RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Incident na Adi

+20
denasi
BS-73 Faust Vrancic
Dixie RK Sebastian
ProUrke
mr joy
ssi-cmas, pa redom...
PasHke
Milan
cmas_ssi
alijas
uco
SRDJAN
Edgar
Bane
medigo
.
posejdon
ZlatkoS
_
TRITON
24 posters

Strana 5 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od BS-73 Faust Vrancic Čet Dec 16, 2010 11:58 am

Iznimno mi je drago sto se povredjeni ronioc Dejan oporavio unatoc ozbiljnosti incidenta.
Osobito treba odat priznanje roniocima koji su brzo i efikasno reagirali.

@morfeo
trebali bi razmislit da tjekom nastupajuceg studenog perioda ipak povisite omjer kisika u plinu za ribrider, za urone na vasoj Adi. Tocno je da apsorbens povrati dio svog ucinka kad kemiska reakcija starta ali vjeruj mi praksa nekad demantira teoriju. Mornaricki aparat tip DC55 se puni plinom N60 za uron na dubinu od 0 do 25m.
Takodjer, ne poznajem sustav vaseg aparata tako ne mogu ocjenit kvalitetu izrade i izoliranost apsorbera.

BS-73 Faust Vrancic

Broj poruka : 8
Datum upisa : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od ProUrke Čet Dec 16, 2010 12:00 pm


Pitanje za Fausta :

da li je sa takvim aparatom moguca hipoksija koju bi izazvao sam korisnik nestrucnim rukovanjem, bez obzira na disni medij u bocama?
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od BS-73 Faust Vrancic Čet Dec 16, 2010 12:12 pm

ProUrke ::
Pitanje za Fausta :

da li je sa takvim aparatom moguca hipoksija koju bi izazvao sam korisnik nestrucnim rukovanjem, bez obzira na disni medij u bocama?

Ponavljam, ne poznajem sustav koji je unesreceni rabio tako da na to pitanje ne mogu odgovorit.

Ako se pitanje odnosi na mornaricki sustav DC55 moj odgovor je potvrdan.

BS-73 Faust Vrancic

Broj poruka : 8
Datum upisa : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od ProUrke Čet Dec 16, 2010 12:19 pm


@ Faust - koliko dugo si ronio/ronis na zatvoreni/poluzatvoreni krug? I da li si ih koristio "samo" u mornarici ili i u civilstvu?
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od BS-73 Faust Vrancic Čet Dec 16, 2010 12:38 pm

Prosao sam tecaj i obuku u mornarici i takodjer sluzbovao jedan kratak period u specijalnim postrojbama. Kad sam diplomirao na civilnom sveucilistu posvetio sam se "laksim djelatnostima" u armiji. Nikad nisam rabio sustav u civilstvu.


BS-73 Faust Vrancic

Broj poruka : 8
Datum upisa : 12.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od pjd Pon Dec 20, 2010 10:46 am

TRITON ::
skylab ::Mirko,
ako je ribrider podesen na odnos 1:8 koliki je otprilike broj ciklusa udaha i izdaha pre nego sto ispusti mehur?
U tekstu kazes da procenat kiseonika pada i da nikad ne bi trebalo da se krece sa manje od N40 (u primarnim bocama) ako se planira plitak zaron? Da li si mozda merio na suvom koliko pada procenat kiseonika u tom poslednjem ciklusu udah-izdah neposredno pre nego sto ispusti mehur?
Da li mozda na ribrideru postoji neki ventil kojim ronilac dozira gas iz boce na zahtev ako pod vodom oseti neku nelagodnost usled povecanja CO2? Nesto poput ventila na suvom odelu? Ili u tom trenutku odmah prelazi na otvoreni krug?

Takodje za pocetnika da li bi savetovao da u pocetku roni sa manjim odnosom? 1:6?

Izvini mozda je malo previse pitanja.

Mozda bi ipak trebao da odrzis prezentaciju :-)



Na žalost ovde nema ni prostora ni vremena da se mnogo priča o ovim stvarima. U koliko si zainteresovan možeš pohadjati pSCR workshop pa ce ti sve ove stvari biti jasne. Inace sa 40% O2 mešavina će na površini! imati min ppO2 od 0,21, a ne roni se na površini. Odnos 1:8 je konzervativan! Mehure čuješ posle svakog udaha, a injektore posle svakog 1-10 udaha u zavisnosti koliki je tvoj RMV. NE MOŽEŠ GA "PREDISATI". U koliko ovo ne čuješ ideš na OC! Na svakom RB u koliko ti je nešto "čudno" prlazi se na OC. U svakom pSCR imaš BOV koji upravo za to služi. Ceo sistem i rad je jako jasan i detaljno proučen tako da ne postoje nepoznanice. Izvini ali na "naivna" pitanja o ventilima za doziranje na RB stvarno nemam vremena da odgovaram - to spada u osnovna znanja. Da razmeš rad ovih jedinica shvatio bi zašto ti ovako odgovaram - pitanja nemaju smisla.
Ja znam da bi sad svako rado postavio pitanje "šta ako ovo ili ono". Pri tome to su osnovna pitanja koja se moze odgovoriti na prezentaciji. Forum bi trebao da bude poslednje mesto za neku auto-didakciju!
Mi smo svojevremeno na forum okačili link ka našem sajtu gde možete saznati osnovne principe rada pSCR i nisam primetio da je bilo preterano interesovanja za taj link. Danas kada se desio incident (ČIJI UZRON NIJE RONJENJE NA RIBRIDER) odjednom se pojavljuje gomila, nemojte mi zameriti, u najmanju ruku naivnih pitanja i verovatno iskonstruisanih priča šta se moglo dogoditi. Šta sad to dodje kao neka reklama!?
Mi nismo ni dileri ribridera niti imamo ikakav inters da bilo ko roni na ovaj RB, sem da članovi Tritona budu upoznati sa principaima rada da svako iz tima može reagovati u koliko primeti da kolega na RB ima neki problem.
Prezentacija treba da ima jedan jedini cilj, da proširi znanja i vidike našoj ronilačkoj populaciji. U koliko neko ne veruje u ovu dobru volju, pa niko ga ne tera da prisustvuje.
Još jedno da podvučem, ovo i nisu sprave za rekreativce i nemaju ni najmanje opravdanje u nekom rekreativnom - entry level tec. ronjenju. A da može da se proba, pa može.

Vlado,
rado cemo odrzati prezentaciju (upoznavanje sa jedinicom, princip rada konfiguracija), o tome smo ono veče pričali sa Shaletom, a ranije i sa Pecom, naravno u koliko ima zainteresovanih. Na žalost trenutno su nam svi termini bukirani. Možemo nešto organizovati posle nove godine.

Pozdrav


pjd: Moderni aparati zatvorenog i poluzatvorenog kruga su pouzdani ali nisu bez greske. Diluciona hipoksija u toku izronjavanja je hazard koji nije potpuno eliminiran ni u jednom modelu. Neznam o cemu se radi u konkretnom slucaju, ali svako ispitivanje treba poceti bez predrasuda o savrsenosti aparata ili ronioca. Problem je obicno sto su vecina kriticnih stanja u aparatima prolaznog karaktera i tesko ih je reproducirati.

pjd

Broj poruka : 7
Datum upisa : 20.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Incident na Adi - Page 5 Empty Re: Incident na Adi

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu