RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

+12
medigo
Diver
ProUrke
Dixie RK Sebastian
milutinm
posejdon
zensea
SRDJAN
mr joy
Edgar
Svet Ronjenja
.
16 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od . Uto Sep 22, 2009 12:55 pm

Preuzeto sa sajta SVET RONJENJA



Poštovani ronioci,

S.D.T. SVET RONJENJA u saradnji sa ronilačkim brodom “Downunder” iz Bara organizuje ronilačku ekskurziju tokom koje će se roniti na akvatoriju od Bara do ušća Bojane u Jadransko more. Vreme održavanja eksurzije je od 21. do 27. oktobra 2009. godine.

Link sa programom http://www.svetronjenja-sdt.rs/bar_2009.pdf

i detaljan opis lokacija http://www.svetronjenja-sdt.rs/2-68.html

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Svet Ronjenja Sub Okt 31, 2009 8:06 am

Evo izvestaja sa ove ekspedicije:

Najtvrdokorniji ronioci kluba S.D.T. Svet Ronjenja su se 21.10.2009. godine okupili u porodičnoj kući familije Dragutinović, na obali mora u Dobrim Vodama kraj Bara. Tokom popodneva i večeri ekipa je bila kompletna. Dočekalo nas je toplo veče i more koje se jedva talasalo. Međutim, vremenska prognoza nije najavljivala ništa dobro.
'Tokom noći čućeš kako more sve jače udara o stene, a kad svane poželećeš da ne ustaješ iz kreveta!'
– rekao nam je naš domaćin i vlasnik ronilačkog broda 'Downunder', Željko Dragutinović.
I zaista, osvanulo je kišno jutro sa razljućenim morem koje je silovito udaralo o obalu. Boja neba i mora se izjednačila, što je nagoveštavalo veliki problem. Uskoro je počela i kiša, dosadna, prava jesenja... Međutim to nas nije obeshrabrilo, pa smo u dogovoreno vreme svi bili na okupu u barskoj marini. Doneli smo odluku da ipak isplovimo do uvale Bigovica. Ispraćeni smo zgranutim pogledima i komentarima starih barskih ribara („koja je vas muka naterala sada na more“ ).
Čim se pramac broda promolio iza svetionika na valobranu, shvatili smo da će ovo biti dugačak dan. Pramac broda se žestoko propinjao da bi sledeće sekunde silovito propao u talase. I tako ponovo, i ponovo... Na sreću, uvala Bigovica se nalazi na nekih petnaestak minuta vožnje. Zaklonjena je od juga i pružila nam je bezbedno utočište od talasa.
Od lokacija je prva na programu bila Mikovića špilja, koja se nalazi u neposrednoj blizini Bigovice. Zaronili smo u uvali i krenuli prateći liniju obale ka špilji. Na ponti je bilo kao u ključalom loncu. Talasi su bili zaista rešeni da nas razbiju o stenje, pa smo utočište pronašli u dubini. Na petnaestak metara je bilo znatno mirnije ali je i dalje ljuljalo. Nakon desetak minuta ronjenja pred nama se ukazao veliki ulaz u pećinu.
Mikovića špilja zadire preko sedamdeset metara u kopno u račva se na dva kraka. Duboko u unutrašnjosti nismo osećali uticaj talasa i mogli smo na miru da razgledamo jata kozica i po kojeg hlapa, koji su stalni stanovnici ove pećine. Po izlasku iz pećine najkraćom putanjom smo se vratili u uvalu gde smo ostatak ronjenja proveli razgledajući antičke krhotine. Za drugo ronjenje smo se pomerili na pontu Volujicu, gde smo takođe bili zaklonjeni od razornog uticaja talasa. Ronili smo na ostacima starih barži i razgledali okamenjene amfore kojih na ovom potezu ima dosta.
Sledeći dan je bio preslikan, samo sa još jačom kišom tako da smo bili primorani da se držimo unutrašnje strane ponte Volujica. Po planu krenuli smo na ronjenje na francuskom razaraču iz I Svetskog rata „Dag“. Međutim jugo je učinio svoje i vidljivost je bila minimalna. Nakon ovog ronjenja povukli smo se u marinu i ronjenje završili sa fenomenalnim roštiljem.
Onda je konačno krenulo lepo vreme. Kiša je stala i sunce je prvo stidljivo a onda veoma jako zasjalo. Navalili smo da nadoknadimo propušteno. Ređali su se Crni rt, Kraljičina plaža, Quinto, Carolla, koča Spiridon ... Na svakoj ekskurziji se nađe poneki zaron koji ostane u pamćenju, a ovaj put čak tri su ostavila dublji utisak od ostalih.
Na Kraljičinu plažu u blizini Čanja smo stigli po sunčanom danu. Razlog dolaska na ovu poziciju je bila mala pećina sa otvorom na vrhu, u koju se moglo uroniti na osam i na tri metra dubine. Takođe, dno je prekriveno čudnim oblim stenama veoma karakterističnog oblika.Vidljivost je bila sve bolja a voda toplija nego letos, neverovatnih 20° Celzijusa na 25 metara dubine. Razgledali smo kamene gromade koje je priroda najfinije izvajala. Carolla je brod koji je potonuo nadomak velike ulcinjske plaže, pod veoma sumnjivim okolnostima. Leži na maksimalnoj dubini od 18 metara na peskovitom dnu. Neposredna blizina ušća reko Bojane rezultira promenljivom vidljivošću. Dugačak je oko sedamdeset metara a potonuo je u skoro idealno vodoravnom položaju- kao da plovi! Prava je radost što se kroz olupinu može provlačiti celom dužinom, po svim palubama što su Sveta i Miloš iskoristili zaronivši na celih dvadeset metara (u unutrašnjosti broda).
Ribarska koča Spiridon brod na kojem su tragično nastradala četvorica barskih ribara, pre tri godine. Brod je potonuo na dubinu od 26 metara naspram rta Mendra. Na njemu je do sada ronio veoma mali broj ronilaca i nalazi se u potpuno autentičnom stanju. Vidljivost je na ovom brodu još bolja tako da smo ga sagledali u potpunosti.
Sve u svemu zaključak je da je ovo bila pomalo adrenalinska ekspedicija, sa kojom smo skoro završili ovogodišnja morska ronjenja. Ili možda …?

Eto to bi bilo to.Zakacio bi i neke fotke al me malo smara skoci na ovaj sajt,iskopiraj link ovde...bar mi je Vlada tako objasnio.
U svakom slucaju pogledajte fotke na http://www.svetronjenja-sdt.rs/2-74.html
http://www.svetronjenja-sdt.rs/2-74.html
Janez Kranjc
Svet Ronjenja
Svet Ronjenja

Broj poruka : 186
Datum upisa : 17.03.2009

http://www.svetronjenja-sdt.rs

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od . Sub Okt 31, 2009 8:57 am

Hvala za post, extra. Malo mi je krivo sto nisam mogao sa vama ali ... drugi put idemo obavezno.

Sto se tice slika i ovo je sasvim OK

Pozdrav

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Edgar Ned Nov 01, 2009 12:56 am

Lepo,

još jedan ovakav opis i stvarno cemo sledeci put i mi morati svama
Edgar
Edgar

Broj poruka : 162
Godina : 60
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.04.2009

http://www.edgar-dive.com

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od mr joy Pon Nov 02, 2009 2:30 am

Lepa ekskurzija. Ne bi da zezam nekog, ali jedno pitanje. Zasto neki ronioci nisu imali octopuse?

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od SRDJAN Pon Nov 02, 2009 3:56 am

E to je ono o cemu godinama pricamo, zato sto se u Srbiji ne postuju standardi, kod mene nijedan od takvih ne bi usao ni na brod, a kamoli u vodu, i nisu krivi ronioci vec oni koji su im to dozvolili.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od mr joy Pon Nov 02, 2009 4:49 am

Lepo je to sto vodite ljude na ekskurzije. I to je za svaku pohvalu. Ali po mojem misljenju, ja bi pre nagovorio studenta da kupi osnovnu opremu i tek posle da ide na takve ekskurzije.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Svet Ronjenja Pon Nov 02, 2009 6:38 am

Srdjane, Mr Joy,

upravu ste obojica.

Mi smo klub sa skoro 40 setova opreme i kao sto vidite na svaki ronilacki par ide barem jedan oktopus a i sve vodje ih imaju.

Oprema koju vidite na slikama je skoro sva klupska i kao sto vidite nema starih BCD-ja, ofucanih odela , svaki ronioc je dobio i cizmice i rukavice.

Posto nam je klub veliki i stalno raste trudimo se da nam je oprema nova, servisirana i funkcionalna. U planu nam je da u skorijoj buducnosti svaki regulator ima i octopus.

Obzirom da sam ja pocela da ronim (pre vise od 20 godina) sa djurinim regulatorom, samarom i starim vojnim odelima, mislim da smo sa nasom opremom napravili veliki korak u srpskom ronjenju i idemo ka tome (shodno nasim srpskim standardima) da nam oprema bude na svetskom nivou.
Btw,mozda bi Mr.Joy mogao da nam posalje ponudu za 15 oktopusa klase Mares Rebel ili nesto tome slicno?
Svet Ronjenja
Svet Ronjenja

Broj poruka : 186
Datum upisa : 17.03.2009

http://www.svetronjenja-sdt.rs

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od zensea Pon Nov 02, 2009 8:28 pm

Izvinite sto smaram, ali na slici br.24 covek u sredini nema ni SPG a ima HP cervo?!?!?!(ili je to za suvo odelo koje nema?).
Pa valjda je od 40 kompleta moglo nljih 10-ak da se sklepa za ovu avanturicu.
Mali savet, kad se vec reklamirate dajte da to bude bar malo na nivou sto bi se reklo. Sve stoji, nova oprema,ronjenje,devojke,brod, al to sa regulatorima mislim jeeee....
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Svet Ronjenja Pon Nov 02, 2009 10:14 pm

Hajde posto ste vec krenuli lupom protiv nas, uzmi vecu jer to JESTE SPG!
Mislim jeeee....

A sad svi lepo da okacite sve eksurzije koje ste organizovali u poslednjih godinu dana, da vidimo malo vas ronilacki rad! Pa malo i mi da uzmemo lupu!

Da vidimo ljude koji su ronili sa vama, smestaj koji ste im organizovali, hranu , majce, slikanje, snimanje, predavanja o morskom svetu koja ste im na ekskurzijama drzali....


Ajde cekam vas!

Umesto lupe uzmite opremu i hajdete sa nama u Hrvatsku za vikend na ronjenje!
Ili je mozda toplije i lepse uz ovaj forum, ali ne zaboravite i suvlje je!
Svet Ronjenja
Svet Ronjenja

Broj poruka : 186
Datum upisa : 17.03.2009

http://www.svetronjenja-sdt.rs

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od zensea Pon Nov 02, 2009 10:51 pm

Kada me pukne sedmica na loto ili ubode sportska prognoza, kupujem svima sa foruma opremu Laughing ako ne zavrsim u ludnici pre toga rendeer
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od posejdon Uto Nov 03, 2009 12:57 am

Ne daj se Ivana. Najlakse je kritikovati nekoga.Ja sam vec davno uvideo da se ne treba nervirati zbog svakoga.Niko nece reci hvala ni tebi ni meni koji se trudimo i finansiramo svoje klubove.Vas klub je za svaku pohvalu i jedan od retkih koji napreduje i radi sve bolje.Imate puno iskustva a to je najbitnije.Ovde neki nisu culi ni za asistente na kursevima gde se najvise nauci.Ajd malo da se druzimo na ovom forumu a ne ko neke babe samo da kritikujemo druge.Svi smo ronioci,neko bolji neko gori ali svi to volimo.Zelim svima na forumu i sire jednak broj zarona i izrona
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 2:51 am

Hej kako je bilo u Dobrim Vodama? Da li ste bili dole na plazi?
Kad se samo setim kao je to bilo fantasticno mesto pre 30god pa sve do negde 1. polovine 90tih.
Jel radi Shansa jos ili onaj sari trovac poslasticar?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od milutinm Uto Nov 03, 2009 2:56 am

Evo ja da odgovorim radi Shansa, radi tovac. Sansa se nije menjala 20godina. i radi najbolje od svih ovih novih fensi lokala.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Dixie RK Sebastian Uto Nov 03, 2009 3:20 am

Svet Ronjenja je sjajan klub! Čim je moj veliki prijatelj Dejan Matijašević prebegao tamo to znači da su pod konac, verujte mi na reč ! A količina vrlo uspešno organizovanih ekskurzija govore same za sebe. Sa zadovoljstvom pročitam svaki njihov izveštaj.
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 4:19 am

Ja tamo proveo vecinu letovanja dok sam bio mladjan. Nesto me uvatila nostalgija, pa ako neko ide sledece godine da se dogovorimo. Samo se bojim da se ne razocaram, video sam malo na youtubetu da se dosta izgradilo, a i pricali mi drugari koji jos idu tamo.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od milutinm Uto Nov 03, 2009 4:49 am

Druze neces prepoznati koliko se izgradilo. Samo poslednje 2 godine je izgradjeno mnogo. Ja sam dole od pocetka jula do kraja avgusta svake godine.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od zensea Uto Nov 03, 2009 4:57 am

pa video, ono sto smo zvali mala plaza sada je potpuno izbetonirano, i gomila nekih suncobrana. Jel si ronio tamo i odakle?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od milutinm Uto Nov 03, 2009 5:26 am

Cuj jesam li, znam svaki kamen svaku rupu. Presao sam sve ko zna koliko puta sto na dah sto sa bocom. Koliko je bilo nekad ribe, hobotnica, jastoga, sad je sve opustoseno.
milutinm
milutinm
Admin

Broj poruka : 286
Godina : 40
Lokacija : Beograd, Dobre Vode(Bar)
Datum upisa : 28.11.2008

http://ronjenje.forumado.net

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od mr joy Uto Nov 03, 2009 11:31 pm

Nisam hteo nikog da kritikujem niti da zezam. Posto sam video da ste ozbiljan klub, barem preko interneta sto se moze zakljuciti. I zbog toga sam pitao. Ne znam dali vi obezbedjujete opremu za studente besplatno ili oni placaju nesto za to.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od mr joy Uto Nov 03, 2009 11:54 pm

Evo ponude za Svet Ronjenja.
Octopus Mares rebel je stariji model. Sad umesto Rebel modela postoji model Rover. Samo za Svet Ronjenja, ako narucite 15 komada onda je cena 80 eur. Inace je maloprodajna cena tog octopusa 113 eur. Barem ovde.

Dubok pozdrav mr joy
mr joy
mr joy

Broj poruka : 316
Godina : 59
Lokacija : Segedin - Pfaffstatten
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od SRDJAN Pon Nov 09, 2009 3:05 am

Evo da vidite jos malo brodskih olupina

http://www.montenegro-canada.com/articles/article/2012500/26018.htm

"Od potonulih brodova za ronioce su najinteresantniji: "Sent Istvan" na ulazu u Bokokotorski zaliv, patrolni vojni brod na uvali Zanjic, nepoznati trabakul kod Rta Platamuni, Vojni razarac"Zenta" iz II svjetskog rata potopljen ispred Petrovca, jahta kralja Nikole i austrijski ratni brod "Dag" iz I svjetskog rata potopljeni u Barskoj luci i austrijski ratni brod potopljen na ulcinjskoj Velikoj plazi.

Svi navedeni brodovi su dostupni lakim roniocima osim broda "Zenta" koji se nalazi na 2 NM od Petrovca na dubini od 70 m".

Sent Istvan potopljen je stotinama milja daleko od Boke Kotorske.
“Vojni razarac Zenta iz II svjetskog rata potopljen kod Petrivca”
Ne znam ima li civilni razarac. Zenta nije bila u klasi razaraca, vec u klasi lake krstarice. A II svetski rat je bio nesto malo kasnije od 1914. godine kada je Zenta potopljena.
“Austrijski ratni brod Dag”. Nije bio Austrijski vec Francuski.



Svi navedeni brodovi su dostupni lakim roniocima osim broda "Zenta" koji se nalazi na 2 NM od Petrovca na dubini od 70 m”.

Ne znam nikog da je od teskih ronilaca ronio na Zenti. Ako ima neka mi se jave da se javno izvinem. Znam dosta lakih ronilaca koji su ronili na Zentu.

Sta reci na cirkus. Molim ucesnike za komentar .
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od . Pon Nov 09, 2009 3:23 am

.


Poslednji izmenio vlada747 dana Čet Jun 27, 2013 11:57 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od posejdon Pon Nov 09, 2009 4:17 am

Evo imam i ja da ponudim po 80 evra Sec Sab Octo Synchro ako ne nadjete trazeni mares
posejdon
posejdon

Broj poruka : 227
Godina : 55
Lokacija : Becej
Datum upisa : 12.06.2009

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Svet Ronjenja Pon Nov 09, 2009 5:39 am

Momci,malo je jaca cena za 15 komada.Ta se cena (uglavnom) moze pronaci i na netu za pojedinacnu kupovinu.U svakom slucaju,hvala na ponudi.
Ovaj malopredjasnji Srdjanov post je zaista neverovatan.Da li je moguce da je neko potpuno izgresio,ali sve, podatke???Da nije neko zezanje u pitanju?

Janez Kranjc


Poslednji izmenio Svet Ronjenja dana Pon Nov 09, 2009 7:56 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Svet Ronjenja
Svet Ronjenja

Broj poruka : 186
Datum upisa : 17.03.2009

http://www.svetronjenja-sdt.rs

Nazad na vrh Ići dole

Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora Empty Re: Brodske olupine i grebeni BAR, Crna Gora

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu