RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sto mu DIR-ova!

+21
Sile
TRITON
bataduca
_
Edgar
Darko Petkovic
medigo
Diver
anibus
.
morfeo
alijas
Bane
ProUrke
PasHke
digger
milutinm
Dixie RK Sebastian
mr joy
SRDJAN
zensea
25 posters

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Gost Pon Okt 26, 2009 10:03 am

Pod uslovom da je Dajc uredno servisiran i da mu je redovno menjano ulje...Onda je sve ok. Bice to konfiguracija mecke da ce Svabe da puknu od zavisti...Mi Srbi prvi narod... Ni budala nije lako biti...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Pon Okt 26, 2009 10:08 am

Da, sigurno, menjaju ga redovno kao i na kompresorima.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Pon Okt 26, 2009 10:15 am

@zensea

Obecao sam ti da cu se javiti na tvoju temu kada dusevbriznici i legalisti malo olabave na onim drugim temama.

Iznecu neka zapazanja o DIR-u, bez potrebe da repliciram bilo kome. Na osnovu iznetog bi zeleo da se otvori nesto konstruktivnija diskusija.

Nezavisno od federacije u kojoj je ronilac dobio sertifikat za tehnicko ronjenje, ni jednu ne treba podcenjivati, pogotovo ne najstariju, preovladalo je misljenje da je za ozbiljna timska ronjenja potrebna neka vrsta unifikacije opreme. Formirana je bazicna konfiguracija koja je primarno odgovarala potrebama CAVE i WRECK roniocima. Ideja unifikacije je proistekla iz potrebe da svako u timu moze roniti sa jasnom predstavom, gde mu se svaki komad opreme nalazi u svakom trenutku, a sto je najvaznije da zna gde se sta nalazi na coveku do njega u slucaju vanrednih situacija. Bilo da je tebi potrebna pomoc ili da je njemu potreba pomoc. Znaces kako da mu pridjes, gde ces naci uzrok problema i uz vestinu otkloniti uzrok problema. DIR konfiguracija dobija na smislu i te kako sa povecavanjem kolicine opreme koju neki ronilac na zahtevniji zaron sa sobom nosi. Pomisli sada na koji nacin bi organizovao obaveznu opremu, kanister lampu, dve back-up lampe, motalicu, spool, noz ili kljesta, dvobocnik sa izolacijskim ventilom radi ostvarenja dva po potrebi potpuno nezavisna sistema disanja, dakle dva regulatora i to jedan sa dugim crevom da bi se primenile sve tehnike izvlacenje ronilaca. Jednu argonsku bocu za suvo odelo. Dodatne opreme imas dosta, stejdz za travel gas, stejdzeve za dekompresiju, koje odlazes na nekoj dubini ili ih sve vreme nosis sa sobom. Creva i regulatori svih tih boca. Slazes se da je potrebna nekakva organizacija svega toga, i ne zaboravi ronis u grupi od dva, tri do cetiri ronioca koji moraju biti u stanju jedan drugm da pomognu kako u smislu izvrsenja odredjenog planiranog zadatka tako i u izvlacenju iz neke nepredvidjene situacije. Organizacija opreme je takva da je tvoja pokretljivost sto vec, a tvoja ekvivalentna silueta sto manja. Sada na sve to dolazi cesto i skuter koji te vuce, a i skuter ima jos i svoj back-up u vidu jos jednog skutera, itd. Smisao tehnickog ronjenjanije nije sama dubina, vec zahtevnost zarona. Cesto je to kombinacija dubina, ali sa produzenim vremenskim trajanjem. Pri tom tamo treba nesto i uraditi. Npr. otkrivanje olupine ili pecinskog kompleksa, kartografisanje prostora i objekata, znaci dosta merenja, kompaskih kurseva itd. Pretraga dna, u cilju pronalazenja objekata, rad na hidroenergetskim i vodoprivrednim objektima, video snimanje istih.... Cesto u vrlo nepozeljnim uslovima sa stanovista rekreativnog ronjenja. Pretpostavljam da oni tvoji Rusi nisu ni blizu nesto tome radili. Najpre bih to zakljucio po tome sto ih je bilo petnaest. Ali nemoj njih uzimati za primer, njima je vazno da imaju sve najskuplje na sebi. Ne bacaj pred svinje bisere. Ne mislim to o Rusima vec o neznalicama. Kada smo vec kod Rusa treba pomenuti i suvo odelo. Osim sto pruza neuporedivo bolj termalnu protekciju od bilo kog neopranskog odela, ono i izuzetno vaznu ulogu i potrebi za rezervnim sistemom regulisanja plovnosti. Moze ti se relativno lako desiti da u toku penetracije u potopljeni objekat pocepas svoj wing, odnosno BCD, odatle te samo odelo vraca na povrsinu, o tezini izrona balansirajuci se na odelo mozemo pricati drugom prilikom. Vremena pod vodom koja se mogu ostvariti koriscenjem suvog odela su gotovo za red velicine duza nego ona sa neoprenskim. Moras imati u vidu da se cesto disu gasovi, od kojih je po pitanju podhladjivanja najopasniji helijum. Zbog njegove male gustine i velike pokretljivosti, brzina kojom odvodi toplotu iz tvog tela je zabrinjavajuce veca nego da si disao vazduh. Opet se vracamo na suvo odelo. Ronjenje sa suvim odelom ne podrazumeva uvek velike dubine, vec ronjenje tokom cele godine u morima, jezerima, rekama, karstnim sistemima...Temperatura vode mnogih jezera i vrela je tokom cele godine priblizno konstantna i cesto ispod 10 stepeni.
Nesto i o dvobocnicima. Naravno onim sa izolacijskim ventilom. Ronilac ima vecu kolicinu tzv. back-gasa samim tim i vecu autonomiju ispod povrsine, ali tu nije cela igranka. Postoji pravilo o kolicini gasa koje mora ostati u bocama nakon zavrsetka zarona, nista novo kao kod rekreativaca, samo sto sada ta kolicina gasa ima ulogu da sacuva ne samo tebe vec i coveka do tebe u slucaju nezgde, odnosno nosis rezervu i za drugog. Ova rezerva se moze primeniti i u slucaju gubitka dekompresijonog gasa u slucaju njegovog gubitka, iz raznoraznih razloga, pustanja ventila, gubitka boca sa odlagalista ili sidra itd. Izolacijski ventil je tu da boce odvoji i obezbedi dva nezavisna sistema disanja. Opet moras priznati prilicno obezbedjenje u slucaju kvara na ventilskoj grupi ili regulatoru jedne od boca. Takodje, zapitaj se zasto se ventili okrecu u suprotnim smerovima? Mozda ti je sada jasnije da je bezbednost ronjenja na strani tech ronjenja i dir-a, naravno rizike nosi slozenost zarona.

Samo sam otvorio temu o teh. ronjeju, DIR-u suvom odelu...
Mislim da iz predhodno navedenog razumes da nije cilj spiciti se na 70-80 metara vec i tamo ostati neko vreme i uraditi nesto, vratiti se gore bezbedno sa rezervom gasa, a ne sa "ulubljenom" 15-com. To je prilicno neodgovorno prema sebi. Naravno duzina zarona na velikim dubinama povezana je sa dugim dekompresionim obligacijama, tako da se opet vracamo na suva odela i duga lebdenja u hladnim vodama.

Tritonov tech tim se formira godinama. Iskustva i znanja se unapredjuju, kao i znanja o opremi i gasovima. Iskustvo se iskljucivo bazira na obavljenim zaronima. Njihovom broju i slozenosti. Morate stalno vezbati sa ustaljenom konfiguracijom opreme, kako bi Vam neke akcije ostale u tzv. muskulatornoj memoriji, odnosno da ih izvodite gotovo podsvesno. Jedino cete tako uspeti da od relativno neprijatne situacije ne nastane katastrofa. Vezba je osnova svakog pojedinca i svakog tima. Ne vezba se na istrazivackom zaronu, tada cesto moze biti kasno...

O zloupotrebama instruktora koji kao znaju DIR i njihovog "ubedjivanja u najbolje" svojih ucenika, moze se posebno pricati.

Takodje, potpuno je normalno da se nekome ove vrste zarona ne dopadaju i ne privlace ga. Ali ne treba podcenjivati ni zadovoljstvo ostvarenim, nekog drugog koji ih izvodi. Uvek postoji neki smisao. Ispunjavanje nekog zadatka, a ne ronjenje radi ronjenja takodje ima svoju draz.

Veliki pozdrav!
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Pon Okt 26, 2009 10:16 am

Galileo ::Pa ono,da sam nekada ronio sa mono perajem,nisam...
Ali nisam ni na jednom pismenom roniocu video bilo sta sto lici na "polu konfiguraciju".
Znam da ces da se uvredis,iako mi to nije namera,ali gore od nekada suvisnog i nepotrebnog DIR-a je nekakva izmisljena "POLU konfiguracija".
Zamisli da sutra drzis kurs i objasnjavas svoje polu stavove nekom pocetniku...Ajde da napravimo mercedes o delova fice,jugica i hamera...
Ne moras da izmisljas toplu vodu da bi bilo redovno servisirano,uredno i cisto,ali sto kaze covek svako nosi sta hoce...

Pa verovatno nisi video jer izgleda nisi ronio po centrima gde dolaze ljudi iz celog sveta - "polu" je namerno i stavljeno bilo u navodnike da bi se naglasilo da je to "kao"... No, niti je DIR suvisan i nepotreban, niti je "obicna" konfiguracija losa - a kada budes video kako se lako objasnjavaju stavovi pocetnicima, i kako im se lako usadjuju ideje jednostavnosti i INDIVIDUALNOSTI, onda mozes da komentarises principe obuke... I ja nemam potrebe da ZAMISLJAM da drzim kurs, ja ih NAPRAVIM min. 40tak godisnje za sve kategorije do instruktora... A da bi uopste video kako izgleda "polu" konfiguracija, postavljam ti par slika sa jednog bezveznog zarona od pre 20tak dana...

Sto mu DIR-ova! - Page 3 76201252440515573136634.th

Sto mu DIR-ova! - Page 3 76201252407794755136634.th

Sto mu DIR-ova! - Page 3 10618147105842225687452.th

A ako si STVARNO instruktor, onda ne bi trebao da zatvoris svoj um za tudja misljenja - nije profesionalno u najmanju ruku... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Gost Pon Okt 26, 2009 10:26 am

U mojoj radnoj knjizici pise doktor,to sam po profesiji,OWI SSI 48009 sam po ronilackoj kategoriji,a centar u kome honorarno radim je DC MARINA,Herceg Novi vlasnistvo mog prijatelja i Instruktor trenera Dragana Gacevica. Pa eto moj Polu konfigurisani prijatelju,tek da znas sa kim pricas,posto ja znam ko si ti,i ponavljm nije mi bila namera da te uvredim ali ti je sve polu, osim sujete...

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od . Pon Okt 26, 2009 10:31 am

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Sre Jun 26, 2013 10:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Gost Pon Okt 26, 2009 10:36 am

Koju rec? Hvala na cemu?

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Pon Okt 26, 2009 10:46 am

Galileo ::U mojoj radnoj knjizici pise doktor,to sam po profesiji,OWI SSI 48009 sam po ronilackoj kategoriji,a centar u kome honorarno radim je DC MARINA,Herceg Novi vlasnistvo mog prijatelja i Instruktor trenera Dragana Gacevica. Pa eto moj Polu konfigurisani prijatelju,tek da znas sa kim pricas,posto ja znam ko si ti,i ponavljm nije mi bila namera da te uvredim ali ti je sve polu, osim sujete...

Niko i nije uvredjen, ja samo pokusavam da ti objasnim da nije sve u svetu crno i belo, no, trosimo vreme bez veze - ajde da podjemo iz drugog smera - navedi sta koristis od opreme za ronjenje (proizvodjac i model...) pa da vidimo tvoju magicnu konfiguraciju... Moja (za jednobocni aparat...) je :
1. Glavni regulator APEKS XTX 100 na kome se nalaze manometar Suunto SM36 i inflator za BC
2. "rezervni" regulator SCUBAPRO MK20/R190 sa oktopus crevom od 1m
3. BC BARE Black Wing http://barescubadiving.com/intl/buoyancy-compensators/blackwing.asp
4. Mokro odelo BARE Arctic Full 7mm sa kapuljacom Bare Cold Water Hood 7mm http://barescubadiving.com/intl/wetsuits/elastek/7mm-elastek-full.asp
5. Mares kompas
6. Suunto Vyper2 kompjuter
7. Maska Mares X-Vision
8. Peraja Mares Quatro Avanti Plana
9. Lampa Technisub Vega2 Rechargable
10. Noz Seemansub SK "T"

A sto se tice sujete, tu ne da nemam problema dragi Doktore, nego ne bi verovao... Imam samo "problem" sa ljudima koji zatvore svoje umove za tudja misljenja koja samo znaju da kritikuju... Wink I drago mi je da znas ko sam, jer bi to znacilo da si citao moje postove, ili ne daj boze od Dragana cuo sve najgore o meni... Smile

P.S : pozdravi naseg zajednickog dragog prijatelja Dragana...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od . Pon Okt 26, 2009 10:48 am

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Sre Jun 26, 2013 10:44 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Pon Okt 26, 2009 10:53 am

@ Morfeo
Vidis, lepo si sve ovo srocio i trebalo mi je malo da procitam, nisam preskakao.
Elem, sve je istina sto kazes,

ali, u tehnickom ronjenju se sve to i onako primenjuje tako da nevidim nikakvu razliku, a razlike dakako postoje jer, neznam da li si procitao IANTD enciklopediju tehnickog ronjenja? Tamo pise a imaju i slike o razlicitim konfiguracijama tec opreme, a bogami i iz iskustva ti govorim da postoji vise verovanja u the best rig.
Ne mogu sada da ti analiziram ceo tekst jer mi se vec kunta, uglavnom mora se biti open mind i vidici su beskonacni sto bi rekao Yoda.
Pozdrav i laku noc
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Pon Okt 26, 2009 10:55 am

Evo Dixi, vidis da ipak ni administratori ne mogu bez muda Very Happy
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Pon Okt 26, 2009 10:56 am

vlada747 ::Zato sto imas velika dlakava m..a pa si se predstavio.

SmileSmileSmile



Pozdrav

Predstavio se covek jos pre mnogo vremena u drugoj jednoj temi - jel ovde samo ja citam sve postove or vat? Razz Smile Smile Smile Smile

@ Morfeo : svaka cast na iscrpnom i argumentovanom odgovoru... Jedina "zamerkica" je u tome sto su i tehnicki ronioci rekreativni ronioci, ni manje, ni vise od toga - nisu ni ovlasteni, ni osposobljeni za izvrsenje ronilackih radova... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od . Pon Okt 26, 2009 11:00 am

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Sre Jun 26, 2013 10:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Pon Okt 26, 2009 11:01 am

Niko i ne kaze da suvo odelo nema smisla, ali u adekvatnim okolnostima, nije tehnicki zaron samo Trimix, 100m, neki ledeni bunar od 5 stepeni i vidljivosti pola metra, ja sam ronio Ext.Range ronjenja po dva sata u 3mm obicnom odelu i bilo je extra, 65m, a voda nigde ispod 27, kao u kadi, slozices se da je u navedenom primeru suvo odelo skroz bespotrebno, a DIR te prosto uslovljava da ga uvek nosis, e to je ono sto mi se ne svidja, daleko od toga da bezim od necega kada je potrebno.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Pon Okt 26, 2009 11:02 am

@ Vlada
Student nije zapalio zito!
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Dixie RK Sebastian Pon Okt 26, 2009 11:04 am

SRDJAN ::Evo Dixi, vidis da ipak ni administratori ne mogu bez muda Very Happy

Za muda se još nekako i snalaze ( uz pomoć lupe ), al' mozga nema ni na vidiku...
Dixie RK Sebastian
Dixie RK Sebastian

Broj poruka : 334
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 30.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od . Pon Okt 26, 2009 11:05 am

@


Poslednji izmenio vlada747 dana Sre Jun 26, 2013 10:45 am, izmenjeno ukupno 1 puta

.
Admin

Broj poruka : 507
Datum upisa : 29.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Pon Okt 26, 2009 11:15 am

@zensea

Jasno je da postoji vise pristupa. Evolucija se nastavlja. Iznalazenje najbolje konfiguracije je svima u interesu.
Ja sam pricao o onome sto poznajem i u cemo ronim. Uvek otvoren za sve sto smatram konstruktivnim.

@ProUrke, @Srdjan

Prihvatam momci Vasu argumentaciju i to su cinjenice. ProUrke, dobro malo oko onih radova na hidroenegetskim i vodoprivrednim objektima, zapamti samo snimanje. Srdjane ne bih ni ja ronio u vodi te temperature sa suvim odelom makar mi se licno bog DIR prikazao i osu na mene nebeske munje.

@vlada747

Svaka cast. I za ona "dlakava" i za ovaj deo oko zloupotrebe nikova. Pas se smuca, smrdi i ujeda iz mraka, a kada ga pogledas savije usi i lane nisam ja ciko majke mi. Vidi sta mozes da uradis, covek nas je sve izmaltretirao. Dobro, malo i mi njega....Ali ajde da stvarno prekinemo sa tim na ovom forumu.

Prijatno vece momci!


Poslednji izmenio morfeo dana Pon Okt 26, 2009 11:38 am, izmenjeno ukupno 1 puta
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Gost Pon Okt 26, 2009 11:22 am

Tacno,predstavio sam se Belom jer je covek,da li zbog godina ili visegodisnjeg ne ronjenja,iznosio na forumu neke "istine" koje su bile aktuelne dok je delfin Fliper bio ziv...
Nik mi je i onda i sad bio isti...
Urke,nije problem u tome da ja mislim da je moja oprema naj naj,pa da sad treba da je uporedujemo sa bilo cime. Ja se u njoj osecam ok i mogu da drzim kurs bez da se presvlacim ili pojasnjavam kursisti zasto je moj jacket drugaciji,zasto ja nosim suvo odelo a on mokro...Mislim da instruktor,a ti si to ipak duze od mene,treba da bude uzor svom studentu,pa i po opremi. Protiv DIR-a nemam nista,ako su SVI DIR i ako je ronjenje takvo da zahteva tehnicku konfiguraciju.Ja se (Srdane ne zameri) ipak ne bih u sortiju spustao na 70-80 metara. Znaci Nikada i ni od koga nisam cuo( a pricao sam i sa vlasnikom centra na Komizi,Sinisom Izakovicem) nisam cuo da je standard ili normalna stvar nekakva makar i pod navodnicima POLU konfiguracija.Obzirom da saradujes sa doticnim gospodinom i da vam kro centar prolaze svetski ronioci,pokusaj da im prevedes na engleski ili neki drugi strani jezik "nesto kao polu konfiguracija". Ponavljam ili jesi ili nisi,a licni izbor je licni,bez prava da ga komentarisem. pozdrav i toliko od mene na ovu temu.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Pon Okt 26, 2009 12:04 pm

Niko i ne pominje da li je oprema naj ili nije, nego samo njenu konfiguraciju... Ja se sa onime sto sam naveo gore savrseno osecam u vodi, bolje nego sa bilo cime drugim - i apsolutno nemam potrebu da se presvlacim za izvodjenje obuke, jedino mogu da izostavim kompas, kapuljacu i rukavice pri zaronu sa plaze - jedino objasnim kursistima (OWD...) koja je razlika izmedju mog i njihovog BC-ja... A u standardima SDI asocijacije ne postoji nigde tip BCja (ni ostale opreme...) koji se koristi, samo obaveza da ga instruktor i ronioci koriste za svaki zaron...
And in English it is fairly easy to explain the term "semi-technical" BC or configuration of equipment or whatever... Where there is a will, there is a way, some say... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od anibus Pon Okt 26, 2009 10:28 pm

morfeo ::@zensea

Obecao sam ti da cu se javiti na tvoju temu kada dusevbriznici i legalisti malo olabave na onim drugim temama.

Iznecu neka zapazanja o DIR-u, bez potrebe da repliciram bilo kome. Na osnovu iznetog bi zeleo da se otvori nesto konstruktivnija diskusija.

Nezavisno od federacije u kojoj je ronilac dobio sertifikat za tehnicko ronjenje, ni jednu ne treba podcenjivati, pogotovo ne najstariju, preovladalo je misljenje da je za ozbiljna timska ronjenja potrebna neka vrsta unifikacije opreme. Formirana je bazicna konfiguracija koja je primarno odgovarala potrebama CAVE i WRECK roniocima. Ideja unifikacije je proistekla iz potrebe da svako u timu moze roniti sa jasnom predstavom, gde mu se svaki komad opreme nalazi u svakom trenutku, a sto je najvaznije da zna gde se sta nalazi na coveku do njega u slucaju vanrednih situacija. Bilo da je tebi potrebna pomoc ili da je njemu potreba pomoc. Znaces kako da mu pridjes, gde ces naci uzrok problema i uz vestinu otkloniti uzrok problema. DIR konfiguracija dobija na smislu i te kako sa povecavanjem kolicine opreme koju neki ronilac na zahtevniji zaron sa sobom nosi. Pomisli sada na koji nacin bi organizovao obaveznu opremu, kanister lampu, dve back-up lampe, motalicu, spool, noz ili kljesta, dvobocnik sa izolacijskim ventilom radi ostvarenja dva po potrebi potpuno nezavisna sistema disanja, dakle dva regulatora i to jedan sa dugim crevom da bi se primenile sve tehnike izvlacenje ronilaca. Jednu argonsku bocu za suvo odelo. Dodatne opreme imas dosta, stejdz za travel gas, stejdzeve za dekompresiju, koje odlazes na nekoj dubini ili ih sve vreme nosis sa sobom. Creva i regulatori svih tih boca. Slazes se da je potrebna nekakva organizacija svega toga, i ne zaboravi ronis u grupi od dva, tri do cetiri ronioca koji moraju biti u stanju jedan drugm da pomognu kako u smislu izvrsenja odredjenog planiranog zadatka tako i u izvlacenju iz neke nepredvidjene situacije. Organizacija opreme je takva da je tvoja pokretljivost sto vec, a tvoja ekvivalentna silueta sto manja. Sada na sve to dolazi cesto i skuter koji te vuce, a i skuter ima jos i svoj back-up u vidu jos jednog skutera, itd. Smisao tehnickog ronjenjanije nije sama dubina, vec zahtevnost zarona. Cesto je to kombinacija dubina, ali sa produzenim vremenskim trajanjem. Pri tom tamo treba nesto i uraditi. Npr. otkrivanje olupine ili pecinskog kompleksa, kartografisanje prostora i objekata, znaci dosta merenja, kompaskih kurseva itd. Pretraga dna, u cilju pronalazenja objekata, rad na hidroenergetskim i vodoprivrednim objektima, video snimanje istih.... Cesto u vrlo nepozeljnim uslovima sa stanovista rekreativnog ronjenja. Pretpostavljam da oni tvoji Rusi nisu ni blizu nesto tome radili. Najpre bih to zakljucio po tome sto ih je bilo petnaest. Ali nemoj njih uzimati za primer, njima je vazno da imaju sve najskuplje na sebi. Ne bacaj pred svinje bisere. Ne mislim to o Rusima vec o neznalicama. Kada smo vec kod Rusa treba pomenuti i suvo odelo. Osim sto pruza neuporedivo bolj termalnu protekciju od bilo kog neopranskog odela, ono i izuzetno vaznu ulogu i potrebi za rezervnim sistemom regulisanja plovnosti. Moze ti se relativno lako desiti da u toku penetracije u potopljeni objekat pocepas svoj wing, odnosno BCD, odatle te samo odelo vraca na povrsinu, o tezini izrona balansirajuci se na odelo mozemo pricati drugom prilikom. Vremena pod vodom koja se mogu ostvariti koriscenjem suvog odela su gotovo za red velicine duza nego ona sa neoprenskim. Moras imati u vidu da se cesto disu gasovi, od kojih je po pitanju podhladjivanja najopasniji helijum. Zbog njegove male gustine i velike pokretljivosti, brzina kojom odvodi toplotu iz tvog tela je zabrinjavajuce veca nego da si disao vazduh. Opet se vracamo na suvo odelo. Ronjenje sa suvim odelom ne podrazumeva uvek velike dubine, vec ronjenje tokom cele godine u morima, jezerima, rekama, karstnim sistemima...Temperatura vode mnogih jezera i vrela je tokom cele godine priblizno konstantna i cesto ispod 10 stepeni.
Nesto i o dvobocnicima. Naravno onim sa izolacijskim ventilom. Ronilac ima vecu kolicinu tzv. back-gasa samim tim i vecu autonomiju ispod povrsine, ali tu nije cela igranka. Postoji pravilo o kolicini gasa koje mora ostati u bocama nakon zavrsetka zarona, nista novo kao kod rekreativaca, samo sto sada ta kolicina gasa ima ulogu da sacuva ne samo tebe vec i coveka do tebe u slucaju nezgde, odnosno nosis rezervu i za drugog. Ova rezerva se moze primeniti i u slucaju gubitka dekompresijonog gasa u slucaju njegovog gubitka, iz raznoraznih razloga, pustanja ventila, gubitka boca sa odlagalista ili sidra itd. Izolacijski ventil je tu da boce odvoji i obezbedi dva nezavisna sistema disanja. Opet moras priznati prilicno obezbedjenje u slucaju kvara na ventilskoj grupi ili regulatoru jedne od boca. Takodje, zapitaj se zasto se ventili okrecu u suprotnim smerovima? Mozda ti je sada jasnije da je bezbednost ronjenja na strani tech ronjenja i dir-a, naravno rizike nosi slozenost zarona.

Samo sam otvorio temu o teh. ronjeju, DIR-u suvom odelu...
Mislim da iz predhodno navedenog razumes da nije cilj spiciti se na 70-80 metara vec i tamo ostati neko vreme i uraditi nesto, vratiti se gore bezbedno sa rezervom gasa, a ne sa "ulubljenom" 15-com. To je prilicno neodgovorno prema sebi. Naravno duzina zarona na velikim dubinama povezana je sa dugim dekompresionim obligacijama, tako da se opet vracamo na suva odela i duga lebdenja u hladnim vodama.

Tritonov tech tim se formira godinama. Iskustva i znanja se unapredjuju, kao i znanja o opremi i gasovima. Iskustvo se iskljucivo bazira na obavljenim zaronima. Njihovom broju i slozenosti. Morate stalno vezbati sa ustaljenom konfiguracijom opreme, kako bi Vam neke akcije ostale u tzv. muskulatornoj memoriji, odnosno da ih izvodite gotovo podsvesno. Jedino cete tako uspeti da od relativno neprijatne situacije ne nastane katastrofa. Vezba je osnova svakog pojedinca i svakog tima. Ne vezba se na istrazivackom zaronu, tada cesto moze biti kasno...

O zloupotrebama instruktora koji kao znaju DIR i njihovog "ubedjivanja u najbolje" svojih ucenika, moze se posebno pricati.

Takodje, potpuno je normalno da se nekome ove vrste zarona ne dopadaju i ne privlace ga. Ali ne treba podcenjivati ni zadovoljstvo ostvarenim, nekog drugog koji ih izvodi. Uvek postoji neki smisao. Ispunjavanje nekog zadatka, a ne ronjenje radi ronjenja takodje ima svoju draz.

Veliki pozdrav!

@ Morfeo,
Ovo sto si napisao mnogima otvara nove vidike, a to su oni koji se interesuju za ozbiljnije ronjenje. Sve ima smisla i hvala ti na to sto si DIR predstavio na pravi nacin. Kod tvojih sagovornika je problem sto su to individualci, odnosno rone sami pa nisu imali od koga da nauce zasto se koristi sva ta oprema i na koji nacin. Nikada nisu imali timove. To su ljudi koji uglavnom se bave obukom pocetnika, ako nisam u pravu neka me isprave i njihovi zaroni se svode na ronjenje od 15 - 20 metara dubine. Oni imaju ogromno iskustvo (bar neki) ali u tom rangu. Poznajem mnogo insturktora koji rade napolju po ronilackim centrima i sam sam nekada radio taj posao. Svaki dan je isti, dodju ti novajlije da probaju ronjenje, sledi kratak brifing, malo o tome kako se koristi oprema i zaron na koralni greben do 15 metara dubine. I to je svaki dan. Ako neko dodje da zavrsi kurs za OWD, to je ekstra ronjenje, cak imaju priliku tada da malo obnove gradivo i tablice. To je zivot instruktora rekreativnog ronjenja.
Oni ne koriste suva odela jer ih nemaju, a iskreno nemaju ni potrebe za tim. Svako ko ima suvo odelo i zna da ga koristi nikada vise ne udje u mokro. To je nepisano pravilo, bez obzira o kakvom se zaronu radi. Ako je vreme jako toplo nose se tanka pododela i to je to. Niko krscen ne zeli da se lisi tog konfora.
Po ovome sto si napisao predpostavljam da si dugo godina sa tritoncima jer vidim da si nakupio dosta znanja, sto je najbolje, to nije prazno znanje nego znanje koje ocigledno koristis.
Hvala ti jos jednom, uzivao sam citajuci tvoj post.
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Pon Okt 26, 2009 11:22 pm

Pa nisi u pravu i necu da te ispravljam je si mnogo off.
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Uto Okt 27, 2009 1:38 am

@ Anibus : dosta proizvoljnih i skoro uvredljivih cinjenica si izneo na racun onih koji su pisali u ovoj temi - pitao bih te, da li 500 ronjenja godisnje do 30m dubine vredi manje od 10 ronjenja do 55-60m dubine? I sta podrazumevas pod timom koji nikad nismo imali? I to da smo individualci bi trebalo da znaci da smo sami ucili da ronimo?
A ako si ikada i radio u centru, ja bi voleo da cujem u kom, jer, ako ste pravili diskaverije do 15m dubine, drago bi mi bilo da zaobidjem takvo mesto...
Isto, licno nemam jedno nego dva suva odela, i koristim ih po potrebi... Mojoj, a ne nekog (neceg) drugog... Jos ne postoji suvo odelo koje ima komodidet mokrog, i iskreno sumnjam da ce ikada i postojati - osvrnucu se na jos nesto sto si napisao, a to je da se kada se jednom izadje iz mokrog u suvo vise nema nazad - kako bi objasnio svom kursisti da ti ronis u suvom odelu, a on u mokrom u toku obuke?

@ ostatak ekipe :Moram da primetim odredjen osecaj inferiornosti koju tehnicki ronioci pokusavaju da nametnu "rekreativnim" roniocima - nikada, nikada NIKADA nemojte zaboraviti da svako ima svoje motive za bavljenje ronjenjem - ako neko uziva u sarenim ribicama u toplom moru, i silno se raduje kada vidi morsku zvezdu, postujte to - ne podsmevajte se - jer, sva ronjenja koja Vi (mi svi...) radite su rekreativna, i kao takva su smesna ljudima kojima je ronjenje izvor zarade...
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od alijas Uto Okt 27, 2009 2:42 am

ProUrke
OK. slazem se u . Sve je stvar ukusa, neko voli ovo neko sasvim drugo.Ukusi su razliciti i o njima netreba raspravljati, Hoces li, molim te, da mi podrobnije obijasnis zadnju recenicu. Unapred zahvalan. Pozdrav
alijas
alijas

Broj poruka : 55
Godina : 49
Lokacija : sabac
Datum upisa : 11.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 3:31 am

'teo je reci da je i tehnicko ronjenje rekreativno ronjenje. Nema nikakve misterije. Saturaciono iliti komercijalno, zatim military, public safety (tj.policija, search and rescue sluzbe...) e to nije rekreativno.
Prosto zato sto se u tec/rec ljudi bave time iz ljubavi/hobija/avanturizma ili ko zna cega jos. A sa ovim potonjim se jos primenjuju neke skills koje si vec pomenuo koje ne pripadaju rekreativnom r.ili cisto zbog para/ludosti(komercijalno) ili mozda to bas vole, al svejedno zaradjuju grdne pare.
Mada je meni ronjenje posao zadnjih pet god tj zivim od toga kako znam i umem jer nije bas neki, dzirlo/dobro placen pos'o, ne mogu se izdvojiti iz pojma "rekreativno", i ako se bavim i tehnickim Sad .
Nego opet smo odlutali sa teme, gde smo ono stali (ne racunam prepucavajna)
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 3 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu