RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

+7
premaks
ProUrke
Sile
anibus
Bane
SRDJAN
Silent
11 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Uto Dec 09, 2008 5:11 am

Citajuci ozbiljnu literaturu, naisao sam na sledeci primer (iz stvarnog zivota, stvarno se dogodilo):

Nekoliko dece se igralo pored bazena u dvoristu. Dosetili su se da vezu tegove za rucku od kofe, i da potope kofu na dno bazena naopacke tako da u njoj ostane vazduh. Posto je udahnulo vazduh iz kofe, jedno dete je izronilo zadrzavajuci dah. Po izranjanju je momentalno izgubilo svest. Napori ekipe hitne pomoci da ga ozive nisu urodili plodom. Dete je proglaseno mrtvim po stizanju u bolnicu. Kasnijom autopsijom ustanovljeno je da je smrt nastupila zbog arterijskog gasnog embolizma. Detaljne racunice pokazale su da je izron sa 1m (slovima JEDNOG METRA) dubine posle maksimalnog udaha vazduha, rezultirao sa 10% over-ekspanzije pluca po stizanju na povrsinu.

Mislim, svi mi smo na pocetku ucili da je prvo i najvaznije pravilo u ronjenju da se ne zadrzava dah, vec dise normalno, ali da niko od nas nije imao svest koliko je tanka linija... Brrrr..... Ne znam da li ovo preporuciti da se svim pocetnicima isprica na kursu, da shvate stvari malo ozbiljnije, cisto da ne misle, ma na 10m sam ronio i na dah, i nikada mi se nista opasno nije dogodilo, pa zasto bi sada...

Za one koji misle da je ovo preterivanje (i sam sam bio u cudu, kada sam ovo prvi put procitao), neka se podsete informacije da bubna opna puca vec pocev na 200-300 MILIBARA razlike izmedju spoljnjeg i unutrasnjeg pritiska. A ona je ipak jaca i izdrzljivija od tkiva plucnih alveola i kapilara...
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od SRDJAN Sre Jan 14, 2009 5:42 am

Najvece promene i jesu u prvih nekoliko metara i najopasnije su
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Bane Sub Okt 17, 2009 11:20 am

Плус је клинац удахнуо колико год је могао.....није имало куд, брз изрон и крај.
Bane
Bane

Broj poruka : 75
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od anibus Ned Okt 18, 2009 8:57 pm

Na prvom kursu se uci:
1. da se nikada ne dise punim plucima pod vodom (osim u slucaju zadihavanja, odnosno u fazi smirivanja kada ronilac stane, uhvati se za neki nepokretni predmet i dise duboko kako bi nagomilani ugljen dioksid izbacio iz pluca. Dise se tako sto se uzme pun udah, zadrzi se vazduh par sekundi u plucima i onda se izbaci dubokim izdahom ali je preporucljivo da to uradite samo 3-4 puta. Tada se smanji procenat nagomilanog ugljen dioksid-a sto rezultira da se disanje i vrati u normalu. Sto smo dublje to treba da se trudimo da disemo sporije. Isto tako moramo da usporimo i nase reakcije i kretanje pod vodom kako ne bi doslo do nagomilavanje ugljen dioksida u plucima.)
2. da su disajni putevi uvek otvoreni (sto znaci: kada je regulator van usta, primer za to vam je bratsko disanje, morate da ipustate male merhurice na usta kako bi drzali otvorene disanje puteve prilikom izranjanja, jer sa smanjenjem okolnog pritiska dolazi do sirenje vazduha u plucima ronioca i on moze slobodno da izlazi ako su disanji putevi otvoreni. Razlika od metar do metar i po prilikom izrona kada se koristi bratsko disanje moze da prouzrokuje barotraumu ako se vazduh ne ispusta iz pluca kada se izranja).
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Bane Ned Okt 18, 2009 9:06 pm

Проблем је што клинци такве ствари не уче у школи а несреће се дешавају из игре. Мислим да би бар тај део ронилачке едукације требало убацити у наставни програм.
Знам за случај од пре неколико година када је отац клинцу на базену дао под водом да удахне из регулатора и мали је завршио у болници, на срећу извукао се. Обично унесрећени док схвати да постоји опасност нема времена да реагује, одн штета је већ начињена!
Bane
Bane

Broj poruka : 75
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 04.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Ned Okt 18, 2009 9:24 pm

Bane ::
Знам за случај од пре неколико година када је отац клинцу на базену дао под водом да удахне из регулатора и мали је завршио у болници

Eto pravog primera za otreznjenje. Pretpostavljam da je taj otac bio vec "obuceni ronilac", koji je morao da zna za opasnost toga sto je uradio (ucio je to na kursu), ali jednostavno nije bio svestan koliko je tanka linija koja deli takav postupak od katastrofe.

Nema tu pravog pravila kako pravilno naglasiti takve stvari na kursu da to ljudi shvate dovoljno ozbiljno. Npr. u nasem Paintball klubu pre svake partije ja igracima po deset puta ponovim da ne skidaju masku sa lica u toku partije ni u kom slucaju. A svaki put pobelim od muke jer vecina njih bar po jednom to urade iz x banalnih razloga (da obrise znoj sa cela, vrucina mu i sl). A otkako je jedna devojka na terenu dobila pogodak direktno u oko (licno sam je upucao utrcavsi iza ulga zgrade, a ona je vec prethodno bila pogodjena i lezerno je skinula masku i krenula ka ivici terena, sto ja sa druge strane zida nisam mogao da znam), uveo sam novinu da dok 10 puta ponavljam novim igracima da ne skidaju maske, postavim breskvu ili slicnu vocku na par metara odatle i upucam (tj. razbucam) je. A onda im pokazem ostatke i zamolim ih da zamisle da je to bilo njihovo lice. Ne kazem da to 100% deluje, ali pomaze.

Ima li ko koji efektan predlog kako da se kursistima-roniocima demonstrira efektivno problem over-ekspanzije? Pri tom ne mislim na primer sa balonom, nije dovoljno slikovito.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od SRDJAN Ned Okt 18, 2009 9:37 pm

To je zato sto kod nas svaka jajara drzi kurseve, bitno im je da uzmu 100 Eura, a kako ce taj kurs izgledati to im je nebitno, sve dok se ne uvedu standardi koji ce se striktno postovati bice ovakvih primera, da ne pominjem ostale budalastine koje se kose sa zdravim razumom.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Ned Okt 18, 2009 9:41 pm

Ma, ovo je zemlja cuda, i to se svi slazemo.

Ali protiv toga tako apstraktnog se ne vredi boriti nicim osim licnim primerom. Jel ima ko od kolega ronilaca savet za primer za koji sam pitao? Nesto socno, nesto konkretno da im se ureze u svest kao primer, a ne kao posledica bilo na njima licno, ili na nekom u njihovoj okolini...
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od anibus Ned Okt 18, 2009 10:41 pm

Evo sta ja predlazem: da svaki instruktor pre pocetka kursa to demonstrira na sebi. Tako ce ucenici najbolje da vide koliko je to opasno.

Malo se salim, Silente, ali dovoljno je samo na pocetnom kursu da instruktori naglase sta moze da se desi, sto i cine verovatno, jer nisam cuo da je iko na beogradskim bazenima, gde se obuka i odrzava, dobio barotraumu. To zanci da su SVI instruktori koji trenutno rade aktivno obuku a i oni bivsi koji su nekada radili, to pitanje dobro objasnili pocetnicima. Cak nisam cuo ni da je neko dobio barotraumu u otvorenoj vodi i tako izgubio zivot. Ako imas takvu informaciju ti napisi, dobro je da znamo.
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od anibus Ned Okt 18, 2009 10:53 pm

Bane ::Проблем је што клинци такве ствари не уче у школи а несреће се дешавају из игре. Мислим да би бар тај део ронилачке едукације требало убацити у наставни програм.
Знам за случај од пре неколико година када је отац клинцу на базену дао под водом да удахне из регулатора и мали је завршио у болници, на срећу извукао се. Обично унесрећени док схвати да постоји опасност нема времена да реагује, одн штета је већ начињена!

@ Bane
Svi znamo sta deca od roditelja mogu da izvuku. Zato postoje i dve strane gledanja problema. Prva je ova sto je Bane ispricao, a druga je to da mozda onome kome objasnite da treba da ispusta vazduh kada udahne ispod povrsine to ne razume na pravi nacin ili se ne snadje i tome slicno pa se dogodi incident.
Ne znas svako da objani i da prenese drugome svoje znanje. Na instuktorskim kursevima uparavo se to i uci, kako prenositi svoje znanje polaznicima, u tome se sastoji instruktorski kurs uglavnom, to je sustina, kako od Vas da napravi predavaca.
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Ned Okt 18, 2009 11:05 pm

Ma salu na stranu u takvim stvarima... Naravno neko bi morao da bude veeeeeoma plitak i urodjeno (ne)spretan da zaradi barotraumu na bazenu ili cak i u otvorenoj vodi u realnim okolnostima.
Da ne pominjem da ce svaki savesni instruktor da bude kao "kobac nad piletom" nad kursitom pocetnikom da ga zadrzi ili intervenise kako kod je prigodno u nekoj nepredvidjenoj situaciji. Ali kako vreme (broj zarona) odmice, tako se kursista opusti, i logicno i instruktor jer pada verovatnoca da ce ovaj zbog neke banalnosti da se uspanici i ne daj boze naglo izroni zadrzavajucui dah, bla bla...
I sve se to slaze sa statistikom koja nam je poznata. Ali zamislite nekog OWD ronioca koji je obavio i nekoliko desetina zarona, svaki lep i opusten u idealnim uslovima. I onda mu se desi da na nekom zaronu okruzen strancima, dozivi napad panike i instiktivno krene u panicni izron, sa ili bez regulatora u ustima i zadrzi dah. Nisam siguran koliko ce u tom trenutku da se seti da je na obuci cuo koliko je opasno zadrzavati dah u poredjenju sa onim sto ga je prepalo u tom trenutku (npr. ostao bez vazduha, free-flow koji je vezbao jednom na kursu pre x godina, moruna mu ugrizla prst, ili nesto banalnije neko mu perajom strgnuo masku sa lica...)
Licno nisam (hvala bogu, sudbini, sreci, na tome) prisustvovao nijednom takvom slucaju, ali sam licno video njih X (rekreativnih ronilaca iz cele Evrope koje bih u tom smislu nazvao "turist-" ili "vikend-" ronioci koji su , da nije bilo pravovremene intervencije (nekada licno moje) bili u idealnim okolnostima sa svim preduslovima da se lansiraju...
Nemojmo gledati iz prizme licnog iskustva i stava tipa "Ma daj, to meni ne moze da se desi."... OK, verovatno da to ne moze (ili je izuzetno malo verovatno) da se desi nekome ko to redovno vezba, ali ako gledamo uopste, rekreativne ronioce, koji po npr. PADI standardu za 3 dana i 4+2 zarona postaju OWD ronioci, na kursu im se verovatno nece nista takvo dogoditi, ali koliko ce im posle takvog kursa ostati usadjeno u svest da je prilikom izrona jednako opasno (smrtonosno) zadrzavati vazduh, kao i ostati bez njega (cega su vec instiktivno svesni). Ili koliko ce njih ce se toga setiti u takvoj situacij?
U tom smislu je bilo moje pitanje, jel ima neko negde neki dobar primer za sto kvalitetnije "usadjivanje" toga u svest kursiste koji ce za par dana otici sa certifikatom u rukama,i sirokom mu moru u ambiciji.... Smile
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od SRDJAN Ned Okt 18, 2009 11:15 pm

Bas tako, poslednja ronilacka kategorija pre Instruktorske je najveci nivo znanja, posle toga se ne uci nista novo o ronjenju, vec samo o nacinu prenosenja tog znanja, tako je u svim asocijacijama. Nije dovoljno samo reci nekome u dve recenice sta je to barotrauma, potrebno je da mu se to priblizi i objasni u potpunosti kao jedna od najbitnijih stvari u ronjenju kako bi mu to ostalo u pamcenju, vecina pocetnika zaborave posle nekog vremena 90 posto stvari sa kursa ukoliko ne unapredjuju znanje. Trebalo bi ih nauciti tako da pojam i smisao barotraume ostane u tih 10 posto koje ce uvek pamtiti.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Sile Čet Nov 05, 2009 1:32 pm

Vrlo interesantna tema...
Iz Silent-ovog prvog posta vidimo kako se deca igraju ne znajući šta može da im se desi. I to je "prirodno", jer gledaju svašta nešto na TV-u, a tu su i internet i koje šta drugo... a da im niko ništa ne objašnjava, zašto i kako. I ja, kada sam bio u njihovim godinama, sam pokušavao da ronim sa crevom na disalici, na čijem drugom kraju je bio stiropor, kako bi crevo bilo iznad površine vode... i čudio se kako posle neke male dubine, nisam mogao da udahnem vazduh... Sva sreća nisam pravio druge budalaštine koje bi me koštale zdravlja ili još gore života... U ovakvim slučajevima se definitivno ne može ništa učiniti, bar za sada, kada na ovim našim prostorima nema škole za ronjenje sa decom. Tu i tamo ima nekih pokušaja (Triton i Nautilus), ali je to još uvek nedovoljno rasprostranjeno, a ne postoji ni program za to. Obično roditelji-ronioci uče svoju decu, misleći da to oni najbolje mogu da rade (pa to su njihova deca!!!) i na taj način prave upravo te velike greške o kojima se ovde piše. Mnogi od tih roditelja su i sami relativno mladi ronioci, koji nisu prošli obuku u kojoj je sasvim normalno bilo raditi "slobodan izron", prilikom raspremanja i opremanja pod vodom. Od pre desetak godina, je takva vrsta obuke svuda u svetu zabranjena (u svim asocijacijama), pa se i kod nas više ne primenjuje, osim što se u predavanjima, dakle usmeno, veoma snažan akcent stavlja na stvarima kako je to naglasio i Anibus u svom postu. Dakle, mnogi ronioci, naročito oni koji su obuku završili od pre desetak godina pa do danas, nisu nikada ni sami probali da sa neke dubine naprave taj "slobodan izron", koji u krajnjem slučaju, kada sve otkaže (što pri dobrom planiranju ronjenja ne sme da se desi!!! ali đavo nikad ne spava!!!) može da spase život. Plan i program rade eminentni ljudi koji tom oblašću barataju veoma dobro i ne treba sumnjati što su jednu takvu stvar izbacili iz obuke. Međutim ja ipak imam neku dozu veće sigurnosti u sebe, kada znam i uverio sam se u to da mogu, bez ikakvog problema, da izađem na površinu sa one dubine za koju sam osposobljen da ronim, svojom kategorijom. Sa druge strane, nije tačno da nije nikada bilo incidenata sa barotraumom pluća na bazenima tokom obuke. Bilo ih je i pre, kada se na obuci radio "slobodan izron", a i kasnije. Čudi me da to Anibus ne zna, obzirom da je u URS-u bio baš davno (u nekom od svojih postova se obraća Urketu i kaže da ga poznaje kada još nije bio ni ronilac ili tako nešto... a to znači da je tamo bio još od pre petnaestak godina...) kada se takav incident desio na jednoj obuci grupe nekih specijalaca iz policije čini mi se... Drugi slučaj, za koji znam, se desio, opet jednom momku iz policije, ali skorije, pre nekoliko godina, na bazenu Tašmajdan. Ne bih da kažem u kojem klubu, jer se događaj nije namerno desio, niti nečijom nepažnjom, ali se ipak desio i momak je ostao živ, ali nikada neće moći da roni... Dakle eto takve stvari se dešavaju, čijom krivicom ne znam. Nisam zagovornik stare obuke, ali ni nove. Jednostavno radim po svom osećaju, da to nekom mogu da pokažem na primeru, a nekom ne. Svako ko uči samo teoretski nešto što treba da izvede praktično, ne verujem da će to zaista moći da uradi, ali ne treba ni terati nekoga da radi nešto što je van procedure, jer na to niko nema pravo, sa čime bi se i Srdjan verovatno složio. Opet, gledano iz drugog ugla, uspeh u učenju, 50% zavisi od učitelja, a 50% od učenika, što dovodi to toga da nekoga nikada nećeš nečemu naučiti, ako on to ne želi, ali i ako ga naučiš, a on to ne ponavlja, brzo će i zaboraviti.
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od SRDJAN Čet Nov 05, 2009 1:42 pm

Sile ::Od pre desetak godina, je takva vrsta obuke svuda u svetu zabranjena (u svim asocijacijama), pa se i kod nas više ne primenjuje, osim što se u predavanjima, dakle usmeno, veoma snažan akcent stavlja na stvarima kako je to naglasio i Anibus u svom postu.

Ne bih se slozio, pa kod nas se na tome bas "INSISTIRA", svi Instruktori SOPAS-a i dalje obavezno rade slobodan izron i radikalno su protiv ukidanja istog.

Za sve ostalo si u potpunosti u pravu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Čet Nov 05, 2009 8:59 pm

Sile :: uspeh u učenju, 50% zavisi od učitelja, a 50% od učenika, što dovodi to toga da nekoga nikada nećeš nečemu naučiti, ako on to ne želi, ali i ako ga naučiš, a on to ne ponavlja, brzo će i zaboraviti.

Cela istina.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Silent Čet Nov 05, 2009 9:02 pm

A da ne zaboravim, obuka za OWD po PADI-ju sadrzi jedan "surogat" vezbe slobodnog izrona, u smislu sto se isti simulira pod vodom horizontalno (znaci po istoj dubini) nekoliko puta, a savesni instruktori (bar oni koje poznajem) vise puta to ponove sa ucenikom, pre nego mu daju da to proba i po "vertikali"
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od ProUrke Čet Nov 05, 2009 9:37 pm

Ma slobodan izbor je najbolja stvar na svetu - to treba sto vise praktikovati u realnim uslovima obuke - R3 koji se nikada nije lansirao sa 50m nije R3, i ne bi trebao biti sertifikovan... Very Happy Very Happy Very Happy

Salamala, naravno - nadovezacu se na Sileta - u SVIM svetskim asocijacijama je vezba slobodnog izrona NAJSTROZE ZABRANJENA odavno, samo to nasoj dragoj instruktorskoj populaciji izgleda jos niko nije javio...

A sto se tice samog pristupa obuci i objasnjavanja efekata barotraume pluca, mislim da tu pomaze svako nastavno sredstvo na raspolaganju - knjige, filmovi, price... Samo, ne treba preteravati sa "plasenjem" kursista - samo im treba na jedan normalan i razuman nacin predociti sve potencijalne opasnosti prebrzog izrona, kao i ronjenja izvan granica svojih mogucnosti, koja su osnovni razlog zasto i moze doci do anksioznosti i panike - ta stanja su najopasnija, jer tada se svesnost "gasi", i kontrolu preuzimaju instikti...

@ Srdjan : Sile je pricao o SVETU, a ne o SOPASU... Very Happy Very Happy Very Happy
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od SRDJAN Čet Nov 05, 2009 9:43 pm

Za to ce im ici krivicna prijava, cekam samo da advokat lepo sroci i da potkrepimo dokazima, pa da vidimo kako to neko svesno moze da ugrozava tudje zivote.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od premaks Uto Dec 29, 2009 9:49 pm

ja sa u ursu vise puta radio slobodan izron u okviru treninga na moru. dubine su bile negde do 25-30 metara ako se dobro secam. nisam ja vodio ali sam bio clan grupe. u principu se skupi grupa, svi se uhvate za ruke u krug, kao u kolu, i onda se izbace automati i polako roni napolje sve drzeci se za ruke. mislim da je to korisno ali nisam siguran da bih sam bio voljan da organizujem tako nesto.
na bazenu, sa pet metara smo to radili mnogo puta i to bih veoma preporucio. kontrolisani su uslovi i treba videti kako izgleda slobodan izron.
kada nastane frka, ljudi bacaju tegove, opremu, potpuno se gube i samo jure napolje. dakle, treba usaditi to da se mora ispustati vazduh. mnogo tesko!
zacudjuje me da mnogo vise ljudi nije imalo problema i zaglavilo zbog toga.
znam za nekoliko koji su pijani ronili i zaglavili a ni za jednog koji je imao barotraumu kod slobodnog izrona.
premaks
premaks

Broj poruka : 11
Godina : 69
Lokacija : Bulawayo, ZImbabwe
Datum upisa : 29.12.2009

http://famona.sezampro.rs/maksindex.htm

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od TRITON Uto Dec 29, 2009 9:59 pm

Slobodan izron sa 30m u trenazne svrhe affraid ? Svaka cast lol!
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od anibus Uto Dec 29, 2009 11:53 pm

To su nekad ronioci stvarno radili, a onda.... neki su naucili da rone pa vise to ne rade!
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od ProUrke Uto Dec 29, 2009 11:58 pm

Istina, vec je ceo "normalni" ronilacki svet ozvalavio od objasnjavanja zasto se to vise ne radi i ne uvezbava... Smile
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od premaks Sre Dec 30, 2009 12:41 am

e ovo je ziva smeska ... nasao sam moju staru ronilacku knjizicu (novu ne mogu da nadjem!!!).
12.07.1983. dubrovnik, 14.30, 23 m, 32 minuta, provera, bratsko disanje, slobodan izron
01.05.1982. lastovo, 13.15, 20 m, 30, slobodan izron sa 8 m, opremanje sa 5 m
27.04.1985. dubrovnik, 11.15, 15 m, 30, kursisti, praznjenje maske, slobodan izron

04.04.1980-17.05.1988. 240 ronjenja, od toga 58 ispod 25 m (tu su i ronjenja u Azotari, postavljanje staze na Adi, itd). najveci broj ronjenja od 25 do 35 m, nekoliko na 40 m, nekoliko na 70 i 80 m.

interesantno! jos da nadjem novu knjizicu...
premaks
premaks

Broj poruka : 11
Godina : 69
Lokacija : Bulawayo, ZImbabwe
Datum upisa : 29.12.2009

http://famona.sezampro.rs/maksindex.htm

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od _ Sre Dec 30, 2009 2:19 am

Jel bi danas radio slobodan izron sa 30m? Ipak je od te davne 1982 podvodna medicina makar malo napredovala i gomila studija i analiza u svetu su pokazali da je slobodan izron sa 30m precica do hiperbaricne komore...
Osim toga ljudi su pre 30 godina bili generalno mrsaviji nego danas nije bilo toliko bolesti kardiovaskularnog sistema, stresa i napetosti a zamisli danas da debelog Amerikanca ispalis sa 30m!!!

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od TRITON Sre Dec 30, 2009 2:24 am

Mislim Nemanja da ti je pitanje totalno promaseno. Pitanje bi trbalo da glasi cemu sluzi slobodan izron sa 30m. Ja bih pre pokusao da naucim bilo kakvu tehniku, konfiguraciju opreme, nacin ronjenja da takav izron nije potreban.
Danasnje rekreativne skole su po tom pitanju potpuno jasne. Obuka je dobra, konzervativna, roni se sa parom, postoji okto i td. Kod teknicke skole tek nemamo o cemu da raspravljamo, svaki izron bi i onako bio koban - problemi se resavaju ispod vode.
Nesto me uvek mnogo vise fasciniralo, a to je odbacivanje tegova. Ovo je jos jedan dinosaurus koji se vuce iz davnih vremena.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese... Empty Re: Koliko ljudsko telo (ne)moze da podnese...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu