RONJENJE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sto mu DIR-ova!

+21
Sile
TRITON
bataduca
_
Edgar
Darko Petkovic
medigo
Diver
anibus
.
morfeo
alijas
Bane
ProUrke
PasHke
digger
milutinm
Dixie RK Sebastian
mr joy
SRDJAN
zensea
25 posters

Strana 4 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 3:35 am

Ah, da da jos malo ilustrujem Urketove zadnje reci...
Zamisli tri lika koji rade na 200+ metara u severnim morima po jedno dve -tri nedelje non i stop zive u zvonu velicine baro-komore. Sta bi oni mogli da nam kazu na temu "ronilastvo u srbistanu"?
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od alijas Uto Okt 27, 2009 3:54 am

Evo zamisljam te tvoje likove, i sta bi oni rekli?Da li oni sede tamo sami ili je iza njih gomila timova i kojekakve opreme? Ista stvar i kod njih tamo i kod nas ovde .Na kraju sve se svodi na pare. I to sa grdnim parama je samo zabluda. Nije to neka sreca ( moje misljenje).
alijas
alijas

Broj poruka : 55
Godina : 49
Lokacija : sabac
Datum upisa : 11.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 4:18 am

Kakva crna sreca...ne bi to radio, pa da mi daju i ostrvo sa privatnom plazomm, helikopterom i onim jugo/hamer/fica-mercedes Laughing
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od ProUrke Uto Okt 27, 2009 4:52 am

alijas ::ProUrke
OK. slazem se u . Sve je stvar ukusa, neko voli ovo neko sasvim drugo.Ukusi su razliciti i o njima netreba raspravljati, Hoces li, molim te, da mi podrobnije obijasnis zadnju recenicu. Unapred zahvalan. Pozdrav

Veoma jednostavno - ogroman deo tehnickih ronilaca koje sam imao priliku da upoznam misle da su nesto posebno-ultra-mega-giga specijalni, i da to sto oni rade "obicni" ronioci mogu samo da sanjaju... Kao da su zaboravili da su i oni nekada bili ti "obicni" ronioci i ronili "obicno"... Wink
Cela prica se polako ali sigurno vrti u krug, i dolazimo do jednog zakljucka - odelo ne cini coveka, a bogami ni ronioca... Ne postoji oprema koja je manje ili vise bezbedna, samo ljudi koji je koriste... Wink
ProUrke
ProUrke

Broj poruka : 355
Godina : 47
Lokacija : Beograd - Komiža
Datum upisa : 23.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Uto Okt 27, 2009 4:54 am

A i ta izjava potvrdjuje vec receno, stvar ukusa ili navike, a nikako moranja.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 5:47 am

@zensea, Prourke, SRDJANE

Postovane kolege, ne znam odkuda ta podela na "obicne" i "neobicne" ronioce. Razlika u obuci postoji to je fakat. Postoji i razlika i u opremi jer je ista prilagodjena nekim potrebama koje se razlikuju od potreba rekreativnog ronioca. Mislim da i to stoji. Potreba za timskim radom je takodje jos jedna bitna razlika izmedju tech i rekreativnog ronioca. Ne treba mi tim da bi gledao zvezde ribice i korale. Radio to onoliko puta i vrlo mi se dopada. Razlika u razmisljanju postoji. Budite objektivni, nemojte nipodostavati i na suptilan nacin izjednacavati ronioce kojima je dekompresija nepozeljni izuzetak i one kod kojih je ona gotovo pravilo.
I u svom postu, za koji sam mislio da ce pokrenuti pricu o tech ronjenju i DIR-u, vrlo sam jasno naglasio da je sve stvar ukusa, potreba i mogucnosti. Postovao sam na temu DIR, tako da ne znam zasto je dovedena u pitanje sujeta rekreativnih ronilaca. Vratimo se temi. Mozda se sve i tech moze podvesti BY THE BOOK u rekreativno jer je neprofitabilno za vecinu nas, ali mislim da definitivno nisu ista stvar. Saturaciono ronjenje, opet nema veze ni sa prvim ni sa drugim, to je jasno, ali generalno ima malo i veze sa ronjenjem kako mi zamisljamo taj pojam. Pupcana vrpca sa maticnim brodom, zvono, vestine kakve su zavarivanje, masinska obrada i sl., su mnogo daleko od onoga o cemu mi ovde pricamo. Jedino zajednicko za saturacione i tech ronioce da i jedni i drugi disu mesavine gasova. Procentni udeo odgovarajucih gasova je takodje bitno razlicit, zbog razlicite ekspozicije istim. Oboljenja koja se mogu javiti su takodje razlicita itd.
Ali toga definitivno nema kod rekreativnog ronioca. On nemora da misli o tome kada posmatra koralni greben i uziva u lepotama biljnog i zivotinjskog sveta.

Jos jednom ponavljam, ronioci se dele po svome formalnom obrazovanju, stecenim ronilackim vestinama i pre svega po osnovnom motivu zasto rone. Nema tu mesta za pricu o "obicnim" i "neobicnim", vec samo o roniocima.

Veliki pozdrav!
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 7:04 am

Tako je, jos jednom si u pravu, samo postoji tu jedna mala razlikica: svaki cave-r,trimix,deep-deepdeep diver moze uvek da prekine zaron, ako ume, i da izroni sa X dubine takodje ako ume u datom vremenskom intervalu koji je unapred isplanirao(ako ume) ALI, neko poput komercijalnog ronioca na X dubini NEmoze da izroni kad hoce i kako hoce, jeli da? Nemoj mo sada ulaziti u detalje oko dekompresije i ostallih detalja, samo jedno jednostavno,izron.
Sto se DRI-a tice tu lezi i moj problem sa istim (filozofski).
Totalna tvrdokornost i radikalnost (tu ne podrazumevam dubine,pecine i ostalo), pa skoro na granici sa nacizmom. Kao neko desno orijentisano tvrdo krilo ronilastva.
Sada ce te verovatno da ospete iz svih raspolozivih sredstava...ali izvinite mladicu bili su i bice pre i posle vas ljudi na dubinama(mnogo vecim) i pecinama(rudnicima) mracnijim i hladnijim.A da nisu DIR.
Uh..nadam se da nije preostro
Basketball
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Diver Uto Okt 27, 2009 7:35 am

Zensea,ajde mala pomoc,da li DIR takodje propisuje i ronjenje u skladu sa ogranicenjima i limitima koja propisuje kategorija koju ronilac poseduje ili svako moze da roni kako i koliko hoce.

Diver

Broj poruka : 52
Datum upisa : 25.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 7:36 am

@zensea

Nemam zasto da osipam i prosipam iz bilo cega, i ne znam zasto govoris u mnozini. Izgleda Vas ima vise.
Nigde nisam pomenu ni pecinu ni dubinu, ne znam zasto te toliko okupira. Mozda si samo preterao u vezi onoga sa nacizmom. Tu rec ne volim da cujem. Naravno da ima i da je bilo i da ce biti onih koji rone dublje, dalje kako god hoces. Pogledaj samo sta rade momci iz EKPP-a i WKPP-a. Mi samo pokusavamo ono sto je u granicama nasih psiho-fizickih i materijalnih mogucnosti i to na ovim prostorima. Da li je to sramota. Mi ovde imamo i ragbi klub, imamo i skvos klub, golf, karling zasto ne bismo imali i klub u kome se pored ostalog, neguje i tech. Da li je taj ragbi klub smesan u odnosu na NFL. Mislim da nije jer neko nesto pokusava da uradi tamo gde jeste sa necim sto ima. Niko nije tvrdio da je najbolji u necemu i nije iznosio svoje misljenje kao sud, iako je to na ovom forumu vrlo cesta stvar.

Sto se tice komercijalnih ronilaca, tu si u pravu, oni ne mogu da izrone kada pozele. A da li i ti mozes kada hoces, kada zaron traje3h+? No, da se vratimo saturacionim roniocima. U komercijali je gotovo zabranjeno SCUBA ronjenje. Zasto, zato sto ga smatraju nebezbednim. Primetices da gotovo svaki saturacioni ronilac ima dvobocnik na ledjima da moze da se dovuce do zvona u slucaju kvara pupcane vrpce, a u zvonu je slozices se prilicno zasticen. Rizik postoji, i u mnogome zavisi od gas tehnicara na povrsini, da ih ne spali kiseonikom dole. Takodje, ogroman je rizik spajanje zvona sa habitatom na palubi broda. Uzasne stvari! Ali udaljih se od teme.

DIR ne kao obaveza vec kao potreba, samo mislim na to. Ja sigurno ne insistiram na DIR-u, ali kada ronis shvatis njegove prednosti. U krajnjoj liniji niti smo ga mi izmislili, izmislili su ga neki bolji, lepsi, pametniji. Svaka konfiguracija je podlozna delimicnom prilagodjenju. Ideja ostaje.

Drago mi je da bar mislis o tome da li je nesto sto si napisao preostro ili nije. Trebamo voditi racuna jedni o drugima, a ne ruziti jedan drugoga.


Pozdrav zensea.
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 7:38 am

@Diver

Opet ti! Neverovatno pa ti si stvarno napast. Nemoj i ovo ovde da pokvaris, molim te. Evo molim te i kao coveka i kao komunistu. Dokle o sertifikatima. O neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

Mammmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 7:47 am

Hvala lepo.
Fin i suptilan odgovor, sa dozom znanja i iskustva Very Happy .
Ali, i dalje nisam dobio odgovor zasto kao potrba? Mislim ako se osvrnemo na pocetak teme, lepo sam i pitao neka mi neko obasni, samo bez price o tehnickom ronjenju i kako i zasto: dvobocnici,manifold,duga creva(standard u IANTD),kompas,suvo odelo,lampa...itd. To je sve normalno u tec ronjenju i hvala na svim obvestanjima cuo ih i ja na kursevima.
Zelim samo da znam sta je tu RIGHT, pa da se iznaosi tako bold slovima pravo u facu.
Pozdrav Morfeo
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 7:49 am

E brate Diver stvarno si daosadan izvini al ne mogu vise da slusam(citam) o tomu.
Napisi nesto edukativo i shuti zanavjek
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 8:17 am

@zensea

Vidim da sam se pogresno postavio, onaj post nisam napisao sa namerom da popujem, mada je izgleda ispalo tako. U redu, pricamo samo o DIR, mada je u mojoj svesti on tesko razdvojiv od tech-a. Naglasavam u mojoj svesti, sto ne znaci da je ispravno.

Verovatno je i bilo pretenciozno kada su mu i smislili naziv Do It Right, ispada da je sve drugo pogresno. Ni meni se nije svidelo vise mi se svidja Hogartian ili tome slicno, ali dobro...

Ajmo o DIR, nacin nosenja primarne lampe. Kanister lampa, sa desne strane na pojasu kanister sa akumulatorom, kabl 1,0-1,2 metra. Glava lampe u levoj ruci sa Gudman ruckom. Kanister ne moze sa leve strane jer je tu manometar. Glavu lampe drzis u levoj ruci. Prsti leve ruke su slobodni sa njima radis gotovo ravnopravno kao i sa prstima desne ruke. Kada drzis klasicnu lampu, ruka je zauzeta. Kada lampu odlozis da bi ti ruke bile potpuno slobodne, okacis je karabinom za levi grudni D-ring, ona gleda svetiljkom na dole, i posto si u horizontalnom polozaju svetli ti na oblast rada. Obicna lampa kada je okacis, cesto je plovna u oblasti reflektora, i ako ti je na levoj ruci okacena oko zgloba, uglavnom ti bljesti pravo u facu, ili leluja svetlosnim snopom na sve strane. Sto zbunjuje one oko tebe jer nam je lampa potrebna i kao vid komunikacije.

Necu da duzim ovog puta. Reci mi da li sam krenuo pravim putem? Iskreno pitam, ako ne reci mi sta te konkretno interesuje. Naravno, ukoliko sam u stanju da odgovorim.

Pozdrav.


Poslednji izmenio morfeo dana Uto Okt 27, 2009 8:22 am, izmenjeno ukupno 1 puta
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od medigo Uto Okt 27, 2009 8:21 am

E svo vrijeme citam ovo i ne kapiram o cemu se radi.... Prvo najiskrenije ne znam sta je DIR, sta mu to znaci i cemu sluzi. Vidim da svi znate i o tome pricate, samo da vam skrenem paznju da niko nije naveo sta je to tacno, sta propisuje. Lijepo brate tacku po tacku i naravno argumenti....Pa da vidimo..... Svi smo za ili protiv a pola nas nezna nista o tome siguran sam, ili su samo culi.....
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 8:45 am

@ Morfeo
Ok. Sve to stoji i potpuno mi je logicno (prica za lampu) verovatno bi i ja tako uradio da sam cave-r. mada bih prvo seo i dobro zagledao opremu i smisljao druge opcije (sve to isprobao pod vodom) pa opet ponovo, sve dok ne legne pravo resenje. Kanister sigurno ne bih kacio na dvobocnik jer....mislim bezveze je i pominjati. Vidi znam dosta o DIR-u cak i primenjujem neke fore (znam, kradem) sta cu, od svakog po malo pa ce da ispadne nesto (to su oni otvoreni vidici). Hogortian mi je dakako prijatniji naziv, ali samo za konfigurisanje opreme i nemam nista protivu toga.
Ali nikako mi ne pasuje "samo je jedan pravi nacin", ima recimo (cave) instruktora koji su kad ga vidis DIR (modifikovan) ali nigde, ni na jednom mesti ne pominju GUE,DIR,Hlcyon i ostalo..i to mi je ok.
Znaci ta marketing/sajentologija/uniforme filozofija to je ono sto jako odbija individue poput mene. Naravno ima tu i taj "holistic approach" koji i ja dakako primenjujem i voleo bi da tako i nastave.
Da li ja to zvucim kao neko ko se lomi pa ne moze da prelomi???? Laughing Laughing Laughing
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Uto Okt 27, 2009 8:49 am

A tamo gde nam ne treba lampa, mislis da ima smisla nositi je bespotrebno.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 9:03 am

@zensea

Vidi, mislim da je stvar samo u jednom. Jeste to kao uniformisani, ali samo iz jednog jedinog razloga koji sam negde ranije naveo, tim. Ima tu nesto "vojne" organizacije, a delom i "vojne" discipline, ali samo pod vodom. Povrsina je nesto drugo clown ! Ono sto je karakteristicno je da te nesvakodnevno iskustvo vrlo zblizava sa drugim ljudima iz tima, itd...

Rekoh ti i meni se ne svidja Do It Right, ne volim jednoumlje.
Probano pod vodom onoliko puta. Npr. uvidelo se da karabin za dugo crevo treba da bude vezan lako raskidivom vezom za primarni regulator, tako da je mozes otkinuti u slucaju vecih problema i doci do primarnog regulatora ukoliko je karabin zakacen za desni D-ring.
Dises na primarni regulator, dugo crevo, stalno, ali u slucaju tudje nuzde upravo dajes taj regulator iz usta. Psihicki jako povoljno deluje na "davljenika" kada mu dajes nesto na sta si ti disao. Ti uzimas back-up i dises na njega dok se stvar ne smiri. Dugo crevo je dugo 2,10m, da bi ronilac koji je ostao bez gasa bio ipred tebe u liniji i u osi kretanja, ti njemu u dupetu, kada prolazite kroz restrikciju. Malo sinhronog plivanja kao Ester Vilijams i oboje ste napolju. Very Happy !

Priznajem da ima ljudii koji se osecaju jako vazni kada su u crnim uniformama i deluju "profi", ali to je ionako za pacijente. Napisah vec negde, granice se osvajaju ne zbog komsinice, vec zbog sopstvenog preispitivanja svojih znanja vestina i sposobnosti.

Nista nemoj lomiti, vidi samo da dodjes do pravih informacija, i ako ti se ukaze potreba lako ces odluciti sta je najbolje za tebe.

Pozdrav.
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 9:12 am

@SRDJAN

Ok slazem se da je ne moras nositi. Ali naveo sam vec negde da je vazno da oprema postane deo tebe. Mozda nije pravo poredjenje, pogotovo ce zensea biti osetljiv na njega Smile , ali ipolicajac stalno nosi pistolj za pojasom, a desava se da ga tokom celog radnog veka, daj Boze, ni ne upotrebi. Mada licno iskustvo mi govori da je interesantno lampu nositi i danju u dobro vidljivosti. Evo zamisli zid na Ohridskom jezeru . Voda bistra, da bistrija ne moze biti, dan je, 20-tak metara dubine. U zidu rupe koje su napravile skoljke i uciniti se da je jegulja u nekoj od njih prisvetlis malo i mozes biti svedok vrlo lepih prizora. Ajde na primer napravis kompromis poneses samo back-up lampu. Ali stvarno je stvar rutine. Bar ja tako mislim, toliko je ta lampa sa tobom da je i ne primecujes.

Pozdrav.
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od SRDJAN Uto Okt 27, 2009 9:33 am

Upoznao sam dosta Instruktora tehnickog ronjenja u Egiptu i imao prilike da pricam sa njima, interesantno je da skoro svaki od njih ima neku svoju teoriju i pristup stvarima, prosto ce ti svako od njih reci za nesto da nije dobro tako i da treba drugacije, koliko god neko pokusavao da nas uniformise i ubaci u neki klise uvek ce biti ljudi i stvari koji se nece uklopiti u to, to ti je isto kao kad konju stavis amove, ne ide.
SRDJAN
SRDJAN

Broj poruka : 1570
Godina : 52
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 15.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Uto Okt 27, 2009 9:46 am

@SRDJAN

Ideja je da u okviru tima budete jednoobrazni. To kako ce ko da formira svoj tim to je manje bitno. Njima na cast, boljitak ili rizik. Tvoj tim mora biti "jedno". Zato, kao sto i sam sigurno znas, postoji odredjena zatvorenost ronilackih timova. Ne radi se tu o strahu od kradje znanja, sujeti ili necem petom. Bezbednost, samo to. Postoje internacionalni znaci rukama, lampom. Trudimo se da ih unificiramo, ali ti najbolje znas kada tvoj covek iz tima pokaze nesto, koja je stvarna informacija, za nekog sastrane ne mozes biti bas sto posto siguran. Ne razumevanje pod vodom, katastrofa u najavi. Kada se nekako i nametnes da te neki strani tim i primi na intro zaron, platices to u novcu debelo. Pricam o ozbiljnim timovima.
Prica instruktora po Egiptu, ili tamo negde radi price, ljudi upravo grade sopstveni imidz sto su po necemu razliciti, makar to nesto bilo i nesto bizarno sitno. Ideja je da imas tim. A upravo u timu se trudimo da ne budemo razliciti! Individua postoji, ali je individualizam iskljucen.

Pozdrav.
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od zensea Uto Okt 27, 2009 9:03 pm

"There is no I in team" Laughing
Dobro vam je to sa timom. Naravno za to se mora imati klub ili tako nesto, pa svakodnevno druzenje, treninzi itd...Ovde kod mene ti je "dog eat dog" ili
ti mnogo ajkula u maloj bari, znaci il su napucani i stvarno znaju, ili su napucani i nemaju pojma, ili samo nemaju pojma. Sa bilo kojom navedenom grupom je tesko sinhronizovati bilo sta, tako da vam zavidim na tome unity stavu.
Sto se mene tice, zavrsio sam sa temom.
Hvala na vasem vremenu
zensea
zensea

Broj poruka : 346
Godina : 51
Datum upisa : 01.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od medigo Sre Okt 28, 2009 12:21 am

Hvala vam na brzom odgovoru... Ne mislim da ne zelite da mi odgovorite, nego sam ubjedjen da neznate odgovor i mudro cutite.... Jbg....
medigo
medigo

Broj poruka : 936
Datum upisa : 08.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od morfeo Sre Okt 28, 2009 12:49 am

@zensea

Postovanje,malo je preterano reci da nemas svoje JA u timu. Ali u timu je svako zaduzen za nesto, ima tacno odredjeni zadatak na nekom zaronu, tu nema prostora za individualizam, u smislu ja sada necu da uradim to i to... jednostavno sam ugrozio sve ostale. To se raspravi na povrsini, takve promene scenarija ti dole zaista ne trebaju. U tom smislu sam govorio o individualizmu i individui, i zato ne mozes primiti bilo kada bilo koga na zaron, jer ne znas da li nesto moze da uradi i jednostavno da li ce i kada ce da "zakaze".

@medigo

Sve gore navedeno ti je DIR i lampa i dugo crevo i nosenje regulatora, harnes sa D-ringovima na odredjenom mestu, dvobocnik itd. U celoj dosadasnjoj prici postoji gomila informacija koje se odnose na DIR. Taksativno navodjenje svega, ne znam koliko bi se oduzilo, mnogo ga ima. Tvoje pitanje jeste konkretno, ali ja nemam konkretan odgovor, mislim u smislu formulara. Pitaj slobodno sta god te zanima, odgovoricu vrlo rado ukoliko moje znanje to dozvoljava. Inace, recicu ti jednostavno da ne znam.


Pozdrav.
morfeo
morfeo

Broj poruka : 47
Godina : 45
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od anibus Sre Okt 28, 2009 1:35 am

zensea ::Pa nisi u pravu i necu da te ispravljam je si mnogo off.

@ zensea,
Hvala ti brate zensea, nije ti bas neki odgovor.
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od anibus Sre Okt 28, 2009 2:18 am

ProUrke ::@ Anibus : dosta proizvoljnih i skoro uvredljivih cinjenica si izneo na racun onih koji su pisali u ovoj temi - pitao bih te, da li 500 ronjenja godisnje do 30m dubine vredi manje od 10 ronjenja do 55-60m dubine? I sta podrazumevas pod timom koji nikad nismo imali? I to da smo individualci bi trebalo da znaci da smo sami ucili da ronimo?
A ako si ikada i radio u centru, ja bi voleo da cujem u kom, jer, ako ste pravili diskaverije do 15m dubine, drago bi mi bilo da zaobidjem takvo mesto...
Isto, licno nemam jedno nego dva suva odela, i koristim ih po potrebi... Mojoj, a ne nekog (neceg) drugog... Jos ne postoji suvo odelo koje ima komodidet mokrog, i iskreno sumnjam da ce ikada i postojati - osvrnucu se na jos nesto sto si napisao, a to je da se kada se jednom izadje iz mokrog u suvo vise nema nazad - kako bi objasnio svom kursisti da ti ronis u suvom odelu, a on u mokrom u toku obuke?

@prourke,
Nisam nikoga uvredio licno, tebe Urke po najmanje.
500 ronjenja na 30 metara vredi manje od 1-nog zarona na 100m. To je moj odgovor. Zasto? Zato sto onaj ko godisnje roni 500 puta na 30 m (ma da licno sumnjam da neko moze to da postigne s obzirom na to da u godini ima 365 dana) naucice da roni na trideset metara dobro, cak odlicno. Ali nece imati nimalo iskustva na vecim dubinama, zanci za vece dubine bice pocetnik sve dok ne pocne da roni dublje. Samo licno iskustvo ima neki efekat na ronioca sto se tice "velikih dubina". Mora svako da proba, pa onda da prica. Ne mozete se spremiti da zaronite na "velikoj dubini" vezbajuci na malim dubinama (tipa 30 - 40 metara). Upravo zbog toga se ljudi i dave, jer misle da je to isto. Ronis ti ronim ja kakve veze ima.

Pod timom kojeg nikad niste imali (ne mislim konkretno na tebe ma da se ti vidim tu prepoznajes pa zato i se vatas za PISTOLJ - mislim pravi), smatram da svako od iskusnijih ronilaca moze da sidje do 70 - 80m bez nekih problema i za to ne treba ti tim (ma da i to je zeznuto ako ostajes preko onih vasih 5-8minuta na dnu), ali za vece dubine potrebni su timovi podrske. Posto znam da niko od vas nije ronio na vecim dubinama tipa preko 150 m, zato sam to i spomenuo. A tim mora da se uigrava malo duzi vremenski period nego sto vi to mislite. Nemate timove i zato nemate ni rezultate sto se tice dubina.
Drugi problem sa individualnoscu je i to da niko od nas nece da slusa nekog drugog jer svi mi mislimo da smo najpametniji, pa zato nemozemo da se dogovorimo: ko ce da bude vodja ekspedicije, ko ce da radi povrsinsku podrsku, koja oprema ce se koristiti i na koji nacin, pa tu dodju proracuni i td... Nemozemo da se slozimo oko osnovnih stvari zato sto svako od nas hoce da bude glavni. Zato nema uspeha jer nema jedinstva.

Sto centara tice svi centri koji postuju standarde rade na slican nacin znaci ronjenje od 15 do 30, eventualno 40m. To sto mi krsimo sandarde to je drugo ali pravila su pravila pa zato nemoj ni zbog toga da se ljutis. Krsimo standarde ali opet vrlo perfidno, tipa 60 - 70 m plafon. Nikome ne pada na pamet da sidje na 120 metara na vazduh. Tako da i iskustvo koje nakupimo je u tom okviru (vrlo malo sto se dubinskih zarona tice).

Dali ti Urke imas sertifikat za trimix? Mislim dali si trimix diver? E, posto znam da nisi kako onda ronis na trimix, verovatno si samouk. Sta ima lose u tome? Obezbedjujes takmicenja kazes, pa reci ti meni ko tebe pusta da ronis na trimix kad nemas dozvolu za to? Jel zans da time ugrozavas zivot takmicara jer nisi sertifikovan za ronjenje na trimix mesavine? Imas li ti malo obzira prema tim ljudima? Vidis kako sve to moze da se izvrne i da postane klizav teren kada je bilo ko od nas u pitanju. Normalno, nije vazna dozvola - vazno je da znas da ronis, zato nemoj da se ljutis na druge ljude koji to isto rade kao i ti. Nadam se da te zarone naplacujes kada radis obezbedjenje. (Znaci uzimas pare onome ko ima sertifikat za to - nelojalna konkurencija). Ovo sam dodao u vezi tvog posta gde ces gvozdenom metlom da cistis po Srbiji kada ti ovde naprvis firmu a ne klub.

Dalje, komoditet mokrog odela? Svako suvo odelo pruza veci komfor od mokrog, ali ako bas hoces da budes ekstra komforan onda moras mnogo i da platis. Kad kazem mnogo mislim na cifru od preko 2000 eura. Sto mu DIR-ova! - Page 4 Affraid
To sto imas dva suva odela a ih ne koristis svakodnevno to znaci da nisi bas komforan u njima pa ti je lakse da ronis u mokrom odelu.

Ajde neka se javi instruktor koga je pocetnik pitao zasto on nosi ovakvu opremu a ne onakvu? Nemoj da se lazemo, ljudi dodju da zavrse kurs i nose ono sto im ti das i ne pada im na pamet da pitaju zasto instruktor nosi suvo odelo, crnu masku i maresova peraja. Tako da ta ti prica ne drzi vodu. Nigde u standardima ne pise da instruktor i pocetnik treba da imaju istu opremu.

I nemoj da se ljutis na mene, znam te jos dok si bio klinac u URS-u! Uprkos svemu ja sam tvoj prijatelj, ma da ti to evo sada neverujes zato sto i neznas sa kim pricas.
Urke, veliki pozdrav!

@ ostatak ekipe :Moram da primetim odredjen osecaj inferiornosti koju tehnicki ronioci pokusavaju da nametnu "rekreativnim" roniocima - nikada, nikada NIKADA nemojte zaboraviti da svako ima svoje motive za bavljenje ronjenjem - ako neko uziva u sarenim ribicama u toplom moru, i silno se raduje kada vidi morsku zvezdu, postujte to - ne podsmevajte se - jer, sva ronjenja koja Vi (mi svi...) radite su rekreativna, i kao takva su smesna ljudima kojima je ronjenje izvor zarade...
anibus
anibus

Broj poruka : 78
Datum upisa : 09.10.2009

Nazad na vrh Ići dole

Sto mu DIR-ova! - Page 4 Empty Re: Sto mu DIR-ova!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu