RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SOPAS i zloupotrebe u njemu

+10
medigo
Bulldog
.
milutinm
Dixie RK Sebastian
mica77
zensea
Sile
mr joy
SRDJAN
14 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Pon Dec 15, 2008 10:20 am

Evo da ne zaboravimo ni na nase drage Scubasauruse i njihove malverzacije i nerad


Poslednji izmenio SRDJAN dana Uto Dec 16, 2008 11:40 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od mr joy Uto Dec 16, 2008 2:36 am

Srdjane jel Sebastijan clan SOPAS-a? Ili je clan Ronilackog saveza srbije? Jos na akademiji sam postavio pitanje ( ne samo tebi ) koliko federacija ima sad u srbiji. Ali nisam dobio odgovor.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Uto Dec 16, 2008 8:51 am

Izvini sto si ostao uskracen za odgovor, ali nisam video to pitanje na Akademiji, verovatno mi je promaklo, Sebastijan jeste clan SOPASA kao i svi CMAS instruktori koji rade u Srbiji, u suprotnom ne bi mogli da rade, ima jos par nekih saveza ali su svi zajedno jos veca budalastina od SOPASA, osnivaci su im bivsi clanovi SOPASA koji su se odmetnuli ili bili izbaceni zbog kradje, prodaje kategorija za pare i jos sijaset gluposti.Jedino je SOPAS nacionalni savez.Sve u svemu SOPAS je u redu da postoji, samo ga treba reformisati i dovesti u red kako bi bio savez svih ronilaca i kako bi ih predstavljao i stitio njihove interese.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Ned Dec 21, 2008 11:49 am

Pozdrav Srdjane, mislim da se licno ne znamo, ali me tvoj i moj drugar Peca vrlo dobro poznaje (iz istog kluba smo ponikli).
Mnogi misle da znaju sta je SOPAS i sta su nacionalni savezi. Do nekle se slazem sa tobom, medjutim sta znaci nacionalni savez? To postoji u svim sportovima. Svaki nacionalni savez u okviru jednog sporta stiti interese svih klubova u tom sportu. Da li se slazes sa mnom? Ako je to tako, i SOPAS bi trebao da stiti interese i svih klubova u Srbiji (ne samo u Beogradu), a i svih clanova tih klubova, da ne kazem ronilaca, instruktora... Kako ce to da cini kada je SOPAS samo CMASova kancelarija u Srbiji? Kako ce kao takva da zastiti interese instruktora i ronilaca drugih asocijacija? Nikako, a ona to upravo i radi. Sam si naveo RK Sebastijan kao SSI centar, pa kako to SOPAS stiti interese SSI instruktora koji, ako nisu i CMAS instruktori, ne mogu (ili nisu pozeljni) da prisustvuju seminarima CMAS (ili SOPAS) instruktora? Iz svega proizilazi da SOPAS jeste nacionalni savez, ali samo asocijacije CMAS. Postoje i drugi savezi ili asocijacije, koji sebe ne nazivaju nacionalnim (mada neke i to rade!), ali stite interese svojih asocijacija poput CEDIPa, SSI, PADI, TDI... i da ne nabrajam dalje, jer ih svakim danom ima sve vise. I to je normalno jer svaka od njih ima svoja pravila, svoje skole, procedure... ko ce sve to objediniti i staviti u jedan kos koji se zove ronjenje u Srbiji? Mozda i nije tako, mozda ja nemam pravo, ali onda o tom pitanju treba da se pozabave ozbiljni ljudi, koji ne misle samo o sebi i svojoj KUCI, vec o opstem nacionalnom interesu. E to je vec politika i tu nema mnogo mesta za manevrisanje i ne bih zeleo da otvoreno pricam o tome. A sto se tice ljudi u drugim savezima, da li su oni isterani, odbaceni ili sta god... NEGATIVNO... nije bas tako. Postoje ljudi koji su osnivaci i SOPASA i SRJ (dok je postojao) i Saveza Ronilaca Beograda i ARIja i da ne nabrajam dalje koji su i dalje u svim tim savezima, asocijacijama, klubovima ili kako god ih nazivali (a vrlo su mastoviti u tome), ponekada se svadjaju, pa osnivaju nova udruzenja kako bi konkurisali starim ili paralelno bitisali sa svim ostalim, a ponekad se ponovo mire medju sobom i ponovo osnivaju nova udruzenja... i to sve iz jednog osnovnog razloga... da li da ti kazem kojeg ili znas i sam? Dakle nema tu neke mistifikacije, niti je sve onako kako izgleda ili kako se vidi, vec je vrlo jednostavno i podredjeno tome da neko nesto radi, a neko drugi ubire plodove (ovo je najblaze receno). I sto je najgore, mislim da se tu nista ne moze promeniti, bar dok su tu na sceni ljudi koji su prakticno i bili prvaci u ronjenju odnosno zaceli celu tu pricu. I to je normalno, jer oni svoj svet nece (a to nebi ni ti ni bilo ko drugi uradio da je na njihovom mestu) predati nekom drugom. Dakle da skratim, ne teba se suvise baviti tim stvarima, (ko je ko i sta je uradio, koliko je para uzeo, i slicno) vec treba razmisljati o tome da svako doprinese koliko moze u svojoj okolini i na taj nacin napreduje, a oni neka rade sta vec rade, a to ne mogu jos dugo... a onda dolaze mlade snage koje su, dakle u svom okruzenju vec nesto napravile i koje nece smeniti stare, vec ce doneti nesto drugo, sasvim novo, sto oni stari nece, a i ne mogu da isprate. I ceo svet ide u tom pravcu... Nikada niko nije uspeo da bude bolji od onoga koji je nesto prvi smislio i u tome stalno napredovao, ali ako krenes nekim svojim putem, sa velikom verovatnocom ces ti biti taj isti, ali u necemu drugom. Dakle to je taj put...
Pozdrav Sile
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Ned Dec 21, 2008 8:31 pm

Ako si pratio moje postove na Akademiji ronjenja, ja sam se licno zalagao upravo za to o cemu pricas, Savez mora biti Savez svih ronilaca, u okviru njega moze ( i mora) postojati kancelarija CMAS-a za Srbiju i tu se ne treba mesati, ali moraju postojati i ogranci koji se bave ostalim Federacijama i neko ko ce voditi racuna o tome, pogledaj malo postove na Akademiji ronjenja pa ces videti da sam dosta toga napisao. Poenta je samo u tome da promovisemo i unapredimo ronjenje u Srbiji, kao i da rasteramo bagru, neradnike i lopove iz redova SOPASA
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Uto Dec 23, 2008 1:30 pm

Eto navukoh se, a rekao sam sebi da to necu raditi... Najbolje je samo citati i gledati sta drugi rade! Smile Salim se nije uvek tako.
Mislim da me nisi bas najbolje razumeo. Svi su kivni na SOPAS i ljude u njemu (a ne mogu da izadju iz njega?!?), pa i ti ih nazivas "bagrom, neradnicima i lopovima". Mozda je to i tacno, ali me ne zanima (bar gledano povrsinski). Ono sto je interesantnije je sto isto tako ili slicno nazivas i one koji su izasli iz SOPASa i pokusali nesto da promene. Oni su se "odmetnuli ili bili izbaceni zbog kradje, prodaje kategorija za pare i jos sijaset gluposti". Ne mozes sve svrstati u tu kategoriju, jer ih ima manje nego prstiju na ruci, dok onih drugih ima znatno vise. To je mozda ono sto mi smeta. I upravo sam zato i krenuo sa mojom pricom o tome kako ne znamo sta je sta, a da ne pricam o brkanju... Opet kazem, mozda i ne treba da znamo, ako samo gledamo svoje dvoriste... medjutim svi mi smo skloni da budemo najbolji u TUDJIM poslovima, najbolje bi mi odabrali reprezentaciju... sta znaju oni politicari... a i oni salterski i ostali sluzbenici ne rade kako treba... ali zato, MI bi to sve doveli u red! E mislim da je tu greska! Kada MI dodjemo na to mesto koje smo kritikovali, pocinjemo da se ponasamo isto ili slicno onom ko je tu bio pre nas. I sta smo uradili? Nista, jer nismo znali zasto je taj pre nas bio takav kakvog smo kritikovali. Kako Njegos kaze: "Ko i malo na brdu stoji, vidi vise no onaj pod njim"(citat mozda nije bas originalan, davno sam ga citao, ali sam zapamtio poentu!). Nemoj da mislis da ih branim, daleko od toga... zato sam ti i spomenuo Pecu, jer me on zna i zna sta sam uradio kada sam video nepravdu. Medjutim shvatio sam da se protiv vetrenjaca ne treba boriti i da je bolje trositi svoju, a i tudju snagu na nesto drugo, a ne na ispravljanje "krive Drine". I upravo zbog toga sam se okrenuo necem drugom, sto mislim da ima buducnost (a mislim da je i "mr joy" to isto negde spomenuo), a to je SKOLA RONJENJA! Kao i u borilackim sportovima na dalekom istoku, postoje razne SKOLE, koje imaju svoje kriterijume, pravce, nacine obuke, i sve ostalo (bez obzira kojoj se asocijaciji pridruzili). Neka SOPAS radi svoje, a mi cemo svoje... mozda ce ministarstvo raditi SVOJE, ali definitivno ce na taj nacin da ispliva ono sto je dobro i afirmativno i ono ce pobediti! Mozda ce to biti SOPAS, a mozda ...? Ja se borim za ono iza tackica i ne zelim da ucestvujem ni u cijem niti padu niti usponu (osim ako to nije MOJ). Zasto da se prepucavamo, pretimo jedni drugima, zatvaramo forume (?!?!) i na taj nacin gubimo snagu, pokazujemo drugima kako smo spremni samo na RAT i ... Sta tu vide ovi novi mladi momci i devojke, koje dolaze na ovakva mesta da nesto nauce o RONJENJU? Vide MRZNJU! A to je ono sto nam najmanje treba...
Inace ja sam (odnosno moj klub koji vodim) bio u SOPASu kada su u njemu bili skoro svi klubovi Srbije sa Pokrajinama. Sada su clanovi SOPASa: URS, KPA, Calypso, Savez Ronilaca Beograda i ... nije bitno za ostale (ne zeleci nikoga da omalovazavam, vec sam namerno odabrao ovu grupu da bih nesto pokazao). Verovatno znas ko je u UO SOPASa? A predstavnici ovih organizacija izglasavaju clanove UO i to na nacin da se bira pet clanova od ponudjenih pet! To svi znaju, pa i ti i zbog toga si nezadovoljan! Da ne pricam o jos sijaset stvari o kojima svi, pa i ti pricate. To mozda i nije tako strasna stvar, koliko ima onih koje se ne ticu kradja, uzimanju novca, davanju kategorija bez polaganja... Ja sam otisao iz SOPASa iz drugih razloga. Nesto sto je mnogo gore, sto me je nateralo da se okrenem na drugu stranu, je to sto u UO i Nastavnoj komisiji sedi covek koji je "Instruktor sa tri zvezde", koji je i meni bio instruktor od samog pocetka, od koga sam mnogo naucio i postao to sto jesam (naravno uvek tu postoje i moje zasluge) i koji je jedan od vrhunskih ronilaca na nasem podneblju, a koji je pre osam godina napravio jedan, ne drugarski, ne ljudski, ne ronilacki, ne instruktorski i ne znam kako bih ga jos nazvao, gest, da roniocu koji se vratio sa ronjenja sa ociglednim simptomima dekompresione povrede i to TESKE, NIJE HTEO da ukaze prvu pomoc, niti bilo sta preduzme u tom pravcu, a imao je u svojoj prikolici O2 aparat, koji je nama na kursu za P3, dva dana pre toga pokazivao i ucio nas sta treba raditi u takvim situacijama. Posle vise od 12h posle nesrece, sam ja tog ronioca, odveo do komore, gde mu je ukazana pomoc, ali je covek, zbog nepravovremenog pruzanja prve pomoci, ostao sa posledicama i vise ne roni. Tog ronioca sam jedva i poznavao do tada. Ne zelim da sebe istaknem ovde, vec zelim da kazem da taj instruktor i posle osam godina, za svoje takvo ponasanje nije odgovarao, naprotiv, sledece godine je izabran za clana Upravnog odbora SOPASa i pored mojih javnih pricanja o tom nemilom dogadjaju. Ovo ja necu zaboraviti, ali se necu ni boriti protiv toga, jednostavno cu krenuti (a to i radim ovih osam godina) svojim putem, a "priroda" ce se pobrinuti za njega i njemu slicne, kako se to vec i pokazalo... sa njim skoro da vise niko nece da roni Smile , a klub mu od tadasnjih dvesta clanova broji sada... zao mi je da kazem, a mislim da i ti znas!
Ako si uspeo da shvatis, hocu da kazem da treba da ih pustimo, ne mogu oni sa svojim postupcima tako doveka... ali ono sto oni ne znaju, je prilagodjavanje novonastaloj situaciji, gde mi idemo napred, ne osvrcuci se za njima. I tu je nasa pobeda, ne u borbi sa njima!
Dakle, treba osnivati Skole ronjenja, bilo koje asocijacije i nastojati da ih bude sto vise (to daje kvalitet), propagirati slogu medju nama i truditi se da pomazemo jedni drugima, a ne da podmecemo noge, kako to ONI rade. Eto to sam hteo da kazem. I ne treba omalovazavati bilo koju asocijaciju, svi mi radimo isto i dobro i lose, a to ne zavisi niti od asocijacije niti od instruktora, vec je to jedna spregnuta stvar koja zavisi od svih, pa i od samih nasih ucenika kojih ima i dobrih i losih, a svi bi "pod vodu"!
Pozdrav Sile sunny
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od zensea Uto Dec 23, 2008 9:22 pm

Uh, svaka ti je na mestu! Ne znam sta bi dodao?! Samo kad bi mogle da se izbegnu reci kao "vrhunski", "najbolji", ronilac. Sta to uopste znaci? Ako neko roni 20 godina ne znaci da zna da roni i da ima zdravu pamet. A ovaj slucaj sa nesretnim covekom i DS i neukazanom pomoci je skandal, nisam mogao da poverujem kad sam procitao. Mogao je i da ga upuca u galavu da mu skarati muke(ovo je figurativno). No kao sto si rekao, traba "use i u svoje kljuse" i organizovati profesionalne skole ( profesionalne, mislim da se instruktori bave time kao zanimanje a ne kao hobi). Asocijacije koje vec postoje obezbedjuju regularnost i standarde sto vec svi znamo. A nacionalni program bi trebalo da bude samo kao neki supervizorski servis koji obezbedjuje regularnost kao tehnicko pravna pravila. U principu da stiti musterije , ne moze svako da se izivljava i bude nepristojan samo sto je instruktor ili "veliki" ronilac.
Pozdrav
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Uto Dec 23, 2008 11:09 pm

Tako je! U tom pravcu treba ici.
A za "vrhunski, najbolji...", mislim na sledece: postoje ronioci koji poznaju tehniku, odradjuju sve kako treba, prate novitete i td., medjutim postoje ljudi, koji su poput Kustoa i njemu slicnih da ne nabrajam, koji kao da su stopljeni sa prirodom, u ovom slucaju sa vodom, rekom, morem, jezerom... jednostavno, oni sve to ne da poznaju, oni to OSECAJU, a sa time se rodis, to ne mozes nigde da naucis! To ti je kao kada odes na more, pa razgovaras sa DOMOROCIMA dole (ne svim, naravno!), koji tacno znaju kada ce pasti kisa, kada ce biti juga, a kada ne, kada treba isploviti, a kada ne... otprilike kao kada je Kolumbo ZNAO da ce naici na Ameriku (mozda sam malo preterao, ali mislim da shvatas sta hocu da kazem). Medju nama je jako malo TAKVIH i obicno su to oni koji su veci deo svog zivota proveli na moru (saziveli su se sa vodom i onim oko nje), a to rade zato sto ih NESTO vuce na to (ljubav prvenstveno, u ostalom retko sta radimo bez ljubavi...). E o tome sam mislio kada sam mu davao takve epitete kao roniocu. Gledao si verovatno film "The Big Blue", o tome ti pricam.
Pozdrav Sile
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od zensea Uto Dec 23, 2008 11:20 pm

Ili recimo "Man of honour" to su pravi diveri. malo mi je Big blue onako Sad .
U svakom slucaju u pravu 100% si sa onim da mrznja samo stvara mrznju, i da se ne treba zamajavati sa nekim likovima kojma ne vredi pricati.
U svakom slucaju malo profesionalizma i kodeksa nije na odmet na ovoj uzburkanoj sceni.
Respect!
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Uto Dec 23, 2008 11:27 pm

Slazem se da su svi kivni, ali niko ne zeli ni da pokusa da promeni nesto, sto se izlaska tice, to bi znacilo povlacenje i zabijanje glave u pesak.Ta prica o ljudima, o kojima pricas da su izasli iz SOPASA jer su zeleli da promene nesto je samo njihov izgovor i pokusaj da dobiju podrsku ostalih, jedan jedini covek koji je pokusao da promeni nesto u SOPASU i koji je donekle u tome uspeo je Aleksandar Mitic-Mita, sve ostalo su prazne price i prebacivanja lopte sa jednih na druge.Sto se borbe tice, ne bih se slozio sa tobom, ako covek nesto zeli, onda treba i da se izbori za to, a ne da trazi izgovor u tome kako je ta borba besmislena, pa zbog takvog stava vecine su i opstali do dan danas i rade to sto rade.Sto se skole ronjenja tice, nemamo mi sta da tu da izmisljamo toplu vodu, skole postoje odavno, a mi smo ti koji treba da sprovedu i prenesu te programe na druge, a da bi sve to funkcionisalo kako treba, mora postojati neko ko ce brinuti o tome da se isto radi na adekvatan i primeren nacin, e tu je mesto Savezu.Sto se clanstva tice, ja se zalazem za to da svi klubovi trebaju i moraju biti clanovi Saveza, s tim sto se mora znati ko sta daje i ko sta dobija, moraju postojati standardi za klubove, a Savez treba da bude taj koji to kontrolise, ne mogu se ronjenjem baviti klubovi koji postoje samo virtuelno, koji su registrovani na kucnim adresama pre 20 i vise godina i koji nemaju ni kupace gace, a da ne govorim o ostalim stvarima.Kada se to postavi na taj nivo, onda ce na godisnjoj Skupstini biti recimo 50 i vise klubova i njihovih predstavnika pa cemo glasati za sve ravnopravno, i za upravne odbore, i za nastavne komisije, i za nadzorne odbore, i za sve ostalo, da ne navodim sada taksativno.Da je tako kako pricam, onda bi nakon nemilog dogadjaja o kome pricas, ti kao clan Saveza podneo izvestaj koji bi razmotrio nadzorni odbor (koji u SOPASU ne postoji iako je Statutom to propisano kao obavezno) i na osnovu cinjenica i disciplinskog pravilnika (sa kojim je isti slucaj kao i sa nadzornim odborom) doneo disciplinske mere, posto bi po mom misljenju ova povreda trebala da se smatra najtezom zato sto je sa umisljajem ugrozen neciji zivot, taj instruktor bi dobio dozivotnu zabranu drzanja obuke i vodjenja ronjenja.Ne znam samo sto izbegavas da napises njegovo ime, jel treba ja da ga napisem, ima li neko jos muda da prozove pojedince imenom i prezimenom, i naravno argumentima, a ne pricama rekla kazala.Pricamo o kiseoniku i pruzanju prve pomoci, a UZOR za kurs M1 isti ne priznaje kao specijalisticki vec zahteva da to budu 2 od 4 koja su oni smislili da treba od kojih su dva ronjenje na dah i poznavanje flore i faune !!! Pa to je katastrofa, taj UZOR treba zapaliti.Bitnije je poznavanje ribica od pruzanja pomoci, SRAMOTA !!!!!!!!!! Ako ste za promene onda uclanite svoje klubove u SOPAS, platite tih 12000 dinara clanarine i vidimo se na godisnjoj skupstini, da konacno razjasnimo neke stvari i postavimo ih na pravo mesto.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Sre Dec 24, 2008 12:22 am

Evo ja uvek imam muda i zbog toga dosta u zivotu stradam, ali sam takav i ostacu takav! Instruktor se zove Zoran Radoicic - ZR, dogadjaj je bio 2000. godine na Jazu, a povredjeni se zove Miroslav Partonjic - Partonja. Imam kompletnu dokumentaciju o tom dogadjaju i hvala Dr Dasi, koju sam tada i upoznao, koja je preduzela prave korake da Partonju zbrinemo.
Sto se tice onih koji su otisli iz SOPASa, pa jedan sam i ja! Da li to znaci da se ne borim za boljitak ronjenja kod nas? Ne bih rekao. Inace tu pricu o adresama klubova prica i Bokica a Calypso i SOPAS se vode na njenoj kucnoj adresi. S druge strane gledano, nisu svi klubovi toliko finansijski potkovani, kao recimo Tuljani (svaka im cast, nemam nista protiv toga, dapace, sto bi rekla braca), pa da imaju sve ono sto zaista treba da imaju. Ali ako se budemo bakcali oko toga sta je ko gde uradio, necemo imati vremena da zaradimo za ono sto nam treba. Pa uostalom tranzicija je tek u zacetku kod nas, kada udjemo u Evropu...
Trece, svaka asocijacija ima svoja pravila i to je OK, tu ne treba smisljati rupu u saksiji. Medjutim, verovatno si cuo za SCUBA RANGERSe. To se od skora ili malo pre, radi u SSIju. Ne vidim da ste nesto poradili na tom pitanju, ili gresim sto bi me obradovalo. Kao SSI centar to bi trebalo da imate. Recimo ja na tome radim, ali u svojoj asocijaciji. Znas li koliko posla ima oko uvodjenja jednog takvog programa? A ja treba da se brinem ko je u SOPASu! Ne pada mi na pamet. Razumes sta hocu da kazem?
Pozdrav Sile
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od zensea Sre Dec 24, 2008 3:12 am

Hm da. Obojca govorite pravo, mislim da nije losa ideja da se SOPAS ugleda malo na BSAC i kako to kod engleza izgleda. Da znam ovo je balkan pa ni ronjenje ne moze biti postedjeno toga, ipak mislim da je ovo dobro mesto gde je nesto pocelo i ako se svi ovde slazemo i udruzimo moze doci do promena. Ja neznam puno o sceni u Srbiji al vidim da ima potencijal. Kad vidim koja je kolicina Ceha i Madjara u ronjenju zapitam se gde smo? (obe zemlje nemaju more). Mozda je to jos jedan razlog da malo razmislimo i upregnemo se u evropu jer beneficije su velike, al naravno sa divljastvom i bezobrazlukom se nigde ne stize.
Mozda bi ostali sa foruma mogli nesto da kazu i da krenu malo da se ukljucuju u teme ako im je stalo do buducnosti.
Peace!
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 6:00 am

Bas lepo sto imas, ajde lepo skeniraj pa okaci ovde da svi vidimo o cemu se radi, kao sto sam vise puta rekao sve treba da izadje u javnost i da se konacno prekine sa misterijama koje su prisutne zadnjih 20 godina.Sto se ljudi koji su otisli iz SOPASA tice, zna se na koga sam mislio, na vecite bundzije i neradnike koji su sa istim tim Scubasaurusima vodili taj SOPAS i radili to sto su radili, a posle otvorili raznorazne virtuelne i nepostojece Saveze, prepoznace se oni sami, nisam sigurno mislio na tebe, na pojedince i na klubove koji su bili u clanstvu.Sto se tice adrese SOPASA i Calypsa, to je tacno, i ja sam vise puta imao zamerke na to, cak sam i Bozani rekao da to nije u redu i pitao je za objasnjenje, bilo je vrlo jednostavno i argumentovano, iako je ona vise puta trazila da SOPAS dobije kancelariju i sekretaricu, Upravni odbor je bio protiv toga jer SOPAS navodno nema para za to, pa su onda glasali za to da bude tako kako jeste.Znaci vrlo jednostavno, koliko god neki od nas voleli ili ne Bozanu, sto se ovoga tice ne mozemo nju kriviti jer jednostavno nije njena greska niti odluka, vise puta sam imao to iskustvo da svi oni prebacuju loptu na nju, a kada sam usao u sustinu problema i obratio se njoj dosao sam do potpuno drugog zakljucka, sta god sam trazio dobio sam, pocev od papira pa do argumentovanih odgovora koji govore sasvim suprotno tako da mislim da je sve to maslo drugih koji svoje prljavstine pokusavaju da sakriju prebacivanjem lopte na drugo polje.Sto se Tuljana tice, imaju sve osim jedne sitnice, instruktora.Sto se Scuba rangersa tice, radimo na tom programu, malo je usporeno zbog procedure u SSI-u ali bice, samo polako.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od mica77 Sre Dec 24, 2008 6:48 am

Evo pratim ovaj forum od kada je otvoren i pravo da vam kazem nisam imala razloga da se javljam do sada,ali neke stvari ne mogu a da ne vidim.
Kazete ronilacki klub "TULJANI" ????????????????????????????????????
Jel to onaj isti klub koji je na celu sa Petrom Pocucom odveo Nemanju u smrt ?
kako vas nije sramota da ga uopste pominjete u bilo kom drugom kontekstu od negativnog ? Da je pravde i bilo kakvih pravila oni ne bi trebali da postoje a ne da se bave ronjenjem, Vratite se malo na tu temu,ako nista vise onda barem iz postovanja prema Nemanji.

mica77

Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Sre Dec 24, 2008 6:51 am

Eto vidis i ti ne govoris imena! Hajde da svakoga nazovemo onako kako se zove pa da pricamo dalje. Ja sam pokazao kolika su mi MUDA, ajde sada i ti, posto si na tome insistirao. Ne ljutim se na tebe, nemoj da me pogresno razumes, ali ajde da ih demistifikujemo ako vec hoces. Sto se tice papira, nemam nameru da se bas toliko angazujem, jer puno ljudi to zna i videlo je te papire. Uostalom iz tih razloga je i URS otisao dovraga i to na moju inicijativu. Ne hvalim se time, jer mi je URS bio veoma drag i mozda mi je i krivo sto je moralo tako ispasti. S druge strane NAUTILUSA nikada nebi bilo da se to nije desilo, tako da nikad ne znas sta je dobro,a sta ne i zbog cega. Sto se Bokice tice, inace moje velike prijateljice iz kluba i moje prve instruktorke, nemam ja nikakvo lose misljenje o njoj. Samo hocu da kazem da iz opravdanih razloga, koji ne moraju da idu bas u javnost, adrese klubova su kucne adrese. Pa i SEBASTIJAN ima kucnu adresu, samo sto ste stan prepravili da vam budu prostorije, zar ne? Pa to svi rade... jeftinije je, jer tako? Tako da te stvari ne treba mesati sa klubovima, a sto se opreme tice, znas i sam da su mnogi opremu nasledili iz dobrih dana od Civilne Zastite i Vojske i da ne pricam sada bas sve... i kako onda oni mogu da se porede sa novima koji svoju opremu tek treba da kupe, ali od SVOJIH para! U ostalom to su sve nerelevantne stvari sto se tice vaspitanja novih ronilaca (ja bih to pre tako nazvao nego obucavanja). Hocu da kazem da baviti se ronjenjem u Srbiji nije ni malo jednostavno. Voditi klub jos teze, a Savez... dok ne probas neces znati. Kritikovati je najlakse, hajde da uradimo nesto drugo, hjih cemo da pustimo da rade sta znaju, ako urade dobro OK, ako urade lose ... sami ce upotrebiti VORTEX. Inace bas mi je drago da radite sa klincima, to je pravi uspeh. A i najlepse je raditi sa njima, mnogo lepse nego sa odraslima. Mogli bi malo i oko toga da u nekoj temi razmenjujemo iskustva.
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 7:04 am

Dosta je tu ljudi pa zbog toga ne nabrajam, nesto cu propustiti pa ce ispasti da nekoga favorizujem jer sam zaboravio da ga pomenem, sto se muda tice i to sam dokazao vise puta do sada.Kucna adresa ne znaci to sto kazes, to znaci da je masa klubova samo fiktivno registrovana na adrese iz LK i da uopste nemaju prostorije.Ne samo prostorije, vec kao sto rekoh niti jedan deo opreme.Ne kazem ja da mora sve da bude vrhunsko, ali mora postojati minimum standarda, ne moze se raditi obuka sa neispravnom opremom, neatestiranim bocama, uz pomoc stapa i kanapa, i da ne nabrajam dalje posto sam vise puta nabrajao detaljno, druga stvar koja mora biti standard je osiguranje !!! Nigde u svetu instruktori ne rade bez njega, pa ne treba ni kod nas, ako nemaju da daju 100 Evra godisnje onda ne moraju da se bave time, neka idu i igraju sah na Kalemegdan.Otvorite temu pa cemo diskutovati, i ja sam za to.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Sre Dec 24, 2008 7:06 am

Izvini Mica77,
ne znam ovako po nadimcima ko je musko, a ko zensko.
U tom kontekstu o kojem pricas na tvojoj sam strani, medjutim, nisam pomenuo Tuljane u tom kontekstu. Izvini, nisam se setio trenutno ni jednog drugog, koji ima toliko para, i to je sve. A drugo, nije klub kriv zbog tragedije. Koliko ja znam, to i nije bila klubska akcija, vec privatna, ali ne bih sada o tome, i ne ovde. I ponovo se zaista izvinjavam, necu vise spominjati taj klub iako tamo imam i prijatelje.
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Sre Dec 24, 2008 7:21 am

Mozda favorizovanje i nije tako lose Smile ! Ima tu i dosta mazohista pa bi im to mozda i prijalo, a ako nekoga zaboravis dopunicemo te, pa ce spisak biti ceo. Prema tome samo napred i ne boj se! A sto se tice tih virtualnih, u pravu si.. ima ih, ali bolje ih nazvati mozda bas tako VIRTUALNI, nego sa kucnim adresama, jer se tu pronalaze i oni koji to ne zasluzuju. A sto se tice opreme... tu ne da si u pravu, nego... isto mislimo. Zbog toga sam takodje Urosu zabranio da roni sa nama 2002. godine na moru, jer je doneo Mandine neatestirane boce verovatno iz Vremeplova i za to sam izricit: oprema mora biti potpuno ispravna.
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 7:32 am

Da uprostimo, svi ostali Savezi, Asocijacije, Udruzenja, i ostalo sto je proizaslo iz SOPASA, ne moze da bude sto Saveza, treba da imamo jedan nacionalni i to je to, ali ima da bude za primer, a ne da treba da ga se stidimo.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 7:35 am

Ne rece jel uzeo i osti od Mande Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sile Sre Dec 24, 2008 7:39 am

Sva sreca Uros je pecinar, pa mu osti nisu pri srcu Laughing
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Dixie RK Sebastian Sre Dec 24, 2008 7:47 am

Pre nego što mi dirnete u Mandu, setite se ko na Žanjicama najbolje sprema jastoga i salatu od hobe!
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 7:48 am

Ima Manda jos sijaset dodataka i jedinstvene opreme Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od SRDJAN Sre Dec 24, 2008 7:53 am

Bolje da ste ga pustili na Veska sa tim ostima umesto u more, da napravi neku korist umesto stete Laughing
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od mica77 Sre Dec 24, 2008 8:06 am

Ovo pise na SOPASOVOM sajtu:


• Razvijanje i unapredenje ronilaštva i ronilackog sporta kroz aktivnosti u svim njegovim oblastima
• Održavanje ronilackih sportskih takmicenja i okupljanja sportista na njima
• Ucešce na medjunarodnim takmicenjima i ostvarivanje saradnje u oblasti ronilaštva i sportskog ronjenja
• Obuka, školovanje i strucno usavrcavanje kadrova
• Zaštita interesa uclanjenih organizacija, klubova, asocijacija itd.

U ostvarivanju ciljeva i zadataka SOPAS radi na sledecem:
• Utvrduje osnove zajednicke politike u oblasti razvoja ronilaštva u Republici Srbiji
• Utvrduje i propisuje sistem takmicenja
• Potvrduje pravilnike ronilackih komisija (takmicarske,instruktorske, podvodne medicine itd.)
• Propisuje minimalne uslove i standarde za rad ronilackih centara, škola i ostalih akcija za ronjenje
• Utvrduje programe strucne obuke, trenaže i usavršavanja ronilaca kroz komisije SOPAS-a
• Neposredno ili preko organizatora kojima to poveri organizuje i sprovodi obuku, trenažu i usavršavanje ronilackih kadrova u svim komisijama (granama)
• Neposredno ili preko organizatora kojima to poveri organizuje i sprovodi ronilacka takmicenja
• Neposredno ili preko organizatora kojima to poveri sprovodi ronilacku obuku za sve amaterske i profesionalne ronilacke kategorije
• Sprovodi i vrši izdavanje uverenja, diploma, karneta i ostalih sertifikata iz oblasti ronjenja
• Konkuriše kod CMAS-a za organizovanje i održavanje medjunarodnih takmicenja
• Odlucuje o sastavu reprezentacije i ekipa za ucešce u me|unarodnim takmicenjima
• Saraduje sa CMAS-om, organima i telima CMAS-a
• Saraduje sa odgovarajucim organizacijama drugih zemalja u oblasti ronilaštva i kod njih predstavlja ronilacki sport SCG
• Prati izvršenje zakonskih propisa i podzakonskih akata u okviru ronjenja i ronilackog sporta i pokrece inicijative za njihove izmene i dopune kao i za donošenje novih potrebnih propisa
• Pokrece, podržava i ucestvuje u svim ekološkim akcijama na svim nivoima
• Obavlja poslove po prenetim ovlašcenjima državnih organa u oblasti sportskog ronjenja
• Izdaje strucnu literaturu, publikacije i dr.materijale u cilju obavljanja aktivnosti SOPAS

Ovo znaci da je SOPAS radio protivno statutu jer nije nista preduzeo iako je Petar Pocuca evidentno prekrsio sva pravila i sve zakone.

mica77

Broj poruka : 29
Datum upisa : 24.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

SOPAS i zloupotrebe u njemu Empty Re: SOPAS i zloupotrebe u njemu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu