RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

82 Pomorski Centar...

+26
mire
mirkac
aleksadarko
milutinm
makso
*
Bor89
Nemo
Lala
Pixy
pueblo
JEŽ
Edgar
crno beli
crni
PasHke
mr joy
Silent
trident
denasi
Dixie RK Sebastian
.
_
SRDJAN
medigo
ProUrke
30 posters

Strana 16 od 17 Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Sledeći

Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od aleksadarko Sre Mar 02, 2011 8:09 am

ja sam 1990 zavrsio obuku za lakog ronioca u Divuljama,posle obuke prekomandovan za N.Sad.Svaka vam cast na svim informacijama jer i ja nisam sve to znao!!!!
aleksadarko
aleksadarko

Broj poruka : 3
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mirkac Pet Mar 04, 2011 3:44 am

...


Poslednji izmenio MIRKAC dana Pet Mar 04, 2011 8:38 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

mirkac

Broj poruka : 5
Lokacija : LJUBLJANA
Datum upisa : 04.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mirkac Pet Mar 04, 2011 8:37 pm

Pozdrav. Zanima me dal se neko na forumu seča mog oca MIRKAC STANISLAV, bio je diverzant u Divuljama sedamdesetih-osamdesetih (video sam ga tu na forumu na par slika)? Počeo je u Puli u RM a kad se prebacio 82.PC nastavio je u Divuljama a nakon toga u 93.RC Novi Sad kao stariji vodnik I.klase, tu je i dočekao penziju. 1976. godine bio je na S.B. Galeb na misiji pete konferencije nesvrstenih u Colombu. Mada sam tad bio klinac sečam se mnogo ljudi (imena-nadimaka) iz tog razdoblja u Splitu, neke mislim da sam prepoznao čak na ovom forumu ( Vučko, Dale, Golub, Mašo, Buco Marković, Dragan Nikolić, Tonči Frlan, Lazo konj, Črnko, Španac, Boško i Piva, Žile, Mičo, Branko, Dragan, Mustafa-Talijan, ...).
82 Pomorski Centar... - Page 16 Hpim3103k



Poslednji put izmenio mirkac dana Sub Mar 05, 2011 11:44 pm, izmenio ukupno 5 puta

mirkac

Broj poruka : 5
Lokacija : LJUBLJANA
Datum upisa : 04.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od . Sub Mar 05, 2011 2:20 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 1:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od aleksadarko Sub Mar 05, 2011 4:28 am

da,da Mirkac, Petrov Boris,Grujic,Milenkovic......1990g.Novi Sad....lepa godina i jos lepse druzenje!!!!!
aleksadarko
aleksadarko

Broj poruka : 3
Datum upisa : 24.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Sub Mar 05, 2011 7:01 am

bom


Poslednji put izmenio medigo dana Sub Maj 19, 2012 3:56 am, izmenio ukupno 3 puta (Razlog : zloupotreba)
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mirkac Sub Mar 05, 2011 12:19 pm

Vlada747 baš hvala, ja sam pokušavao da namestim sliku ali nisam uspeo.

mirkac

Broj poruka : 5
Lokacija : LJUBLJANA
Datum upisa : 04.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mirkac Sub Mar 05, 2011 12:23 pm

Dragane tačna je zvanična evidencija, jedino imamo još sestru u NS. Ja sam taj iz LJ. Baš mi je drago što sam dobio povratnu info od vas, nisam se nadao tako brzo haha. Veliki poz svima.

mirkac

Broj poruka : 5
Lokacija : LJUBLJANA
Datum upisa : 04.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Čet Mar 10, 2011 7:55 am

Jos malo fotografija za Bostjana. Ovaj put 25 godina kasnije, sa proslave 50 godine 82. Pomorskog centra u Tivtu.
Fotografije sve govore.

[img]82 Pomorski Centar... - Page 16 44032197[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 18640458[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 60633558[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 20816838[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 65982623[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 62538537[/img][img]82 Pomorski Centar... - Page 16 63463990[/img]
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mire Ned Mar 13, 2011 2:58 am

Pozdrav svima! 78 klasa Divulje! 85ta bese dobra godina! Sjajni ljudi(staresine mnogi ovde pomenuti) Te godine sam boravio na kursu KMPD. Poseban pozdrav gosn Gacevicu!

mire

Broj poruka : 2
Datum upisa : 13.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mire Ned Mar 13, 2011 3:06 am

Mirkec je u NS! U toku sledece nedelje planiram tamo... pa dai njega vidim.

mire

Broj poruka : 2
Datum upisa : 13.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od mirkac Uto Mar 15, 2011 4:29 am

Super slike hvala mnogo. Evo i ja se skoro vratio iz NS sa čaletove 60.godišnjice.
https://2img.net/r/ihimizer/img138/3775/08032011275.jpg

mirkac

Broj poruka : 5
Lokacija : LJUBLJANA
Datum upisa : 04.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od bobis Sub Okt 08, 2011 6:59 pm

Pozdrav!

Ja sam novi pratioc ovog foruma. Najviše me oduševila ova strana - 82 pomorski centar. I ja sam u septembru godine 1988 iz Maribora pošao na služenje vojnog roka. Najprije 3 mjeseca PUZI-GUZI Pula - Muzil. Kasarna pbb Sergej Mašera. Tu smo se več opredjelili da budemo ronioci. Imali smo i selektivne lječničke preglede u kasarni Karlo Rojc u centru Pule. Tamo su me i pitali dali hoču biti LAKI RONILAC, POMORSKI DIVERZANT ILI TEŽKI RONIOC. (more sam volio, čak sam i pre vojske sa harpunom lovio. A da bi znao šta znači laki, težki ili diverzant nisam imao pojma. Pa sam se javio za lake ronioce (logično sam mislio - da lakše prođem Very Happy ). Oni koji su se javili za diverzante več u Puli su imali dodatna fizička testiranja. A svi zajedno smo prošli test izenačavanja tlaka u sredjem uhu. Testirali su nas po grupama u komori na Katarini. U komori nas je pratio starešina. To je bilo i moje prvo "ronjenje". Tamo sam i prvi put video onaj stari toranj, za koga nisam ni znao čemu služi. Ma da mi je neki vodnik I. kl ljubazno objašnjavao čemu služi. Kasnije po dolazku u Divulje bilo mi je jasno čemu služe i kako funkcionirajo tornjevi.
Pa krajem novembra prekomanda Divulje (ko sardine na 3. decku ljeva strana GALEB. Znam, da smo plovili oko 15 sati. geek ) Po dolazku u kasarnu admiral Purišić -DIVULJE ušli smo u zgradu, koja se zvala NASTAVNI DIVIZION. Dodeljen sam bio u 2. vod / zast I. kl Nezir Kurić - Faca. Imao je svoje "asistente" odabrani mornari - razvodnici klasa prije nas. Komandir I. nastasnog voda bio je zast. I. kl Obradović Branko - Bane, komadir nastavnog voda težkaša bio je st.vodnik I.kl Jeremić Miljenko a diverzante je vodio pbb. Kalalamujić Zenaidin. Glavni u nastavnom divizionu je bio pbb Čordaš Tibor. Pored nas "guštera" u zgradi bili su na kursu za diverzante i oficiri i podoficiri. (na ta kurs mogli su se javiti i starješine iz pešadije, RV i PVO... i njihov učitelj ROKO bio je nekada tenkista) Ali mi sa njima mi nismo imali nekog velikog kontakta.
Da za prvi put ne bude puno. Kasnije ču se javiti i sa slikama, detaljima iz svog sječanja. U drugom djelu napisati ču nešto o mom školovanju u Divuljama, a u trečem nešto o prekomandi u Šibenik, gdje sam imao odlične starješine, ronioce... kao što su Ševerdija Herman, Nikša Eterovič...
A za kraj da kažem, da mi je ta godina bila presudna. Ronjenje je moj poziv i danas. Ma da mi je 42. godine. O tome nešto u četvrtom djelu moje priče o JRM. Pa da, u JRM smo ronili i Janezi. U mojoj klasi u Divuljama (a ne sječam se više koja klasa smo bili dec. 88 ) bilo nas je čak 4. (Obštetar, Ledinek, Dovžan i Kosi ). Ako ovo čita neki moj klasić neka mi se odmah javi! Da organiziramo feštu.
U maju 2001 bio sam sa klubom iz Maribora na ronjenju u Herceg Novom. Sve su nam odlično urganizirali Dragan Gačević i Vesko. U hotelu nam je bilo i organizirano i predavanje g. Koprivice. Dragan se možda sječa te grupe. Dragan i Vesko su nam kasnije i došli u posjetu u Maribor. Tako da znam Draganove priče - uspomene. A slike su mu odlične. Kurić....

Pozdrav iz Slovenije!

bobis

Broj poruka : 3
Datum upisa : 08.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od . Ned Okt 09, 2011 10:32 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 1:16 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od zvosal Uto Mar 13, 2012 12:35 am

bobis ::Pozdrav!

Ja sam novi pratioc ovog foruma. Najviše me oduševila ova strana - 82 pomorski centar. I ja sam u septembru godine 1988 iz Maribora pošao na služenje vojnog roka. Najprije 3 mjeseca PUZI-GUZI Pula - Muzil. Kasarna pbb Sergej Mašera. Tu smo se več opredjelili da budemo ronioci. Imali smo i selektivne lječničke preglede u kasarni Karlo Rojc u centru Pule. Tamo su me i pitali dali hoču biti LAKI RONILAC, POMORSKI DIVERZANT ILI TEŽKI RONIOC. (more sam volio, čak sam i pre vojske sa harpunom lovio. A da bi znao šta znači laki, težki ili diverzant nisam imao pojma. Pa sam se javio za lake ronioce (logično sam mislio - da lakše prođem Very Happy ). Oni koji su se javili za diverzante več u Puli su imali dodatna fizička testiranja. A svi zajedno smo prošli test izenačavanja tlaka u sredjem uhu. Testirali su nas po grupama u komori na Katarini. U komori nas je pratio starešina. To je bilo i moje prvo "ronjenje". Tamo sam i prvi put video onaj stari toranj, za koga nisam ni znao čemu služi. Ma da mi je neki vodnik I. kl ljubazno objašnjavao čemu služi. Kasnije po dolazku u Divulje bilo mi je jasno čemu služe i kako funkcionirajo tornjevi.
Pa krajem novembra prekomanda Divulje (ko sardine na 3. decku ljeva strana GALEB. Znam, da smo plovili oko 15 sati. geek ) Po dolazku u kasarnu admiral Purišić -DIVULJE ušli smo u zgradu, koja se zvala NASTAVNI DIVIZION. Dodeljen sam bio u 2. vod / zast I. kl Nezir Kurić - Faca. Imao je svoje "asistente" odabrani mornari - razvodnici klasa prije nas. Komandir I. nastasnog voda bio je zast. I. kl Obradović Branko - Bane, komadir nastavnog voda težkaša bio je st.vodnik I.kl Jeremić Miljenko a diverzante je vodio pbb. Kalalamujić Zenaidin. Glavni u nastavnom divizionu je bio pbb Čordaš Tibor. Pored nas "guštera" u zgradi bili su na kursu za diverzante i oficiri i podoficiri. (na ta kurs mogli su se javiti i starješine iz pešadije, RV i PVO... i njihov učitelj ROKO bio je nekada tenkista) Ali mi sa njima mi nismo imali nekog velikog kontakta.
Da za prvi put ne bude puno. Kasnije ču se javiti i sa slikama, detaljima iz svog sječanja. U drugom djelu napisati ču nešto o mom školovanju u Divuljama, a u trečem nešto o prekomandi u Šibenik, gdje sam imao odlične starješine, ronioce... kao što su Ševerdija Herman, Nikša Eterovič...
A za kraj da kažem, da mi je ta godina bila presudna. Ronjenje je moj poziv i danas. Ma da mi je 42. godine. O tome nešto u četvrtom djelu moje priče o JRM. Pa da, u JRM smo ronili i Janezi. U mojoj klasi u Divuljama (a ne sječam se više koja klasa smo bili dec. 88 ) bilo nas je čak 4. (Obštetar, Ledinek, Dovžan i Kosi ). Ako ovo čita neki moj klasić neka mi se odmah javi! Da organiziramo feštu.
U maju 2001 bio sam sa klubom iz Maribora na ronjenju u Herceg Novom. Sve su nam odlično urganizirali Dragan Gačević i Vesko. U hotelu nam je bilo i organizirano i predavanje g. Koprivice. Dragan se možda sječa te grupe. Dragan i Vesko su nam kasnije i došli u posjetu u Maribor. Tako da znam Draganove priče - uspomene. A slike su mu odlične. Kurić....

Pozdrav iz Slovenije!
pozdrav klaso Zvonko (Pula , Divulje , Sibenik)

zvosal

Broj poruka : 1
Datum upisa : 12.03.2012

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Čet Apr 19, 2012 5:57 am

portal Vijesti 19.04.2012

ATRAKTIVNI EKSPONATI

U budući ronilački muzej stigle diverzantske ronilice
Ronilice su bile u jedinici pomorskih diverzanata koja je bila jedna od najelitnijih u bivšoj JNA

Predsjednik Udruženja profesionalnih ronilaca Crne Gore Dragan Gačević i član uprave Tonči Frlan, su u kasarni “Orjenski bataljon” u Kumboru od Mornarice VCG preuzeli dvije diverzantske ronilice tipa R-1 i R-2, koje su nekada bile u naoružanju specijalne mornaričke jedinice 82. Pomorskog centra.

Ta jedinica pomorskih diverzanata bila je jedna od najelitnijih u bivšoj JNA, a Gačević i Frlan su njeni bivši pripadnici.


Kapetan fregate u penziji Tonči Frlan je tokom svoje vojničke karijere prošao sve funkcije u 82. PC - od pomorskog diverzanta, komandanta Odreda diverzantskih ronilica, komandanta diviziona pomorskih diverzanata, do načelnika štaba, a danas sa Gačevićem, koji je glavni promoter ove aktivnosti, radi na realizaciji projekta osnivanja ronilačkog muzeja Crne Gore.

Ronilice R-1 i R-2, koje su juče preuzeli na osnovu zahtjeva koje je Udruženje profesionalnih ronilaca Ministarstvu odbrane podnijelo još krajem 2010. godine, biće glavne atrakcije budućeg muzeja, koji bi trebalo da bude smješten u Herceg Novom.

“Za donaciju Ministarstva odbrane trebalo je pribaviti saglasnost SO Herceg Novi, Pomorskog muzeja Kotor, Ministarstva kulture, Mornarice VCG, a na kraju svih saglasnosti sve je trebalo aminovati u Vladi koja je to učinila prije par mjeseci”, kazao je tim povodom “Vijestima” Gačević, dodajući da je realizacija projekta osnivanja ronilačkog muzeja ušla u završnu fazu.

Gačević ima sve aparate bivše JRM

On je, inače, godinama sistematski sakupljao ronilačku opremu koja će biti osnov postavke novog muzeja, pa se u Gačevićevom vlasništvu danas nalaze svi ronilački aparati koji su bili u upotrebi bivše JRM.

“Među eksponatima će tako biti aparati zatvorenog kruga disanja Drager aparati 138, Lund II, M-600, LAR III, LAR V, Oxy Mix 3C, ARAK M83, aparati otvorenog kruga disanja Custo-Gagnana, Mares, Đuro Đaković, La Spirotehnique, ronilački regulatori ’Mistral’, ’Royal Mistral’, ’Aquilon’, ’ĐĐ’ - Jadran, ’ĐĐ’ M74, SPIRO 8, ’ĐĐ’ 80-10, ’ĐĐ’ 80-30, SCUBAPRO, Ciklon, ĐĐ HR M74.

Tu je i bogata arhivska, video i foto dokumentacija koja govori o istorijatu ronjenja na ovim prostorima, među kojom je i najstarija fotografija ronilaca iz 1900. godine

Tu su i ručni ronilački PEL ’Tomson 4500’, ronilački kompresor ’Ciklon’, filter medicinskog zraka ’Đuro Đaković’, ručna pumpa za kiseonik ’Drager’, električna pumpa za kiseonik ’Drager UD 300’, prenosna rekompresiona komora ’Galeazzi’, ispitni sto za ronilačke regulatore ’La Spirotehnique’, kacige teške ronilačke opreme ’Siebe Gorman’, teška ronilačka oprema ’Siebe Gorman’, Drager M200, ronilačke lampe ’Geleazzi’, ’Aqua lux’, Vega, Nopal, ronilački aparati za spasavanje podmorničara IDA 51 i IDA 57, ronilački kompasi, dubinomjeri, maske, peraja, puške, dekompresiometar, noževi, kiseonički komplet za prvu pomoć, ronilački prsluci ’ĐĐ’ M74 i ’La Spirotehnique’”, nabrojao je Gačević samo dio eksponata budućeg muzeja.

Tu je i bogata arhivska, video i foto dokumentacija koja govori o istorijatu ronjenja na ovim prostorima, među kojom je i najstarija fotografija ronilaca iz 1900. godine, fotografisanih u Tivtu prilikom radova na izgradnji pomorskog Arsenala.

Gačević je istakao da na istočnoj obali Jadrana trenutno postoji samo ronilački muzej u Piranu, u Sloveniji, “koja ima obalu u dužini od 37 kilometara, a čija je najveća dubina mora 37 metara”, dok u Boki, gdje ronjenje ima izuzetno dugu i bogatu tradiciju, takva ustanova tek treba da nastane.

http://www.vijesti.me/vijesti/u-buduci-ronilacki-muzej-stigle-diverzantske-ronilice-clanak-70017
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od SRDJAN Čet Apr 19, 2012 7:55 am

Cekaj bre, a gde je tu Blesko?
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Čet Apr 19, 2012 10:13 am

Prvo nisam htio da gadim ovu temu sa Bleskom i drugim ljubiguzima iz RSCG, ali ajde...

Blesko i drugi Blesko koji se krije iza prezimena Koprivica svim silama su pokusali ometati planove Gacevica za donaciju diverzantskih ronilica. Blesko je pisao polupismene dopise prema ministarstvima, a potpisivao ih drugi Blesko, onaj sto se krije iza prezimena Koprivica. Te sramne dopise sam imao priliku da citam i prepoznao sam stil pisanja magacionera niksicke zeljezare, a na njih je potpis stavio tzv. Predsjedik skupstine RSCG Blesko koji se krije izaprezimena Koprivica, za koje nijesam siguran da je imao ovlastenje prema Statutu RSCG. Kako je i na koji nacin Gacevic dosao do tih dopisa nije mi htio reci ali sam siguran da im nece ostati duzan, bez obzira sto je na to gledao sa prezirom. Kako god bilo morace oba Bleska podnijeti jos jedan u nizu poraza od Gacevica.
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od medigo Sre Apr 25, 2012 7:31 am

Pobjeda 25.04.2012


Uskoro ronilački muzej u Herceg Novom: Poklonjene dvije ronilice

HERCEG NOVI – Projekat „Ronilački muzej“, koji je prije više od godinu dana predstavljen u galeriji „Špinaker“, u odmakloj je fazi realizacije, zahvaljujući prvenstveno pregalaštvu nekolicine entuzijasta koje predvode predsjednik NVO Udruženje profesionalnih ronilaca Crne Gore Dragan Gačević i kapetan fregate Tonči Frlan.

Krajem 2010, ovo udruženje podnijelo je Ministarstvu odbrane Crne Gore zahtjev za donaciju i dvije rashodovane diverzantske ronilice R1 i R2, kako bi potpuno kompletirali postavku budućeg muzeja. Konstruisane u Brodarskom institutu u Zagrebu, a izgrađene u splitskom brodogradilištu, ronilice su godinama bile u operativnoj službi u 82. pomorskom centru bivše JRM, kao i u mornaricama, bivših nesvrstanih zemalja, te jedne zapadnoevropske države.

Naša mornarica proglasila ih je nepotrebnim, pa će tako dvije od njih završiti u budućem hercegnovskom ronilačkom muzeju.

- Za doniranje ronilica neophodno je bilo pribaviti saglasnost Skupštine opštine Herceg Novi, zatim Ministarstva kulture, Pomorskog muzeja Kotor i Mornarice, da bi na sve konačnu odluku donijela Vlada. Sad se očekuje i potez novoformirane lokalne samouprave u Herceg Novom i nađe rješenje o lociranju muzeja. Imajući uvidu da je ronjenje na današnjim prostorima Crne Gore počelo krajem 19. vijeka, stiče se utisak da se radi o tradiciji kakvom se može pohvaliti malo zemalja. Otuda se i nameće potreba za ovakvim vidom muzeja, kako sve proteklo ne bi otišlo iz sjećanja ovog naroda i ovog kraja – kaže Gačević.

Za podsjećanje, ronjenje je u Boku stiglo sa austrougarskom carskom mornaricom, krajem 19. vijeka, i to izgradnjom tivatskog Arsenala. Ove činjenice potkreplju i prikupljene fotografije iz bečkog muzeja. Najstarija među njima je iz 1900, kad je u Kumboru i Đenovićima bila smještena austrougarska flota, na čije veće brodove su bili ukrcani ronioci i obavljali svakodnevne zadatke.

Po raspadu Austrougarske monarhije, dio ronilačkog kadra ostao je u Boki i nastavio da radi u novoformiranoj Kraljevskoj mornarici Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Kraljevska mornarica Jugoslavije je 1932. izdala i Pravilo za ronilačku službu, kojim je formirana ronilačka škola pri tivatskom Arsenalu – to je bila jedina institucija u kojoj su se osposobljavali ronioci.

Kadrovi osposobljeni u ovoj vojnoj ustanovi dali su značajan doprinos izgradnji obale i obalne infrastrukture bivše Kraljevine Jugoslavije. Veliki doprinos dali su i u poratnom periodu, kada su sanirali posledice njemačkog i savezničkog bombardovanja, kako u Boki, tako i duž obale novoformirane države FNRJ.

Zahvaljujući tradiciji, kao i rezultatima škole i ronilaca, u tivatskoj Župi 1960. godine formiran je 82. pomorski centar, koji je ubrzo po formiranju preseljen u Pulu. Igrom sudbine, 1991. se vratio u Tivat, da bi prodajom Arsenala bio premješten u Kumbor.

Kada je zavidna tradicija u pitanju, potrebno je naglasiti da je tivatski Arsenal bio i baza za podmornice Kraljevske mornarice čije su posade tu sticale ronilačke vještine u cilju individualnog i kolektivnog spašavanja iz potonule podmornice.

Osim doniranih ronilica za budući muzej u Novom, Gačević je sa ostalim članovima udruženja sakupio brojne predmete i skoro svu ronilačku opremu koja je bila korišćena u bivšim mornaricama na ovim prostorima, obimnu stručnu ronilačku literaturu, tehnička uputstva, ronilačke časopise, sportske rezultate u ronjenju brojnih klubova i saveza. U posjedu su im i arhivske građe Saveza ronilaca i ribolovaca Crne Gore, Saveza za podvodne aktivnosti i sportski ribolov na moru SFRJ, Saveza ronilaca SR Jugoslavije, pa sve do današnjih dana.

Postavku muzeja krasiće i bogati album arhivskih fotografija brojnih ronilačkih klubova iz Crne Gore i okruženja. Sve će to biti sakupljeno na jednom mjestu, i tako dostupno i budućim istraživačima ove oblasti.

Sakupljen je i obiman video-materijal vezan za ronjenje. Upornim radom došlo se do materijala „Zastava filma“ koja je za potrebe JNA snimala sve važno iz oblasti ronjenja, a takođe i TV serije „Tajne Jadrana“, „Podvodni svijet Crne Gore“, serije Žaka Kustoa, kao i video-materijali sa najpoznatijih ronilačkih lokaliteta u Crnoj Gori snimljeni najnovijom HD tehnologijom.

Kako nam još reče Gačević, u najkraćem, biće to prava „kuća ronjenja“ koja će, osim brendiranja istorije ronjenja u Crnoj Gori, dati doprinos i brendiranju crnogorskog podmorja kao našeg prepoznatljivog turističkog proizvoda. Tome će značajan doprinos dati i njegova knjiga, koja ovih dana izlazi u izdanju Matice crnogorske, a u kojoj je na kvalitetan način opisano tridesetak brodskih olupina u našem podmorju.

M. Bojanić



###### Molimo Vas da poštujete naša autorska prava. Ovaj tekst je preuzet sa adrese http://www.pobjeda.me/2012/04/24/uskoro-ronilacki-muzej-u-herceg-novom-poklonjene-dvije-ronilice/
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od doktor_f Sre Apr 16, 2014 6:31 am

Pozdrav druže,

Obšteter je bio shupak i bio je u prvom vodu.
Faca je bio komadnir I voda.
Zabravio si Kulišić Milana komandira lakih i teških ronilaca.
A Čordaš Tibor je bio komandant diviziona i bio je kralj.

Samo kratko

bobis ::Pozdrav!

Ja sam novi pratioc ovog foruma. Najviše me oduševila ova strana - 82 pomorski centar. I ja sam u septembru godine 1988 iz Maribora pošao na služenje vojnog roka. Najprije 3 mjeseca PUZI-GUZI Pula - Muzil. Kasarna pbb Sergej Mašera. Tu smo se več opredjelili da budemo ronioci. Imali smo i selektivne lječničke preglede u kasarni Karlo Rojc u centru Pule. Tamo su me i pitali dali hoču biti LAKI RONILAC, POMORSKI DIVERZANT ILI TEŽKI RONIOC. (more sam volio, čak sam i pre vojske sa harpunom lovio. A da bi znao šta znači laki, težki ili diverzant nisam imao pojma. Pa sam se javio za lake ronioce (logično sam mislio - da lakše prođem Very Happy). Oni koji su se javili za diverzante več u Puli su imali dodatna fizička testiranja. A svi zajedno smo prošli test izenačavanja tlaka u sredjem uhu. Testirali su nas po grupama u komori na Katarini. U komori nas je pratio starešina. To je bilo i moje prvo "ronjenje". Tamo sam i prvi put video onaj stari toranj, za koga nisam ni znao čemu služi. Ma da mi je neki vodnik I. kl ljubazno objašnjavao čemu služi. Kasnije po dolazku u Divulje bilo mi je jasno čemu služe i kako funkcionirajo tornjevi.
Pa krajem novembra prekomanda Divulje (ko sardine na 3. decku ljeva strana GALEB. Znam, da smo plovili oko 15 sati.  geek ) Po dolazku u kasarnu admiral Purišić -DIVULJE ušli smo u zgradu, koja se zvala NASTAVNI DIVIZION. Dodeljen sam bio u 2. vod / zast I. kl Nezir Kurić - Faca. Imao je svoje "asistente" odabrani mornari - razvodnici klasa prije nas. Komandir I. nastasnog voda bio je zast. I. kl Obradović Branko - Bane, komadir nastavnog voda težkaša bio je st.vodnik I.kl Jeremić Miljenko a diverzante je vodio pbb. Kalalamujić Zenaidin. Glavni u nastavnom divizionu je bio pbb Čordaš Tibor. Pored nas "guštera" u zgradi bili su na kursu za diverzante i oficiri i podoficiri. (na ta kurs mogli su se javiti i starješine iz pešadije, RV i PVO... i njihov učitelj ROKO bio je nekada tenkista) Ali mi sa njima mi nismo imali nekog velikog kontakta.
Da za prvi put ne bude puno. Kasnije ču se javiti i sa slikama, detaljima iz svog sječanja. U drugom djelu napisati ču nešto o mom školovanju u Divuljama, a u trečem nešto o prekomandi u Šibenik, gdje sam imao odlične starješine, ronioce... kao što su Ševerdija Herman, Nikša Eterovič...
A za kraj da kažem, da mi je ta godina bila presudna. Ronjenje je moj poziv i danas. Ma da mi je 42. godine. O tome nešto u četvrtom djelu moje priče o JRM. Pa da, u JRM smo ronili i Janezi. U mojoj klasi u Divuljama (a ne sječam se više koja klasa smo bili dec. 88 ) bilo nas je čak 4. (Obštetar, Ledinek, Dovžan i Kosi ). Ako ovo čita neki moj klasić neka mi se odmah javi! Da organiziramo feštu.
U maju 2001 bio sam sa klubom iz Maribora na ronjenju u Herceg Novom. Sve su nam odlično urganizirali Dragan Gačević i Vesko. U hotelu nam je bilo i organizirano i predavanje g. Koprivice. Dragan se možda sječa te grupe. Dragan i Vesko su nam kasnije i došli u posjetu u Maribor. Tako da znam Draganove priče - uspomene. A slike su mu odlične. Kurić....

Pozdrav iz Slovenije!

doktor_f

Broj poruka : 1
Datum upisa : 16.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od kljukusa Čet Sep 18, 2014 12:59 am

Pozdrav svima. Novi clan. Ima li neko od vas da je bio u podvodnim diverzantima krajem 80tih? Hvala.

kljukusa

Broj poruka : 4
Datum upisa : 18.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od kljukusa Čet Sep 25, 2014 12:53 am

Opet ja. Moji instruktori su bili Golub Maric i Dino ali Dininog punog prezimena nemogu se nikako sjetiti. Mislim da je bio iz Sarajeva. Bili su instruktori za Podvodne Diverzante (starjesine) 1988 godine. Da li neko ima ove informacije i da li je moguce stupiti u kontakt sa njima. Pozdrav svima.

kljukusa

Broj poruka : 4
Datum upisa : 18.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od bobis Sub Jan 10, 2015 7:30 am

Radi se o poručniku bojnog broda Zenaidin Kalamuić. Imaš ga na FACEBOOK-u.
Koliko sam razumeo sada sa familijom živi u SAD.

Jesi li ti bio naša klasa koja je počela u DEC 1988 in završila u FEB 1989 ?

bobis

Broj poruka : 3
Datum upisa : 08.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od kljukusa Uto Jan 20, 2015 9:57 am

Hvala bobis!
Mislim da sam bas bio tamo 88 na 89tu. Bio sam sa oficirima na kursu za pomorske diverzante. Dino i Golub su nam bili instruktori. Nasao sam Dinu na facebooku medjutim izgleda da nece da stupi u kontakt samnom. On je u Kanadi a ja sam zaglavio u Ameriku. Ima li iko ovdje sa tog kursa pa da se mozemo povezati nekako?
Pozdrav svim roniocima.

kljukusa

Broj poruka : 4
Datum upisa : 18.09.2014

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od bobis Sre Jan 21, 2015 4:15 am

kljuksa !

Izgleda, da smo bili ista generacija. Sigurno te se sječam. Sječam skoro svih po imenu.
Javi se.
Sječaš li se možda vod. I. kl. Jožeta Lukančiča. Ja ga doboro poznajem. Viđamo se

bobis

Broj poruka : 3
Datum upisa : 08.10.2011

Nazad na vrh Ići dole

82 Pomorski Centar... - Page 16 Empty Re: 82 Pomorski Centar...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 16 od 17 Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu