RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DCS II na Ohridu

+10
.
mr joy
ZlatkoS
Edgar
posejdon
Silent
uco
PasHke
medigo
TRITON
14 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

DCS II na Ohridu Empty DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Uto Maj 04, 2010 10:21 am

Poštovani,

osećam potrebu da vas obavestim da je naš ronilac Vladimir Taleski 24.04.2010. doživeo težak neurološki oblik dekompresijone bolesti na ronjenju na Ohridskom jezeru. Trenutno se nalazi na lečenju u komori Kliničkog centra Srbije. Vlatko se oseća bolje i nadamo se da će pobediti bolest i opet stati na svoje noge.

Kako je u prošlosti bilo suviše dekompresionih incidenata o kojima se ćutalo mi smo odlučili da iznesemo sve činjenice ovog udesa. Nadamo se da će ovo doprineti ronilačkom sportu i svima nama.

Detaljan opis dogadjaja sa profilima možete pročitati pod

http://www.triton-ast.rs/aktuelnosti16.htm

Zahvaljujemo se svima koji su nesebično pomogli Vlatku u ovom teškom momentu i svima koji su uputili pozive podrške.
Takodje želim da se zahvalim Milutinu, našem domaćinu sa Ohrida kao i doktoru Goranu koji je uložio svo svoje znanje i reputaciju da se Vlatku na licu mesta pomogne.
Na kraju se zahvaljujem timu Tritona koji je na hrabar i požrtvovan način u ključnom momentu kompetentno postupio i time spasio Vlatkov život

Mirko
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od medigo Uto Maj 04, 2010 10:51 am

Ovakva pozrtvovanost prema drugu mora da urodi plodom.
Iskreno mu zelim kompletan oporavak.
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od PasHke Uto Maj 04, 2010 9:59 pm

Na muci se poznaju junaci! reimerzija, prave odluke, svaka cast Mirko!

I hvala na ovom tekstu, veoma plemenito sa vase strane sto ste sve podelili i to na web sajtu!

Veliki pozdrav za Vlatka i zelim mu brz oporavak!
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od uco Sre Maj 05, 2010 6:35 am

Vlatko, želim ti brz i uspješan oporavak Smile
uco
uco

Broj poruka : 53
Godina : 54
Lokacija : Banja Luka
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Silent Sre Maj 05, 2010 7:24 am

Strasno, sve pohvale za zalaganje i strucnost prisutnih, i najiskrenije zelje za brz i potpun oporavak Vlatku.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od posejdon Sre Maj 05, 2010 8:00 am

Vlatko cekamo te, ronices ti sa nama jos dugo dugo.
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Sre Maj 05, 2010 8:20 am

Malopre sam procitao text na Tritonovom sajtu. Sve pohvale za ljudske vrline koje ste pokazali.
Iskreno se nadam dobrim vestima za Vlatkovo ozdravljenje.
Jos jednom svaka cast Mirku i momcima.
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od ZlatkoS Sre Maj 05, 2010 9:08 pm

Upravo sam pročitao tekst na "Tritonovom" sajtu o incidentu koji se dogodio
na Ohridu. Mogu samo da kažem , svaka čast momcima na požrtvovanosti koju su pokazali na spašavanju svog prijatelja Vlatka. Kolegi roniocu Vlatku
želim da se što pre oporavi !
pozdrav Zlatko S.
ZlatkoS
ZlatkoS

Broj poruka : 23
Godina : 64
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 23.02.2010

http://www.dpasombor.org

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od mr joy Sre Maj 05, 2010 11:11 pm

Brze i dobre odluke!!! Svaka pohvala za organizaciju spasavanja.
Vlatku zelim brz oporavak i sve najbolje !!!

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od . Čet Maj 06, 2010 6:50 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od PasHke Ned Maj 09, 2010 3:42 am

Mirko, ima li novosti?
Kako se oseca? Je li bolje?
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Ned Maj 09, 2010 7:07 am

Dragi prijatelji,

hvala vam svima na podrsci. Vlatko se oporavlja i bolje je. Sledi mu duzi oporavak. I dalje svakodnevo posecuje komoru i tretiraju ga po tablici 2. Testovi su pokazali da su mu svi nervi neosteceni. Posle ovakvih povreda uobicajeno je da intenzivni tretmani i oporavak traju oko 6 nedelja. Po mojoj proceni ostace na tretmanima u komori jos nekih nedelju dana a posle toga sledi banjski oporavak i rehabilitacija.
Svakodnevno ima fizikalnu terapiju i kako se to kaze ponovo uci da hoda. Za sad nema indicija da se nece oporaviti tako da se nedamo najboljem.

Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od . Pon Maj 10, 2010 9:47 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Sub Jun 08, 2013 2:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Uto Maj 11, 2010 2:40 am

Vlatki oporavi se sto pre!

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Uto Maj 11, 2010 5:23 am

Preuzeto sa sajta tritona: Ono što ja samo mogu da preporučim je da svako ko ima nameru ozbiljno da se bavi tehničkim ronjenjem odradi PFO test kod STRUČNOG! lekara.

Gde kod nas uraditi ovaj test a da bude verodostojan. Ja kad sam neke doktore (cak i sa VMA) pitao za to vecina nikad nije ni cula za nesto slicno.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Uto Maj 11, 2010 7:44 am

Dobro pitanje.
PFO se moze konstatovati raznim "snimanjima" sa manje ili vise tacnosti. Pitanje je samo da lekar koji sprovodi test zna sta treba da "istrazi". Znam da je jedan od najpouzdanijih (nazalost tacnos samo ca. 90%) gutanjem sonde, ubrizgavanjem rastvora u venu i zatim posmatranjem da li dolazi do "mesanja" krvi. Pri ovome obavezno se izvodi Valsalvin manevar ili sl. kako bi se stvorio veci pritisak koji eventualno moze dovesti do privremenog otvaranja nekog shunta. U koliko nadjem mesto gde se kod nas moze uraditi test javicu. Takodje bi bilo dobro da neko od ronilaca na ovom forumu koji je medicinske struke i ima kolege koji se bave ovim (mozda Edgar) poprica sa nekim od kolega kardiologa pa nas uputi na nekoga.

Pozdrav
Triton

P.s. Vlatku se stanje iz dana u dan rapidno popravlja tako da se nadamo skorom izlecenju.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Uto Maj 11, 2010 10:22 am

To bi bila neka vrsta artografije krvnih sudova, ali kao sto si rekao bilo bi dobro da doktor odgovori na ovu temu.
Ono sto mene buni u celoj prici je cinjenica da Vlatko ima hiljade zarona (od toga puno tehnickih) i da je dosad ronio bez ikakvih problema. I da se covek sa PFO-om radja a ne da se on stice naknadno. Ja ipak mislim da svaki zaron sam po sebi malo po malo nacinnje organizam i da posle odredjenog broja zarona i godina tkivo jednostavno mozda nije vise onako elasticno kao pre i vise ne moze da se izbori sa mehuricima. Ovo je cisto moje laicko gledanje, onako kako ja u glavi visuelizujem DCS. Uostalom zasto se za komercialne ronioce kaze da su posle 40-te i bukvalno zreli za penziju. Naravno neko pre neko posle...

Ja sam pre neki dan podigao kolica sa detetom i usinuo sam isijadikus, a nekad sam dvobocnik na isti nacin podizao bez ikakvih problema. Fizijatar mi je samo rekao da ce se stanje s godinama pogorsavati i da moram dobro da pazim kicmu i kako sta podizem. Jbg godine gaze polako ali sigurno...

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od SRDJAN Uto Maj 11, 2010 4:55 pm

Pazi da se ne usines kad budes podizao neku snajku bounce
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Sre Maj 12, 2010 7:47 am

skylab ::
Ono sto mene buni u celoj prici je cinjenica da Vlatko ima hiljade zarona (od toga puno tehnickih) i da je dosad ronio bez ikakvih problema. I da se covek sa PFO-om radja a ne da se on stice naknadno. Ja ipak mislim da svaki zaron sam po sebi malo po malo nacinnje organizam i da posle odredjenog broja zarona i godina tkivo jednostavno mozda nije vise onako elasticno kao pre i vise ne moze da se izbori sa mehuricima. Ovo je cisto moje laicko gledanje, onako kako ja u glavi visuelizujem DCS. Uostalom zasto se za komercialne ronioce kaze da su posle 40-te i bukvalno zreli za penziju. Naravno neko pre neko posle...

Ne zelim da pravim nikakve spekulacije o Vlatkovom slucaju. Kad bude u stanju moze sam ako bude zeleo da odgovara na pitanja. Siguran sam da ih i sam ima puno.
Sto se tice godina, sigurno je da su faktor koji negativno utice. Sa druge strane vecina iskusnih tehnickih ronilaca je u "zrelijim" godinama. Mislim da profile treba tome prilagoditi (pricam o deko zaronima i dekompresiji, a ne o rekreativnom ronjenju). Poucen dogadjajima, "malo" sam citao i razgovarao (dopisivao se) sa ljudima koji bi na ovom polju trebali da znaju malo vise od mene. Tuzan zakljucak iz svega je da sam shvatio da je sve moguce i da Vlatkov slucaj i nije tako usamljen. U vecini slucajeva se na kraju medjutim ispostavilo da postoji put mesanja krvi. Ovo sve Vlatku nece pomoci tako da nema potrebe da razmisljamo o tome "sta bi bilo kad bi bilo".
Verujem da sve zanima ova tema i "sta i kako". Budite ubedjeni da cemo kada mi to saznamo ta saznanja podeliti i sa vama.
Do tada...
Pozdrav
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Sre Maj 12, 2010 8:59 am

Najbitnije je da su vesti o Vlatkovom stanju dobre.

Sto se tice dijagnostike PFO ,mislim da smo to vec spominjali ranije pod medicinom,ali svejedno.
Ultrazvucno se lepo moze ista dijagnostikovati i to .ajd da kazemo obicnim ,transtorakalnim ehoom srca.Ovo nije invazivna metoda i prikladna je za pregledavanje bez rizika i nelagodnosti. Ako postoje nedoumice moze da se urad tzv.transezofagealni eho. To je ono gutanje sonde. Metoda je nesto tacnija ali i nesto nezgodnija.
Ostaje jos kateterizacija srca, ali to je vec invazivna metoda koja ima svoje rizike i ne koristi se za profilakticke preglede.
Pre par godina je vodeca ustanova za ovu vrstu patologije u Bgd. bilo Dedinje. Mislim da je primat u poslednje vreme preuzeo klinicki centar, ali u ovo nisam siguran jer ne pratim ovu oblast ali koliko sutra cu pitati na poslu
pa cu napisati. Mada mislim da ce vam bas u kl.centru i reci gde moze da se uradi eho srca.
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Sile Sre Maj 12, 2010 9:40 am

Ana Dikić, supruga Nenada Dikića, radi baš u Kliničkom centru u kabinetu za Ergometriju, gde naravno rade i EHO srca. Inače rade i koronarografiju i u pravu je Edgar, sada su u Beogradu oni vodeći što se toga tiče. Međutim, mislim da i kod Nenada može isto da se uradi (EHO srca), u njegovoj privatnoj klinici.
Sile
Sile

Broj poruka : 172
Godina : 68
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 05.12.2008

http://www.nautilus.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Silent Sre Maj 12, 2010 7:20 pm

Samo da dodam da sam u literaturi nasao da je PFO relativno cesta pojava u opstoj populaciji (sa manjim ili vecim otvorom). Konkretno procene su da ga ima 1/4 do 1/3 ljudske populacije. Ako idemo tom logikom svaki treci ili cetvrti ronilac ima predispozicije tj. urodjene kontraindikacije. Samo je jos pitanje koliki je konkretni otvor izmedju komora, tj. koliko ce to predstavljati konkretni rizik za koliko "ostar" dekompresioni profil. Znaci da bi ultrazvucni pregled srca trebao biti obavezni deo pregleda za svakog ko zeli da pocne da se bavi ronjenjem, narocito tehnickim.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od alijas Čet Maj 13, 2010 9:49 am

Kompletan ultrazvuk ( srce,veliki krvni sudovi,i organi ) plus laboratorija 100 evra . Plus sam maltretirao doktora sat vremena da trazi turbulentni protok krvi. Pa sad ko voli nek izvoli.
alijas
alijas

Broj poruka : 55
Godina : 48
Lokacija : sabac
Datum upisa : 11.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Silent Čet Maj 13, 2010 7:30 pm

Osim privatnika koji zaista cepaju cene, evo npr. na VMA mozete bez uputa da zakazete pregled i to kolor EHO kardiografija za 2650 dinara.

Kompletan cenovnik na http://www.vma.mod.gov.rs/download/cenovnik.pdf

Ukratko na: http://www.vma.mod.gov.rs/cms/sr-lat/meni_link/5/tekst/21/

A telefoni za zakazivanje na: http://www.vma.mod.gov.rs/cms/sr-lat/meni_link/34/

Ja licno sam jako zadovoljan njihovim uslugama, moj otac se pretprosle godine potucao po mnogim ordinacijama kardiologa, i jedan mu je trazio tako nesto 100-200 evra za ultrazvuk srca, gde mi je pukao film, okrenem telefon zakazem pregled (nema dugih cekanja tipa nedeljama i mesecima za slobodan termin) za otprilike dva dana od kada sam zvao, odvezao sam ga tamo, nismo ukupno cekali ni 5 minuta, kardiolog nas je primio, pregledao ga, uradio EKG, sestra ga odvela do laboratorije, nalazi gotovi za 45 minuta. Onda je covek sve pogledao i rekao nam da bi trebalo da se uradi i ultrazvuk srca, onako saosecajno. Mi kazemo pa kada kako?, a on saosecajno kaze da se to placa (tada) nekih 2000 dinara. Mi kazemo no problem, ja sidjem do saltera uplatim to, sestra odvede caleta lavirintom hodnika do UZ kabineta, vrate se za pola sata, doktor sve pogleda, da caletu lekove i koliko sledeceg dana, osecao se kao mladic.

Sve u svemu usluga kao kod privatnika (sto se ljubaznosti i komfora tice), i sigurno nista losija (licno verujem i bolja nego kod prosecnog privatnika koji ima svoju ambulantu, cast izuzecima) sveukupna zdravstvena usluga.

Cisto, moze biti korisna informacija svima, nevezano od ovog pregleda, ako negde zapne, za vas i vase bliznje, nije Beograd predaleko. Zdravlje je najprece.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Sub Maj 15, 2010 7:04 am

Doktor koji radi diagnostiku mora da zna sta da gleda a da bi znao sta da gleda mora biti upucen u oblast hiperbaricne medicine a da uz to bude i dobar kardiolog. Neko ce mozda za neki mali PFO reci i da ga nema uopste ali u praksi znamo da nama roniocima cak i taj mikro PFO moze predstavljati problem narocito za nekog ko ima ambicije da ide na trimix. Ja bi dao i 300 evra ako bi neko sa 100% tacnoscu mogao da mi kaze i graficki prikaze da li imam ili nemam PFO.
Kad smo vec kod toga koji su po vama najbolji doktori hiperbaricne medicine kod nas. Ja sam dosad imao iskustva sa Dr. Zivkovicem i Dr. Ivkovic ali kakva su vasa milsljenja?

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu