RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PADI to CMAS / CMAS to PADI

+11
waterworld
Edgar
posejdon
ProUrke
mr joy
SRDJAN
milutinm
zensea
Silent
TRITON
.
15 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od . Uto Sep 22, 2009 9:56 pm

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Sre Jun 26, 2013 10:37 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od TRITON Uto Sep 22, 2009 11:09 pm

To o priznavanju kategorija mi izgleda OK (i vec je davno poznato). Jedino sam fasciniran mogucnostima "brzog napredovanja". Na pr.OWD CAMS** 5 zarona, CMAS* Rescue 9 zarona. Ili ovi danasnji ucenici brzo uce ili smo mi bili retardirani Laughing
Salu na stranu. Kako i sami stalno radimo obuku znam iz iskustva da su standardi (citaj zahtevi za naucenim vestinama) i fond predvidjenih casova za savladavanje prakticnig gradiva u strasnoj koliziji Shocked.
Kako se bavimo tz. klubskim ronjenjem to od nas (instruktora) zahteva da (debelo) prekoracimo fond casova kako bi clanove zaista nesto i naucili.
U bazama ne vlada taj duh tako da je zavladao sistem uzmi "kintu i bezi".

Na kraju ne vidim da ce se situacija promeniti nabolje tako da nama ostaje samo da vise radimo za manje novca (uz veliki entuzijazam Smile) i nadamo se da imamo sto vise talentovanih ucenika.

Pozdrav
Triton
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od Silent Sre Sep 23, 2009 5:06 am

Sto rece Sale iz NS-a, oduvek se znalo: "CMAS is sport, PADI is fun". Tako da odatle su razlike u standardu obuke evidentne. Medjutim komercijalizacija uzima maha, i sta je tu je...
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od zensea Čet Sep 24, 2009 8:46 am

Pa da ili "CMAS je sport?! ,PADI is job" a posto je job=fun onda je to ok.
A standardi i obuka, sve zvisi ko sta kako radi.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od Silent Čet Sep 24, 2009 8:54 pm

Pa ne zavisi samo od toga sta ko/kako radi...

Npr. ako je neko polagao za CMAS* u Savi ili nekom drugom nasem mutnjikavom, hladnom, nepristupacnom i jos x ne- uslova, a neko drugi polagao za PADI OWD npr. u Crvenom moru koji je osim sto je takodje voda susta suprotnost po uslovima ronjenja, mogao je PADI instruktor da ulozi ne znam koliko truda, i da je kandidat ne znam koliko kvalitetan, hajde da za trenutak zamislimo tu dvojicu svrsenih kursista na zamenjenim lokacijama... Ko bi se kako proveo? Da ne pominjem navigation kurs ili sesiju u tako razlicitim uslovima kao ocigledan primer na sta mislim.

Ono sto hocu da kazem je da stvari verovatno previse gledamo kroz prizmu toga sto je kod nas odvajkada prisutan CMAS, ali ga mi vezujemo i sa uslovima u kojima se obuka sprovodi... A onda se pojavljuju ljudi koji su u inostranstvu ucili po PADI standardu u luksuznim (ili manje luksuznim) letovalistima u toplom, bistrom moru... Mozda zbog toga mi ovde smatramo da je razlika izmedju CMAS i PADI standarda mnogo veca nego sto nam se cini.
OK, razlika evidentno postoji, ali u nasoj kolektivnoj svesti (ne mislim na one srecnike koji su u vreme bivse SFRJ polagali po jadranskom moru, vec na nas nesrecnike novijih generacija kojima je na raspolaganju Sava, Dunav i poneko manje ili vise blatnjavo jezerce) postoji velika razlika u dozivljaju CMAS kursa u domacim uslovima, i PADI kursa negde na moru...

Cisto i to treba imati u vidu (po mom skromnom misljenu)
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od milutinm Čet Sep 24, 2009 9:18 pm

Silent u potpunosti se slazem sa tobom.

CMAS je ipak stroga, zahtevna, vojna skola. Dok je PADI uzimanje para iz ciste zabave.
Ronioci ca CMAS P1 rone do 40m , dok je kod PADI sistema sve preko 20m deep dive.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od milutinm Čet Sep 24, 2009 9:23 pm

Vecina ronioca zna ovaj vic al da ga ponovim za one koji ne znaju.

Na brodu se nalaze ekipe CMAS, PADI i SSI skole, brod krene da tone.
Instruktor CMAS svojima kaze da se spreme i plivaju do obale.
Instruktor SSI svojima kaze da ne brinu stize helikopter po njih.
Instruktor PADI svojima kaze da se spreme i da daju po 10e , rone na olupini.

Mislim da ovo najbolje oslikava kako koje skola radi.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od SRDJAN Čet Sep 24, 2009 11:10 pm

Mislim da je ovo zamena teza, uslovi i okolnosti u kojima se radi kurs nemaju nikakve veze sa asocijacijom po kojoj se radi, najbolji primer za to vam je Engleska gde ni PADI OWD ne moze dobiti lokalnu licencu ukoliko ne ispuni lokalne standarde, isto vazi i za sve ostale asocijacije, a to da P1 roni do 40 metara nema nigde u svetu, to je van svih standarda. P1 je ogranicen dubinom ronjenja na 20 metara, a to sto se kod nas godinama naopako radi i sto je postala ustaljena praksa da se roni mimo svih standarda i granica zdravog razuma samo govori o instruktorima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od mr joy Pet Sep 25, 2009 6:10 am

Cinjenica je da je tesko napraviti razliku, a i ne treba je praviti. Cinjenica je da je PADI zasnovan i prilagodjen uslovima koji odgovaraju najvise turistima. Ali naravno to ne znaci da jedan PADI inst. ne moze da odrzi jedan dobar kurs i da nauci nekog ronjenju. Druga stvar je sto u PADI-ju se moze mnogo lakse napredovati, tj. ne treba imati toliko zarona. Sigurno da je to mozda najveca greska u organizaciji PADI-ja. Ali opet mora se priznati da je PADI jedan od najrasprostranjenijih organizacija.
Sto se tice CMAS-a svi znamo da se u CMAS-u kako moze napredovati. Ali eto dokaza da i u CMAS-u su uvideli da se moraju prilagodjavati drugim federacijama i bas zbog toga su i oni prihvatili cross over sa drugim fed.
I ja sam pre drzao PADI kurseve i to po jezerima i barustinama, ali bio sam obavezan da informisem studenta da posle 4 zarona moze da polaze za AOWD.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od ProUrke Sub Okt 24, 2009 11:02 pm

Ovde jos uvek mozemo da vidimo klasicne primere nepoznavanja materije od strane dosta ljudi, no tome su krivi sami instruktori i klubovi, i oni koji su njih obucili, da ne kazem NISU obucili... Wink

Dakle, CMAS je JEDINA SPORTSKA ASOCIJACIJA na svetu, clanica je MOK-a, i kao i svaka SPORTSKA ASOCIJACIJA je organizovana po sistemu klubova koji su clanovi nacionalnog saveza koji je pak clan "krovne" svetske organizacije... Sve ostale asocijacije (mislim na one ozbiljne i vodece...) su FIRME U PRIVATNOM VLASNISTVU, i NISU SPORTSKE U ORGANIZACIJI ! Svaki instruktor RADI PO PIRAMIDALNOM SISTEMU ZA FIRMU ! Nadam se da ce to vec jednom da se shvati i razluci na ovim prostorima...
Kod nas postoji problem (o tome sam vec pisao na pok.AkademijiRonjenja...) sto SPORTSKI KLUBOVI RADE KAO FIRME, i sto je jos gore, lose rade... Drage dame i gospodo draga, u zemlji Srbiji NIKO OD VAS NE RADI LEGALNO OBUKU, i to ne zato sto to nije reseno zakonom, nego zato sto zakone niko ne poznaje i ne postuje, ali, opet ponavljam tome su krivi nasi dragi mentori i instruktori od pocetka ronjenja u SFRJ/SRJ/SCG/RS... Mozda, ali samo mozda, kada se za koju godinu srede stvari, i slegne mulj na dno bureta ronjenja u Srbiji, mozda tada uspemo da zahvatimo malo pitke i bistre vode sa vrha...
Da se vratim na temu - svi standardi svih asocijacija su MINIMALISTICKI ! Sta to znaci, prevedeno na jednostavan svima razumljiv jezik? Znaci da standardi propisuju MINIMUME ISPOD KOJIH SE NE SME ICI, a ne da je to sveto pismo i da samo to mora da se radi, "ni rec/minut vise od toga" - najvecu zabludu imaju ljudi oko toga da je CMASov sistem obuke "vojnicki", a npr.PADIjev "turisticki" - svaki kursista najvise zavisi od Njegovog Velicanstva Instruktora, i toga kakav je on/ona licnost... Mrvicu iza Nj.V. Instruktora, dolaze na red propisi predmetne drzave gde se obuka odvija...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od zensea Sub Okt 24, 2009 11:25 pm

E svaka ti je ka' Njegoseva! Nego 'de si do sada? Meni su vec izgorele licne ovde affraid
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od ProUrke Sub Okt 24, 2009 11:35 pm

Brate mili, sta da ti kazem :
duga sezona, podzemne vode, porodicni problemi, lenjost, dosada, nedostatak vremena, SEKA, DEKA...

(Zaokruziti sve tacne odgovore...) Very Happy
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od posejdon Sub Okt 31, 2009 11:11 pm

LJudi moji,ne mogu da se povratim od juce.Necu spominjati imena jer racunam da smo svi ronioci prijatelji ili bi tako trebalo biti.Bio sam sa likom PADI instruktorom juce,kupovao sam neku opremu i tip mi se javi.Ladno mi je rekao da je za godinu dana postao instruktor,sto sam i proverio sve po datumima.Nije imao pojma sa oznakama na bocama i jos kaze da ne zna cemu dva ventila na boci,kome to jos crkava.Koga ce on da obuci kad ni sam nema zarona u zivotu jadan.Koje je to iskustvo koje moze preneti na druge ronioce?Jos se hvali kako ide da vodi zarone i radi kao instruktor na Karibe ovih dana.Pa ko je ovde lud,ljudi koji sticu iskustvo i polako napreduju ili pocetnici koji dodju i uzimaju lovu kao najpametniji znalci?
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od zensea Sub Okt 31, 2009 11:35 pm

Stvarno ko je lud? Laughing
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od milutinm Ned Nov 01, 2009 12:08 am

Pa verovatno mi koji ucimo godinama i cekamo kad nam dozvole uslovi da polazemo za instruktore.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od zensea Ned Nov 01, 2009 12:26 am

cheers
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 50
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od posejdon Ned Nov 01, 2009 1:09 am

Da me neko ne s hvati pogresno,ima divnih ljudi koje poznajem u svim federacijama a strucni su.Samo mi nije jasno otkud nekom hrabrost da takve stvari radi.Pa i moji prijatelji rodjaci treba da rone sa tako obucenim ljudima.
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od Edgar Ned Nov 01, 2009 1:26 am

Pa ti imas i prijatelje ? cheers
AA,... pa dobro,.. ronices samo sa rodjacima

Salim se, naravno da si u pravu
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od posejdon Ned Nov 01, 2009 1:43 am

Jel ti to na slici mentor? Sto se krije? HAha pozdravi ga
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od ProUrke Čet Nov 05, 2009 9:33 pm

@ Posejdon : Gledaj, u svim asocijacijama je moguce "jurisati" kroz kategorije, jer koliko para - toliko muzike... Moje skromno misljenje je da bi neko pre instruktorske kategorije morao dosta vode i mleka da se napije od pocetka ronilacke karijere, ne manje od 4-5 godina ronjenja, da bi bio pravi i ozbiljan instruktor... I to samo ako je u tom periodu vremena imao kvalitetnu obuku i mentore...
Licno sam sreo instruktore koji se bave obukom po 10 godina, pa im kursisti rone kao covecje ribice (mlataraju rukama i nogama i udaraju glavom u dno...) - dacu samo jednu narodnu :
"Nije znanje znanje znati, vec je znanje znanje dati..." Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od posejdon Pet Nov 06, 2009 1:00 am

Upravo sam to i rekao ako si dobro procitao.Iskustvo je majka znanja.Nista nemam protiv bilo koje asocijacije ali imam protiv tog brzog napredovanja bez iskustva.Danas ljudi u nekim asocijacijama polazu preko interneta,uz knjigu dobiju i pitanja,ispune,posalju internetom i gotovo.To je katastrofa.Jos se i kuropecaju ovde kao veliki ronioci.Vidim ima ovde kandidata za Veska 2.Uz postovanje svih mislim da je bolje fotokopirati knjigu nego bacati pare a polagati internetom.Druga je stvar dal je to po zakonu,na zalost ovo je Srbija, svi se snalaze kako znaju i umeju.Ronio sam sa mnogim instruktorima i mogu ti reci da ih ima toliko losih da je to za ne poverovati.Instruktor koji ne zna koristiti kompas,e to su te skole,brzinske.Uzmimo se u pamet dok nije kasno
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od waterworld Čet Dec 03, 2009 9:09 pm

Postovane kolege,
sa vecinom iznesenih teza se slazem,slazem se i sa nekim kritikama koje ste uputili,a koje se odnose na klasifikaciju,gradaciju i kvalitet pojedinih asocijacija.No,ipak moram da konstatujem da sam stekao dojam da ste prilicno kriticki raspolozeni.Ponavljam,ne kazem da niste u pravu,ali ...budimo mola prakticniji i prihvatimo stvari kakve jesu,a ne ispravljajmo krive Drine stalno.
Ipak neka bude to licna stvar svakog od nas,da radimo na sebi,kako na teoriji tako i na praksi,a da se sve to ne svodi po principu "general iz biblioteke,doktor iz apoteke".
Umjesto citanja paragrafa i normi pojedinih asocijacija,dali mi mozete reci npr.koliki Vam je fond sati "dole"u toku ove godine?
waterworld
waterworld

Broj poruka : 14
Datum upisa : 03.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od SRDJAN Čet Dec 03, 2009 9:30 pm

Tacno tako, to je kljucna stvar, nazalost veliki broj ronilaca i Instruktora kod nas, pri tome prednjace SOPAS-ovi, ima odprilike tri i po zarona godisnje, a neki ni toliko, i sad oni nekome sole pamet i pricaju price kako oni rone 20 ili 30 godina, a to sto neki imaju godisnje vise zarona nego oni u celoj svojoj ronilackoj karijeri im je nebitno. O teoriji i da ne pricam, da im das tablice, pola njih ne bi mogla da se seti kako se koriste, a kamoli nesto ozbiljnije.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od TRITON Čet Dec 03, 2009 10:03 pm

SRDJAN ::Tacno tako, to je kljucna stvar, nazalost veliki broj ronilaca i Instruktora kod nas, pri tome prednjace SOPAS-ovi, ima odprilike tri i po zarona godisnje, a neki ni toliko, i sad oni nekome sole pamet i pricaju price kako oni rone 20 ili 30 godina, a to sto neki imaju godisnje vise zarona nego oni u celoj svojoj ronilackoj karijeri im je nebitno. O teoriji i da ne pricam, da im das tablice, pola njih ne bi mogla da se seti kako se koriste, a kamoli nesto ozbiljnije.

Very Happy Very Happy Very Happy u glavnom ne komentarisem ovakve teme, ali moram da kazem da najcesce ubodes u "centar" Laughing
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od posejdon Pet Dec 04, 2009 1:01 am

Godisnje imam oko 50 zarona. Ja probio led ajd sad ostali. Koliko imam vremena cudim se sto i toliko ronim
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

PADI to CMAS / CMAS to PADI Empty Re: PADI to CMAS / CMAS to PADI

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu