RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Istorija ronjenja u SFRJ

+3
premaks
medigo
SRDJAN
7 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od SRDJAN Uto Dec 01, 2009 6:24 am

Da Gacevic nije napisao godinu na ovoj fotografiji, pomislio bih da su posli kod Mite u kafic, ovako vidim radi se o Paradi 1975 u Beogradu. Lepa fotografija iz lepih vremena i dobra za album. Ovom prilikom cu zamoliti i druge ucesnike Parade 1975. godine da ljubazno ustupe slicne fotografije i da tako priblizimo i pomognemo istinskom shvatanju proteklih vremena. Tako ce se suziti prostor prevarantima i lazovima da kontaminiraju ronilacki medijski prostor.


Istorija ronjenja u SFRJ Parada1975Istorija ronjenja u SFRJ W800
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od SRDJAN Sre Dec 02, 2009 9:07 pm

Evo jos malo dokumenata iz arhive Dragana Gacevica:

Na prvom dokumentu vidljivo je da se radi o Osnivackoj skupstini kluba za podvodne aktivnosti „BOKELJ“ iz Herceg Novog. To je prvi ronilacki klub osnovan u Crnoj Gori.
Osnivanje kluba strucno i materijalno pomogla je Jugoslovenska Ratna Mornarica.
Na slican nacin su se kasnije osnivali i drugi ronilacki klubovi. Herceg Novi i Boka Kotorska smatraju se kolevkom ronilackog sporta Crne Gore.

Drugi dokument je akt o prijemu Kluba za podvodne aktivnosti "BOKELJ" u Savez za sportski ribolov na moru i podvodne aktivnosti Jugoslavije. Tako se to nekada radilo. Nije bilo interneta, ali su zato postojali dokumenti. Neko ih je sacuvao, neko unistio, a neki bi da sve uniste i da od njih istorija pocne, ali nece moci.


Istorija ronjenja u SFRJ ZapisnikbokeljIstorija ronjenja u SFRJ W618

Istorija ronjenja u SFRJ BokeljsavezsfrjIstorija ronjenja u SFRJ W680
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Čet Dec 03, 2009 10:20 am

Sad mi tek nista nije jasno, jos ce ispasti da je ronjenje u Crnoj Gori zapocelo na moru a ne u onom Niksickom potoku kako je Blesko napisao....
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Pet Dec 04, 2009 7:09 am

mogli smo poceti i od Austrougara pa sve do RK Niksic, ali kad je vec tema SFRJ da ti potpomognem sa dokumentima..... Izvor dokumenta je poznat da ga ne pominjem, a sta tek slijedi to je za oskara...
Istorija ronjenja u SFRJ Ispitnakomisijasaveza.th

Istorija ronjenja u SFRJ Izvjestajbokeljasavezu.th
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Pon Dec 07, 2009 5:28 am

Evo kako su izgledale original ronilacke diplome, ovo postavljam za rad crnogorskih ronilaca jer validnu diplomu nisu imali prilike da vide u svom vjeku.....

Istorija ronjenja u SFRJ Diplomav.th
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od premaks Uto Dec 29, 2009 10:30 pm

Ne znam da li je od interesa ali sam pokupio nekoliko fotografija i stavio ih ovde:

http://famona.sezampro.rs/mak/diving/index.htm

ako se neko prepozna - nek' se javi. A bice i jos ...

Tu su i knjige

http://famona.sezampro.rs/mak/diving/scubapadi - instructor guide - discover scuba & discover scuba diving (2002) ww.pdf

http://famona.sezampro.rs/mak/diving/scuba diving - 0756619491.pdf

a bice i us diving manual

http://famona.sezampro.rs/mak/diving//manual/index.htm
premaks
premaks

Broj poruka : 11
Godina : 68
Lokacija : Bulawayo, ZImbabwe
Datum upisa : 29.12.2009

http://famona.sezampro.rs/maksindex.htm

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od anibus Uto Dec 29, 2009 11:49 pm

O to si ti Maxo, a ja pomislio Antonio Banderas! Super su ti ove fotke, to je stvarno bilo davno! Pozz.
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Čet Dec 31, 2009 3:41 am

Evo za sada najstarije fotografije ronilaca koje je napravljena na nasem podrucju....

Istorija ronjenja u SFRJ Arsenal2.th

Sliku je ustupiio magacioner fotografija Gacevic, da ne pomislite da je magacioner iz Zeljezare Niksic.....


Poslednji izmenio medigo dana Čet Dec 31, 2009 6:26 am, izmenjeno ukupno 1 puta
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od ProUrke Čet Dec 31, 2009 5:51 am

E, Medigo, sedim pre dva dana sa Gacevicevim prijateljima u Splitu (Iz, Zverko, Laki...) i pominju ti tako stari diverzanti kako su dobili poziv za 50 godina njihove vesele jedinice, i niko od njih ne zna da je ista bila osnovana u Tivtu... Very Happy

EDIT : Sta reci, jedan od njih je bio komandant te jedinice... Very Happy Very Happy Very Happy
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Čet Dec 31, 2009 6:16 am

Bio je Dragan juce sa njima u Splitu.
Tamo je i on bar dva puta sedmicno, zavrsava neke stvari za ronjenje..
Postavit cu ja nocas i slike gdje je osnovan...
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Uto Jan 05, 2010 1:15 am

Urke,

Sa ovim postom si promasio temu. Provjerio sam podatak. Od pomenutih u tvom
postu niko, nikada nije bio komandant predmetne jedinice. Otuda i cudi da
nijesu upoznati sa datumom i mjestom osnivanja jedinice.Treba pitati one
koji to znaju i bice sve OK.
Nije ovo prva godisnjica da se sastaju pripadnici 82. PC. Oni su se
sastajali i ranije i obiljezavali dan osnivanja jedinice. Koliko sam
upoznat prosle godine je to bilo u Beogradu. Gledao sam foto i video snimke
kod Gacevica, a mislim da ih mozes nacio i po Beogradu od bivsih pripadnika
te jedinice.

Taj Laki to je ako se nevaram Cigo.
E moram da kazem, ne da je Cigo nego je smece Cigansko.
Baba nedoje.... veskov mentor i dupelizac....
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Uto Jan 05, 2010 1:24 am

Evo komentar od Gacevica na gore postavljenu fotku...

Obecao sam napisati kratku pricu o ronilackom aparatu sa fotografije iz
1900. godine, pa da pomenuto obecanje ne ostane neispunjeno molim te okaci na forum ovaj tekst.

Rouquayrol-Denayrouze;

Na prijelazu XIX i XX vijeka Austro-Ugarska ratna mornarica (Kaiserliche
und königliche Kriegsmarine, u daljnjem tekstu k.u.k. KM) koristila je za
svoje potrebe isključivo tešku ronilačku opremu francuske proizvodnje
Rouquayrol-Denayrouze.

Komplet opreme R-D sadržavao je sljedeće:
• ručnu ronilačku sisaljku-pumpu,
• vazdušni leđni spremnih s regulatorom
• kacigu s ovratnikom na tri vijka-sarafa
• dovodno gumeno crijevo za vazduh
• ronilačke cipele,
• prsni i leđni utezi-tegovi
• gumirano ronilačko odijelo
• signalni konop-utezni konop i
• ronilački nož

Konstruktori ove teške opreme za klasično ronjenje bili su rudarski
inženjer Benoit Rouquayrol i mornarički oficir francuske ratne mornarice
Auguste Denayrouze. To im je uspjelo 1865. godine, nepunih 40 godina
poslije izuma prve teške ronilačke opreme, koju je 1828. godine
predstavio svijetu njen autor engleski inženjer Augustus Siebe.
O Augustu Siebeu i njegovoj opremi u nekom od sledecih nastavaka.

Dragan Gacevic
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Pet Feb 12, 2010 4:55 am

Malo sam guglovao pa da nastevimo ovu temu....

Istorija ronjenja u SFRJ Istorijar



Istorija ronjenja u SFRJ Istorijar1 Istorija ronjenja u SFRJ Istorijar2
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od ProUrke Pet Feb 12, 2010 1:14 pm

Vidi, dobro si mi rekao da si izguglovao, jer sam mogao da pomislim da je Franc ovo slikao licno... Smile))

Koja godina ovo?
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 46
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Pet Feb 12, 2010 10:56 pm

Nista slikanje sve je google, nije pisala godina Wink
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Sub Feb 13, 2010 3:08 am

Guglam ja tako i ukucam u Google gacevic@t-com.me i napisem covjeku da mi posaljeneki interesantan prilog na ovu opremu o kojoj pisemo, kad on stvarno.

Mladene,

Forum je na izdisaju i mislim da mu je potrebna neka infizija kako bi ostao u zivotu. Tim povodom saljem ti ovu fotografiju sto mi je poslao Franjo Zeljak iz Splita. Mozda je neko izgugla ali sumljam. Snimljena je u Gjenovicima 1914. godine, naravno kad nije bilo lansirne stanice, koja je izgradjena tek izmedju dva rata. Podmornica je U4 (austrougarska), a poznata je po tome sto je uspjela potopiti jedan od najvecih brodova tog vremena talijanski Giuseppe Garibaldi i to dok je iz akvatorija Cavtata gadjao zeljeznicku prugu Gruz – Zelenika (po nekim izvorima Dubrovnik - Kotor), sto tebi ne moram objasnjavati.

Istorija ronjenja u SFRJ Gjenovici20u42019141

Istorija ronjenja u SFRJ Kumbor20google20eart20u

Istorija ronjenja u SFRJ Svetionik2011
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Pon Sep 13, 2010 9:04 am

S obzirom na temu red je da je gledamo malo u sirem kontekstu. Kada je ta arhiva i biblioteka u pitanju onda je to na staroj adresi. Zato sam zamolio Gacevica za mali prilog. Evo nesta mozda malo poznato ucesnicima ovog foruma. Ovo je najstariji prirucnik za ronjenje stampan na nasem jeziku jos u Kraljevini Jugoslaviji davne 1929. godine.

PODVODNI APARATI I NJIHOVA UPOTREBA U DUBOKOJ VODI

Ako neko ima stariju svaka cast. Od mene toliko za laku noc.

Medigo

[img]Istorija ronjenja u SFRJ Prirucnikzaronilackuslu Uploaded with ImageShack.us[/img]
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Čet Sep 30, 2010 8:08 pm

Mozda bi ovaj prilog gospodina Panica vise odgovarao temi: Mali oglasi, nego ovoj temi. Posto nijesam administrator neka tako i ostane.
Kada u svom prilogu pominje Hidroarheoloska istrazivanja na rtu Kabala odmah su mi kroz glavu prosle slike mojih sjecanja na to istrazivanje i bezbroj mojih ronjenja na toj pozicij. Ja nijesam bio ucesnik ovih aktivnosti ali sam bio pasivni posmatrac nekih detalja kojih se i danas dobro sjecam. Bio sam na hercegnovskom mulu kada je minolovac JRM dovezao jedan stari top sa tog hidroarheoloskog lokaliteta kojeg su tom prilikom istrazivali. Top smo dizalicom minolovca ukrcali u kamion moje bivse firme i odvezli ga u Zavicajni muzej Herceg Novog. Kako mi stric zivi neposredno uz pomenuti muzej cesto puta tu prolazim i vidim top koji smo iskipovali u krug muzeja. Ne razumijem se puno u restauriranje i konzerviranje takvih predmeta ali stanje u kojem se sada nalazi taj muzejski eksponata svakako da zabrinjava zdrav razum. Skoro da se potpuno raspao i iskrivio, tako da sada moze sluziti smo za ulicnu borbu s obzorom na njegovu krivinu. Stoga se i plasim da neki istrazivaci ne pocnu ponovo istrazivati ovaj hidroarheoloski lokalitet i isto uciniti sa preostalim topovima.
Ne bi Gacevic bio Gacevic kad u svojoj biblioteci ne bi imao i pricu o tim aktivnostima pa ga ovom prilikom i kacim na temu ovog foruma. Svojevremeno sam kod njega gledao i film koji su tom prilikon snimali ljudi iz ovog kluba a koje sam imao priliku upoznati na ronjenju kada su kod nas dolazili. Film je dobar i mislim da se zvao „Top kod starog trabakula“. Znam sigurno da ga Gacevic ima u svojoj filmoteci.



[img]Istorija ronjenja u SFRJ Nauc48dni20projekt20hid[/img]

[img]Istorija ronjenja u SFRJ P2280020[/img]
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od milutinm Uto Okt 19, 2010 8:10 pm

Dobio sam jos jedan email od Slobodana Panica da postavim sledeci tekst:

LITETERATURA O PRAVILIMA RONJENJA

Literatura naznačena u ovom spisku je deo literature iz spiska koji je naznačen u knjizi: „ИСТОРИЈА РОЊЕЊА У СРБИЈИ“, a odnosi se na III glavu sadržaja knjige: „Ронилачки и други прописи по којима су рониоци ронили у обе Југославије и Србији“.

Spisak ove literature je deo spiska literature od oko 700 jedinica sa kojima raspolaže Biblioteka RK „Hidroarheolog“ iz Beograda, ul. Kajmkačalanska br.33. Za sva obaveštenja zainteresovani se mogu obratiti se na telefone: 00381 (0) 638948613; 064/2624055; 00381 (0) 23/899357; 011/2883518; 011/2405681:



1) CONFEDERATION MONDIALE DES ACTIVITES SUBAQUATIQUES – CMAS, STANDARDI IZ HIDROARHEOLOGIJE, Rim 1979;

2) C.M.A.S. DIVER TRAINING PROGRAMME, Prevod, Rijeka 1987;

3) CMAS OBUKA, KATEGORIZACIJA I POSTUPAK IZDAVANJA DIPLOMA I KARTICA, Prevod, RK. “Bezbednost” Beograd, 1987;

4) CMAS OBUKA, KATEGORIZACIJA I POSTUPAK IZDAVANJA DIPLOMA I KARTICA, Zbirka propisa, RK. “Bezbednost” Beograd, 1988 – 1998;

5) CMAS OBUKA, KATEGORIZACIJA I POSTUPAK IZDAVANJA DIPLOMA I KARTICA, Zbirka propisa, RK. “HIDROARHEOLOG” Beograd, 1998 - 2008.

6) Мирјана К љ а и ћ – Његован К љ а и ћ:: ПРАВНИ СИСТЕМ ЗАШТИТЕ КУЛТУРНИХ ДОБАРА У СРБИЈИ, Београд,1996..

7) M i r o s l a v Galić – S l o b o d a n Panić: UPOREDNA TABELA KATEGORIZACIJE I NASTAVNIH PLANOVA ŠKOLA RONJENJA - CMAS, NAUI; PADI, SSI, PSS I DRUGIH, Interni dokument, RK “PELAGOS”, RK “HIDROARHEOLOG”, Banja Luka – Beograd, 2007;

Cool NASTAVNI PLAN ZA RONILAČKE TEČAJEVE, (LISTA), Savez za ribolov i sportove na moru, Rijeka, 1967.

9) PLAN RONJENJA SA LAKOM I TEŠKOM RONILAČKOM OPREMOM, VOJNA ŠTAMPARIJA – SPLIT.

10) PODMORSKE DJELATNOSTI, SA GLEDIŠTA MEDICINSKI I DRUŠTVENIH NAUKA, (NAUČNE RASPRAVE), POMORSKA BIBLIOTEKA SVESKA 22, IZDANJE MORNARIČKOG GLASNIKA, BEOGRAD 1969.; PRAVO: Dr. VLADISLAV BRAJKOVIĆ: Pravni aspekt ronjenja, Pravni fakultet Zagreb, str.243; Dr. LUCIJAN KOS: Podvodne djelatnosti s gledišta naših propisa, Institut za saobraćaj pom. i veze Zagreb, str.241; Dr BOŽIDAR BAKOTIĆ: Jugoslovensko zakonodavstvo i zaštita čovjeka u podvodnim delatnostima, Institut za međunarodno pravo i međunarodne odnose Zagreb, str.257; Dr. IVO GRABOVAC: Neke napomene uz zakon o vađenju potonulih stvari s posebnim osvrtom na probleme njegove praktične primene od strane lučkih kapetanija, Pravni fakultet Split. Str.262. Dr.BRANKO SAMBRAILO: O reguliranju eksploatacije i zaštite bogatstva Jadranskog mora i njegovog dna na regionalnoj osnovi, Jadranski institut JAZU – Zagreb,

11) PRAVILA RONILAČKE SLUŽBE (Prevod sa ruskog), DSNO,1966.(Fotokopija).

12) PRAVILO ZA RONILAČKU SLUŽBU U KRALJEVSKOJ MORNARICI, Evidencija sadržaja: pomorski arsenal (Vojno pomorsko odelenje), Izdavanje i evidencija: Pomorski arsenal ( Glavno mornaričko skladište), KRALJEVSKA MORNARICA, ŠTAMPARIJA KOMANDE MORNARICE – DSNO, ZEMUN, 1932. (Fotokopija);

13) PRAVILO RONJENJA, DSNO, 1963

14) IZMENE I DOPUNE PRAVILA RONJENJA, (Izdanje MU DSNO od 9.10.1963.godine), DSNO, 1971. (Fotokopija);

15) PRAVILNIK O RONJENJU, ( Prevod sa francuskog) Savez za ribolovi i sportove na moru, Rijeka, 1963.

16) PRAVILNIK O RONJENJU I KATEGORIZACIJA RONILACA, Savez za ribolov i sportove na moru, Rijeka, 1967.

17) PRAVILNIK O KATEGORIZACIJI RONILACA, Savez za ribolov i sportove na moru, Rijeka, 1968.

18) PRAVILO RONJENJA, DSNO, 1968.

19)PRAVILO RONJENJA I OBUKA LAKIH RONILACA – (PROLAR), SAVEZ ZA PODVODNE AKTIVNOSTI I SPORTSKI RIBOLOV NA MORU JUGOSLAVIJE, - KOMITET ZA PODVODNE AKTIVNOSTI, - KOMITET ZA AUTONOMNO RONJENJE, Split 1977.

20) PRAVILO RONJENJA I OBUKA LAKIH RONILACA – (PROLAR), Savez organizacija podvodnih aktivnosti i sportski ribolov na moru, Rijeka, 1983.

21) PRAVILO RONJENJA, Savezni sekretarijat za narodnu odbranu, Beograd, 1989.

22) PROGRAMI ZA POLAGANJE ISPITA ZA ZVANJE RONILACA U JNA, KOMANDA VOJNOPOMORSKE OBLASTI, Split 1978.

22) Slobodan P a n i ć: ZBIRKA PROPISA IZ OBLASTI PODVODNIH AKTIVNOSTI, (PRAVILNIK O VRŠENJU PODVODNIH AKTIVNOSTI U OBALNOM MORU SFRJ; PRAVILNIK O VOJNIM RONIOCIMA I SLU\BI RONJENJA U JNA; ZAKON O UNUTRAŠNJOJ I POMORSKOJ PLOVIDBI, ZAKONI O PLOVIDBI NA REKAMA I DRUGIM UNUTRAŠNJIM VODAMA; ZAKON O KONTROLI PRELAŽENJA DRŽAVNE GRANICE, ZAKONI O RIBOLOV I DRUGI ZAKONI I PODZAKONSKI AKTI).Interne skripte, RK. „BEZBEDNOST“,Beograd, 1987;

23).Slobodan P a n i ć: PRAVNO - SPORTSKI ASPEKT PODVODNIH AKTIVNOSTI, Interne skripte i skup izveštaja sa podvodnih takmičenja, Beograd 1990.

24) Slobodan P a n i č: ZBIRKA IZVEŠTAJA NASTAVNE KOMISIJE SRJ OD 1983 - 1991, (Zapisnici sa sastanaka Nastavne komisije; Izmene i dopune PROLAR-a; Kategorizacija ronilaca; Kategorizacija instruktora, Izdavanje i popis SRJ i CMAS diploma i kartica;), Interne klubske skripte, Beograd, 1992;

25) S l o b o d a n Panić: PRIKAZ ITALIJANSKIH PRAVILA RONJENJA, (Federazione Italiana Pesca Sportiva – FIPS, Comitato Olimpico Nazionale Italiano - CONI), Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2006;

26) Slobodan P a n i ć: PRAVILA RONJENJA Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2006;

27) S l o b o d a n Panić: ZBIRKA PROPISA O HIDROARHEOLOŠKIM ISTRAŽIVANJIMA,

Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2007;

28) Slobodan P a n i ć: PRAVILA RONJENJA SPECIJALNIH JEDINICA, Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2007;

29) S l o b o d a n Panić i drugi članovi: ZBIRKA PREDLOGA NA TEMU:„KOME NE ODGOVARA DA SE NEŠTO MENJA U RADU SOPAS ILI: IZMENE I DOPUNE STATUTA SOPAS; IZMENE I DOPUNE POSLOVNIKA O RADU SKUPŠTINE SOPAS; IZMENE I DOPUNE STATUTA UDRUŽENJE INSTRUKTORA SOPAS; DISCIPLINSKI PRAVILNIK SOPAS; PRAVILNIK O RADU NASTAVNE KOMISIJE; PRAVILNIK O DELEGATSTVU NASTAVNE KOMISIJE SOPAS; PRAVILNIK O LICENCIRANJU RONILAČKIH INSTRUKTORA SOPAS; PRAVILNIK O RADU TEHNIČKE KOMISIJE SOPAS I DRUGO, Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2007;

30) Slobodan P a n i č: ZBIRKA PROPISA IZ OBLASTI PODVODNIH AKTIVNOST U REPUBLICI CRNOJ GORI, Interne skripte, RK. „HIDROARHEOLOG“, Beograd, 2008;

31) STANDARDNI USLOVI ZA OBUKU RONILACA (SUZOR), ASOCIJACIJA RONILAČKIH INSTRUKTORA-ARI, Novi Beograd, 13.januar 1999.

32) USLOVI POD KOJIMA JUGOSLOVENSKI DRŽAVLJANI MOGU OBAVLJATI PODVODNE AKTIVNOSTI SA POPISOM MESTA ZA RONJENJE I PODVODNI RIBOLOV, Savez za ribolov i sportove na moru, Rijeka, 1971.

33) USLOVI I STANDARDI ZA OBUKU I OBAVLJANJE RONJENJA – UZOR, SOPAS, Beograd, 2001.

34) USLOVI I STANDARDI ZA OBUKU I OBAVLJANJE RONJENJA, SOPAS, Valerije Ljubičić, Beograd, 2004

35) USLOVI I STANDARDI ZA OBUKU I OBAVLJANJE RONJENJA,- ANEKS- 12. 2007.

36) Zoran F o t i ć - Slobodan P a n i ć: PRAVILA RONJENJA ZA ČLANOVE KLUBA „URS“; Interni dokument, RK. „URS“, Beograd, 1972, (Fotokopija);

37) Zoran F o t i ć - Slobodan P a n i ć: POPIS KLUBOVA I SAVEZA, ČLANOVA SAVEZA ZA RIBOLOV I SPORTOVE NA MORU, Interni informator za članove „URS“, RK. „URS“, Rijeka - Beograd, 1972, (Fotokopija);
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od Gost Uto Okt 19, 2010 9:49 pm

Kakvi su ovo postovi?!
Nabrajamo literaturu...??? Kao uvod u onaj vic u oglasima...Imam kucu,vikendicu,auto,gliser...nista ne prodajem samo se kurcim...Mozda da otvorite temu ko ima vise, ili bolje, ko je procitao koliko knjiga. Pa da u nekom od narednih postova ili mailova procitamo i nesto korisno i pametno iz te iste literature,zacinjeno licnim iskustvom...Konkretno na ovom mestu o istoriji ronjenja... A ciji je VECI fundus ostavite za drugi put...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Uto Okt 19, 2010 11:48 pm

scratch
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od Gost Sre Okt 20, 2010 1:27 am

Moj prethodni post se najmanje odnosio na onoga koga sam ocito zbunio...sto bi rekli nicim izazvan...
Pa da ne bih jos koga ostavio zbunjenog,mada mislim da sam bio prilicno jasan, pale
Uz duzno postovanje gosp.Panicu,bez ikakvog licemerja,verujem da covek takvog ronilackog imena moze citaocima ovog foruma,na temu Istorija ronjenja da ponudi mnogo vise osim postova koji pocinju i zavrsavaju sa spiskom literature.
Jos konkretnije,bilo bi lepo mozda procitati nesto o istrazivanju lokaliteta podno rta Kabala,nekom drugom hidroarheoloskom nalazistu...Koja fotografija nije na odmet...
Ne ocekujem nista senzacionalno,ali spiskovi literature obicno idu na kraju knjige,a nadam se da ovaj forum nije dotle dogurao...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Sre Okt 20, 2010 1:54 am

Ma mene zbunilo ono prethodno...
Nema veze, ne kapiram ali ajde, jeste reklama ali neznam za sta....
Pozdrav
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Sre Okt 20, 2010 5:57 am

Izmedju ostalog/

4)**ARAK M – 83, ĐURO ĐAKOVIĆ SLAVONSKI BROD – JUGOSLAVIJA, 1988,.(Interne skripte, RK.«BEZBEDNOST», Beograd, 1992);

Pazljivo sam procitao pod rb. 4), i sam sebi pokusavao dati odgovor, ali u tome nikako nijesam uspio. Kada je bilo riječi o ovom aparatu na temi 82. Pomorski centar okacena je slika Zeljka Bulatovica sa slikom ovog aparata. U najmanju ruku bilo je to krivicno djelo. Naglabalo se kako se ne radi o ronilackom aparatu vec od oruzju koje nikako nije smio imati i puno slicnih nebuloza. Bez obzira sto su se ti aparati prodavali na vojnom otpadu u Kumboru po cijeni od petnaestak evra po komadu. Kada se u sportskom amaterskom klubu RK Bezbednost izdaje interna skripta o ovom aparatu niko da kukurikne od ovih kriticara. Mene zanima po kom osnovu ili standardu sportski amaterski rinilacki klub izdaje internu skriptu za ronjenje sa vojnickim ronilackim aparatom ili oruzjem kako su ga neki deklarisali. Zasto ronilacki klub izdaje internu skriptu kad je proizvodjac izdao svoju knjigu koja ide uz aparat. Postavlja se opravdano pitanje ko je ovlastio RK Bezbednost da u ime proizvodjaca izdaje internu skriptu i cemu ona sluzi. Radi li se mozda o Standardima CMAS-a ili neke druge meni nepoznate asociacije?
Ovo mi za poredjenje lici kao kad bi streljacki klub Bezbednost izdao internu skriptu o automatskoj puski AK70 i nudio na internetu prodaju interne skripte streljackog kluba Bezbednost.

Posebna prica je sto ovaj aparat ima uputstvo za upotrebu koje je izdao proizvodjac, pa mi ostaje nejasno cemu sluzi ovo interno uputstvo osim za zaludjivanje neupucenuh.

[img]Istorija ronjenja u SFRJ M2083[/img]
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od medigo Sre Okt 20, 2010 9:12 am

Strucna literatura ronilackog kluba H2O, od nekoliko hiljada jedinica. Za razliku od ostalih ronilackih klubova mi nasu strucnu internu literaturu ne prodajemo. Ona je interna bas kako jej ime kaze i sluzi samo nasim clanovima. Mnogi su pokusavali doci do nje ali im to nije poslo za rukom. Kako se radi o visoko sofisticiranoj strucnoj internoj literaturi pod stalnim je nadzorom i ako se u njoj nalazi integrisani GPS emiter i prati se putem satelita.

1. NAZUVANJE LIJEVE PERAJE, interna literatura ronilackog klubaH2O
2. NAZUVANJE LIJEVE PERAJE NA NOGU SA ZULJEM, interna skripta
Ronilackog kluba H2O
3. NAZUVANJE DESNE PERAJE NA DESNU NOGU SA KURIJEM OKOM
Interna skripta ronilackog kluba H2O
4. ODREDJIVANJE POZICIJE BRODA METODOM RAZGLEDNICE, Institut pomorstva Donja Bukovica (interna skripta)
5. RAZVOJ BITVE KROZ VJEKOVE, Brodogradiliste Pavino Polje
6. UPOTREBA TROTAKTNIH MOTORA NA RONILACKIM CAMCIMA,
Firma TRIDENT iz Gornjih Mrkova
7. ODMASCIVANJE MASKE TOVATNOM MASCU; INA Krnovo
8. STANDARDI ZA STAMPANJE RONILACKIH DIPLOMA BEZ POHADJANJA RONILACKIH KURSEVA; Interna skripta RK H2O
9. UPUTSTVO ZA PODVODNO CUSKIJANJE MINA, SSNO; Verige
10. UPRAVLJANJE NEREGISTROVANIM BRODOM I CAMCIMA, interna skripta, Agencija Sve i Svasta iz Bijele
11. STUDIJA O VRACANJU VALOVA U ITALIJU, Mjesovito preduzece CG i Italije VALOBRAN
12. RONJENJE NA DVA CREVA, interne skriota H2O
13. SERVISIRANJE REGULATORA (Karburatora) „DJURO DJAKOVIC“, metodom „ Dabogda ga nikad nevidio“ interna skripta RK H2O
14. UPRAVLJANJE GUMENIM CAMCEM I TOMOSOM 4, Visa pomorska skola Kameno, interna skripta
15. UPOTREBA BARO KOMORE ZA ZIMNICU, Galeazzi, prevod, interna skripta H20
16. UPOTREBA PRENOSNE BAROKOMORE GALEAZZI U NAUCNE SVRHE, interna skripta H2O
17. UPOTRBA KESE ZA SMECE U IZRADI TRIMIX MJESAVINA ZA RONJENJE, interna skripta RK H2O
18. NOSENJE RONILACKIH BOCA NA PUNJENJE, interna skripta RK H2O
19. RONJENJE BEZ KOMPEZATORA PLOVNOSTI, prevod od gostiju, interna skripta RK H2O
20. RONJENJE BEZ OKTOPUSA, prevod od gostiju, interna skripta RK H2O
21. RONJENJE SA BOCAMA I VENTILOM REZERVE, prevod od gostiju, interna skripta RK H2O
22. RONJENJE BEZ KOMPJUTERA, prevod od gostiju, interna skripta RK H2O
23. GODISNJI IZVJESTAJI HIPERBARICNOG CENTRA U CUCAMA O RONILACKIM UDESIMA I INCIDENTIMA, prevod od gostiju, interna skripta RK H2O
24. CRNI CARTER U CRNOJ GORI, upotreba sportskih plovila u komercijalne ronilacke svrhe, prevod, interna skripta RK H2O
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Istorija ronjenja u SFRJ Empty Re: Istorija ronjenja u SFRJ

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu