RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DCS II na Ohridu

+10
.
mr joy
ZlatkoS
Edgar
posejdon
Silent
uco
PasHke
medigo
TRITON
14 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Sub Maj 15, 2010 7:28 am

Skylab,

imao sam kontakte sa oba pomenuta doktora i svako od njih ima svoj delokrug rada i u njima se ponasaju veoma profesionalno.Ja licno ne bih pravio poredjenja izmedju njih u smislu -ko je bolji.
Iz tvojih dosadasnjih postova citalac lako zakljuci da nemas lose namere pa onda ni ovo ne bih tako protumacio,ali ipak mislim da su poredjenja malo neprimerena.Oboje su predani svom poslu , svako u svom domenu.
A mi, ovako kontinentalno smesteni,bas i nemamo puno lekara ove struke.
Nadam se da mi nisi uzeo za zlo ovaj moj komentar. Very Happy
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Silent Sub Maj 15, 2010 8:42 am

Ako neko zeli da vidi i najmanji PFO, cak i debljinu zida izmedju srcanih komora, moze da ode na slajsni CT(64 ili i neki noviji sa vise slajsova ako se pojavio, a verujem da jeste), i sam svojim ocima da se uveri da li uopste ima PFO i koliki. Neka me neko strucniji ispravi ako gresim, govorim sa tehnicke strane, imao sam priliku da vidim uredjaj u radu prilikom servisiranja i kalibrisanja istog i bio sam zadivljen jasnocom i detaljima slike tj. 3D modela unutrasnjeg organa koji se snima.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Sub Maj 15, 2010 10:27 am

Edgar ::Skylab,

imao sam kontakte sa oba pomenuta doktora i svako od njih ima svoj delokrug rada i u njima se ponasaju veoma profesionalno.Ja licno ne bih pravio poredjenja izmedju njih u smislu -ko je bolji.
Iz tvojih dosadasnjih postova citalac lako zakljuci da nemas lose namere pa onda ni ovo ne bih tako protumacio,ali ipak mislim da su poredjenja malo neprimerena.Oboje su predani svom poslu , svako u svom domenu.
A mi, ovako kontinentalno smesteni,bas i nemamo puno lekara ove struke.
Nadam se da mi nisi uzeo za zlo ovaj moj komentar. Very Happy

Sticajem okolnosti radim za jednu privatnu kliniku razne IT usluge i puno vidjam doktore mahom sa VMA, koji na pomenutu kliniku dolaze kao konsultanti. Od kad se desilo ovo sa Vlatkom sa nekoliko kardiologa sam pricao na ovu temu, ali ni od jednog nisam dobio bas konkretan odgovor. Doduse jedan kardiolog mi je pomenuo najnoviji toshibin CT skener na VMA (na kom sam inace bio kad sam imao problem sa bubregom) ali je unapred rekao da bi bilo dobro da se sa tim snimkom ode i kod Dr.Zivkovica, koji inace ima svoju privatnu kliniku sa hiperbaricnom komorom.
Inace daleko od toga da pravim razliku medju doktorima ali uvek volim da cujem vise misljenja.
U svakoj profesiji ima prosecnih, dobrih i malo boljih, pa i u medicini ne verujem da je puno drugacije.
Jbg sto puta sam bio svedok da pacijent, kad recimo dodje u kliniku na pregled, izricito zahteva da ga pregleda prof.dr.sci bas taj i taj..., mada u tom trenutku ima i drugih doktora koji bi mogli da zavrse pregled.

Pozdrav za Edgara

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Sub Maj 15, 2010 11:31 am

Ma naravno da je isto kao i u bilo kojoj drugoj profesiji.Svugde ima svakakvih. Ponekad je stvarno dobro cuti vise misljenja na istu temu.
Kardiolozi se obicno ne bave puno sa asimptomatskim PFO -om.(to je onih 20 tak %). Dr Zivkovic se bavi baromedicinom a to jos ne znaci da zna uraditi dobar eho srca i pronaci septalni defekt ili bubbles-e (kada ih ima)
Stvarno ne znam dali on radi eho.Mislim da Dr Ivkovic ne radi eho.
Itd. Zato sam mislio da ih mozda ne treba porediti.

E sad sto se tice popularnosti odredjenih lekara, to jeste tako. Ponekad je to opravdano a ponekada i nije.Na ovo utice puno stvari a samo neke su uzrokovane samim kvalitetom.
Ali i to je deo igre.
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Ned Maj 16, 2010 6:53 am

Eho srca se moze uraditi na mnogo mesta. Kao po obicaju ono sto je Edgar napisao je "uctiva" realnost i potpuno se slazem sa njim. Za ove stvari potreban je kardiolog (sa opremom) koji treba da je upoznat sa nasim "potrebama". Jos jednom ponavljam vece anomalije se mogu konstatovati i sa transtorakalnim ehoom ali je tacnost daleko manja od transezofagealnog eha, koji je mnogo neprijatniji upravo zbog "gutanja ca. 50cm creva". Razgovori sa mnogima koji su ove testove sproveli u svetu govori mi da je: za ronjenje potrebna veca "tacnost" i da nije svejedno ko gleda, jer nije sve crno ili belo. Postoji gradacija kolicine prolaska "mehurica" 0,1 i 2 sto samo po sebi govori da se radi o relativnim vrednostima. Reci da ovaj test sa za nas zadovoljavajucom tacnoscu kod nas niko ne moze izvesti je glupost, treba samo naci lekara koji je voljan da se pozabavi nasom "problematikom".
U principu u koliko neko ima kozni oblik DCS vise nego jednom trebalo bi da se proveri jer to je prva indicija da mozda postoji shunt. U koliko je to tako, drasticno se povecava opasnost od DCS i to, prvi na mestu je cerebralni oblik DCS II, na drugom mestu vestibularni a odmah uz njega i spinalni oblik DCSII. Medicinski obrazovani ce ovakva oboljenja nazvati embolijama (sto nije netacno) dok mi u ronjenju embolijama uglavnom nazivamo bolesti koje su prouzrokovane nekom barotraumom pluca - na kraju rezultat je isti, mehurici u arterijskom krvotoku. U vecini studija kod 70% "nezaradjenih" oblika DCSII ustanovljen je shunt. Ono sto zabrinjava je onih 30% kod kojih nije ustanovljena nikakva anomalija.
I ja sam dobio podatak (i neka imena) na Dedinju, koja su jako kompetentna na ovom polju. U koliko budem imao neka saznanja o problematici i mogucnoscu pregleda koja su vredna da podelim sa vama bicete obavesteni.

Pozdrav
Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Ned Maj 16, 2010 9:03 am

Ja i moje primedbe ,
koliko ja znam spinalni DCS je nesto ucestaliji od cerebralnog.Logicnije bi bilo da je obrnuto zbog veceg dotoka krvi iz levog srca ka mozgu a ne ka kicmenoj mozdini.Razlog za ovu nelogicnost lezi u anatomskoj poziciji neurona u k.mozdini.( molim da ne pitate detaljnije o ovome posto vam ga ne mogu dati.-u stvari mogu ali vas onda moram ubiti

Very Happy ) ovo sam nasao u jednoj doktorskoj dizertaciji. !

I naravno da imam primedbu na Mirkovu primedbu da ce medicinski obrazovani ovo nazvati embolijom a ronioci nece !
Mirko ima pravo, ovi to zovu ovako a oni onako, jedino sto mislim da je tema cisto med E cinska pa se onda i zna ko je '' gazda''.

Tema je cisto akademska i radi se samo o naslovu a ne o sustini ali ipak da ne ostane nedoreceno:

Sve ono sto putuje krvotokom ,a nije mu tamo mesto, i tako bude odneseno- doneseno na neko drugo mesto jeste embolija.
Ono sto putuje zove se embolus .

Tromboembolija je ako putuje krvni ugrusak ( najcesce )
Masna embolija(ako dodje do preloma dugih kostiju pa masna kostana srz udje u krvotok proputuje pa zacepi neki distalni krvni sud-obicno u plucima)
Embolija plodovom vodom ( obicno nakon revizije materice nakon porodjaja-isto obicno u plucima)
Gasna embolija ( putuje bubles krvnim sudom-bez obzira stigao on barotraumom pluca ili ne)

Pa cak i retki bizarni slucajevi kada delovi metalnog projektila budu odneseni krvotokom.
Ostalih embolusa sada na brzinu ne mogu da se setim, ako ih uopste i ima u praksi.

Mirko je garant znao da cu se javiti na ovo,
lol!
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Ned Maj 16, 2010 9:07 am

Neko,
kako napreduje Vlatko ?
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Ned Maj 16, 2010 9:31 am

I jos da dodam neke moguce uzroke za nastanak ''nezasluzenog DCS-a''

Navodno moze da se zaradi ovakav DCS cak iako se ne dokaze postojanje PFO-a. U slucaju da se nakon pravilno odradjenih zarona izvodi neka fizicka aktivnost,cak i blaza (??) moze doci do otvaranja arterio- venskih santova u plucima i da tim putem bubblesi predju u art cirkulaciju i uzrokuju DCS.
Ovo je isto iz nekih disertacija, mislim iz 2005 .
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od TRITON Ned Maj 16, 2010 10:43 am

Da, moze i bez PFO, kao sto kazes. Sto se tice ovog slucaja, rada nije ni bilo jer su se prvi simptomi javili kada smo "ustali" u plicaku 1m dubine.
Inace cerebralni oblik jeste statisticki mnogo cesci kod prisustva PFO. Manifestuje se vrtoglavisom i cesto gubitkom svesti do koga moze doci jos pod vodom! Mnogi rone sa PFO (mislim na tehnicke zarone) pa nemaju simptome, ali kad dobiju DCS cesto se pripisuje postojanju istog.

Vlatko je otpusten na kucno lecenje. Ima svakodnevno fizikalnu terapiju i u principu se dobro oporavlja. Poceo je samostalno da hoda, a i drugi "problemi" se lagano povlace. Nadamo se samo da ce oporavak biti u potpunosti.
Pozz
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Edgar Pon Maj 17, 2010 3:47 am

To je dobra vest !
Ono za a-v shunt u plucima sam naveo samo kao teorijska razmatranja.
Procitao sam jos jednom ono sto ste napisali na sajtu .
Kod Vladka su se simptomi javili neposredno sa izronom, bez nekog slobodnog intervala.Ovo samo znaci da si doneo pravu odluku da ga ne transportujete nego ste isli na reimerziju.Kontraverzna metoda ali u ovom slucaju jedino ispravna.
Osim sto ste imali cime, i sto ste znali kako, uspešnosti ove reimerzije je i pomogla cinjenica da je Vlatko smogao dovoljno i fizicke i mentalne snage da
izdrzi sve ovo. Verujem da se ne zna kome je u tim trenutcima bilo teze, njemu ili tebi.
Da ste ga panicno stavili u auto i krenuli negde, verujem da bi ishod verovatno bio drugaciji.
Jos jednom vam odajem svo priznanje za znanje i hrabrost.
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od _ Pon Maj 17, 2010 5:19 am

Evo jedan lep graficki prikaz PFO-a,

DCS II na Ohridu - Page 2 E:\PODACI\RONJENJE\fig3g12

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

DCS II na Ohridu - Page 2 Empty Re: DCS II na Ohridu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu