RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kursevi i metode?

+8
denasi
Silent
TRITON
zensea
PasHke
SRDJAN
Dixie RK Sebastian
GasBlender
12 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od _ Pet Dec 11, 2009 11:39 pm

@GasBlenderu: Po tvom nadimku bi neko zaključio da dolazis iz sveta tehničkog ronjenja. Čisto me onako informativno interesuje gde si iskopao taj nadimak i šta on za tebe predstavlja?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od zensea Sub Dec 12, 2009 12:13 am

Evo sa' cu ti kazem zasto se radi vezba...prvo "raspremanje" opreme( kako se zove u nas) je simulacija recimo, zapletes se u mrezu, kanap,uze...zaglavis se negde i sta, nema nigde nikog (pretpostavljamo) ili nemas noz da se oslobodis. Jedino resenje je da se izvuces iz opreme ALI!! ne skidas tegove i krenes u izron dok ti se sa usana otme jedno duuugoo aaaaaaaahhhhhhhhhh naravno pod uslovom da si uzeo dah pre toga. A zasto se vracas nazad?? pa da bi navukao opremu na sebe jer je sve bila simulacija i nastavio sa ostalim. Sada vezba jeste nebulozna i nikako je ne treba davati pocetnicima, kao sto vidis svugde je ukinuta sem kod nas za OW kurs. ja bih je recimo stavio u neki rescue, al nema veze sada.
Postoji data vezba i u IANTD tehnickim kursevima gde je vec prihvatljiva.
Naravno ko ti je rekao da se izranja BEZ tegova je budala i nemj ga slusati.
Eto valjda je pomoglo? Wink
Ah da, brez obzira na sve i dalje postoji vezba skidanja i stavljanja opreme pod vodom i na povraini tako da to nemoze da se izbegne.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Silent Sub Dec 12, 2009 12:56 am

Pazi, izranjanje bez tegova, narocito u vezbovne svrhe je zaista 101% nedojebana nebuloza, i ko ti kaze drugacije ne slusaj ga ni za zivu glavu (da bi tako i ostalo), ali u teoriji ti pominju i emergency (ne controled) swiming accent u kome bi trebalo da odbacis tegove, pa sta ti bog da. Opet podvlacim da to niko normalan nece izvoditi kao vezbu, vec samo pominjati za teoretsku mogucnost u slucaju da si se zatekao u "dubokoj" vodi a iznenada ostao bez ikakvog izvora vazduha. Sto generalno u rekreativnom ronjenju ne bi smelo nikako da ti se desi.
A ovo uopste pominjem jer sam skoro cuo za likove koji su vodjeni "nekom svojom logikom", na 20m ostavili deo tegova, sa namerom da ih pokupe u povratku, ali u povratku su omasili mesto gde su ostavili tegove, i eto belaja koji se zavrsio u komori srecom bez fatalnih posledica...
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Sub Dec 12, 2009 1:15 am

zensea ::Evo sa' cu ti kazem zasto se radi vezba...prvo "raspremanje" opreme( kako se zove u nas) je simulacija recimo, zapletes se u mrezu, kanap,uze...zaglavis se negde i sta, nema nigde nikog (pretpostavljamo) ili nemas noz da se oslobodis. Jedino resenje je da se izvuces iz opreme ALI!! ne skidas tegove i krenes u izron dok ti se sa usana otme jedno duuugoo aaaaaaaahhhhhhhhhh naravno pod uslovom da si uzeo dah pre toga. A zasto se vracas nazad?? pa da bi navukao opremu na sebe jer je sve bila simulacija i nastavio sa ostalim. Sada vezba jeste nebulozna i nikako je ne treba davati pocetnicima, kao sto vidis svugde je ukinuta sem kod nas za OW kurs. ja bih je recimo stavio u neki rescue, al nema veze sada.
Postoji data vezba i u IANTD tehnickim kursevima gde je vec prihvatljiva.
Naravno ko ti je rekao da se izranja BEZ tegova je budala i nemj ga slusati.
Eto valjda je pomoglo? Wink
Ah da, brez obzira na sve i dalje postoji vezba skidanja i stavljanja opreme pod vodom i na povraini tako da to nemoze da se izbegne.

Bogami gresis, po UZOR-u se skidaju i tegovi, a pomenuti uslovi koje navodis su ravni SF
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Sub Dec 12, 2009 1:19 am

Silent ::Pazi, izranjanje bez tegova, narocito u vezbovne svrhe je zaista 101% nedojebana nebuloza, i ko ti kaze drugacije ne slusaj ga ni za zivu glavu (da bi tako i ostalo), ali u teoriji ti pominju i emergency (ne controled) swiming accent u kome bi trebalo da odbacis tegove, pa sta ti bog da. Opet podvlacim da to niko normalan nece izvoditi kao vezbu, vec samo pominjati za teoretsku mogucnost u slucaju da si se zatekao u "dubokoj" vodi a iznenada ostao bez ikakvog izvora vazduha. Sto generalno u rekreativnom ronjenju ne bi smelo nikako da ti se desi.
A ovo uopste pominjem jer sam skoro cuo za likove koji su vodjeni "nekom svojom logikom", na 20m ostavili deo tegova, sa namerom da ih pokupe u povratku, ali u povratku su omasili mesto gde su ostavili tegove, i eto belaja koji se zavrsio u komori srecom bez fatalnih posledica...

To se radilo nekada kada se ronilo bez BC-a, kada se sve radilo na misice pa je posle odredjene dubine bio problem sa tegovima, mada je i tada bilo protivno svim pravilima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od zensea Sub Dec 12, 2009 2:18 am

Pa lepo kaze samo ime "UZOR"!
Znaci krenes lepo u izron bez tegova? Laughing A ako su se vracali dole po opremu ako recimo imaju 7mm semi dry?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od denasi Sub Dec 12, 2009 2:46 am

Koliko se ja secam a bilo je vec davno, "raspremanje" pod vodom smo objasnili a "opremanje" pod vodom je bilo predvidjeno ako je ulazak u vodu sa opremom opasan i komplikovan (veoma uzburkano more, plovilo na kome se nalaze ronioci veoma nestabilno...)
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Sub Dec 12, 2009 2:47 am

Ne roni se u semi-dry, obicno je 5mm, objasnjenje za to je da jedino mozes zaroniti ako znas kako se radi pravilan zaron, u principu nije problem nama, ali pocetnicima je malo teze. Nekada si na kursu za P1 imao da se useres od ronjenja na dah dok ti ne pripadne ta cast da dobijes opremu, a sam kurs je trajao i po 6 meseci.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Sub Dec 12, 2009 2:51 am

Bilo je i za skakanje sa 5 metara objasnjenje, ako si na Barkasi, i padne ti badi u vodu, da mozes da ga spases Very Happy Very Happy Very Happy Ocenite sami smisao. Onda najbolje da nosimo i pancir gace, ako neko hoce da nam nesto gurne u bulju, da spasemo cast Very Happy Very Happy Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od denasi Sub Dec 12, 2009 2:53 am

Bas tako ja sam isao za P1 vise od pola godine, useravali smo se i od plivanja a tek da vidis dahovanje a od opreme tek aparat...
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od denasi Sub Dec 12, 2009 2:56 am

Opet koliko se secam objasnjenje za skakanje je bilo, potrebno nauciti zbog ulaska u vodu sa molova i lukobrana... Very Happy
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od SRDJAN Sub Dec 12, 2009 3:47 am

A koje je bilo objasnjenje za izlazak, jel su davali i montazna krila za povratak na lukobran.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od denasi Sub Dec 12, 2009 3:52 am

Bez pitanja, molim... Very Happy Very Happy Very Happy
denasi
denasi

Broj poruka : 53
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od GasBlender Sub Dec 12, 2009 10:18 am

Nasi su mi trazili 250 + gorivo za camac + struja za kompresor + iznajmljivanje opreme.
Sto se imena tice dopala mi se jedna od srdjanovih kvalifikacija, mada je mene asocirala na neke druge gasove. Very Happy A svidjalo mi se i ovo trimix, pretpostavljate da je asocijacija opet pogresna. Jbg, decacki snovi. Salu na stranu, pazljivo sam ispratio ovaj forum pre nego sam se ukljucio, i primetio da dobar deo ronilaca iz SFRJ nece da prihvati da je i ronilacki sport mnogo napredovao od njihovog vremena. Slepim drzanjem onoga sto su oni ucili pre pola veka samo pokazuju svoje sadisticke zelje i strahove od napretka. Oprema je veoma napredovala, mnogi umni i pametniji ljudi od svih nas ovde su izmislili i usavrsili nove procedure, metode obuke itd. Probajte bar da razgovarate i da se razumete. Bice bolje i za vas i za nas.

GasBlender

Broj poruka : 4
Datum upisa : 10.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Dixie RK Sebastian Sub Dec 12, 2009 10:51 am

Brate, a šta tebe konkretno interesuje da saznaš ? Neki mudriji misle da si provokator. U redu je to. Ovde si naišao na uljudne odgovore, dobru nameru i različite stavove po nekim pitanjima. Suština je da se SVI slažemo da je SIGURNOST u ronjenju NAJVAŽNIJA a ona proističe iz kvalitetne obuke.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od _ Sub Dec 12, 2009 12:42 pm

GasBlender ::Nasi su mi trazili 250 + gorivo za camac + struja za kompresor + iznajmljivanje opreme.
Sto se imena tice dopala mi se jedna od srdjanovih kvalifikacija, mada je mene asocirala na neke druge gasove. Very Happy A svidjalo mi se i ovo trimix, pretpostavljate da je asocijacija opet pogresna. Jbg, decacki snovi. Salu na stranu, pazljivo sam ispratio ovaj forum pre nego sam se ukljucio, i primetio da dobar deo ronilaca iz SFRJ nece da prihvati da je i ronilacki sport mnogo napredovao od njihovog vremena. Slepim drzanjem onoga sto su oni ucili pre pola veka samo pokazuju svoje sadisticke zelje i strahove od napretka. Oprema je veoma napredovala, mnogi umni i pametniji ljudi od svih nas ovde su izmislili i usavrsili nove procedure, metode obuke itd. Probajte bar da razgovarate i da se razumete. Bice bolje i za vas i za nas.

I šta si na kraju odlučio kad i gde upisuješ kurs?
Mi smo se na forumu maksimalno potrudili da ti damo sto vise informacija a na tebi je da odlučiš. Veruj mi ima kod nas jako dobrih instruktora, nisu svi obavezno iz doba SFRJ, a i ti iz SFRJ nisu obavezno zadrti i zatucani kao sto možda namerno ili slučajno sugerišeš. Ronjenje u doba SFRJ jeste tretirano kao elitna veština (ljudi zabe i slicno...) ali ako pogledas i u svetu u to doba nije bilo toliko ronilaca niti je postojala neka ozbiljnija ronilačka industrija kao danas.
I niko normalan ti neće naplatiti "struju za kompresor" jel to sve kao i kompletna oprema ulazi u cenu kursa, koja kao sto sam ti rekao kod nas u Srbiji ne moze da predje 200 do 250evra. Tvoja je samo dobra volja i želja za ronjenjem... Smile

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Kursevi i metode? - Page 2 Empty Re: Kursevi i metode?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu