RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sto mu DIR-ova!

+21
Sile
TRITON
bataduca
_
Edgar
Darko Petkovic
medigo
Diver
anibus
.
morfeo
alijas
Bane
ProUrke
PasHke
digger
milutinm
Dixie RK Sebastian
mr joy
SRDJAN
zensea
25 posters

Strana 9 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 9 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Milance Čet Feb 25, 2010 11:02 am

Aaa, vidi prijatelju, nisam imao nameru da pricam o tome, niti licno mislim da je DIR ili Hogarthian pogresan, nego da je potpuno sumanuto striktno se pridrzavati bilo kog sistema. Konkretno u gore navedenom slucaju, lampe na slemu bi bile UBEDLJIVO najbolja solucija. Kacenje lampe o "D" ring je problematicno jer roniocu ne daje potpunu kontrolu nad osvetljenjem. DIR-ovci iz ovih krajeva, ili da se bolje izrazim, odredjeni DIR-ovci, bi trebalo da shvate sledecu stvar. DIR je kao sistem nastao u SAD kao posledica visegodisnjeg iskustva ljudi koji su ronili i obarali razne rekorde u pecinama Floride, Jukatana i slicnih destinacija, koje se POTPUNO razlikuju od objekata u npr. Evropi. To su ogromni sistemi sa vodom cistom kao vazduh, ogromnim kanalima cesto sirine i visine i po nekoliko desetina metara. U ovakvom okruzenju ovaj sistem je verovatno bolji od ostalih, ali kod nas definitivno pokazuje odredjene mane. Kanali pecina na nasim prostorima su cesto jako uski i prepuni ostrih stena, tako da je veoma pametno nositi slem kao i zastite za ventilske grupe i regulatore. Ti isti kanali su prepuni starih arijana teko da su i makaze NEOPHODNI deo opreme (a vecina vas ih ne nosi zato sto nisu po DIR-u). E to su na primer stvari sa kojima ne mogu da se pomirim. Nikako mi nije jasno i to kazem po ko zna koji put, kako bilo ko moze da se drzi necega ko pijan plota i da ne razmislja svojom glavom zato sto je tamo neko rekao da tako treba! A sto se tice nosenja lampi na glavi, moram priznati da se desava, a narocito kad je neko pocetnik da lampe zaslepe nekog iz tima, ali roniocu vremenom predje u naviku da nikada ne gleda direktno u onoga s' kim roni. To mozda izgleda cudno onome ko nije ronio ovako ali definitivno radi. Kao kad vozis i menjas brzine a ne razmisljas o tome. Da ne bi ispalo da samo kritikujem, reci cu da i ja nosim lampu u ruci, ali imam i dve na glavi koje ukljucujem i iskljucujem po potrebi. Sustina svega je da budete fleksibilni u razmisljanju.
P.S. I nisam ja nigde rekao da je Dejvid ronio po Hogarthian-u, nego sam pokusao da ukazem na gresku u izboru konfiguracije opreme za konkretni zaron.
Milance
Milance

Broj poruka : 20
Godina : 47
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 10.02.2010

http://www.jovanovicmilan.com

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 9 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Milance Čet Feb 25, 2010 12:23 pm

Shale ::Na slemu je imao veliko kuciste za kameru i zbog toga nije mogao da stavi lampu oko vrata vec je pustio iz ruke. Upetljao se u arijanu koju je ostavio tu na prethodnom zaronu kada je i pronasao telo.
Lampa nije jedini ovog incidenta vec kako to obicno biva citav niz stvari od kojih neke nije mogao nikako da predvidi.


Shale, nisam dobro procitao tvoj post pa sam pogresno odgovorio. Da, istina je da od kamere nije mogao da prebaci lampu oko vrata, ali je istina i da je mogao da je montira na slem, s' obzirom da je morao da prcka onoliko dole a dobro osvetljenje mu je bilo neophodno.
Milance
Milance

Broj poruka : 20
Godina : 47
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 10.02.2010

http://www.jovanovicmilan.com

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 9 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od stojkuki Ned Jan 22, 2012 11:22 pm

Jeste da je proslo mnogo vremena od poslednje posta pod ovom temom, ali ne mogu da odolim da se ne nadovezem jer sam poslednjih dana bas dosta citao o konkretnom slucaju, pa se setih da sam video ovu temu u kojoj je bilo postova o ovom slucaju.
Konkretno dosta toga ovde iznetog prilicno precizno opisuje ovaj incident koji se zavrsio fatalno. Pre koji dan sam gledao i ABCev dokumentarac u kome je savrseno dat prikaz cele akcije i izneto je ponovo, po ko zna koji put ono najvaznije.

Sve mozes planirati i predvideti osim onoga sto ce te ubiti!

Prvo, covek je ronio sa opremom koja je bila konfigurisana na nacin na koji nije navikao. Drugo, kamera na glavi. Trece, ribrider ... a konacno po meni i ono osnovno, budy mu je bio vise od 100 m iznad, tj. otisao je dole sam.
upetljao se u arianu, zadihao se pokusavajuci da se otpetlja, sam les koji j epokusavao da odnese gore je bio plovniji no sto su mislili prilikom planiranja, pa je i tu imao problem... Puno toga je krenulo naopako, ali ...
Izvinjavam se ako gresim. Nisam tehnicar ali kada su nas ucili ronjenju, a davno bese, rekose nam NIKADA ali NIKADA se ne roni sam. Kada mu je budy shvatio da nesto nije u redu krenuo je dole po njega!!! i sam je doziveo incident, jer mu je od pritiska pukao kontrolor gasova. Kada mu se to desilo krenuo je u izron. Pa je morao rucno?!?!?!? da kontrolise gasove. I naravno - Deco povreda. Mehur se zaglavio negde u srednjem uhu blokirajuci centar za ravnotezu i onda lom.
Znaci, zamalo da izgube dva zivota prilikom jednog dobro planiranog zarona (ovo dobro je ironicno).

E sad da je ronio u paru, da je ronio bez exibicija tipa kamera na glavi vec da je snimanje radio budy, da je svetlo postavljeno kao stand alone (sa tegom na odredjenoj visini od dna, kao ambijentalno) verovatno ne bi morao da se bavi svetlom na nacin na koji nije navikao ... puno je toga tu moglo da bude drugacije, ali kao sto malopredjasnja mudrost rece sve mozes da planiras osim ....

A dilema DIR or not to DIR mislim da ne postoji. Svako ko hoce da roni po DIRu ... go on.
Ima svaki ronilac i pravo i da izmeni nesto i da napravi konfiguraciju po sebi, samo da ne ugrozi svog budy-ja i dogod je sve u granicama bezbednosti. Ali koliko sam ja shvatio DIR princip sustina je u tome da svi dole budu opremljeni po istom principu sto u mnogome olaksava radnje prilikog bilo koje vrste incidenta.

stojkuki

Broj poruka : 82
Datum upisa : 08.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 9 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 9 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu