RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HELIJUM NE OPRASTA!

+3
Dixie RK Sebastian
SRDJAN
_
7 posters

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 10:58 am

Pa najselj.... ti je kaskadom. Imas 3 boce i sipas dok ne dodjes na zeljeni pritisak.
Druga metoda ti je preko kompresora i "bafera"
i treca preko starog regulatora, kompenzacijonog creva pa u kompresor.
Najelegantnija je preko miksera (stick), ali ti trebaju 2 analizatora a nama su jedan ukrali pa ponovo mesam 2. metodom. U principu isti k... samo malo vise ili manje fizikalije.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 10:59 am

@ Srdjan

jos se brckas u toploj vodi Smile
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Sre Nov 25, 2009 11:10 am

Ma naravno, uvek znas sta ces traziti i normalno je da to i proveris, nego ne znam koliko im se to isplati da dupliraju proces u proizvodnji, moguce je da zato i daju 4,6 jer pretpostavljam da potraznja za tim balon gasom i nije neka, ne znam kakav je proces proizvodnje, ali ako je automatizovano, onda je i analiziranje automatsko, bas cu da nadjem nekoga ko radi tamo da pitam detalje, zivo me zanima. Nema vise brckanja, ujutru cu lagano za Cairo pa uvece kuci, nisam dobro formulisao pitanje, mislio sam kada mesas na mikseti, jel imas neki poseban booster, ovde ne jebu da topuju He, tako da ako ti ostane u bocama pozdravi se, ispuste svaki put do kraja pa prvo njega sipaju, zato verovatno i jeste skup.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Sre Nov 25, 2009 11:37 am

Mirko pa koliko znam imas helijum analizer od Ljukija. Sta mislis jel bi dali u Tehnogasu da se pre kupovine analizira balon gas?
Na nekim stranim sajtovima sam nasao objasnjenja tipa da je balon gas u stvari 21 O2 i 79He. Mada sumljam da je tako.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 11:39 am

Mislim da se cak vise koristi balongas, a ove mesavine 5.0, 6.0 su za laboratorije.

"mislio sam kada mesas na mikseti, jel imas neki poseban booster, ovde ne jebu da topuju He, tako da ako ti ostane u bocama pozdravi se, ispuste svaki put do kraja pa prvo njega sipaju, zato verovatno i jeste skup."

Zato i koristimo standardne gasove, samo preko ostatka zamesas istu mesavinu. Inace sve ide kroz kompresor.

Najveca mi je nocna mora transport gasovaq recimo za Crnu Goru ili Makedoniju. To je logisticki izazov. Nekada smo u Buljarici uzimali He, sad ga retko imaju. Cene u Bg i u MNE su bile iste. Sad ako je verovati Draganu dole su neke naucnofantasticne cene.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 11:42 am

Taj analizator nije dovoljno tacan za to, u stvari tebe ne zanima koliko ima He vec cega ima jos! To sa O2 i He sigurno nije tacno jer sam ga mesao i po analizi dobio tacno ono sto sam ocekivao
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Sre Nov 25, 2009 12:05 pm

Inace u pravu si bio za ono da helijuma ima sve manje. Evo teksta http://naslov.hr/novosti_istrazivanja/Zemlja.ce.uskoro.ostati.bez.helija/komentari/baghf

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 12:07 pm

Zato mi marljivo i dalje vezbamo "duboki" vazduh Twisted Evil
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Sre Nov 25, 2009 12:30 pm

Mozda nije tema za ovo ali na prethodnom forumu akademija ronjenja sam nasao neki post od osobe koja ciji je nick alaksandar.

Citat iz dela posta:
"sto dublje to hladnije i veci pritisak vode. ovo zahteva konstantno pumpanje suvog odela a ujedno radi bolje ventilacije ispustanje 'starog" vazduha iz odela u pupmpavanje novog. i to iz nekoliko razloga - konsantna promena temperature toplo-hladno poboljsava cirkulaciju krvi koja opet sluzi kao omanja brana azotnoj narkozi. dalje, konstantna promena pritiska unutar odela izaziva sitna peckanja na kozi sto opet dovodi do povecanog osecaja iritacije a samim tim do, ajde da kazem sporednog efetka koji drzi svest na nekom odredjenom "svesnom" nivou, odnoso imas jos jedno, ovog puta psiholosku branu, protiv azotne narkoze."

Sad posto sam dosta ronio sa suvim odelom nikad nisam osetio nikakvo peckanje ili bilo sta slicno pa me interesuje ima li ovo neke logike? Licno ne vidim neki smisao da prilikom zaranjanja na nekoj dubini ispustas vazduh iz odela pa da ga onda ponovo upumpavas. U principu ti propadas i morao bi da stanes, malo se podignes, ispustis vazduh, upumpas ponovo, totalno besmisleno. Inace iz posta sam zakljucio da covek govori o dubinskim zaronima na obican vazduh.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Sre Nov 25, 2009 7:26 pm

Vidi, taj "Aleksandar" je jedan obican magarac i budaletina, ako potrazis moje postove tamo videces sta sam mu rekao, da ti navedem par gluposti, prvo da krenemo od predstavljanja, napisao je da je IT nepostojecih asocijacija, kada smo ga Urke i ja pitali za objasnjenje, ostali smo uskraceni za odgovor, takodje je napisao i sa je DIR-ov IT, kod deep air zarona koristi ARGON za dekompresiju, ne znam samo kako je moguce disati na gas koji u sebi ne sadrzi O2, cak i da zanemarimo sve ostale cinjenice i to da je nonbreading gas, usput kaze i da je TDI Trimix Instructor, a kada sam ga pitao jel procitao nekada sta kazu TDI manuali o Argonu nije odgovorio. Inace pominjao je i hipotermiju u Egiptu, hiperkapniju sa otvorenim krugom, dekompresiju po VR3 kompjuteru, neka ronjenja sa ppO2 od preko 3 bara, i da ne pominjem smejuriju gde je potrosio nekih 10-ak 12L boca za deco (pritom je bilo nesto plitko, cini mi se 9 ili 12 metara) za zaron tipa 100 Metara, BT 10 min, ukupno recimo 3 sata, da ne lupetam sada, ali poenta je da je za to bila dovoljna i jedna koliko me secanje drzi, a objasnjenje je bilo da na decu mora da se dise polako i potrosi sto vise vazduha. Pa ovako nesto nema ni u bajkama, mislim da nije vredno ni citanja, osim u svrhu humora, samo retardirani Mata moze da brani i slusa ovakvog magarca.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Sre Nov 25, 2009 9:43 pm

Da procitao sam neke postove vezano za tog tipa. Zapravo onaj u kome govori o nekih 18 potrosenih boca! za zaron od 100m sam procitao do kraja.
Covek mi lici na Pocucu br.2.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 9:48 pm

Laughing Laughing Laughing , gde iskopas te bisere. Skylab dovoljno znas o ronjenju da bi trebalo da mozes da selektujes sta moze i sta je istina a sta ne. Molim te, ima puno ronilaca koji citaju ovde a nisu toliko upuceni pa nemoj da ih zbunjujes ovakvim budalastinama.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Sre Nov 25, 2009 9:55 pm

A jel znas sta je najcrnje, mene su Administratori napali kako sputavam coveka Very Happy Very Happy Very Happy Pa najbolje je sto kazes da pocetnici to citaju pa da ne daj boze nekom padne na pamet i da tako nesto pokusa (cini mi se da sam negde tamo to i napisao) Lepo Nemanja kaze, jos jedan Pocuca, mislim da je nas zadatak ovde da informisemo buduce ronioce i da im damo jednu opstu sliku ronjenja i ljudi u njemu, kako bi se izbegli svi potencijalni incidenti u buducnosti, ne treba nam jos jedno Pivsko jezero.
Sreca da su ovde Administratori Ok i da su otvoreni prema svima, a ne klovnovi kao nosati Mata.


Poslednji izmenio SRDJAN dana Sre Nov 25, 2009 9:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Sre Nov 25, 2009 9:56 pm

Ok. Necu vise. Na prethodnoj akademiji ronjenja imaju da se procitaju svakakve budalastine.

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Sre Nov 25, 2009 10:00 pm

Ludaka na ovom svetu ima vise nego sto mislimo, a mozes zamisliti "more" mogucnosti kada negde mozes da se ispoljis a pritom ostanes anoniman Mad
Sto se tice adninistratora, mislim da bi trebali bar toliko u ronjenje da se razumeju da mogu da selektuju-filtriraju ovakve dezinformacije.
Na zalost javnost foruma i anonimnost clanova stvarno daje puno prostora za raznorazne dobro- i zlonamerne manipulacije.
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od PasHke Sre Nov 25, 2009 10:09 pm

cek, jel to onaj sto ide na ekspedicije na severni pol i roni sa podvodnim snimateljima Nacionalne geografije? Very Happy KRALJ Very Happy ako nista, makar je lepe slike skidao sa neta.... Very Happy
PasHke
PasHke

Broj poruka : 233
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 4:22 am

Ma da, ti njegovi mora da su Ruske "Koprivice" Very Happy Very Happy Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 4:25 am

Nesto je srao i o pecinama, steta sto Mirko nije tada bio tu pa da ga uhvati u lazi i da ga malo ispreskace sa pitanjima Very Happy Very Happy Very Happy Ja nisam mogao posto se generalno u to slabo razumem pa je bespredmetno da se upustam u raspravu na tu temu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 4:29 am

Btw, Mata i on su naprasno postali prijatelji preko noci, cak su i dogovarali da ovaj dodje da drzi neka predavanja i seminare kod nas, budi bog s nama, sto rece Mirko ludaka koliko hoces.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Čet Nov 26, 2009 4:34 am

Ja sam "googlovao" neke stvari o ribriderima i nasao sam na postove od tog tipa. Koliko sam mogao da procitam covek se predstavlja kao "ekspert" za sve moguce vrste ribridera pocev od onih fabrickih pa do home made! Very Happy Very Happy Very Happy
Prosto neverovatno koliki talenat... Very Happy Very Happy Very Happy

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 4:49 am

Pa dovoljno ti je da procitas ovaj set gluposti koje sam naveo, to su bre elementarne stvari, u rebreathere necu ni da ulazim, to je kao kad bi neko poceo da vozi kamione i avione, a pri tome smo utvrdili da ne zna ni auto da upali Very Happy Very Happy Very Happy osim mozda sa sibicom. Pocuca je malo dete za njega, ovaj je jedno sest nivoa iznad Very Happy Very Happy Very Happy Ali nasli bi se vec, mozda da nadju neku Nato bazu na Severnom polu pa da nam malo pricaju kako su ronili neke fantomske zarone, i da nam okace ovde jedno tuce stancovanih Logbookova sa svim mogucim varijantama ronjenja Very Happy Very Happy Very Happy A za stancovanje kategorija u domacoj radinosti moze i sam Blesko da im pozavidi.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 5:25 am

Pogledajte ovaj analyzer, simpaticna stvar, ne znam samo kako se pokazalo u praksi

http://www.golemgear.com/p-395-divesoft-heo2-analyzer.aspx
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od TRITON Čet Nov 26, 2009 7:18 am

Nije mi poznat taj model. Ali nesto drugo da ti kazem. Pre 6-7 godina i mi smo se lozili na to. Ljuki je doneo "Teledine" He&O2 analizator. U to vreme mislim da je bio placen oko 2500$! Kad se setim i nas prvi kiseonicki je placen preko 500DM! danas ih ima vec za 100EUR.
http://www.triton-ast.rs/opran.htm
He analiz. je super radio, medjutim nismo nasli neku bogzna kakvu primenu u praksi. Prvo smo se sa njim uvezbali, a onda ga uglavnom upotrbljavali na kursevima i za da izvinis kurcenje Laughing . U prksi se zaista ne pokazuje potreba za merenjem %He. Kako god mesas meris O2. U koliko ti je matematika i sistem jasan suvisno je merenje He. Ovaj instrument radi na principu padu temperature, a ne brzini zvuka kao navedeni.
Mislim da je mnogo bitnije nauciti PRAVILNO analizirati O2. Kod rekreativaca to nije toliko bitno (par % gore dole), ali kada mesas hipoksicne mikseve i te kako je bitno biti tacan u mesanju i analizi!
TRITON
TRITON

Broj poruka : 283
Godina : 57
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.09.2009

http://www.triton-ast.rs

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od _ Čet Nov 26, 2009 11:31 am

Mozda jeste nepotreban ali ja volim instrumente svih vrsta! Very Happy
Secam se nekad davno kad su osciloskopi bili skupi ja nisam mogao da se smirim dok nisam kupio jedan. A sto se tice helijumskog analizera uzeo bih ovaj model zapravo kombinovani he i o2 analizer. http://personal.inet.fi/yritys/innovanet/analyzer.htm

_

Broj poruka : 469
Datum upisa : 28.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od SRDJAN Čet Nov 26, 2009 9:05 pm

Ukoliko ne mesas sam neophodan je, pogotovo kada donose gotove mesavine na lokaciju ili na brod.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

HELIJUM NE OPRASTA! - Page 2 Empty Re: HELIJUM NE OPRASTA!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu