RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Savet za odabir kluba-pocetnik

+11
.
smexy
Điđi
frogman
medigo
Silent
MILAN.MURINA
Karabiner
mr joy
SRDJAN
Nesa_Bg
15 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Nesa_Bg Uto Nov 27, 2012 9:38 am

Zelim da krenem da se bavim ronjenjem i bio sam na par treninga na tasu, dopada mi se kako izgleda e sada voleo bi ako ima neko da podeli svoja iskustva kako da izaberem klub(nije mi namera nikog da reklamiram i da pravim konkurenciju)vec mi je samo potreban savet eventualno veec nekog clana kluba i sto se tice "povoljnosti" znaci da nije neka preterana cena u odnosu na druge klubove i sto se tice ekskurzija itd pa bih bio zahvalan na bilo kakvoj informaciji nekog clana foruma. Pozdrav svima

Nesa_Bg

Broj poruka : 2
Datum upisa : 27.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Uto Nov 27, 2012 10:27 am

A sta znace povoljnosti, ako zelis ozbiljno da se bavis ronjenjem to mora da ima i odredjenu ekonomsku cenu, sve sto je super povoljno, gde su ekskurzije "dzabe" i slicno, to ne moze da valja, davno su prosla ta vremena kada je drzava finansirala klubove pa su clanovi mogli za simbolicne cene da zavrsavaju kurseve i da idu na ekskurzije, danas je to skroz drugacija prica, ako zelis da nesto bude dobro za tebe, onda moras da racunas da i taj klub mora nesto da zaradi da bi ti pruzio adekvatnu uslugu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Nesa_Bg Uto Nov 27, 2012 11:05 am

SRDJAN ::A sta znace povoljnosti, ako zelis ozbiljno da se bavis ronjenjem to mora da ima i odredjenu ekonomsku cenu, sve sto je super povoljno, gde su ekskurzije "dzabe" i slicno, to ne moze da valja, davno su prosla ta vremena kada je drzava finansirala klubove pa su clanovi mogli za simbolicne cene da zavrsavaju kurseve i da idu na ekskurzije, danas je to skroz drugacija prica, ako zelis da nesto bude dobro za tebe, onda moras da racunas da i taj klub mora nesto da zaradi da bi ti pruzio adekvatnu uslugu.

Podrazumeva se, nisam rekao da hocu da ronim besplatno daleko od toga, nego posto sam pocetnik i nemam iskustva a zelim znaci tek da krenem da se bavim time, voleo bi da mi se javi neko iz nekog kluba ili bilo ko sa foruma i podeli svoje misljenje i da savet, a ovo sam rekao jer u bilo kom sportu od kluba do kluba zna dosta da varira u cenama, ali zaboravi da sam to rekao jer ne zelim da budem pogresno protumacen a ovo stoji drugo pa ako ima neko voljan da mi odgovori.. Kazem za sada sam samo video od klubova po netu da ih sada ne spominjem i ne znam kako da se odlucim za neki i bilo kakva informacija bi mi bila od koristi... Naravno znam da je najbolje obici videti od kluba do kluba i to cu uraditi kada budem imao vremena da ih sve obidjem i nadjem kada koji i gde imaju termine, kazem bio sam pre par god sa drugarom ali tek sada sam resio da upisem osnovni kurs, pa da bi suzio izbor i da ne moram da idem od kluba do kluba i raspitujem se(kazem to me ceka kad tad ver) gledam da to malo olaksam da bi mogao sto pre da krenem sa obukom.

Nesa_Bg

Broj poruka : 2
Datum upisa : 27.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od mr joy Sre Nov 28, 2012 12:25 am

Bilo je u vise navrata ovakvih pitanja. Tesko je odgovoriti, jer svako ce da ti hvali skolu u kojoj je on sam zavrsio kurs.
Moj predlog je, da odaberes 3-4 skole koje su aktivne ( ili se barem tako cini) i posalji im email. Neka ti tacno napisu, sve. Koliko kosta kurs, koliko traje, itd.itd.
Pa kad dobijes odgovore onda ces morati sam da odlucis. Kao sto vidis, ovde na forumu ima par akticnih ljudi koji su isto tako aktivni u svojim skolama. Sto ne znaci, da ronioci ili skole koji nisu aktivni na ovom forumu, nisu dobri.
U svakom slucaju ja bi ti preporucio neku skolu koja drzi kurseve poznatijih asocijacija.. Opet, to ne znaci da su druge asocijacije lose ili da tamo neces nauciti roniti. To prvenstveno zavisi od instruktora.
Ako ti nije hitno, uzmi sebi vremena i probaj da odes na par treninga ili ako neko drzi kurs. Pa ces onda imati osnovu da uporedis kako ko radi. Pa ako ne zelis da objavis javno tu na forumu, mozes meni slobodno da posaljes. Posto ja nisam konkurencija nikome i ne preferiram nikog od instruktora.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Karabiner Sre Nov 28, 2012 4:45 am

Pozovi nekoliko klubova, razgovaraj sa ljudima tamo i sam proceni. Probaj sa H2O Dive Group ili Alfa Diving Team za pocetak.

Karabiner

Broj poruka : 26
Datum upisa : 15.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 4:50 am

Alfa Diving Team su nepriznati tako da ih zaobidjes
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od MILAN.MURINA Sre Nov 28, 2012 5:43 am

Slobodno idi u ALFA DIVING TEAM za Milosa i Pedju sve pohvale pravi instruktori i stvarno ce te nauciti da ronis . I sto je najvaznije svaki vikend organizuju zarone i cene su im pristupacne . A to da nisu priznati necu da komentarisem jer je to cista glupost .

MILAN.MURINA

Broj poruka : 22
Godina : 46
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 08.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 6:15 am

Bilo je dosta prica na ovim stranama o njima, ko su i sta su, a ostalo ce se videti vremenom
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 6:25 am

Uostalom pitaj u Tritonu ko su i sta su posto su odande potekli
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 8:29 pm

Evo konkretno, pa "siroko ti more" Very Happy

http://ronjenje.forumado.net/t19-adrese-klubova

A evo konkretnih informacija iz ponude RK AMFORA (imas kontakt adresu gore na linku medju ostalim klubovima):

Treninzi su Sredom, Subotom i Nedeljom u 20h na Tasmajdanskom bazenu tokom cele godine.

Cena kursa (CMAS P1 ili PADI OWD) sa ukljucenom cenom certifikata je 150e u dinarskoj protivvrednosti. Ono sto ne ulazi u cenu kursa i treba sam da kupis je maska, disaljka i peraja. Ostalu opremu ti obezbedjuje klub.

Sada ti je onako "granicno lose" vreme za pocetak takvog kursa. Ja bih licno na tvom mestu sacekao negde bar februar mesec.
Zasto?
Pa vidi, PRAVI kurs obuhvata 3 neke funkcionalne celine. Teoriju, Bazenske vezbe (zarone) i Zarone u "otvorenim vodama". E sad, za teoriju i bazen nema problema u ovo doba godine. Ali za zarone u otvorenoj vodi (sem ako hoces da investiras u suvo odelo) na nasim prostorima nije bas prijatno u zimskom periodu.
Tako da ako sada krenes na kurs, negde do iza nove godine ces zavrsiti teoriju i bazen, a onda ti ostaje da cekas da otopli za zarone u otvorenim vodama na nekom od jezera.
A tako "razvucen" kurs sa velikom pauzom izmedju gubi mnogo na smislu. Ili ako si retko veliki entuzijasta koji ce dolaziti redovno na bazen (a da ti to ne dosadi) dok ne otopli dovoljno, onda je to ok.

E sad ako ti nije cilj da odradis (sebe radi pre svega) kvalitetan i kompletan kurs, onda mozes sigurno (nazalost) lako naci klub ili instruktora koji ce ti ceo kurs odraditi na bazenu, i zavrsices kurs za 10-ak dana ili manje.

Ne kazem ja da obavezno neces nauciti nista na takvom "sakatom" kursu, ali (osim sto to uopste nije po standardima) sam osecaj, atmosfera, ma zovi to kako hoces u bazenu i u "mutnom jezeru" je neuporedivo drugaciji i sam treba da se zapitas da li si ako ne samo psihicki spreman da se bucnes u otvoreno more na leto u grupi turistickih ronilaca posle takvog kursa?

I najlepse za kraj, evo u ime dobrodoslice u drago nam ronjenje, dobrodosao si da u nekom terminu od gore navedenih dodjes na Tas da odradis "Discover Scuba Diving" tj. intro (probni) zaron sa instruktorom u organizaciji RK Amfora BESPLATNO i bez ikakve obaveze. Javi samo na PM kojom prilikom ti to odgovara da neko od instruktora bude slobodan da ti se posveti tom prilikom.

Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 8:52 pm

Bez uvrede, ali za te pare samo budala moze da drzi kurs, sa 150 Eura ne mogu ni troskovi da se pokriju, a kamoli da se zaradi, takav kurs je unapred predodredjen da bude nekvalitetan. Instruktor koji radi za dzabe ne postuje ni samog sebe, kako onda ocekivati da postuje onoga ko dodje na kurs.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 9:35 pm

Bez uvrede naravno.

Tu cenu nisam ja smislio vec je ta cena u klubu u kome sam ja posveceni instruktor-VOLONTER. Znaci meni ni iz dzepa ni u dzep. Ja imam svoju karijeru koja nije vezana za ronjenje, te mi ronjenje nije biznis u kome imam bilo kakvu ekonomsku racunicu.

Sa druge strane Bane Mungos koji je osnivac tog kluba, je covek koji u ronjenju takodje nije zbog novca, i licno sam se uverio da godisnje dotira klub znacajnim novcem sto iz sopstvene poslovne imperije, sto nalazenjem raznih sponzora, i svaka cast mu na tome.

A i treci instruktor u klubu je takodje covek koji ima svoju karijeru van ronjenja, i radi takodje na volonterskoj osnovi, sa jednakom strascu, i uvek redovno, bez preskoka i "otaljavanja".

Tako da neko ne pomisli da se radi o "plati pa se klati" varijanti i sl. Svi polaznici dobijaju predavanja iz teorije u samom klubu, Tasmajdanski bazen ima najbolje uslove za obuku u Bg, ako ne i u Srbiji, obuku rade instruktori, i niko ne dobije licencu dok ne ispuni sve uslove propisane standardima.

Uostalom ima ovde sigurno i na forumu ljudi koji su prosli obuku u tom klubu pa mogu slobodno da kazu svoje impresije, koje su po meni najobjektivnije merilo koliko neki klub ili instruktor radi svoj posao dobro ili lose.
Sve drugo je bespredmetno "merenje ciji je veci" .
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 9:47 pm

Ma pusti me tog volontarizma, pre ili kasnije sve to dodje na svoje, ni u jednom poslu na svetu covek ne moze kvalitetno da radi ukoliko nije za to placen, jer jednostavno nema motivacije, pa niko nije budala da radi za dzabe i da jos plus vadi iz svog dzepa za troskove, takvim radom se samo obezvredjuju kursevi i srozava kvalitet.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 10:00 pm

OK, to je tvoje licno misljenje, dozvoli da se ne slazem sa njime.

Sa druge strane to sto kazes o srozavanju, stoji da se nekom "neekonomskom" cenom srozava trziste, to stoji. I ja licno jesam u vise navrata skrenuo paznju Banetu i to je usvojio sto se tice "naprednih kurseva" da cene ipak digne ne iz ekonomske potrebe, vec iz postovanja prema esnafu, jer bi svakome sa strane bilo uzasno da cuje da neko daje PADI Rescue kurs za 150 evra... Pola ljudi bi to smatralo neozbiljnim, a pola bi bilo ubedjeno da se radi o prostom "stancovanju diploma". Koliko god da to nije tako, zaista ne znam kako bi to iko iz struke prihvatio kao realno.

Tako da sto se toga tice to stoji, ali to nije na meni. Na meni je da odradim kurs nekome pruzajuci maksimum zato sto radim nesto sto volim i sto volim to da delim sa drugima.

Da li cu imati isti entuzijazam i za 5, 10 godina, ne znam, iskreno bih voleo da tako bude, ali to zaista ne znam.

A ono sto sam napisao je zaista aktuelna ponuda. Ko zeli neka izvoli. Ko smatra da je cena iskljucivo merilo kvalieta, neka ide negde drugde, ko zeli u tehnicko ronjenje neka ide na neko trece mesto. Bitno je da ima izbor, a kakav je izbor nacinio videce kada se prvi put zatekne negde u grupi nepoznatih ronilaca i zaroni sa njima. Tek tada ce objektivno moci da proceni koliko je naucio i koliko je dobar ili ne ronilac postao.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od medigo Sre Nov 28, 2012 10:03 pm

Post nema veze sa temom.
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 10:05 pm

@Medigo

Nisam mislio da si "od onih", da ne kazem nesto sto je danas "politicki nekorektno", znaci "zadnjicu uza zid" kad se sretnemo, a? Wink
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 10:28 pm

Vidi, to samo doprinosi unazadjivanju ronjenja, a nikako napretku, pricamo ovde vec duze vreme o nekim standardima, kvalitetu i pljujemo na Scubasauruse, pa kako onda mislis da ostali Instruktori rade, zbog takvih stvari ce masa njih poceti da spusta cenu, a samim tim i kvalitet, i onda cemo doci na to da kursevi ne lice ni na sta, jer da bi radio kako treba moras da platis clanarinu, osiguranje, odrzavanje opreme, struju, zakup, bazen, da sipas gorivo itd. Cim nema para za sve to, onda nesto mora da trpi i kvalitet ide dole, uostalom to si ucio na kursu. A taj volontarizam sto pominjes je budalastina kada pricamo o kursevima, on se moze odnositi na prijatelje, a sad da ti dodje neko na kurs koga prvi put vidis u zivotu, i da pri tome radis za dzabe, i jos da te kosta je smejurija. Pa ne radis u Crvenom krstu sigurno.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 10:50 pm

Vidi potpuno ali POTPUNO se slazem u generalnom obliku da spustanje cene na bilo kom trzistu vodi do srozavanja istog.

Medjutim ovde se tri faktora ne uklapaju u konkretnom slucaju.

1. Finansiranje kluba dolazi sa druge strane kako sam vec objasnio i time otpada uzrocno-posledicna veza niza cena=nizi kvalitet.
2. Ovde se ne radi o "spustanju cena", jer nije cena bila XXX evra pa je neko "dobio napad inteligencije" pa je spustio na nizu, vec je ta cena ko zna od kada na snazi u tom klubu.
3. Kapaciteti kluba su samim tim sto je organizovan na PRAVOM volontarizmu ograniceni.
Znaci nikome od nas instruktora u klubu nije ambicija da imamo 100 kursista i sta ti ja znam, niti da to sirimo u kosmicke razmere. Samim tim sto smo volonteri, nismo motivisani da radimo sedam dana u nedelji i sa 50 ljudi odjednom i sl. Tako da neki "segment trzista" koji bi tako zauzeli je realno mali, i nikoga ne ugrozava u esnafskom smislu.

I na kraju, ne, ne radim u Crvenom krstu naravno, ali sam odrastao u neko drugo vreme kada su ljudi bili mnogo vise upuceni jedni na druge i nisu sve gledali kroz novac.
Pa kazi mi zar ne delis moje misljenje da je npr. zdravstvo ili skolstvo bilo mnogo kvalitetnije u neko vreme kada je bilo "besplatno", tj. bilo finansirano sistematski od strane drzave, nego danas kada se "samofinansira" u najvecoj meri...

Tako da cena nije merilo kvaliteta, bar ne na nasim prostorima.
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Sre Nov 28, 2012 11:10 pm

To sto ti radis degradira tebe, ja Baneta znam mnogo duze od tebe, i da me zove uvek bi mu pomogao i uradio bilo sta sto njemu treba za dzabe, ali nekom drugom ne bi nikada jer cenim sebe, svoj rad, i ono sto sam ulozio zadnjih 12 godina. A to za skolovanje je glupo poredjenje jer to je bilo dzabe krajnjem korisniku, to jest nama, ali je neko (u tom slucaju drzava) platio sve to mnogo vise nego danas, nastavnici su imali vece plate, skole su bile sredjenije, imao si cak i hranu maltene za dzabe i slicno, a sad ih boli k.... da se mlate za sicu, odrade preko k.... i to je to, rezultat je vidljiv svima. To je isto kao kada bi ti aplicirao nekom fondu da ti da pare za promociju sporta, i navedes da hoces da obucis recimo 50 ljudi, cena je XXX Eura po kursu i oni ti uredno plate, to ne znaci da ti radis za dzabe, ti si tvoj kurs naplatio koliko vredi, a kursisti su kao krajnji korisnici to dobili za dzabe. Ali to je druga dimenzija, a ovo o cemu pricamo je glupost jer ti Bane sigurno ne placa ni licencu, ni osiguranje, ni gorivo, niti bilo sta drugo, da bi to bilo finansiranje u tom smislu, onda bi Bane trebao tebi da plati 250 Eura, a da kursistima proda za 150, samo tako bi imalo smisao, sve ostalo ne pije vodu.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 11:26 pm

Sve si ispravno shvatio. I meni licno to pije vodu.

I ja i Bane smo kada bi se ekonomski podvukla racunica u minusu, ali ne gledamo na to kao na posao, i zato je tako kako jeste, osim sto nije nimalo nekvalitetno ili smo mi manje posveceni tome zbog toga, tj. jesmo manje posveceni kvantitativno, ali ne i kvalitativno.

Ne kontam u cemu je problem? Pa ima toliko klubova, jer je u zadnjoj deceniji ronjenje postalo dosta masovnije, i nijedan od njih nije uspeo ili propao zbog bilo koga drugog vec zbog sebe samih, kao i u svakom drugom poslu, zar ne?
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Silent Sre Nov 28, 2012 11:33 pm

I totalno je bezveze da se ovde raspravljamo kao da smo "ljuti neprijatelji" ili bar konkurenti.

Ja nikoga ovde tako ne dozivljavam, narocito ne tebe koga poznajem i mislim da nisi tip koji se "plasi konkurencije" i sl.

Samo bih te zamolio da ako mislis da ovakva cenovna politika rusi nesto u ronjenju i sl, svrati do Baneta, popricaj sa njime, mozda se on slozi sa tobom pa nesto promeni, a mozda ne, sustina je da ne bih da "trujemo" forum medjusobnim prepucavanjima, pa boga mu musavog, jel moze ovde neko nesto da pita konkretno i da dobije konkretan odgovor, a da ne cita jos tone i tone "merenja ciji je veci".

Esnafski dogovori postoje odvajkada i ja sam iskreno mislio da je to manje-vise standardna cena za pocetne kurseve u Bg.
E sad ako nisam u toku, moja greska. Ili mozda esnafski dogovor ne postoji. E onda je to greska svih esnaflija, zar ne?
Silent
Silent

Broj poruka : 327
Godina : 48
Lokacija : Šabac
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od frogman Sre Nov 28, 2012 11:51 pm

Očigledno je NEŠA koji JE i postavio pitanje PAO U ZABORAV, a počele su rasprave o finansiranju klubova, tržištu u ronjenju i ličnim motivima. Trebalo bi čovek da dobije što više informacija i saveta, da bi mu se pomoglo u izboru.
Moj odgovor na pitanje je da šta god da odlučiš u vezi kursa moraš da razumeš da ulaziš u opasan sport i da pored instruktora i vođe ronjenja i sam nosiš odgovornost. Pristupi ozbiljno kursu i trudi se da sve savladaš. Nemoj da se junačiš na ronjenju i da radiš nešto zahtevnije od onoga za šta su te na kursu obučili. Možda ćeš prvih par zarona odraditi sa svojim budućim klubom a onda sa malo iskustva krenuti da roniš na letovanju sa nepoznatim vođama ronjenja u nekom ronilačkom centru, u tom slučaju obavezno pregledaj opremu koju si dobio i insistiraj na ispravnosti.
Što se škole tiče predlog Mr Joy-a mi zvuči u redu, raspitaj se, traži da ti daju detalje o kursu, cenama, skrivenim troškovima, itd.

frogman
frogman

Broj poruka : 25
Datum upisa : 16.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od mr joy Čet Nov 29, 2012 12:28 am

Slazem se sa Silentom, da niska cena ne znaci automatski i los kvalitet. Znam vise instruktora u madjarskoj koji rade jevtine kurseve, ali veoma kvalitetne. I oni imaju svoj svakodnevni posao i kurseve rade cisto iz hobija i ljubavi prema ronjenju.
Inace je veoma jednostavno izracunati koliko imas troskova po jednum studentu i koliko naplacujes kurs. I na kraju ce izaci jedna brojka koja je u minusu ili plusu.
Srdjane koliko kosta kod tebe kurs ?
Na primer ja drzim OWD kurs u madjarskoj za 200,-Eur. Ali ne drzim kurs ispod 3 studenta. Znaci ako nemam najmanje 3 studenta nista od kursa. Ali ako neko ne zeli da saceka da se sakupi 3 studenta, onda uz doplatu od 100,-eur cu da odrzim kurs samo njemu.
Sve zavisi ko koliko ceni ili racuna svoj rad. Na pr. za odrazavanje opreme ja ne racunam nista posto ja sam odrzavam opremu. Posto volim to da radim to mi pricinjava zadovoljstvo. Jedino za rezervne delove treba da platim. Ali servisiranje ne vrsim posle svakog kursa tako da taj trosak se stvara jednom ili dvaputa godisnje.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od SRDJAN Čet Nov 29, 2012 3:11 am

Kod mene je kurs 250 Eura i ukljucuje sve, cak i knjigu koju retko ko kod nas uopste koristi, izgovor je uvek isti, po standardima nije obavezna ukoliko nije na Srpskom, samo jos da me neko ubedi da ne razumemo Hrvatski i super. Ja bez knjige necu da radim makar i po cenu da ne drzim kurs. Radim bez problema i individualno, s tim sto kada su grupe u pitanju moze da se napravi neki popust. I nema nikakvih skrivenih troskova sto je u nekim klubovima svojstveno, naplate ti uvek nesto extra, da li je to PIC, log book ili nesto trece. A imaj u vidu i to da su ovde troskovi najveci u poredjenju sa ostalim zemljama tako da se vrlo jednostavno napravi racunica.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Điđi Čet Nov 29, 2012 3:42 am

Zašto nema knjiga na Srpskom i ko treba da ih obezbedi ? I, ako neko može da mi prevede ovo " Potlačeni ne mogu van". Hvala.

Điđi

Broj poruka : 49
Godina : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Savet za odabir kluba-pocetnik Empty Re: Savet za odabir kluba-pocetnik

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu