazivaju "blue bag", ili zaista retko i sami instruktori osmišljavaju neki perfidniji način da isto postignu na svojim kursevima. U nekim asocijacijama, pak to i ne postoji, već se novopečeni ronioci vode na ronjenja koja su veoma kontrolisana, a koja i dalje mogu da budu veoma atraktivna i zanimljiva. Dakle na tebi je da napraviš izbor, kao u ostalom što to radiš i u drugim prilikama, pa izvoli sunny.
Što se tiče cene, to je uvek bolna tačka i za onog ko pristupa kursu i za onog ko ga drži (kupac i prodavac...). Naveo si cenu koju ti traže turci, naveo si procenat za koji je "naša" cena viša, ali nisi je naveo eksplicitno... Da li da je mi računamo ( u tom slučaju, i nije neka naročita cena affraid ) ili bi nam je ipak ti rekao, pa da padnemo u nesvest Very Happy . Voleo bih da nam Zensea kaže cenu za OWD kod njega (a svi mi je već znamo Sad ), pa da uporedimo, šta je to i GDE skupo ili jeftino. Eto, što bi jedan moj drugar rekao: "ne bih Vas više zadržavao"... lol!
Budi pozdravljen i dodji kod nas u školu ronjenja, pa ćemo se posle zajedno smejati kako je opremanje i raspremanje zaista prosta stvar... a za ribice... naučićemo te i da se igraš sa njima Razz
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Darko Petkovic Pet Dec 11, 2009 10:53 pm

Pozdrav
Da dodam i ja nesto.Koliko mi je poznato a sam sam ronioc po CMAS u nisam radio nikakve vjezbe sa skidanjem i oblacenjem opreme na nekim dubinama.Pitao sam i certafajer za Njemacku te vjezbe su odavno izbacene iz programa posto se dosta nezgoda dogodilo.Neznam u kojoj to situaciji ronilac treba da dodje da bih morao da skida ili ponovo oblaci opremu.Apsolutno bezvrijedno i vrlo opasno pogotovo ako se radi o nekim vecim dubinama ili u dekompresiji.Trebalo bi vise da se posveti vremena ili sati vjezbanja na stabilan trim i dobar bady evelnes.Puno bitnije je da znam gdje mi je partner ili cijela grupa da nedodje do prelazenja dozvoljene dubine i da se pazi da se neunistava zivotijski i biljni svijet koli se nalazi na dnu.Pratiti instrumente navigirati besprijekorno pod vodom su vestine koje su vise portebnije nego neko bespotrebne stvari koje ti nikada nece trebati u ronilackoj karijeri.Perfektan trim ti je basis za ronjenje.Imao sam prilike da prisustvujem jednom kursu za P1 na nasem terenu.Nemam komentara.Mjere bezbjednosti ispod nule.Valjda ce se u buducnosti nesto mijenjati a i trebalo bi bogami mnogo toga da se mijenja.Predalazem ti Srdjana jer smatram da radi svoj posao kako treba i sa punom odgovornosti.
Pozdrav

Darko Petkovic

Broj poruka : 38
Datum upisa : 29.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu